Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Atitudinea fata de religie in Romania (ex. Cluj)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
nicubuga

nicubuga

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2017
Buna,

Sunt din Rep. Moldova. Am facut o calatorie in Cluj in iulie, si am observat un lucru care m-a uimit. In mijlocul orasului pe blvd. Eroilor in dreapta sta o bisericuta mica cu o intrare foarte modesta, dar incapatoare, unde se face slujba. Am stat un pic inauntru, totul pare fi spiritual si frumos insa! nu ma lasa impresia ca e comercializat insasi experienta de obtinere a binecuvantarii sprituale. Amplasarea intre magazine turistice, lipsa de vointa si spirit si sinceritate, totul dupa plan ca la ceas. Probabil functioneaza ca o afacere.

Asa e in toata Romania? E un lucru straniu sau e in regula?

In Rep. Moldova lucrurile nu stau tocmai bine dar religia influentata de ortodoxia Moscovei e reala, adevarata, si oamenii se trag din nevoie... nu e comerciala.

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
La Prislop/Arsenie Boca ai fost?

#3
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
si betiile si bataiile din moldova sunt tot reale, la fel ca si saracia

Edited by adicontakt, 18 September 2018 - 19:16.


#4
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Seara bună, Nicu !

Mă bucur ai abordat acest subiect și aici, pe forum. "Lichidarea" obiectului didactic / materiei "Religie" din școli e un subiect controversat.

Nu, nu e așa în toată în România. De fapt, nu e așa nicăieri. Îți faci o impresie greșită despre Biserică și mai ales despre dogmele și ritualurile / practica / rânduiala acesteia.

Edited by Barboso, 21 September 2018 - 18:41.
Citatele din Biblie pe aria de Religie, nu aici.


#5
Water100

Water100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.03.2017
Eu m-am convertit la taoism cu peste 5 ani in urma cand am renuntat la crestinism, e prea greu de explicat aici cum sta treaba cu ea, dar e la ani lumina distanta fata de orice monoteista. Consider ca reprezinta solutia spirituala pentru europa.

#6
nicubuga

nicubuga

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2017
Daca ma declar crestin si traiesc cu religia in suflet, eu zic ca trebuie sa fii gata sa-ti dai viata pentru convingerile tale si caile de a exista. Din cate am vazut, pentru un pret bun se poate si de planat deasupra religiei in Ro, oare? Cine te va judeca...

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postnicubuga, on 18 septembrie 2018 - 19:12, said:

Buna,

Sunt din Rep. Moldova. Am facut o calatorie in Cluj in iulie, si am observat un lucru care m-a uimit. In mijlocul orasului pe blvd. Eroilor in dreapta sta o bisericuta mica cu o intrare foarte modesta, dar incapatoare, unde se face slujba. Am stat un pic inauntru, totul pare fi spiritual si frumos insa! nu ma lasa impresia ca e comercializat insasi experienta de obtinere a binecuvantarii sprituale. Amplasarea intre magazine turistice, lipsa de vointa si spirit si sinceritate, totul dupa plan ca la ceas. Probabil functioneaza ca o afacere.

Asa e in toata Romania? E un lucru straniu sau e in regula?

Amplasarea unei biserici intre dughene si carciumi nu poate fi un indiciu ca intre cele doua forme de reculegere ar fi vreo legatura.  Dar.. judecand punctual, da, Biserica e o institutie pusa pe acte de comert, e un business in sine. Asta n-ar trebui sa impiedice totusi experienta religioasa a omului cu frica lu Dumnezeu, care vine la biserica.

Nu e asa in toata Romania, dar sunt multe locuri (in special la manastiri) unde biserica e sora cu taraba cu nimicuri de la intrare.

#8
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
La noi BOR e ca o multinationala, nu e cu religia ci cu banii
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mfxzzp8E4C0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Water100

Water100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.03.2017
Asa cum fac muslimii, nu? Iti dai viata si ii iei si pe altii cu tine?

#10
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View Postnicubuga, on 18 septembrie 2018 - 19:12, said:

Buna,

Sunt din Rep. Moldova. Am facut o calatorie in Cluj in iulie, si am observat un lucru care m-a uimit. In mijlocul orasului pe blvd. Eroilor in dreapta sta o bisericuta mica cu o intrare foarte modesta, dar incapatoare, unde se face slujba. Am stat un pic inauntru, totul pare fi spiritual si frumos insa! nu ma lasa impresia ca e comercializat insasi experienta de obtinere a binecuvantarii sprituale. Amplasarea intre magazine turistice, lipsa de vointa si spirit si sinceritate, totul dupa plan ca la ceas. Probabil functioneaza ca o afacere.

Asa e in toata Romania? E un lucru straniu sau e in regula?

In Rep. Moldova lucrurile nu stau tocmai bine dar religia influentata de ortodoxia Moscovei e reala, adevarata, si oamenii se trag din nevoie... nu e comerciala.
Diferenta intre "voi" si noi ,e ca noi avem libertatea de a alege, pe cand voi ,nu. La voi a inceput interzicerea unor culte.

Edited by mariusr1976, 18 September 2018 - 20:17.


#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
tu vii de peste Prut sa ne dai  lectii despre crestinism ? :)))

cum e vazut la noi orasul Vaslui, cat de urat e vazut, la voi e de 10 ori mai rau....m-am uitat acum un an, doi la stirile din Republica Moldova....Ce oameni aveti voi acolo, vai si amar....

#12
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postnicubuga, on 18 septembrie 2018 - 19:12, said:

Buna,

Sunt din Rep. Moldova. Am facut o calatorie in Cluj in iulie, si am observat un lucru care m-a uimit. In mijlocul orasului pe blvd. Eroilor in dreapta sta o bisericuta mica cu o intrare foarte modesta, dar incapatoare, unde se face slujba. Am stat un pic inauntru, totul pare fi spiritual si frumos insa! nu ma lasa impresia ca e comercializat insasi experienta de obtinere a binecuvantarii sprituale. Amplasarea intre magazine turistice, lipsa de vointa si spirit si sinceritate, totul dupa plan ca la ceas. Probabil functioneaza ca o afacere.

Asa e in toata Romania? E un lucru straniu sau e in regula?

In Rep. Moldova lucrurile nu stau tocmai bine dar religia influentata de ortodoxia Moscovei e reala, adevarata, si oamenii se trag din nevoie... nu e comerciala.

Vezi o biserica. Iti displace amplasament. Tragi concluzia ca atitudinea romaniei fata de religie e una falsa si comerciala. In timp, ce religia promovata de a treia roma e cea adevarata si oamenii sunt apropiati de ea.
Interesant cat de mult ai putut extrapola de la o singura intrare modesta intr,o biserica dintr,un oras din Romania in timpul unei calatorii.

Acum, cateva opini, corectii
- religia ce vine de la fratii de la rasarit, cat si cea ce o vezi in Romania, sau italia, spania, polonia etc. E aceeasi. E o singura religie crestina. Confesiuni, da, sunt mai multe
- ce crezi ca a fost mai intai, oul sau gaina? In scopul nedumeririi tale, as spune, biserica sau magazinele? Daca nu te apuci sa,ti demolezi bisericile sau sa ti le facia grajduri, ceapeuri etc, eu cred ca e normal sa ai in timp, in mijlocul orasului, bisericile inconjurate de fel si fel de stabilimente
- mai rasfirati baieti, mai rasfirati

Edited by argentum, 19 September 2018 - 03:47.


#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003

View Postnicubuga, on 18 septembrie 2018 - 19:12, said:

Asa e in toata Romania? E un lucru straniu sau e in regula?
BOR a devenit o afacere piramidala. Foarte multi s-au facut preoti pentru ca se traieste o viata cat de cat linistita si imbelsugata. Daca cauti sigur vei gasi si preoti adevarati insa sunt mai rari printre multimea de "afaceristi".

#14
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postargentum, on 19 septembrie 2018 - 03:46, said:

- ce crezi ca a fost mai intai, oul sau gaina? In scopul nedumeririi tale, as spune, biserica sau magazinele? Daca nu te apuci sa,ti demolezi bisericile sau sa ti le facia grajduri, ceapeuri etc, eu cred ca e normal sa ai in timp, in mijlocul orasului, bisericile inconjurate de fel si fel de stabilimente
In Cluj nu a fost demolata nicio biserica. Biserica despre care face referire initiatorul a fost construita dupa 1989 in mijlocul unei zone comerciale cu cladiri vechi de 100-200 de ani,. Construita cu magazin incorporat care ocupa o parte semnificativa a fatadei.  A fost ridicata de o confesiune care mai avea 2 (incluzand catedrala) pe o raza de 100-200m.
Cand nu cunosti despre ce se vorbeste e bine sa te abti.

Edited by ain, 19 September 2018 - 08:52.


#15
nicubuga

nicubuga

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2017
Mergeti va rog mai des la veceu sa nu aruncati cu asta din monitorul meu. Nu am obiectii, sau lectii de dat... veniti in R. Moldova, nu va fie jena de rusii cotropitori, si vedeti diferenta. Noi de ex. nu intelegem cum puteti fi asa de mercantili cu cele mai importante lucruri ale vietii atat! oare nu avem si noi 1/100 de dreptate?

#16
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
O sa vedem care e gradul de habotnicie după ce se termină cu Referendumul pentru familie.

Edited by mihaigerard, 19 September 2018 - 12:02.


#17
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postnicubuga, on 19 septembrie 2018 - 11:54, said:

Mergeti va rog mai des la veceu sa nu aruncati cu asta din monitorul meu. Nu am obiectii, sau lectii de dat... veniti in R. Moldova, nu va fie jena de rusii cotropitori, si vedeti diferenta. Noi de ex. nu intelegem cum puteti fi asa de mercantili cu cele mai importante lucruri ale vietii atat! oare nu avem si noi 1/100 de dreptate?

"noi de ex" poti detalia cine sunteti acesti voi? Ca sa pot intelege in contextul discutiei.
Trecand peate faptul ca magazine si activitati comerciaLe au fost mereu pe langa manastiri si biserici, de putem xobor in istorie pana pe vremea templului de la ierusalim, e minunatata aceqsta candoare a initiatorului de se mira, vaaaai tuu da cum se poate?

Faca as merge peste prut si nu as fi stapanit de sindromul stockholm, poate ca as gasi biserici dinamitate, trase cu tractorul, cu sfinti gauriti, transformate in ceapeuri. Ca nu sunt multe, nu conteaza, e suficient sa gasesc una si apoi sa ma mir asa: vaaaaai da cum se poate, nu aveti nimic sfant?


Si cum putem fi asa mercantili? E banal de simplu. Pana si isus a fost vandut
Meri la rusii tai, ei nu vand, ei cumpara. Cozi de topor

#18
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Da' la faptul ca biserica poate a fost acolo prima si pe urma au aparut chestiile din stanga-dreapta ei v-ati gandit?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate