Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Toyota Corola Luna Vs Opel Crosslander x Enjoy

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
M-am uitat putin pe configuratii. Eu as opta pentru Opel, 15k este o oferta foarte buna, si dotarile sunt de bun simt. Poti sa te interesezi ce acopera garantia lor suplimentara, inteleg ca au si ei ceva gen flexcare pana la 5 ani, si eventual sa o platesti si pe aia, daca e de bun simt ca pret si acoperire.

#20
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

 johnsmith07, on 19 septembrie 2018 - 10:30, said:

corolla!
crossland x e doar o Zafira cu lifting facial
Nu este adevarat. Crossland este o Agila (clasa subcompacta) suprainaltata, nu o Zafira care era un MPV din clasa compacta. Si da, dpmdv nu merita banii ceruti pe ea o masina din clasa Opel Corsa.

Edited by edi10000, 19 September 2018 - 16:51.


#21
Aker

Aker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.03.2007
Te sfatuiesc sa vezi si sa conduci ambele modele si ce iti place tie mai mult te va sadisface cu adevarat nu ce spune lumea . In 15000 de euro poti lua un crossland x cu o motorizare mai puternica 110 CP sau 130CP cu scaune /volan incalizit , camera , climatronic , jante aliaj, etc ( am cumparat anul asta un crossland cu dotarile mentionate fara Rabla si stiu ce vb).
Nu este un SUV este un crossover dar spatios ( nu stiu cei drept pentru 4 persoane in special portbagajul ) , totusi avantajul  portbagajului desi mai mic ca la un sedan este ca poate fi incarcat pana la " tavan " , garda la sol este generoasa .
O alta chestie care mi-a placut este ca are ecran tactil de la variantele  de baza ( cei de la Toyota erau mai zgarciti in variantele  de baza ) .
E doar o parere si ce m-a determinat pe mine sa aleg Opel , pentru tine Toyota s-ar putea sa fie mai pe gustul si nevoile tale de asta o vizita in showroom iti va usura alegerea .

#22
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 rigo, on 19 septembrie 2018 - 09:34, said:

Salutare - va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi .

E timpul sa schimbam masina familiei - am ramas la 2 modele ce par ok si nu ma pot decide
Ca si idee suntem 2 adulti 2 copii - 15000 - 20000 km / majoritatea in oras.


Modelele ar fi
Corolla 1.6l MT Luna – 17.884 EURO
Opel Crossland Inovation MT 1.2 XHL 81KW / 110 CP -15070 Euro

Corola toti spun ca e masina nr 1 in lume dar e mai scumpa (desi nu are scut la motor din fabrica Posted Image ) 6 ani garantie
Opelul - sincer nu am mai avut SUV si m-ar bate gandul si e si mai ieftina cu aproape 3000 dar are doar 2 ani garantie ce ma pune pe ganduri.


Multumesc!
Deci ai de ales intre o japoneza si o frantuzoaica... Si ce preturi poarta!!! Cind te gandesti ca Passat s-a vindut in primavara-vara cu 16200...
Tie dintre cele 2 care-ti face cu ochiul?

#23
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

 edi10000, on 19 septembrie 2018 - 16:48, said:

Nu este adevarat. Crossland este o Agila (clasa subcompacta) suprainaltata, nu o Zafira care era un MPV din clasa compacta. Si da, dpmdv nu merita banii ceruti pe ea o masina din clasa Opel Corsa.

Crosslandul e pe aceeasi platforma cu Citroen C3 Aircross și Peugeot 2008. La fel Grandland-ul cu Peugeot 3008.

#24
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005
Dintre cele doua, as alege Corolla.
Dar, dupa cum s-a mai spus pe aici, uita-te si in alte "curti"
Din punctul meu de vedere, o varianta demna de luat in considerare, este noul Kia Ceed.
Este foarte laudat in toate review-urile si, la 17k Euro (cu tichet Rabla) poti lua una in echipare de top, 1.4 T-Gdi cu cutie automata DCT7.
Sou, tot de la KIA - daca-ti plac crossoverele compacte - te poti uita si la Stonic. SI asta "iese" pe la 17k Euro cu motor 1.0 T-GDI si cutie automata DCT7 in echipare de top.
La pret similar cu Toyota Corolla (17500 Euro) ai si varianta noului Honda Civic 5D 1.0 VTEC Turbo (echipare Confort - echivalenta sau chiar cu ceva peste Luna).
Avantajele Civicului sunt: spatiu mai mare atat la interior cat si in portbagaj, consum mai bun, cuplu mai mare, emisii mai reduse de CO2 (si nu stii cum va arata viitoarea taxa de mediu).
Tot pe acolo este si Mazda 3 G120 in echipare Challenge. Nu am facut o comparatie la dotari, dar vei avea un mare "+" in ce priveste comportamentul dinamic.
Si, bineinteles, este de vazut si Hyundai Elantra care, la promotiile actuale, iese pe la 15.600 Euro in echiparea de top (Exclusive).

Ca atare, variante sunt multe - ideea e sa faci cat mai multe vizite pe la dealeri, sa sa vezi si sa faci drive-test cu tot ce se incadreaza in buget si satisface nevoile voastre, apoi sa alegi in cunostinta de cauza.

PS: Eu unul, dintre tot ce am insirat mai sus, ca masina de familie as alege Civicul.

Edited by marr, 20 September 2018 - 09:36.


#25
rigo

rigo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 28.12.2005
S-a apucat nevasta sa citeasca reviewuri la Crossland si ma bate la cap ca nu e de calitate... ca e facuta de francezi ca nu mai e ce-a fost... ca are portbagaj mai mic chiar decat cel ce il avem acum pe un amarat de Kalos din 2005...
Am incercat sa ii explic ca sunt avantaje in schimb la dotari extra ce nu le are Corola... sau garda la sol (in fiecare zi de scoala trebuie sa urc o bordura cand opresc si las copiii)
Devine complicat...

#26
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Nu as alege Crossland din simpul motiv ca e un Pejo 2008 recarosat, adica o masina de clasa mica balonata sa para compacta.
Garda la sol e o gluma proasta, tractiune integrala nu are, avantajul cu saritul bordurilor nu e un argument, ca nu iei masina sa te sui pe trotuar cu ea.
Lasand aspectele calitative laoparte, masina e prima iteratie a conlucrarii francezo-germane si sunt 99% sigur ca va avea probleme specific frantuzesti.

Daca vrei sa te uiti la Opel uite-te la Astra J Sedan. E benzinar, e turbo, e platforma matura, e comparabila ca spatiu cu Corolla si costa semnificativ mai putin.
Vrei masina spatioasa de familie, arunca un ochi la Octavia. Cat e ea de "fauve", gasesti la 15-17k un 1.0 TSI 115CP sau 1.5TSI 150cp echipat bine spre foarte bine.

SUV-urile astea de buzunar sunt o metoda excelenta sa vinzi platforme de masini mici la preturi de masini mari.

Edited by danX, 20 September 2018 - 10:57.


#27
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sa stii ca nu e rea deloc platforma de 208/2008 iar problemele alea specific frantuzesti au devenit o gluma in ziua de azi fata de problemele cu adevarat grave intalnite la toti producatorii, generate in principal de dezvoltarea noilor motoare sau adaptarea celor vechi pt a corespunde cerintelor actuale antipoluare si de scaderea calitatii reale (nu percepute) a masinilor de gen noua pt a putea pastra pretul la acelasi nivel in timp ce ofera mult mai multe lucruri in standard fata de acum 5 sau 10 ani. Intre crossland si Moka de ex n-as paria pe Moka, asta ca sa pastram comparatia in interiorul marcii Opel.

#28
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Rahatul de Crossland e o coaja, nu merita banii.Urca-te in ea, urca-te si-n spate, fa o tura si vezi ca aruci banii pe geam!Nevastaa-ta are dreptate!

#29
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 edi10000, on 19 septembrie 2018 - 16:48, said:

Nu este adevarat. Crossland este o Agila (clasa subcompacta) suprainaltata, nu o Zafira care era un MPV din clasa compacta. Si da, dpmdv nu merita banii ceruti pe ea o masina din clasa Opel Corsa.
De fapt Crossland e urmasul direct din Meriva , care nu se mai fabrica !

 raducut123, on 22 septembrie 2018 - 14:35, said:

Rahatul de Crossland e o coaja, nu merita banii.Urca-te in ea, urca-te si-n spate, fa o tura si vezi ca aruci banii pe geam!Nevastaa-ta are dreptate!
Cand nu-ti permiti o masina , e proasta , rahat etc , stim ne-ai mai zis si despre Golf !

 rigo, on 20 septembrie 2018 - 10:14, said:

S-a apucat nevasta sa citeasca reviewuri la Crossland si ma bate la cap ca nu e de calitate... ca e facuta de francezi ca nu mai e ce-a fost... ca are portbagaj mai mic chiar decat cel ce il avem acum pe un amarat de Kalos din 2005...
Am incercat sa ii explic ca sunt avantaje in schimb la dotari extra ce nu le are Corola... sau garda la sol (in fiecare zi de scoala trebuie sa urc o bordura cand opresc si las copiii)
Devine complicat...
Unde canta gaina in casa , asta se intampla,,,, . O citit ea chestii pe kudika ...

Edited by calinkgb, 24 September 2018 - 23:25.


#30
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Crossland este Peugeot 208/2008/c3/c3 aircross.
Pt inițiator, încearcă și un auris dacă mergi mult în oras

#31
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Vedea-l-as pe ala care sa nu se consulte cu nevasta, sau sa nu-i ceara parerea cand cumpara o masina.A, daca e unul caruia ii da mana sa-i faca cadou o masina nevestii, fara sa o intrebe....Da cand te gandesti la o masina a familiei, cand sti ca poate te inhami la un credit, asta e, mai intrebam consoarta...Referitor la sfatul meu: as alege cu ochii inchisi Corola.Din multe motive...Recomand td, apoi sigur va alege cea mai buna solutie pentru el.

#32
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Cum a zis marr mai sus, eu m-as uita la Honda Civic Confort 1.0. E 18500 pretul de lista si mai poti negocia ceva sigur o scoti la acelasi pret cu Corolla. Iei o masina foarte confortabila, mare pentru clasa ei, tinuta de drum excelenta, portbagaj de 480 de litri si, fiind hatchback, mult mai practic decat la Corolla, Android Auto (care e super, si Corolla nu are).

Daca te poti intinde la Elegance, 20.000E pret de lista, cu Rabla si ceva negociere o scoti sub 18.000, chestiile in plus cu care vine echiparea fac toti banii.

Ma rog, eu sunt numai putin subiectiv ca am varianta cu motor de 1.5 automata si imi place la culme :D

#33
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 raducut123, on 24 septembrie 2018 - 19:46, said:

Vedea-l-as pe ala care sa nu se consulte cu nevasta, sau sa nu-i ceara parerea cand cumpara o masina.A, daca e unul caruia ii da mana sa-i faca cadou o masina nevestii, fara sa o intrebe....Da cand te gandesti la o masina a familiei, cand sti ca poate te inhami la un credit, asta e, mai intrebam consoarta...Referitor la sfatul meu: as alege cu ochii inchisi Corola.Din multe motive...Recomand td, apoi sigur va alege cea mai buna solutie pentru el.
Nu stiu daca ne putem vedea insa vrei sa-ti dau o poza? Cum dracu sa "te consulti" cu nevasta la achizitionarea unei masini? Ea "se consulta" cu mine cind cumpara tigai, mancare, obiecte diverse care tin de sexul feminin?

#34
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Cum sa alegi hidosenia aia de Civic? Mergi pe Corolla, este o masina serioasa de familie. Nu degeaba este cel mai vandut model de masina din lume din toate timpurile.

#35
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016

 mihalexmihalex, on 27 septembrie 2018 - 15:52, said:


Nu stiu daca ne putem vedea insa vrei sa-ti dau o poza? Cum dracu sa "te consulti" cu nevasta la achizitionarea unei masini? Ea "se consulta" cu mine cind cumpara tigai, mancare, obiecte diverse care tin de sexul feminin?
Dacă cumperi o masina de 20-50 euro ai dreptate :) La achiziții mari, se consulta partenerul/partenera de viata :)

#36
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Corect! Culoarea trebuie aleasa impreuna. Ce poate sti o femeie fara studii de specialitate sau care nu e pasionata de masini si de tehnica in general, despre masini? Cand va sti cum functioneaza un motor sau macar o cutie de viteze, poate mai discutam. Vb de masina familiei, nu de masina ei.

Pretul de achizitie, da. Volumul portbagajului, spatiul, designul, da, dar nu masina!
E vb de ce faceam cand eram mici, nu de altceva. Genetic suntem la fel dar cand noi reparam biciclete, ele inca se jucau cu papusi. Scoala vietii cumva, pe partea tehnica...

Edited by underb, 29 September 2018 - 21:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate