Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare TV 32"

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Salutare,

Doresc o recomandare de un televizor Full HD de 32 inch. Bugetul este de 1000 ron, dar pot creste pana la 1200 daca prind vreo oferta.

Televizorul il voi folosi si pe post de monitor cand voi avea nevoie de un al doilea monitor pentru laptop. Cred ca il voi folosi cam 80% pe post de TV.
Initial ma gandeam la un televizor de 27", dar toate sunt HD Ready.
Tinand cont ca il voi folosi destul de mult pe post de TV, nu cred ca merita sa aleg unul de 24".

Ce nu ma intereseaza:
- Nu ma intereseaza daca e smart TV sau nu, dar nu ma supar nici daca are Posted Image  
- Nu ma intereaza sunetul foarte mult, tiind cont ca pot lega o boxa de calitate la TV
- Nu voi folosi xbox sau ps, dar probabil nu ma voi juca nici de pe laptop


Piata e plina de televizoare de 32" si nu stiu ce sa aleg.

Vad ca la emag e o reducere destul de buna la televizorul Samsung 32M5502 la 1300 lei (da, am depasit putin bugetul). Merita?

LE: RF in obligatoriu. Voi folosi ca intrare cablu coaxial

Edited by red_dog4ever, 18 September 2018 - 16:04.


#2
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
32M5502 e un tv ok. Are si tuner digital, la RDS/UPC/Telekom ai prinde si posturi digitale.

#3
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Am uitat sa precizez un lucru important. Doresc ca TV-ul sa aiba functia PIP, ca sa pot folosi in paralel tv-ul si monitorul.
DIn pacate modelul 32M5502 nu are functia PIP.

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
https://altex.ro/tel...90fevxen-negru/
Asta are PIP si e si full HD. Chiar am in casa modelul anterior
https://bionic.com.c...t32e310ew-en-32
din seria aia facute la Timisoara acum vreo 2 ani.
Ca imagine e ceva mai bun modelul vechi ,dar e mult mai bine lucrat cel nou(curios).
Ambele sunt foarte OK. Modelul actual l-am luat pt. un amic care il foloseste si ca monitor si e foarte multumit.
Edit: Acolo la Altex nu sunt specificatiile complete ,mai ales in legatura cu PIP ,uite descrierea de pe Amazon:
'''Feature "TV Samsung 32" t32h390fevel Samsung t32h390 FEV is a compact TV in which you can see full HD images. This will show you your favorite movies or series with a surprising detail thanks to the built-in media player, you can watch movies, and photos directly from the USB memory, without be necessary to connect external equipment.With the picture in picture PIP function, you will see images of 2 sources at the same time. In this way, Watching a football match while playing with the play. LED display 32 Full HD 1080p resolution 2 HDMI USB Player '''

Ca o completare interesanta ,citeste cam orice prin playerul intern(USB) ,inclusiv x265/HEVC 10 bit.

Edited by edigee, 19 September 2018 - 09:23.


#5
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
32H390 e monitor TV, deci e imposibil sa n-aiba PIP.

#6
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Sper sa ma lamureasca si pe mine cineva. Care e diferenta intre un monitor TV si TV?
Ok, inteleg, monitorul TV are un tunner integrat. Din ce am vazut televizoarele au culori foarte bune, timp de raspuns mai slab, dar oricum nu o sa ma joc des(mai spre deloc). Pacat ca nu se precizeaza timpul de raspuns la TV, dar banuiesc ca mouse-ul n-o sa se miste in reluare.
Singura nedumerire este daca o sa ma doara ochii cand ma uit de la ~1 cand folosesc tv-ul pe post de monitor.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu te dor ochii mai mult decat la orice monitor . Se vede ca n-ai prins CRT-urile.
Fiul meu foloseste(modelul vechi) ca monitor de vreo 3 ani aproape. Ca monitor sharpness-ul se da spre minim si se reduce si iluminarea la panel. La fel si la modelul actual desi acesta are luminozitatea mai scazuta decat la vechiul model.

Edited by edigee, 19 September 2018 - 12:30.


#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 red_dog4ever, on 19 septembrie 2018 - 10:31, said:

Sper sa ma lamureasca si pe mine cineva. Care e diferenta intre un monitor TV si TV?
Ok, inteleg, monitorul TV are un tunner integrat. Din ce am vazut televizoarele au culori foarte bune, timp de raspuns mai slab, dar oricum nu o sa ma joc des(mai spre deloc). Pacat ca nu se precizeaza timpul de raspuns la TV, dar banuiesc ca mouse-ul n-o sa se miste in reluare.
Singura nedumerire este daca o sa ma doara ochii cand ma uit de la ~1 cand folosesc tv-ul pe post de monitor.
Monitoare cu tuner integrat ,sub aceasta denumire ,nu se mai comercializeaza de vreo doi ani din motive de marketing. Facea lumea confuzie cu TV-uri de aceiasi dimensiune.
Vat priveste lag-ul , nu e absolut nicio problema pe acel Samsung. Se poate face si ceva gaming.

#9
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Buna ziua .
Va rog o recomandare televizor 32" , full hd , bunicel , pentru vizionare in bucatarie , pana in 800 lei . Orice brand in care aveti incredere . Nu am gasit Samsung in acest pret .
Cu stima .

#10
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Am gasit
http://www.cel.ro/te...tv-pNicyPTAq-l/
https://www.emag.ro/...d/pd/DZVXB7BBM/
https://www.emag.ro/...7/pd/D07K7VBBM/
Este un dezavantaj daca aleg unu tv doar hd ?
https://www.emag.ro/...reviews-section

Edited by gi0, 24 September 2018 - 10:17.


#11
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Sa inteleg ca cele mentionate de mine nu sunt televizoare ?
Sa mai caut atunci , sau sa intreb pe alt topic ...
Cu stima .

#12
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 27.11.2007
"Decat" HD in banii astia. Eu pe samsung as merge.

Samsung, 80 cm, 32M4002 800 lei emag, altex, pcgarage si cel
LG, 80 cm, 32LK510BPLD 764 lei dupa aplicare Voucher "extrasales"
LG Game TV 32LJ510U Seria LJ510U 80cm 750 la pcgarage
PHILIPS 32PHT4503/12 800 lei la altex

Samsung UE28J4100 Seria J4100 70cm 700 lei la pcgarage

#13
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Multumesc frumos pentru sfaturi .
Cu stima .

#14
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Mai pun ceva si caut full hd .
Cu stima .

#15
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Buna seara  .
Voi comanda acest tv pentru dormitor si tv samsung il mut la bucatarie .
https://www.itgalaxy...d-black-200955/
Multumesc pentru ajutor .
Pentru living caut tcl seria 6 .
Cu stima .

Edited by gi0, 12 October 2018 - 22:17.


#16
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 06.09.2017
La 81 cm nu conteaza daca televizorul este HD, FullHD, 4k sau 8k .... detaliile perceptibile de tine vor fi identice, asta in cazul in care nu privesti ecranul de la 10 centimetri.

Eu de exemplu am avut nevoie pentru bucatarie de un tv nu mai mare de 81 cm, sa-mi incapa in spatiul destinat si am ales acest Sony Smart tv: https://altex.ro/tel...y-kdl-32we610b/ resigilat a costat 1.100 lei si arata absolut impecabil, nici macar un fir de praf nu avea pe el.

Asta dupa ce am petrecut peste o ora in magazin comparandu-l cu un Lg, Samsung, Philips si Panasonic - unele din ele fiind chiar FUll hd . Pur si simplu imaginea la Sony "curge" mai natural si culorile sunt mai placute ochilor...

#17
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

 Cool_Kick, on 13 octombrie 2018 - 08:03, said:

La 81 cm nu conteaza daca televizorul este HD, FullHD, 4k sau 8k .... detaliile perceptibile de tine vor fi identice, asta in cazul in care nu privesti ecranul de la 10 centimetri.
Nu e chiar asa, intr-o camera mai mica, se vede diferenta de rezolutie de la HD Ready la FullHD, probabil nu e atat de important la un tv de bucatarie dar pentru dormitor merita luat un TV FullHD. Nu trebuie sa te uiti de la 10 cm ca sa vezi diferenta asa cum nici de la 5-6 m departare nu ai sa mai vezi avantajul rezolutiei superioare.

#18
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
La bucatarie va fi un j 5100 40" , adica cel din dormitor , si la dormitor tcl , putiin mai mare decat samsung .
Nu voi avea in casa nici un tv hd . Toate macar full hd  in afara de cel de la living , desi nu stiu ce voi vedea ultrahd....
Cu stima .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate