Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

BRD - Creditul Habitat imobiliar/ipotecar - dobanda fixa 30 de ani

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006
Hello Gents,

Vreau, sa intru in randul romanului, sa-mi intregesc familia, cu un credit imobiliar, la BRD, pe 30 de ani, cu o dobanda fixa, de doar 7.75% credit habitat.
Urmeaza sa accesez o suma de 35.000 Euro. "Singura optiune de-ami linisti nevasta..." si eu viata.........

Dobanda variabila - 1050 RON / luna
Dobanda fixa 7.75% - 1300 RON pe 30 de ani.

Ma tot gandesc ce solutie sa aleg, avand in vedere cresterea ROBOR si gura lu' nevasta-mea.

Si da, am fost si la alta banca, dar eu accesez creditul cu diurna de boschetar ratacit prin UE si se pare ca doar BRD a luat in considerare situatia mea, si cu nevasta in prenatal.


Apreciez orice raspuns.
Multumesc

#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
BCR Banca pentru Locuinte au "Fix pentru casa" cu dobanda de 5.65% fixa, numai ca-i doar pe 15 ani nu 30.

La 35000 EUR imprumutati ai rata de 1340 RON. Cu doar 40 ron lunar mai mult dar ai dobanda fixa si scapi de rate in 15 ani nu 30.

#3
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006

 DjMx, on 18 septembrie 2018 - 19:46, said:

BCR Banca pentru Locuinte au "Fix pentru casa" cu dobanda de 5.65% fixa, numai ca-i doar pe 15 ani nu 30.

La 35000 EUR imprumutati ai rata de 1340 RON. Cu doar 40 ron lunar mai mult dar ai dobanda fixa si scapi de rate in 15 ani nu 30.

Astia nu iau in considerare diurna, iar salariul meu de baza e o bataie de joc.

#4
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Venitul tau e in euro ?

#5
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006

 DjMx, on 18 septembrie 2018 - 19:57, said:

Venitul tau e in euro ?

Si euro si lei, diurna pentru deplasare si lei salar de baza

#6
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Nu-ti da absolut nimeni credit in euro atunci ? In caz ca ramai fara diurna si devine problematic cursul de schimb poti refinanta in lei. E nasoala perioada aia de rambursare de 30 ani in combinatie cu dobanzile mari, ROBOR-ul este deobicei mai instabil ca EURIBOR-ul si mai mare.

Edited by DjMx, 18 September 2018 - 20:16.


#7
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006

 DjMx, on 18 septembrie 2018 - 20:16, said:

Nu-ti da absolut nimeni credit in euro atunci ? In caz ca ramai fara diurna si devine problematic cursul de schimb poti refinanta in lei. E nasoala perioada aia de rambursare de 30 ani in combinatie cu dobanzile mari, ROBOR-ul este deobicei mai instabil ca EURIBOR-ul si mai mare.

Am dat un avans de 35.000 euro pentru casa si restul de 35.000 ii accesez printr-un credit ipotecar, si BRD e singura care accepta, avand in vedere toata situatia mea. Automat voi ramane fara diurna la un moment dat, nu pot sta plecat toata viata sa strang bani. Sunt constient de alte oferte, dar nu se aplica la mine. Ma interesa solutia cea mai ok in toata prostia asta, fixa sau variabila.

#8
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Dacă îți permiți eventuale neprevăzute sau chiar plănuiești să plătești anticipat, atunci alege dobânda variabilă. Dacă vrei predictibilitate ia pe aceea cu dobândă fixă.

Edited by blotunga, 18 September 2018 - 21:17.


#9
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Ai luat in calcul bancile de aici ? Postul e din 2016 dar macar la unele ar trebui sa mai fie de actualitate.

Primul link, Softpedia nu ma lasa sa pun naibii link-ul direct la site.

https://www.google.c.....0.YbEOJEvNd5Y

Sau uite, BT iti ofera imprumut in euro cu EURIBOR 6M+4.3% si ia in calcul si veniturile din diurne conform site-ului lor.

https://www.bancatra...iare-ipotecare/


Sau... daca doar BRD te va credita si nimeni, nimeni altcineva nu vrea s-o faca mergi pe Habitat dar cu dobanda fixa in prima perioada de 5.75% iar apoi ROBOR 3M+2.85% care este o dobanda ok si vorbeste cu agentul sa-ti faca mai multe simulari pe o perioada mai redusa de 30 de ani, pentru 50-60 de ron lunar fata de varianta initiala cu dobanda fixa vei plati ratele cu 15 ani mai putin.

Edited by DjMx, 18 September 2018 - 22:07.


#10
eddybv

eddybv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 08.10.2007
Foarte mare dobanda... Eu in luna mai am facut credit cu 4.1 Dobanda fixa pe primii 5 ani si dupa 1.9% plus robor.  Cauta si pe Conso.ro, acolo gasesti diverse comparatii calculatoare de credit etc.
Conform conso:
BCR - 6,37
Alpha- 6,44
Garanti- 6.46
BT- 6,48
Tu practic ai un procent jumate in plus fata de rastul bancilor. Asa mergi la camatari direct
Incearca sa mergi peste tot, poate gasesti si alte banci care sa accepte situatia ta.

#11
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Dobanda fixa se ia cand dobanzile sunt mici, cum au fost pana acum.
Nu prea vad de ce sa iei acum cu dobanda fixa care este si mai mare decat dobanda de acum (variabila), OK, Romania trece printr-o perioada de rahat dar probabil ca macar dupa 2020 ne revenim si dobanzile vor scadea din nou...
In fine, asa vad eu lucrurile, altii pot sa vada doar o crestere a dobanzilor si asadar mai avantajos sa alegi dobanda fixa.

Cel mai bine te interesezi si de contiile de refinantare, sa fie ca o solutie in caz ca ce ai prevazut nu s-a intamplat. Atentie la situatia ta specifica, e posibil sa nu te incadrezi la refinantare pentru ca daca schimbi locul de munca si venitul acceptat scade poate nu te mai incadrezi la respectiva rata. (practic atunci se face un dosar de la zero si esti analizat din nou in ceea ce priveste veniturile)

Spor,

#12
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
1300 pe 30 de ani, să dau înapoi 100000 de euro... No way!
La Alpha Bank ai fost?

#13
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006

 lelali, on 19 septembrie 2018 - 18:47, said:

1300 pe 30 de ani, să dau înapoi 100000 de euro... No way!
La Alpha Bank ai fost?

Nu am fost, ca sunt guster, o sa merg, sa vad ce oferte au.

#14
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 lelali, on 19 septembrie 2018 - 18:47, said:

1300 pe 30 de ani, să dau înapoi 100000 de euro... No way!
La Alpha Bank ai fost?
Da si peste 30 de ani o sa aiba o rata cat abonamentul lunar la Telekom.

Cand ai cutitul la gat si alegi intre rate, naveta, chirie, nevasta linistita, alegi linistea la nevasta ca da si sex pe langa mancare.
Si vorba aia... 30 de ani are motiv sa te iubeasca ca aveti rate comune.

De apreciat rata fixa pentru imobiliare.

#15
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006

 Argent, on 23 septembrie 2018 - 15:17, said:

Da si peste 30 de ani o sa aiba o rata cat abonamentul lunar la Telekom.

Cand ai cutitul la gat si alegi intre rate, naveta, chirie, nevasta linistita, alegi linistea la nevasta ca da si sex pe langa mancare.
Si vorba aia... 30 de ani are motiv sa te iubeasca ca aveti rate comune.

De apreciat rata fixa pentru imobiliare.

Mda, e de apreciat rata fixa pentru imobiliare, dar dobanda asta cam mare...o da ea nevasta mancare si sex....Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#16
Pisoic

Pisoic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.11.2009
Incearca si la OTP. Noi am facut un ipotecar cu 5.05 dobanda (variabila), credit aprobat intr-o saptamana. Asta dupa ce BT ne-a refuzat dosarul dupa 3 saptamani de analiza, dintr-o prostie... La OTP ne-a iesit rata cu 200 lei mai mica, avantaj ca pot plati anticipat.

#17
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006

 Pisoic, on 24 septembrie 2018 - 12:08, said:

Incearca si la OTP. Noi am facut un ipotecar cu 5.05 dobanda (variabila), credit aprobat intr-o saptamana. Asta dupa ce BT ne-a refuzat dosarul dupa 3 saptamani de analiza, dintr-o prostie... La OTP ne-a iesit rata cu 200 lei mai mica, avantaj ca pot plati anticipat.

Singura mea optiune este BRD, am incercat la multe, dar nu ma ia in considerare, ideea este ca am de ales intre dobanda variabila si fixa. Mi-as fi dorit sa fi mers cu alte banci, imi iesea si mie o rata, relativ, mai mica, dar na.

Edited by error2006, 24 September 2018 - 12:12.


#18
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 Argent, on 23 septembrie 2018 - 15:17, said:


Da si peste 30 de ani bla bla bla.

De apreciat rata fixa pentru imobiliare.
Dacă are deja un avans frumușel și nu are 80 de ani (clar nu, altfel nu era eligibil pentru cei 30 de ani), indicat ar fi să nu meargă cu rata până la prima pensie și ar fi diliu să o cam facă.



Deci, de apreciat variabilă, mai ales când ROBOR este sus, ca acum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate