Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Casa de expeditii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Brad99

Brad99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.08.2017
Am o casa de expeditii, sunt nou in domeniu. Ma poate ajuta si pe mine cineva? Am nevoie sa stiu ce documente trebuie pentru a-mi desfasura activitate. Adica ce imi trebuie in relatia cu cel care are marfa de transportat si ce documente imi trebuie pentru relatia cu transportatorul. Daca se poate sa-mi dati un link sau macar denumirile actelor necesare. Am inteles doar de o anume nota de comanda, dar nu stiu pt ce este mai exact aceasta.

Edited by Brad99, 18 September 2018 - 15:17.


#2
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Deci ai, dar n-ai habar de nimica ...
Auuu!!!

#3
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Pai cum ti-ai deschis casa de expeditii daca tu esti paralel cu subiectul?

#4
Brad99

Brad99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.08.2017
Imi cer scuze   Vreau sa deschid.

#5
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Atunci informatiile primite pe forum nu o sa te ajute ... o sa primesti doar informatii partiale si o sa te lovesti de probleme la care nici nu visai.
Fie gasesti ajutor de specialitate, fie te axezi pe un alt domeniu de care ai putin habar.

#6
Brad99

Brad99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.08.2017
Acel ajutor il pot gasi la un contabil? Ideea mi-a venit rapid, astazi, am incercat sa ma informez pe internet, dar asa cum spui, informati partiale. M-am gandit ca poate aici gasesc cat de cat umpic de ajutor.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017
Comenzi, avize de transport, CMR, confirmare client, etc., etc, etc, etc.
Casa de expeditii nu este pentru oricine iar daca nu angajezi un om cu experienta sa te asiste, drumul spre faliment este sigur si neted.

Eu am lucrat la una din cele mai mari case de expeditii din Romania - ROMTRANS (acum nu mai exista) si ca sa ma cooptezi in echipa ta va trebui sa-mi faci o oferta cu adevarat de nerefuzat.
In acest domeniu concurenta este acerba si nu te astepta sa primesti sfaturi gratis.

Un singur TIP iti dau - nu prea se mai lucreaza cu hartie ci cu soft-uri personalizate pentru gestionarea documentelor specifice
Gata
Acum descurca-te singur

Edited by Naijax, 18 September 2018 - 17:25.


#8
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View PostBrad99, on 18 septembrie 2018 - 16:31, said:

Acel ajutor il pot gasi la un contabil? Ideea mi-a venit rapid, astazi, am incercat sa ma informez pe internet, dar asa cum spui, informati partiale. M-am gandit ca poate aici gasesc cat de cat un pic de ajutor.
In general TIR -sti prefera relatia directa cu furnizorul de marfa, ca evita tepele date de casele de expeditii sau in cel mai bun caz: intarzierile la plata!

#9
Brad99

Brad99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.08.2017
Mda, multumesc pentru "sfaturi", ati reusit sa ma descurajati de tot ))

#10
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 01.02.2017
Inca sunt multi care lucreaza prin case de expeditii pentru ca firmele nu lucreaza direct cu patronii de tiruri.

#11
mary_champ

mary_champ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.09.2005
Intai de toate, iti trebuie o suma de bani, nu foarte mare dar nici foarte mica
Minim 6 luni trebuie sa traiesti si din altceva, nu cred ca o sa faci destul profit astfel incat sa poti sa-ti permiti sa traiesti din casa de expeditii
Asigurare suplimentara (contacteaza o firma de asigurari). Si mult timp, foarte multe contacte, atat din partea transportatorilor cat si din partea firmelor care doresc transport
Si nu mai putin important o asigurare la neincasare :). Inscrie-te pe o bursa de transport si incearac sa vezi o perioada cum merg treburile acolo
Succes

#12
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Casa de expeditii in transporturi este ceea ce este o agentie imobilara pe piata imobiliara.Adica un intermediar.Aparent este simplu si ceea ce conteaza cel mai mult este ca tu sa obtii contracte cu clientii de transport.Clientul de transport este cheia in aceasta ecuatie.
Nu stiu cat de simplu iti va fi sa obtii aceste contracte,fiindca jocurile pe piata sunt facute si pentru un novice este f greu sa se faca remarcat.
Firmele mari organizeaza licitatii pentru a-si alege furnizorii de transport dar sa nu iti imaginezi ca aceste licitatii se anunta undeva.Nu,e un circuit inchis,unde functioneaza foarte bine pricipiul recomandarilor.Pe Bursa de transport este putin mai greu  pentru un incepator,fiindca el nu prezinta incredere,motiv pentru care e bine sa dispui de o suma de bani cu care sa achiti transportatorul la incarcare sau descarcare.
Ideea este ca in piata exista foarte multe firme de transport si foarte putine curse bune.Deci,daca reusesti sa oferi curse constant,pe relatii cautate,tarif bun,te poti apuca.A,si inca ceva la fel de important precum cifra de afaceri si profitul,va trebui sa raspunzi la telefoane non stop,iar stresul va fi pe masura.
Dar,tragand linie,aceasta afacere este una care iti permite sa obtii venituri bune cu o investitie minima.

Edited by belisima, 11 November 2018 - 22:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate