Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Eroare instalare Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
yeep

yeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 06.03.2015
Salut. Încerc să instalez un Windows 10 x64 pe un laptop , dar îmi dă următoarea eroare :"Windows cannot be installed to this disk. The selected disk has an MBR partition table.On EFI systems, Windows can only be installed to GPT disks."

Știu că trebuie să convertesc partițiile in gpt , dar trebuie să șterg tot ( metoda cu DiskPart, select disk , clean etc)
Problema e că nu vreau sa fac asta pentru că în partiția D am cam 300gb pe care as vrea sa ii salvez, m am jucat puțin și în Bios dar mi se pare cam sărac biosul la HP, nu am găsit nici o setare sau ceva sa mă ajute sa scap de eroare fara sa fiu nevoit să șterg tot..

Acum deja m am apucat de salvat fișierele din partiția D pe alt PC. Dar am doar un stick de 8gb și cred că o să îmi ia ceva timp până o să salvez tot . In caz că nu știe nimeni cum sa rezolv eroarea, știți cum sa salvez mai repede șimai eficient ce am acolo .. ?
Mulțumesc și scuze că am scris atât .

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Problema nu tine de Windows, ci de optiunile interfetei UEFI.
Dezactivezi UEFI/ treci in modul Legacy, daca interfata UEFI/ BIOS Setup permite.
Te asiguri ca mediul de instalare este creat pentru MBR si bootezi de pe mediul de instalare in mod MBR (DOS), nu (U)EFI.

#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
ai putea sa-ti salvezi fisierele in cloud, pe un site gen dropbox, google drive, box.com, etc... cred ca le "urci" mai repede decit le transferi 8 gb odata...

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 tEo, on 18 septembrie 2018 - 22:42, said:

ai putea sa-ti salvezi fisierele in cloud, pe un site gen dropbox, google drive, box.com, etc... cred ca le "urci" mai repede decit le transferi 8 gb odata...
In conditii ideale (abonament RDS Gigabit, router bun, conexiune pe cablu cu viteza de 1Gbps) prinde upload de maxim 450 Mbps, adica cam cat prinde un stick pe USB 3.0.
Tine cont ca in timpul asta nu mai poti face nimic pe conexiunea aia de internet, daca nu vrei sa creasca timpii de upload. Pe langa asta, la 300GB ii trebuie un abonament platit ca sa poata urca fisierele in Dropbox, Google Drive sau alternative.

 yeep, on 18 septembrie 2018 - 22:29, said:

știți cum sa salvez mai repede șimai eficient ce am acolo .. ?
Mulțumesc și scuze că am scris atât .
Daca nu gasesti la niciun prieten un hard disc extern de imprumut si ai niste bani la indemana, poti lua unul de la eMag/pcgarage, ai extrem de mare grija sa nu-l zgarii, iti faci transferul fisierelor si pe urma il returnezi.

Edited by Hider141, 19 September 2018 - 07:52.


#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu se pierde nici un fiser la nici o conversie.
Nu dai nici un clean la DiskPart.
La aceste 3 metode (inclusiv diskpart) scrie clar "no data loss": https://www.thewindo...mbr-to-gpt-disk
Bineinteles, asta in cazul ideal.
Bineinteles, in orice situatie (nu numai la asemena conversie), este bine sa ai un backup la fisiere (la cele importante, logic).

Sau refaci stick, sa fie MBR si aia e Posted Image

Edited by trollerul_de_serviciu, 19 September 2018 - 08:30.


#6
yeep

yeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 06.03.2015
Nu prea as risca cu o conversie așa nefiind laptopul meu . Sa am fișierele salvate și o să încerc și ce mi-ai spus tu.
În legătură cu Biosul și stick-ul . Am adăugat 2 poze poate greșesc eu ceva .
P.s : nu știu de ce îmi întoarce poza :(

Attached Files



#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Par in regula ambele poze, toate setarile.
Poate alegi tu gresit dispozitivul de bootare.
Pune la Legacy boot order > usb disk/hdd primul
Sau foloseste tasta pentru meniul de boot (diferita de tasta de intrare in bios) si selectezi USB (sa NU scrie UEFI...)
Pune 5-10 secunde la POST hotkey delay, ca sa ai timp sa vezi mesaj / apesi tasta meniu boot

Edited by trollerul_de_serviciu, 19 September 2018 - 09:45.


#8
yeep

yeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 06.03.2015
Am rezolvat cu alta versiune de Rufus(ultima) și am putut sa schimb din GPT in MBR.
Mulțumesc de ajutor.

#9
stefanita

stefanita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.09.2006
pai nu prea e ok ....aia cu  create a bootable disk using freedos , - vrei windows 10 , nu ? pui o imagine iso sau un dvd original
ar trebui sa rulezi inainte un mic program de compatibilitate, daca  merge windows 10 pe configuratie
daca incerci upgrade din windows " care este " ? Posted Image  - setup si pasii urmatori

#10
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014

 yeep, on 19 septembrie 2018 - 11:54, said:

Am rezolvat cu alta versiune de Rufus(ultima) și am putut sa schimb din GPT in MBR.
Mulțumesc de ajutor.
Te complici cu Rufus & CO... pt instalare win10 poti folosi linistit Microsoft Media Creation Tool

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate