Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Demisia in timpul unei deplasari in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Sunt intr-o deplasare profesionala in alta tara de cateva luni.

Deplasarea mi se termina in cateva luni, insa nu vreau sa ma intorc in tara, ci sa ma angajez si sa lucrez in continuare aici.

Pot sa-mi dau demisia "de la distanta" si sa stau in preaviz in cadrul misiunii?
Sau e obligatoriu sa revin in tara?

Eventual poate chiar sa obtin intelegere si sa nu mai trebuiasca sa stau in preaviz.

Lucrez la o companie multinationala.

Multumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Daca nu exista clauze contractuale speciale, atunci demisia este un act unilateral. Daca esti in post de conducere, preavizul este de 45 de zile lucratoare.

Faci o scrisoare semnata, cu confirmare de primire si o trimiti firmei, cu demisia in ea.

Scrii ca esti disponibil pentru preaviz si ai prefera sa muncesti acolo.

Daca refuza, nu te prezinti la job in tara si nu au ce sa iti faca. Daca mai ai concediu disponibil, poti face cere de concediu pe perioada preavizului (e legal si se practica des).

Quote

Art. 81. [definitia legala, procedura si efectele demisiei]
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
(2) Angajatorul este obligat sa inregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.


#3
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010
Misiunea are o durata specificata in agrementul pe care lai semnat. Din cate stiu acest agrement nu poate fi mai mare de 3 luni. Se poate fara probleme da demisia de la distanta si sta in preaviz in "misiune", insa firma poate cere anumite prejudicii create de nerespectarea angajamentului. Bineinteles trebuie sa returnezi diurna pentru zilele de misiune neefectuate. Cel mai bine e sa ajungi la o intelegere cu ei decat sa ai surprize neplacute.

Edited by probabil15, 18 September 2018 - 20:02.


#4
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Adm, on 18 septembrie 2018 - 19:56, said:

Daca refuza, nu te prezinti la job in tara si nu au ce sa iti faca.
Doar sa iti desfaca contractul de munca pe motive disciplinare cu tot ceea ce decurge din treaba asta. Cel mai bine este sa te intelegi cu firma la care lucrezi si sa ajunget la o intelegere mutuala.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
News flash, asta are efect 0, nu decurge absolut nimic!
Acel I la dosarul de munca nu e vizibil pentru niciun angajator roman, dar mai ales extern.

#6
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Adm, on 18 septembrie 2018 - 20:12, said:

nu decurge absolut nimic!
Pai atunci go for it :) inseamna ca preavizul ala e o chesti asa la sto :)

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 Adm, on 18 septembrie 2018 - 20:12, said:

News flash, asta are efect 0, nu decurge absolut nimic!
Acel I la dosarul de munca nu e vizibil pentru niciun angajator roman, dar mai ales extern.
acu nu se uita nimeni la un asemenea mizilic, dar pe vremea crizei ii interesa si cat porti la pantof. una peste alta, se poate trai cu asa ceva, dar totusi ar fi preferabil sa nu fie acolo.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Intelege ca acea informatie NU e publica, nu are nimeni acces la dosarul tau de angajat, nu e cazier de munca.
Daca intentionezi sa te angajezi la SRI, poate ar fi bine sa nu ai astfel de observatii la "dosar".

La ce criza de personal este, poti fi si Hannibal Lecter!

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
ok, te cred pe cuvant. :)

#10
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Poti face ca mine ! Am gasit un loc de munca platit de 10 ori mai bine fata de salariul din tara. Am aplicat, am fost acceptat, bagajul facut si direct la aeroport. Ma sunau cei de la firma sa ma intrebe de ce nu mai vin la munca in momentul in care eram la check in. Sa faca ce vor cu amenintarile, ca oricum nu aveam de gand sa ma intorc in tara .

#11
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 19.05.2005
Multe firme romanesti cand trimit oameni in delegatii mai ocolesc anumite reguli, cel mai uzual e de exemplu sa nu considere timpul de calatorie ca si timp de munca... Daca comenteaza prea mult cei de la firma ta poti sa le specifici ca avand in vedere ca nu au respectat legislatia iti dai demisia fara preaviz...
Ca de obicei asa se intampla, firmele incep sa aminteasca de lege cand le convine, uita de ore suplimentare neplatite, calatorii de doua zile cu dormit pe bancile din aeroport si altele de genul asa ca merita sa le dai un pic peste nas daca nu inteleg situatia.

#12
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Pai si legea spune ca timpul de calatorie nu este timp de lucru. In afara situatiei cand conduci.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

 Fjell, on 19 septembrie 2018 - 06:28, said:

Poti face ca mine ! Am gasit un loc de munca platit de 10 ori mai bine fata de salariul din tara. Am aplicat, am fost acceptat, bagajul facut si direct la aeroport. Ma sunau cei de la firma sa ma intrebe de ce nu mai vin la munca in momentul in care eram la check in. Sa faca ce vor cu amenintarile, ca oricum nu aveam de gand sa ma intorc in tara .

Felicitari pentru realizari dar nu esti un exemplu de urmat.
Puteai macar sa anunti si sa nu lasi oamenii cu ochii in soare. Sa lasi loc de buna ziua e recomandat de fiecare data.

#14
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 cristiandrei, on 19 septembrie 2018 - 08:35, said:

firmele incep sa aminteasca de lege cand le convine, uita de ore suplimentare neplatite, calatorii de doua zile cu dormit pe bancile din aeroport si altele de genul asa ca merita sa le dai un pic peste nas daca nu inteleg situatia.
E bine sa nu uite angajatul de orele suplimentare neplatite, de dormit prin aeroport pe banci (inacceptabil in opinia mea) si de altele asemenea. Idealul firmelor mici si mijlocii e sa le munceasca angajatul pe doi lei, daca se poate sa si vina cu bani de acasa, pentru ca saraca firma e saraca si nu isi permite. Majoritatea sefilor si sefutilor din astfel de firme fac economii masive la orice inseamna cheltuieli de personal si dupa aceea plang prin publicatiile economice de profil ca nu le mai vine nimeni cu toate ca ei chipurile ofera conditii de munca mai ceva ca in Occident.

 AlexEn, on 25 septembrie 2018 - 11:14, said:

Felicitari pentru realizari dar nu esti un exemplu de urmat.
Puteai macar sa anunti si sa nu lasi oamenii cu ochii in soare. Sa lasi loc de buna ziua e recomandat de fiecare data.
Putea sa anunte, corect. Cand insa un angajat alege sa procedeze in acest fel, sefii si sefutii din firma respectiva (ca de manageri in adevaratul sens al cuvantului imi inchipui ca nu putem discuta) ar trebui sa se intrebe unde au gresit, de fuge angajatul mancand pamantul. Sunti sigur insa ca nu se intreaba.

Edited by biogood, 10 October 2018 - 09:07.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
allah2, ai 2 variante:
1. Încetarea CIM cu acordul părților. Pentru asta ar trebui să vorbești cu șefii tăi și să vă puneți de acord cu data și condițiile încetării după care trimiți solicitarea scrisă conform înțelegerii.
2. Demisia. Nu este niciunde prevăzut că nu poți trimite demisia din străinătate, pe hârtie în plic sau prin email cu confirmare de primire dar există posibilitatea ca angajatorul să te recheme din delegație. Oricum ar trebui să faci un drum la firmă pentru întocmirea notei de lichidare (predare inventar, calcul drepturi salariale, eliberarea adeverinței cu zilele de concediu medical).
Eu cred că nu e de dorit să-ți fie desfăcut contractul de muncă pe motive disciplinare. În urmă cu câțiva ani, erau foarte la modă recomandările de pe unde ai fost. Au renunțat corporatiștii la practica asta? Ce le vei spune când te vor întreba de ce nu ai o recomandare?

#16
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 MembruAnonim, on 11 octombrie 2018 - 06:01, said:

allah2, ai 2 variante:
1. Încetarea CIM cu acordul părților. Pentru asta ar trebui să vorbești cu șefii tăi și să vă puneți de acord cu data și condițiile încetării după care trimiți solicitarea scrisă conform înțelegerii.
2. Demisia. Nu este niciunde prevăzut că nu poți trimite demisia din străinătate, pe hârtie în plic sau prin email cu confirmare de primire dar există posibilitatea ca angajatorul să te recheme din delegație. Oricum ar trebui să faci un drum la firmă pentru întocmirea notei de lichidare (predare inventar, calcul drepturi salariale, eliberarea adeverinței cu zilele de concediu medical).
Eu cred că nu e de dorit să-ți fie desfăcut contractul de muncă pe motive disciplinare. În urmă cu câțiva ani, erau foarte la modă recomandările de pe unde ai fost. Au renunțat corporatiștii la practica asta? Ce le vei spune când te vor întreba de ce nu ai o recomandare?
Si ce te faci daca firma nu mai exista?!? Oricum, nu mai exista nici cartea de munca asa ca... eu zambesc nostalgic ca ultima intrare din cartea de munca romaneasca e fix asta, incheierea contractului de munca cu litera i de la indisciplina... acum 17 ani. Nu cred c-am stat o luna la ei, si nu m-a intrebat niciodata nimeni ce e cu pauza de 2 luni din CV.
In strainatate oricum nu exista aceleasi reguli, si poti sa pleci foarte bine de comun acord, dar respectivii sa nu doreasca sa te recomande (sau tu sa nu doresti ca ei sa te recomande).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate