Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Kit motor electric pentru bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ruan

ruan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.09.2006
Salut,

       Ma gandeam sa-mi iau o bicicleta electrica dar vazand preturile destul de mari m-am interesat de un kit motor electric de la chinezi care nu este ieftin dar per total ies mai ieftin decat daca as lua o bicicleta noua. Eu am deja o bicicleta bunicica cu care fac traseul munca-casa si inapoi de ~30 km si nu as vinde-o ca sa mi iau ceva entry level electric de la decathlon (~1000 euro).
      Avantajele achizitionarii bicicletei de la decathlon ar fi in principal garantia, avantajele kitului de la chinezi ar fi autonomia si putea mai mare a motorului.

      Din cercetarile mele un kit bunicel (bafang) "cu de toate" (baterie, motor, conectica)  de 500w costa in jur de 700 dolari.

      Si-a montat cineva? Poate sa ne spuna mai multe detalii in legatura cu montarea/calitatea/experianta de utilizare a unei asemenea biciclete?

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Electrica e cam scumpa inca, gasesti kit pe benzina la noi, cu garantie, in jur de 5-600 lei.

#3
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Trec mereu pe langa un atelier care se ocupa cu biciclete, si am sa intreb daca exista si cat costa asa ceva, personal mi-as cumpara una facuta de fabrica, la anul sunt sigur ca vor fi mai mature,ca tehnologie ma refer, deja am vazut una care are autonomie 190 de km, dar costa vreo 2500 de euro......cam cat o masina bunicica....

Edited by Platon, 19 September 2018 - 16:17.


#4
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Să nu-mi spui că există și bibiclete fără roți...

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postruan, on 19 septembrie 2018 - 15:51, said:

Salut,

       Ma gandeam sa-mi iau o bicicleta electrica dar vazand preturile destul de mari m-am interesat de un kit motor electric de la chinezi care nu este ieftin dar per total ies mai ieftin decat daca as lua o bicicleta noua. Eu am deja o bicicleta bunicica cu care fac traseul munca-casa si inapoi de ~30 km si nu as vinde-o ca sa mi iau ceva entry level electric de la decathlon (~1000 euro).


      Faci 30 de km pe zi cu bicicleta ?
      De ce nu-ti lei un scuter ?
       Tot un fel de bicicleta dar pe benzina.
       Apropo ! Si iarna tot cu bicicleta umbli ?

#6
ruan

ruan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.09.2006
Nu-mi iau scuter pentru ca vreau sa fac si putina miscare. Poti sa mergi si iarna cu bicicleta daca nu este zapada sau gheata, am masina pentru cazurile in care am nevoie sa ma duc la cumparaturi, sa duc copilul la doctor, pentru iarna etc.
Apropo, conteaza foarte mult pentru starea voastra de sanatate sa faceti un pic de miscare, nu, nu slabiti dar organismul lucreaza mai bine, este intarit, raciti mai rar, nu va mai doare spatele si alte avantaje :)

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai cam asta face si palinca. Dilata vasele, sangele circula mai bine, dezinfecteaza, omoara microbii.

#8
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 12.09.2017
am facut test ride cu o bicicleta electrica(versiunea rabatabila si de oras) fiindca vanzatorul a fost de treaba,poti cauta smartride bicicleta electrica pe olx(este si pe emag dar mai scump), nu vreau sa se considere reclama..are un pret decent fata de decatlhon

Edited by liviu121314, 20 September 2018 - 11:37.


#9
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 10.10.2005

View PostPlaton, on 19 septembrie 2018 - 16:17, said:

deja am vazut una care are autonomie 190 de km, dar costa vreo 2500 de euro

In mod sigur nu are 190 de km. Mai mult de 40-50 nu poate sa aibe si asta in varianta cu asistenta minima.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate