Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Desktop pentru labview

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
gicu.ion

gicu.ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.05.2007
Buna ziua.
Voi incepe sa lucrez in Labview niste simulari, mai complexe. Am nevoie de un sistem dedicat. Acum urmeaza intrebarile pentru forumisti :)

1. Intel sau AMD? Am cautat pe net daca LabVIEW este optimizat pentru unul din cei doi producatori, nu am gasit informatii.
2. Mai multe nuclee sau frecventa mai mare? Ryzen 5 are 8/16, Coffee i7 6/12, dar Intel are frecvente mai mari. Documentatia de la producator zice ca mai multe fire de executie=mai rapida procesarea (deci mic avantaj AMD).
3. LabView este optimizat pentru Nvidia? N-am gasit informatii pe net. Anumite module da, dar nu cele pe care le voi folosi eu.
4. 16 GB Ram DDR4 2666 este suficient? Coffee merge cu memorie la 2666, Ryen la frecvente si mai mari.
4 bis 2 module de 8 sau 1 de 16?
5. Am gasit i7 Coffee + 16 GB Optane la 1700 lei (la Cel). Merita? Placa de baza care sa suporte Optane este cu 200 lei mai scumpa decat una normala.
6. Am nevoie de placa video sau integrata este suficienta? Sistemul nu va fi folosit pentru jocuri.
7. SSD de 480/500 este suficient? Stocarea se face separat, in cloud-ul firmei.
8. Win 10 Home sau Pro?

Multumesc.
Astept pareri,

PS
Prin '97 '98 am rulat bine LabView pe un PI 166 MHz, cu 64 MB RAM si HDD de 2,1 GB, sub Win 95 SE. Si simularile mergeau brici! Ce vremuri :)

#2
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018
Orice sistem compliant pentru windows 10, memorie 16 GB si placa video fie integrata fie low-end.

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Din cite gasesc eu, pe site/forum oficial, programul ala inca ar mai merge pe orice petarda de calculator.
Adica neah, 1 gb ram, monitor 1024x768, 5 gb de hard.... astea sint de acum 180 de ani.

CPU cores/threads - daca chiar scrii o aplicatie care stie sa foloseasca eficient un numar dublu de threads (de obicei asa este, threads = cores * 2) atunci da, poate ai cistiga ceva de la mai multe threads.
https://forums.ni.co...ht/true#M846087
https://sites.google...-benchmarks-v06

RAM - da, ram mai rapid = performanta mai mare.
16 - 32 gb ram... probabil mai mult decit suficient.
Cica majoritatea oricum folosesc versiunea de program pe 32 bits, adica stie sa foloseasca doar 4 Gb de RAM, deci restul e pentru windows....
Da' e posibil sa cistigi de la RAM si pierzi de la procesor (AMD vs intel)....
2 x 8 gb = dual channel, cistig 5-15% performantat

SSD - pai, daca nu faci stocarea pe SSD, probabil unul incit sa incapa windows + actualizari + program + temporare.... e suficient, probabil 500 e ok (habar am cit ocupa programul ala)

Din ce stiu eu, Optane ajuta la viteza totala a calculatorului.
Daca iti permiti.... bingo.

Pe forum nu prea recomanda nimeni cel.ro, in special din cauza problemelor cu garantia.
Acum neah... poate nu ai nevoie de garantie niciodata sau poate ai noroc.

Win 10 home/pro - daca iti este suficient home, home s afie.
Daca nu pro.
https://gadgets.ndtv...features-718532

#4
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018
Trollere ala e mediu integrat de dezvoltare si programare vizuala, habar n-ai de LabVIEW  si nici de toolkiturile sale de dezvoltare, dat iti dar cu parerea nene.

Edited by CrocodiluMereuVesel, 19 September 2018 - 12:14.


#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Poti sa specifici mai precis ce anume am gresit ?

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postgicu.ion, on 19 septembrie 2018 - 10:01, said:

Buna ziua.
Voi incepe sa lucrez in Labview niste simulari, mai complexe. Am nevoie de un sistem dedicat. Acum urmeaza intrebarile pentru forumisti Posted Image

1. Intel sau AMD? Am cautat pe net daca LabVIEW este optimizat pentru unul din cei doi producatori, nu am gasit informatii.
2. Mai multe nuclee sau frecventa mai mare? Ryzen 5 are 8/16, Coffee i7 6/12, dar Intel are frecvente mai mari. Documentatia de la producator zice ca mai multe fire de executie=mai rapida procesarea (deci mic avantaj AMD).
3. LabView este optimizat pentru Nvidia? N-am gasit informatii pe net. Anumite module da, dar nu cele pe care le voi folosi eu.
4. 16 GB Ram DDR4 2666 este suficient? Coffee merge cu memorie la 2666, Ryen la frecvente si mai mari.
4 bis 2 module de 8 sau 1 de 16?
5. Am gasit i7 Coffee + 16 GB Optane la 1700 lei (la Cel). Merita? Placa de baza care sa suporte Optane este cu 200 lei mai scumpa decat una normala.
6. Am nevoie de placa video sau integrata este suficienta? Sistemul nu va fi folosit pentru jocuri.
7. SSD de 480/500 este suficient? Stocarea se face separat, in cloud-ul firmei.
8. Win 10 Home sau Pro?

Multumesc.
Astept pareri,

PS
Prin '97 '98 am rulat bine LabView pe un PI 166 MHz, cu 64 MB RAM si HDD de 2,1 GB, sub Win 95 SE. Si simularile mergeau brici! Ce vremuri Posted Image
Vad ca pe site-ul producatorului LabView scrie ca e nevoie de procesor minim Pentium 4M/Celeron 866 MHz si 256MB/1GB RAM
http://www.ni.com/wh...paper/53740/en/

Am mai observat ca nu mentioneaza nimic despre AMD.
Deci mai bine spui bugetul maxim alocat pt. computerul la care vrei sa lucrezi cu programul LabView  Posted Image

Dupa capu' meu eu as zice:
- procesor Intel Pentium Gold (G5500 sau G5600);
- placa de baza socket 1151 v2 chipset B360 (https://www.pcgarage...1671048,1672820);
- sau mai ieftin, chipset H310 mATX (https://www.pcgarage...70-pana-la-290/);
- 8 sau 16GB Ram ddr4-2667 sau 2400 daca nu ai bani [Posted Image];
- daca folosesti numai LabView iti e de-ajuns placa video Intel® UHD Graphics 630 din procesor;
- o sursa de 400-450w;
- neaparat un SSD ! de 120 sau 128 GB pt. sistemul de operare si un Hdd pt. stocare
daca nu vrei sa folosesti un Hdd pt. stocare, poti opta pt. un SSD mai scump de 250-256GB

Fara carcasa si HDD bugetul e pana in 1.500 Lei:

Quote

Intel Coffee Lake, Pentium Gold G5600 3.9GHz = 524,17 Lei
MSI H310M PRO-VDH  = 251,16 Lei
SSD Intel 545s Series 128GB SATA-III 2.5 inch = 215,82 Lei
RAM ADATA 8GB DDR4 2666MHz = 308,32 Lei
Sursa be quiet! System Power 9, 80+ Bronze, 400W = 194,03 Lei

preturi la magazinul forit


#7
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

View Posttrollerul_de_serviciu, on 19 septembrie 2018 - 12:37, said:

Poti sa specifici mai precis ce anume am gresit ?
Fiind mediul integrat de programare vizuala eu pot programa vizual, softuri care sa-mi foloseasca si 32 GB DE RAM daca vreau si pot avea toolkturi care sa-mi ruleze simulatan N procese pe cate threaduri are  CPU-ul si il pot da peste cap daca vreau.

View Postsuper8, on 19 septembrie 2018 - 12:53, said:

Vad ca pe site-ul producatorului LabView scrie ca e nevoie de procesor minim Pentium 4M/Celeron 866 MHz si 256MB/1GB RAM
http://www.ni.com/wh...paper/53740/en/

Am mai observat ca nu mentioneaza nimic despre AMD.
Deci mai bine spui bugetul maxim alocat pt. computerul la care vrei sa lucrezi cu programul LabView  Posted Image

Dupa capu' meu eu as zice:
- procesor Intel Pentium Gold (G5500 sau G5600);
- placa de baza socket 1151 v2 chipset B360 (https://www.pcgarage...1671048,1672820);
- sau mai ieftin, chipset H310 mATX (https://www.pcgarage...70-pana-la-290/);
- 8 sau 16GB Ram ddr4-2667 sau 2400 daca nu ai bani [Posted Image];
- daca folosesti numai LabView iti e de-ajuns placa video Intel® UHD Graphics 630 din procesor;
- o sursa de 400-450w;
- neaparat un SSD ! de 120 sau 128 GB pt. sistemul de operare si un Hdd pt. stocare
daca nu vrei sa folosesti un Hdd pt. stocare, poti opta pt. un SSD mai scump de 250-256GB

Fara carcasa si HDD bugetul e pana in 1.500 Lei:
Frate este IDE de programare, nu este un program de benchmarking placii video sau ceva asemanator.Tu intelegi ce face un  IDE ?
http://www.ni.com/ro...ct-edition.html

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
OK, nu e nevoie sa repeti acelasi lucru si sa dia niste citate aiurea din mesajele anterioare.
Eu am citit frumos aici: http://www.ni.com/wh...paper/53740/en/
Si apoi aici: https://forums.ni.co...EW/td-p/3742349
Site/forum oficiale, informatii noi (2018).
Faptul ca POTI sa faci un lucru.... asta nu inseamna ca il si faci.
Sau, in cazul nostru, iti permiti sa-l faci.
Avind in vedere ca initiatorul a pus niste componente, eu CLAR nu m-am gindit sa-i recomand 128 Gb RAM si placa de baza cu cel putin 2 procesoare fiecare cu 8-12-16 cores....
Am incercat sa comentez informatiile disponibile (cele 2 site-uri si componentele deja alese).
Daca ai ceva mai precis si concret de comentat la ce-am zis eu... chiar te rog.
Daca ai si tu o recomandare la ce-a zis initiatorul... chiar te rog.

#9
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018
LabView iti papa usor 4GB  de RAM , mai ales daca are instalat toate toolkiturile.Tu te-ai luat dupa informatiile lor oficiale (care fac referire la rularea engine-ului  de la NI , adfica deschiderea Labview-ului) si nu iau in considerare toate toolkiturile LabView.
LabvIew are si un toolkit de simulare( din cele 23 , pe care sigur le stiai) unde poti face simulari in timp real la diferite procese fizico-chimico-mecanice (whatever) si mai are integrare si cu MATLAB si cu SolidWorks si cu Autodesk(cu ajutorul altor toolkituri) apoi LabView mai are un toolkit  de design al circuitelor electronice si simularea acestora (tot din cele 23)

Apoi mai are kiturile de achizitie  din familia DAQ-MAX, impreuna cu placile de achizitie  de date in timp real fie de pe USB 3.1 fie direct de pe PCI-Express /PXI Express
(de care sigur stiai de ele) iar outputul acelor placi trebuie sa le pui in bufferul de RAM ca n-au cacheul hardware mare.
http://www.ni.com/ge...isition/pci-pxi

Minim 16 GB de RAM pe sistem iti trebuie, ca sa nu ai probleme cu memoria virtuala a Windowsului cand development in LabView mai ales pe hardware LabVIew

Edited by CrocodiluMereuVesel, 19 September 2018 - 15:40.


#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu stiam cestiunile alea, da' stai linistit, ca nici nu ma intereseaza. :)
Nu stiu exact nici daca initiatorul stie, nu a spus nimic despre cum va folosi programul.
OK, minim 16 gigei de ram.
Altceva ?

#11
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018
Pai cu LabView singurel asa nu prea ai ce face, licenta academica, doar asa pe el singurel(fara toolkituri) este cam 2500 lei /an , licienta proffesional (care este de fapt subiectul labviewului) este
de 25.000 lei /an.
Minim 16 GB de RAM, core i7/ryzen 1700 x (conectare si achizitie date externe prin DAQ/MX sau  CompactRIO), sau
core i9/TR 1950X  pentru placii de achizitie interne (PCI EXPRESS)

Ar mai fi insa o ipoteza (dar nu are logica) : sa folosesca Labview doar asa ca sa invete el programare vizuala,dar are nici sens, doarece LabView fara partea de achizitie
de date este  useless. Adica ceea ce invata nu poate aplica efectiv nicaieri.

Cei care invata Labview , o fac pentru ca trebuie sa-si faca un sistem hardware de achizitiee date la care conecteaza alte echipamente hardware:CNC-uri, linii de fabricatie,
roboti, si produse de calcul pentru industria automotive, etc

Hardware-ul Labview  este scump doarece are tehnica de varf certificata pentru a scoate date experiemntale compliante cu toate standardele de masurare (adica erorile scose
la achizita de date sunt garantate a fi in intervalul specificat de standardele de erori).Cu alte cuvinte datele masurate sunt conform calitatii iar de aici rezulta ca si aplicatia pe
care o faci va fi complianta (certificata) conform acelor standarde.
Adica datele pe care le furnizezi ca ouput prin intermediul aplicatii tale sunt conforme cu standardele de masurare ale aparaturii de achizitie de date. Iar asta este o cerinta
imperios necesara pentru caietele de sarcini la licitati privind proiectele de automatizare sau testarea unor linii tehnologice.

Cine se apuca de asfel de proiecte nu instaleaza Labview asa precum Skype-ul ci are in spate contracte de sute de mii sau chiar milioane de euro ( valoarea in bani total a proiectului incluzand si softul labview cu tot cu licente si hardware-ul respectiv si subiectul de analizat care este un agregat sau o hardughie maaaare)

Edited by CrocodiluMereuVesel, 19 September 2018 - 17:15.


#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
OK, deci i7/ryzen.
Dar, mai precis, ce modele/generatii, cu cite cores ?
i9 cred ca iese din bugetul lui
Ajuta la ceva hyperthreading sau doar cores fizice ?
La ce ne ajuta povestirea aia cu ce este si ce face labview, daca nu raspunzi la cerintele initiatorului ?!
Daca avea el sute de jdemeleoane de contracte.... oare mai intreba aici pe forum !?

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostCrocodiluMereuVesel, on 19 septembrie 2018 - 17:02, said:

Pai cu LabView singurel asa nu prea ai ce face,
Aha ! deci @OP nu stie nici el ce vrea deoarece numai programul LabView costa 2.500 lei /an + ca e nevoie de minim 16GB Ram si procesor cu 4-6 nuclee, ceea ce ridica costul la peste 1.500 Lei.

Acum se pune problema:
de ce a mai intrebat @OP pe Forum ?
Insa recitind primul sau mesaj in care mentioneaza de AMD si Intel, 16gb Ram ddr4 si SSD de 480/500GB, cam are sens ce spui tu  -@CrocodiluMereuVesel  :)

In acest caz eu ii voi recomanda urmatoarele componente PC neincluzand licenta pt. LabView:
procesor i7-8700K sau i7-8086K Coffee Lake;
32 sau 64GB Ram ddr4-2667;
placa de baza socket 1151 v2 cu slot pt. memorie Intel Optane;
SSD (Intel ori Samsung) de minim 500GB;
iar ca placa video ma intreb daca e destul iGPU din procesor  Posted Image

In fine, cred ca cel mai bine e sa-i recomanzi tu (@CrocodiluMereuVesel) o configuratie care sa-i ruleze bine / excelent LabView.

#14
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

View Posttrollerul_de_serviciu, on 19 septembrie 2018 - 19:47, said:

OK, deci i7/ryzen.
Dar, mai precis, ce modele/generatii, cu cite cores ?
i9 cred ca iese din bugetul lui
Ajuta la ceva hyperthreading sau doar cores fizice ?
La ce ne ajuta povestirea aia cu ce este si ce face labview, daca nu raspunzi la cerintele initiatorului ?!
Daca avea el sute de jdemeleoane de contracte.... oare mai intreba aici pe forum !?
Da, pentru ca de obicei  in acest domeniul(automatizari cu Labview)  dezvoltatorii sunt in primul rand ingineri in alte domenii decat cel software si ei vor doar un PC pe care sa le mearga totul sistemul.
Iar aceste persoane nu pre au timp sa studieze in detaliu configuratii hardware de PC .
In mod normal , initiatorul trebuia sa se adreseze catre NI Romania, iar aceasta il indruma catre un integrator de sisteme LabView pentru automatizarea pe care trebuia s-o faca si acel integrator
ii facea caietul de sarcini si chiar softwareul in Labview pentru automatizarea sa, insa asa cum poti sa-ti inchipui , nimeni nu lucreaza gratis iar munca integratorului de sisteme LabView este un
contract separat care nu este deloc eftin.

Sigur poti elimina integratorul de sisteme, insa in acel moment raspunzi ce pc iti alegi , ce hardware labview cumperi/licente/ etc si efectiv softwareul il vei face tu.
Dar de obicei banii pt astfel de proiecte nu sunt personali ci ai statului roman (agentie de cercetare guvernamentala, centre de cercetare academice,  ministere ,etc)

#15
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

View Postsuper8, on 19 septembrie 2018 - 19:59, said:

Aha ! deci @OP nu stie nici el ce vrea deoarece numai programul LabView costa 2.500 lei /an + ca e nevoie de minim 16GB Ram si procesor cu 4-6 nuclee, ceea ce ridica costul la peste 1.500 Lei.

Acum se pune problema:
de ce a mai intrebat @OP pe Forum ?
Insa recitind primul sau mesaj in care mentioneaza de AMD si Intel, 16gb Ram ddr4 si SSD de 480/500GB, cam are sens ce spui tu  -@CrocodiluMereuVesel  Posted Image

In acest caz eu ii voi recomanda urmatoarele componente PC neincluzand licenta pt. LabView:
procesor i7-8700K sau i7-8086K Coffee Lake;
32 sau 64GB Ram ddr4-2667;
placa de baza socket 1151 v2 cu slot pt. memorie Intel Optane;
SSD (Intel ori Samsung) de minim 500GB;
iar ca placa video ma intreb daca e destul iGPU din procesor  Posted Image

In fine, cred ca cel mai bine e sa-i recomanzi tu (@CrocodiluMereuVesel) o configuratie care sa-i ruleze bine / excelent LabView.
+ sursa puternica si stabila( mai ales daca isi instaleaza placii de achizitie interioare pe PCI express:) cum ar fi Corsair CX850M
+ o carcasa de tip tower  pt o placa de baza  puternica cu extra  protiectie pt VRM-uri avand 12 etaje de rupere a tensiunii ,alaturi de protectie impotriva coroziunii provocata
de oxizii de sulf, avand sloturi multe de pci-express(cam 5 la numar),  ceva in genul https://www.gigabyte...0-HD3-rev-10#kf

sau orice alte placa de baza robusta, avand componente de calitate gen FinTech  de la Gigabyte cu 12 sloturi de pcie-express(in locul acelor placi video pui de exemplu placi de achizitie de date):
https://www.gigabyte...nTech-rev-10#kf
https://www.gigabyte...462/mining.html

Edited by CrocodiluMereuVesel, 19 September 2018 - 23:00.


#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Tot e bine ca noi ne zbatem si initiatorul... ioc... a uitat de topic....

#17
gicu.ion

gicu.ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.05.2007

View Posttrollerul_de_serviciu, on 20 septembrie 2018 - 14:00, said:

Tot e bine ca noi ne zbatem si initiatorul... ioc... a uitat de topic....


Initiatorul n-a uitat, urmareste topicul precum presedintele, cu atentie si ingrijorare :)  .

A venit o sugestie, ca procesele de simulare sa ruleze in continuare pe statia dedicata, urmand ca eu sa monitorizez de la distanta prin Team viewer sau ceva similar.
Am testat 2 sisteme similare, difera doar procesorul, un 4 core (i5) si un 8 core (i7 cu HT) si intr-adevar durata simularii se reduce la jumatate. Deci mai multe core-uri (visez la Threadripper 2).
LabView cu 1 proces de achizitie date ocupa cam 8 GB Ram.
Revin marti cu informatii noi sau direct cu configuratia aleasa.

#18
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018
iar aceasta statie va merge 24 din 24 , furnizand datele prelucrate catre terte parti ?
vezi cand le treci pe caietul de sarcini,ai grija ca acel sistem desktop sa tina absolut si cerintele ulterioare care se pot atasa proiectului.

Edited by CrocodiluMereuVesel, 23 September 2018 - 18:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate