Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Schimbare numere negre cu numere galbene remorca auto de 750kg

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MihaiMalu

MihaiMalu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.01.2016
Buna seara, nu stiu daca am nimerit sectiunea dar am o problema as dorii sa schimb numerele negre ale unei remorci auto de 750kg cu numere de la primarie galbene, ce trebuie sa fac si ce acte am nevoie, va multumesc anticipat!

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Care-s numere "negre" si care-s "galbene"?
Nasol cand nici macar sa pui intrebari logice n-ai habar.

Edited by myshyk, 18 September 2018 - 21:03.


#3
MihaiMalu

MihaiMalu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.01.2016

 myshyk, on 18 septembrie 2018 - 21:03, said:

Care-s numere "negre" si care-s "galbene"?
Nasol cand nici macar sa pui intrebari logice n-ai habar.
Nene comentezi cu un rost sau sa te afi in treaba? Nu vrei sa-ti dau si CNP-ul? Nu stii care sunt numerele negre si care sunt cele gablene? Numai comenta atunci, din cate nu vezi am spus numerele de la primarie galbene si cele negre nu era normal ca sunt cele date de politie, presimt un PSD-ist dupa gandire. Numai comenta la postarea mea, o seara cat mai buna!

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
mergi la primărie și vezi ce acte le trebuie lor pentru înmatriculare.de numerele negre scapi prin radierea la cerere a remorcii după care o înmatriculezi la primărie

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Nu inteleg rostul acestei manevre. Iti va limita utilizarea remorcii doar pe raza localitatii. Impozit vei plati oricum, probabil scapi de RCA si ITP dar atat. Oricum taxele la o remorca sunt aproape nule. Tocmai am facut RCA la una si a fost 30 de lei/an.
  Doar daca vrei sa faci anumite modificari remorcii merita. Scapi de toata birocratia dar vei folosi remorca doar in localitatea unde este inregistrata.


Radiezi remorca la cerere. Pe urma mergi la primarie si inregistrezi remorca. Tata a declarat ca a construit-o artizanal ca altfel trebuie acte de provenienta. Iar dupa ce ai radiat-o nu prea mai ai acte la ea. O sa cera o serie de sasiu pe care sa o inregistreze la primarie. RCA valabil. (da se poate face RCA si la remorca inregistrata la primarie)
  Noi am inregistrat o remorca veche de ARO la care i-am adus ulterior diverse modificari. Am facut-o basculabila, bena demontabila si se poate inlocui cu un peridoc de transport lemne etc. Modificari care necesitau o gramada de acte si vizite pe la RAR ca sa taraim remorca aia cu 20 de km/h dupa un tractoras.

Mai intrebi la primarie ca te lamuresc aia. E posibil sa fie diferit de la o primarie la alta.

Edited by PoeOvidiu, 19 September 2018 - 06:20.


#6
balauru23

balauru23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 17.08.2008
ordin 1501/2006 "ART. 23
    (1) Se inregistreaza de catre consiliile locale numai mopedele, tractoarele care nu se supun inmatricularii, masinile si utilajele autopropulsate utilizate in lucrari de constructii, agricole, forestiere, care pastreaza caracteristicile de baza ale unui tractor, si troleibuzele omologate, potrivit legii, de catre Regia Autonoma "Registrul Auto Roman", precum si tramvaiele, masinile si utilajele autopropulsate utilizate in lucrari de constructii, agricole, forestiere, care nu pastreaza caracteristicile de baza ale unui tractor, si vehiculele cu tractiune animala"
Remorcile nu se inregistreaza la primarie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate