Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Relatia cu colegii de clasa

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
vladyyyyyyyy

vladyyyyyyyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.08.2018
Buna ziua! Voi scrie cam mult, deci daca credeti ca nu aveti rabdare sa cititi tot, puteti iesi.
     Sunt baiat si am 17 ani. Sunt elev in clasa a XI-a si am mici probleme in relatia cu colegii de clasa. In clasa a IX-a era chiar ok, avem cateva persoane cu care rezonam mult. In clasa a X-a am incercat sa ma apropii si mai mult de ele, insa acestea ma tratau foarte rece, in conditiile in care cu una dintre ele am si iesit in oras si ne mutam impreuna la anumite ore. Mai pe scurt, parca s-a schimbat ceva peste vara. Pe zi ce trecea deveneam plictisit, uneori eram si acid cu ei pentru ca mai faceau glume la adresa mea si n-aveam chef. Chiar am vrut sa ma transfer la alt liceu ca sa o pot lua de la capat cu un alt colectiv, dar n-au fost locuri si altundeva n-am vrut.
     Acum am inceput clasa a XI-a si e la fel. Stau singur in banca deoarece colega mea de banca s-a transferat. Astazi am avut niste mici conflicte cu 2 colege. Una dintre ele mi-a cerut telefonul sa intre pe Instagram, i-am spus ca am treaba pe el si s-a dus la ea in banca. Imediat dupa aceea a inceput sa ma vorbeasca cu colega ei si sa se uite amandoua la mine. Le-am intrebat ce vor si le-am spus ca daca au ceva cu mine sa-mi spuna in fata. Colega fetei respective a inceput sa rada si mi-au spus ca n-au nimic cu mine, insa ea s-a mai dus la alte cateva persoane si le-a spus ceea ce spusesem eu, apoi acele persoane s-au uitat si ele la mine zambind. Le-am ignorat dar ele se tot uitau zambind si apoi au venit amandoua la mine ai m-au intrebat daca m-am pensat vreodata. Ca sa ma lase in pace le-am raspuns cam acid: "Nu vreti sa stiti si cand m-am pi**t ultima data?"(scuzati-ma pentru limbaj, nu se va mai repeta, dar chiar asa a fost). Atunci una dintre ele a inceput sa rada si mi-a spus ca ii place cum raspund. I-am spus ca am invatat sa am mai multa grija la persoanele toxice apoi a inceput din nou sa rada si a inceput sa strige prin clasa la caterinca: "Sunteti cu totii niste persoane toxice!". Le-am spus amandurora sa se care de la banca mea si mi-au spus ca nu-mi scrie numele pe banca. In fine, dupa alte cateva prostii de-ale lor au plecat. In ora de geografie mi-au trimis un biletel pe care scria "Ce faci baby?♥♥". Nu le-am scris nimic si i l-am dat inapoi spunand ca este o prostie. Apoi s-au mai uitat putin la mine in timp ce radeau dar au incetat intr-un final. De placut stiu sigur ca nu ma plac deoarece se vedea clar ca isi bat joc de mine.
     O alta intamplare: vineri am iesit afara cu 3 baieti si o fata ca sa batem covoarele din clasa (avem un liceu mai "special", si da...). Unul din baieti a inceput sa faca misto de mine zicand ca ma iubeste si ca nu poate trai fara mine, i-am raspuns "Macar recunosti ca esti gay" si el a raspuns ca asa e (nu e gay, dar ii place lui sa se dea smecher). In timp ce el batea un covor a spus ca asa m-ar lovi pe mine. Sau  ieri cateva colege despre fundurile baietilor din clasa :)) si acelasi coleg de vineri mi-au spus si mie sa ma ridic sa-mi arat fundul. :)) Deci cred ca va dati seama ca sunt satul de ei. Bine, sunt constient ca asa este in orice clasa, dar atunci cand nu ai nici macar o persoana cu care sa te intelegi in clasa... e cam aiurea. Si de exemplu, atunci cand mai spun o replica mai acida incep toti sa se mire si sa le spuna si celorlalti ceea ce am zis, asta doar mie imi fac deoarece sunt mai timid si ei cred ca pot face ce vor in acest caz. La amenintari cu bataia nu s-a ajuns, deci e bine. Singurul avantaj la liceul meu este ca fata de altele elevii sunt mai educati. Am fost prea bun cu ei si de asta s-a ajuns aici. Fetei care mi-a cerut telefonul i-am facut temele de mai multe ori si i-am si dat telefonul cand avea nevoie sa sune pe cineva. Ba chiar mai demult am avut factura la telefon de 300 de lei din cauza hotspot-ului pe care i-l faceam. Insa de acum inainte n-am s-o mai ajut, nici pe altii. Parintii mei mi-au spus sa-i ignor, sa ma focusez pe invatat si sa ma ajut doar pe mine. Si chiar au dreptate. Dar ma gandesc ca poate problema e si la mine.
     Voi ce credeti? Am procedat bine in legatura cu colegii? Daca nu, cum ar trebui?
     Le multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca si de asemenea, multumesc anticipat pentru raspunsuri! Totusi, va rog sa nu fiti rautaciosi si daca aveti chef de asta puteti sa va exprimati in alta parte frustrarile.
     Multumesc din nou!
     P.S.: Scuzati-mi eventualele greseli de exprimare si/sau gramaticale, dar m-am grabit sa scriu asta.

Apropo, nu are rost sa-i spun dirigintei deoarece oricum nu se va rezolva nimic, si cred ca va fi si mai rau daca-i spun.

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007
Tie inca nu ti-a crescut par prin locurile alea rusinoase ?

#3
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Stai liniștit, și eu am trecut prin aceeași situație în liceu tocmai pentru că eram deosebit de neobișnuit.

Go on your way and let them to eat shit about you ! Do you have care about what people think of you ?

Nu toată lumea are privilegiu tău.

#4
SportBilly

SportBilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2018
Esti ambiguu. Ce treaba are factura telefonica cu aria?

Edited by SportBilly, 18 September 2018 - 16:38.


#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Doamne ce face tehnologia din copchii...

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
off-topic - asta imi aduce aminte de un banc mai vechi, nu trebuie sa o iei ca pe un sfat sau ceva:

in scoala, aveam un coleg foarte popular pe care il placea toata lumea. nu prea invata, facea misto de mine mereu - asta m-a facut sa ma inchid in mine, sa fiu mai egoist si sa ma concentrez pe invatat. am pus burta pe carte si tot restul scolii nu m-a mai interesat nimic altceva. anii au trecut, am crescut, acum unul dintre noi e casatorit cu un fotomodel, are ditamai vila cu piscina si mai multe masini, eu inca vand burgeri la mac...

Edited by born2lose, 18 September 2018 - 16:48.


#7
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Problema e ca esti prea acid si te arati usor ofensat de toate nimicurile. Fii barbat si arata si putina autoironie, o sa vezi ca o sa se opreasca cu bullshit-ul. Oamenii sunt ca orice alt animal: musca cand simt frica.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
mai vladutule tu nu ai priceput ce fetele alea vroiau sa intre in vorba cu tine?
trebuia sa le spui ca nu au nevoie de telefonul tau.... si le ti tu companie.... o sa te prinzi de asta mai tarziu...
p.s. fetelor nu le plac baietii ci golanii

#9
MotanS_ReD

MotanS_ReD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 09.08.2018
In clasa a 11-a ma gandeam cum sa ciocanesc cat mai multe fete. Maturizeaza-te. Din cate vad, esti tot la nivel de clasa a 9-a.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 MotanS_ReD, on 18 septembrie 2018 - 16:52, said:

In clasa a 11-a ma gandeam cum sa ciocanesc cat mai multe fete. Maturizeaza-te. Din cate vad, esti tot la nivel de clasa a 9-a.
iar fetele vor mai mult

#11
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Este foarte, foarte bine ca iei in considerare ce iti spun parintii. Tu, vei ajunge departe. Ei, doar prin zona. Tine minte asta!
Capul sus, nimic nu este de netrecut!

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
eu am crezut ca esti fata, inca am dubii....ai spus ca esti baiat in text :|...nu inteleg

#13
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Îți lipsește partea de "șmechereală", care se dobândește de obicei în liceu sau de la părinți.
Dacă ești elev conștiincios, și înveți bine, urmează sfatul părinților.

După liceu, o să ai posibilitatea să faci parte din comunități formate din oameni ca tine.

Edited by pexCom, 18 September 2018 - 17:10.


#14
SportBilly

SportBilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2018
O fi cu genul indefinit. Apache elicopter, pe acolo.

#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 vladyyyyyyyy, on 18 septembrie 2018 - 16:26, said:

Buna ziua! Voi scrie cam mult, deci daca credeti ca nu aveti rabdare sa cititi tot, puteti iesi.
...
(Noroc ca am Autocorect si TTS in limba romana, ca altfel ieseam din prima secunda din subiectul asta).
Parerea mea, mult scris fara rost! parintii ti-au dat un sfat,  ce-ti trebuie altul?

Edited by stlk, 18 September 2018 - 17:13.


#16
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017

 pexCom, on 18 septembrie 2018 - 17:08, said:

După liceu, o să ai posibilitatea să faci parte din comunități formate din oameni ca tine.

Extrem de bine punctata ideea!
Tine cont si de asta, neaparat.

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Op, majoritatea, daca nu toata lumea a fost in postura ta, de fapt, am fost in ambele posturi Posted Image, facut misto de altii si luat la misto....astea sunt chestii trecatoare. Nu trebuie sa te impiedice astfel de lucruri, sa faci ceea ce vrei tu sa faci Posted Image...ei se cred interesanti acum, ca na, e varsta. n-ai cum sa-i opresti, nici sa nu incerci, ei vor face ce-i duce capul Posted Image, atat de simplu e.

dar ce poti sa controlezi e reactia ta Posted Image...daca  te deranjeaza, poti sa iei masuri...Posted Image...gestul conteaza, se vor opri dupa aia Posted Image....


PS. sa nu te oftici,de fapt, sa nu arati ca te oftici, iar daca te deranjeaza, nu il ameninti, direct, nu spui nimic ;)...o sa inteleaga....

Edited by jimi91, 18 September 2018 - 17:26.


#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Sfatul meu e asa: am trecut si eu prin  situatiile astea , mai ales ca eu am fost cel mai clar exemplu de coltul vesel, asa ca iti spun ca ei asta simt ca te ataci si ca esti timid. Daca te simti cu adevarat deranjat de atitudinea lor (ceea ce nu pare, se pare ca tu vrei sa intri in grupul lor fara sa se faca misto de tine) atunci spune chestia asta dirigitelui/ei. Nu e nimic rusinos in a vorbi cu cineva mai mare sa faca ordine. Iar daca profesorii nu sunt capabili sa faca liniste atunci vorbeste mai departe cu parintii tai s aia masuri, nu stiu vorbit cu politia sau ceva de genul. Asta daca chiar sunt acte de bullying la adresa ta. Sfatul meu e ca in cazul asta sa nu rabzi si sa nu astepti ci sa spui totul din suflet parintilor si politiei. Nu te lua dupa vorbe gen "hai ba ce esti gura sparta, te-ai dus la politie in loc sa fii barbat?", tine minte ca e in joc linistea ta si daca se iau mai mult timp de tine nu merita sa  fii "baiat" si sa ii protejezi. Fii paracios si spune ceea ce se intampla altfel va fi mai rau, te vor lua de fraier si vei regreta. Mai ales daca esti timid pana si fetele se vor lua de tine si vor cauta sa te umileasca. Crede-ma ca la varsta ta sunteti extrem de sensibili si pentru tine faptul ca acesti colegi te umilesc te atinge foarte adanc in suflet. Si mai ales in cazul tau , ca esti timid. Sunt patit si nu de putine ori m-am retras in casa. Sfatul meu e sa cauti mereu anturajul celor inteligenti , respinge manelismul si smecheria, muta-te la o clasa cat mai civilizata si cauta prieteni cat mai civilizati. Si nu uita sa gasesti o ruda sau pe parinti la care sa poti apela de fiecare data cand ai probleme, eu uite spre exemplu am fost si acasa mutalaul perfect si n-am spus nimic si asta mi-a cauzat o multime de probleme.
Altfel daca decat se iau de tine in gluma atunci vorbeste cu diriga/dirigul si gata , si daca cu ea/el nu se rezolva du-te mai departe la vreun profesor mai serios sau chiar la director/oare. Daca te ameninta atunci gaseste curajul si ameninta si tu ca te vei duce direct la politie daca nu se opresc. Te vor face paracios si nesuferit insa retine ca tu vei duce greul daca  ei nu se opresc.
In rest despre fetele alea, well sa nu le lovesti sau ceva, faceau doar misto , pentru ca probabil sunt niste prost crescute care s-au prins ca esti mai timid si cum ele vor vreun golanas sau ceva n-are rost sa le bagi in seama. Tie o sa iti fie greu cu fetele ti-o spun de pe acum ca sa stii , si nu vei avea prietene, vei gasi cu greu una mai timida si  inteligenta care te va suporta si va aprecia totusi inteligenta la tine.

Edited by karax, 18 September 2018 - 17:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate