Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Terenuri in Ghimbav -Brasov

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
BogdanMae

BogdanMae

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2017
Salutare,
De ceva timp doresc sa cumpar un teren in orasul Brasov ,m-am orientat f. mult spre Tractorul....dar parca de ceva timp preturile au luat-o razna rau, asa ca vreu sa ma orientez spre una din zonele Stupini , SanPetru - dar partea de langa centura, sau Ghimbav .

Ce parere aveti de Ghimbav?

Spuneti-mi va rog pareri despre fiecare in raport calitate/pret.


Astept pareri de la cei din zone si chiar pareri din afara.

Cum vedeti viata in fiecare locatie?

Multumesc tuturor pentru pareri

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mai catre aeroport asa...?

#3
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Ghimbav - cind s-o face aeroportul, vor zbura avioane pe acolo. Daca vrei sa te muti in zona trebuie sa ai in vedere zgomotul de la avioane.

#4
BogdanMae

BogdanMae

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2017
Nu langa aeroport...ma refer pe langa Viessman, Metro vizavi am vazut ca e un cartier nou de case .....cu acces rapid catre centura Brasov...

cred ca ar veni intre Ghimbav si Cristian ...ceva de genu..

#5
BogdanMae

BogdanMae

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2017

 arab, on 19 septembrie 2018 - 06:56, said:

Mai catre aeroport asa...?


#6
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
omu' isi cumpara azi teren, maine face un b&b, iar apoi surpriza: statul face un aeroport si-i aduce clienti! spor la treaba!

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si la Ghimbav au explodat preturile. Nu din cauza aeroportului .Aeroportul este o sperietoare . De fapt , din cauza pozitiei dintre munti , aeroportul va fi unul pentru avioane mici , nu va avea anvergura unui Otopeni sau Baneasa. Acesta este motivul real pentru care nu se inainteaza lucrarile si se tot "opresc " din cauze "politice " care de fapt sunt pur tehnice. Normativele actuale pentru constructia de aeroporturi prevad mai mult decat o singura directie de aterizare/decolare ...iar in zona Brasov - Ghimbav exista una singura din cauza apropierii muntilor . In plus , discutam de ceata care este prezenta doua sezoane si care necesita aparatura complicata si scumpa , care nu va fi cumparata pentru avioane mici pentru ca nu se justifica. Deci , Ghimbavul este o zona buna dar nu pentru ca se va face aeroport ci pentru ca este una dintre cele doua directii de dezvoltare a zonei metropolitane Brasov. Zone identice , dar greu accesibile din cauza soselei cu o singura banda pe sens ( lucru care nu se va schimba din cauza caii ferate din zona ) este Cristian / Rasnov , dar sufera din cauza soselei . Deasemenea , zona Harman este interesanta si accesibila pentru ca este aproape de ocolitoarea mare . Stupini este o zona buna dar este 85 % inundabila . In caz de fenomene extreme ai 1 metru de apa la parter . Digurile nu fac fata si zona este mlastinoasa . Codlea este o zona buna . Acces DN1 pe doua benzi pe sens pana la BV , alternative cu ocolitoarea , posibila autostrada Brasov-Sibiu ( mult -amanata ...cam ca aeroportul ) . Zona este cu un mare potential si inca preturile sunt decente . Au cumparat unii dezvoltatori imobiliari gradini cu 16.000 euro . Deasemenea , in partea de sus a orasului poti beneficia de o panorama excelenta .

#8
BogdanMae

BogdanMae

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2017
Ce parere aveti de Triaj? partea de langa Centura spre Brasov pana in fosta groapa de gunoi . Este posibil ca aceasta groapa sa tina preturile jos si sa afecteze oarecum dezvoltarea zonei? Stiu ca apartine de.SanPetru si acolo sunt niste preturi destul de accesibile....

Multumesc,

#9
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Daca vrei sa simti miresme diverse, iti iei teren acolo. Nu cred ca merita sa cumperi doar pentru ca sunt preturile mai mici. Zona aia e infecta, poluata si sunt necesari ani de zile pana se regenereaza solul, panza freatica etc.

Tractorul - scump, dar locatie buna.

Si Sanpetru este o zona buna, dar cred ca e o diferenta mica de pret, fata de Tractorul. Sunt si zone mai ieftine. Probabil la iesirea inspre Bod.

Edited by SPX808, 19 September 2018 - 13:58.


#10
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.10.2005
Salut, cred ca initiatorul topiculul nu mai intra pe aici, incerc sa continui si eu putin pe aceasta tema.
Ma tot gandesc si eu la o bucatica de pamant in Cristian sau in jurul Brasovului. Infrastructura in jurul caselor se face in functie de primar sau daca se aduna un numar de case pe acea zona?
La cumparare, la ce ar trebui sa fiu atent? (Canalizare, stalpi inalta tensiune, etc?) Nu doresc chiar in camp..
Doresc sa merg cateva zile prin zona sa arunc o privire.

#11
RazvanBV91

RazvanBV91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.05.2009

 Ecko72Unltd, on 17 iunie 2019 - 21:50, said:

Salut, cred ca initiatorul topiculul nu mai intra pe aici, incerc sa continui si eu putin pe aceasta tema.
Ma tot gandesc si eu la o bucatica de pamant in Cristian sau in jurul Brasovului. Infrastructura in jurul caselor se face in functie de primar sau daca se aduna un numar de case pe acea zona?
La cumparare, la ce ar trebui sa fiu atent? (Canalizare, stalpi inalta tensiune, etc?) Nu doresc chiar in camp..
Doresc sa merg cateva zile prin zona sa arunc o privire.


Salutare.

Eu am cumparat o parcela de teren in Cristian prin Ianuarie anul curent.

Ca si idee, am fost sa vad ceva parcela  cum mergi spre Vulcan pe partea stanga. In camp practic.

Ma surprins faptul ca desi nu erau case pe mai bine de 250 m inainte si dupa parcela respectiva, totusi strada era pietruita si canalizarea era trasa.

Am observat ca au crescut preturile destul de mult in ultima perioada.

M-am uitat pe olx la parcelele care atunci cand cautam eu erau  15-18k euro iar acum sunt 18-21k.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate