Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Nu văd telefonul (Allview A5) pe laptop, prin aplicația MyPhoneExplorer

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
Bună ziua

Am descărcat aplicația MyPhoneExplorer pe telefonul meu, Allview A5, am descărcat și pe laptop aplicația aferentă de pe https://www.fjsoft.at/en/downloads.php dar nu pot să văd telefonul de pe calculator.
Am făcut ce scria în aplicația de pe laptop cu debugging, am descărcat și niște fișiere pt. debugging pentru conectarea prin cablu USB..
Nu știu ce să mai fac..
Poate cineva să mă ajute?

Mulțumesc,
Elena

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Alt cablu ?

Ce nevoie ai  ?

Poate rezolvi cu aplicația Pushbullet https://play.google....t.android&hl=en

Edited by waterman, 18 September 2018 - 14:51.


#3
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
Cablul este bun. Pot vedea fișierele din mobil pe calculator.
Am nevoie de MyPhoneExplorer ca să introduc agenda telefonică mai ușor. Am resetat telefonul pentru că am șters niște aplicații din fabrică și nu-mi mai apărea tastatura să scriu pe mobil :)

Elena

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Agenda telefonică o sincronizezi cu contul de Google. Și nu mai stai să introduci manual.

În ce format o ai tu salvată acum ? Se poate importa în contul de Google.

#5
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
Agenda telefonică este într-un fișier Word. Cum pot s-o sincronizez cu contul Google?

#6
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View Postbelciuge, on 18 septembrie 2018 - 15:07, said:

Agenda telefonică este într-un fișier Word. Cum pot s-o sincronizez cu contul Google?

Așa ceva cred că te-ar putea ajuta : (www.youtube.com/watch?v=LU5-oalyeY0) sau (https://forum.fairph...database/3043/2).

Edited by un-simplu-om, 18 September 2018 - 15:12.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Asta nu e bine.
De ce o ai în Word ?

Formatul corect pentru import este CSV nu doc.

Tu ai telefonul gol acum de contacte, singura "agendă" este documentul WORD ?

Soluția mea barbară.

1. Faci asta

Quote

Use Gmail to Export Android Contacts to Excel
Gmail is also a good option to transfer the Android contacts. However, this way is not as easy as the first one- you need to sync the contacts with Gmail first and then export the Gmail contacts to CSV file. Let's learn this means step by step:
Step 1. Sync Contacts from Android to Gmail
At first, you need to transfer the contacts from Android phone to Gmail. Then you can login to your Gmail account on computer.
Step 2. Open the Menu
Next, you can tap on the "Menu" icon next to your profile picture and select "More" to display more options. Among these options, you should tap on "Contacts". Then you need to tap on "More" on the left hand side and choose "Export" under the section.
export contacts from gmail
Step 3. Transfer Contacts to CSV Format
After that, a list of contacts with checkboxes will be listed in the right panel. Just mark the contacts that you want to transfer and go on to click "More"> "Export". Then a window will pop up to ask you which contacts and format do you want to export. Just select "Selected contacts" and "Outlook CSV format (for importing into Outlook or another application) and hit "Export".
transfer android contacts to excel
After transferring the contacts to computer, you can open the folder to view, manage and edit the excel contacts as you like.

Rezultatul va fi un fișier CSV. Pe care îl poți edita apoi cu Excel.
Bun.
Acum salvezi o copie a acelui fișier exportat din telefon pe care o editezi.

În ea introduci datele din WORD ul pe care îl ai.
Urmând modelul din CSV.

Salvezi.
O imporți în Gmail.

VOILA.



Pentru că în rest nu te ajută cu nimic să iei în telefon acel word cu telefoanele, nu îl vei putea importa în agendă.

Edited by waterman, 18 September 2018 - 15:23.


#8
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
Mulțumesc ”un-simplu-om” pentru răspuns. Nu știu dacă cu acel program pot copia din calculator datele de contact.

Mulțumesc, ”waterman”.
Aș putea să creez un fișier Excel și să copiez acolo lista de contacte. Cum fac apoi? Cum transfer fișierul Excel în contul de Gmail, ca apoi să-l transfer în Android?

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
90% nu poti, fisierul Excel trebuie sa aiba o anumita structura.
Dar, hai sa vedem.
- intri pe calculator, pe browser, pe gmail
- daca esti pe interfata veche > dai click sus in stinga unde scrie Gmail > apoi intri la Contacts
- daca esti pe interfara noua > dai click pe partatel cu 9 puncte de sus dreapta > Contacts
(nu trebuie sa stii ce interfata este, pur si simplu dai click in ambele locuri si vezi unde e contacts)
- dai pe More (sau Mai multe in romana) > Import > selectezi fisierul CSV
Atentie:
- fisierul trebuie salvat CVS, nu XLS sau XLSX. Se face tot din Excel, File > Save as > file type CSV
- fisierul trebuie sa aiba aceasta structura - vezi atasat
Attached File  google.zip   417bytes   3 downloads

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bun.
Telefonul e gol acum

Faci un contact Belciuge pui număr 1234.
Faci apoi asta


PAS 1.


# 1. Go to Contacts tab on your Android phone and then hit the Menu option or Settings to continue. Then choose the option of Merge with Google. After that, your contacts within Android device will be connected to Gmail account successfully.
# 2. Install Gmail app on your Android device if you haven't done it before. Then open the App Drawer > Settings > Accounts and Sync option successively.
# 3. Now, enable the Accounts and Sync service. Choose your Gmail account and open Sync Contacts option. Finally, press Sync now option and your Android contacts will be synced with Gmail immediately.

Acum ai contactele (ăla singur) în contul de Gmail.

PAS 2.

Te loghezi de pe calculator pe contul de GMAIL.

Exporți contactele în format CSV. Va rezulta un fișier.

Uite aici toți pașii necesari...

https://www.android-...s-to-excel.html

Acel fișier îl editezi și copiezi datele din word în el.

Îl salvezi. Apoi îl imporți în Google la loc.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 18 septembrie 2018 - 15:36, said:

90% nu poti, fisierul Excel trebuie sa aiba o anumita structura.
Dar, hai sa vedem.
- intri pe calculator, pe browser, pe gmail
- daca esti pe interfata veche > dai click sus in stinga unde scrie Gmail > apoi intri la Contacts
- daca esti pe interfara noua > dai click pe partatel cu 9 puncte de sus dreapta > Contacts
(nu trebuie sa stii ce interfata este, pur si simplu dai click in ambele locuri si vezi unde e contacts)
- dai pe More (sau Mai multe in romana) > Import > selectezi fisierul CSV
Atentie:
- fisierul trebuie salvat CVS, nu XLS sau XLSX. Se face tot din Excel, File > Save as > file type CSV
- fisierul trebuie sa aiba aceasta structura - vezi atasat
Attachment google.zip
Ea nu are CSV ul gol.

Are un word în care are  ceva gen

Popescu 1234
Daniel 354315

Acum are CSV gol de la tine în care completează corect numele și telefonul.
Salvează și importă în Google.

Deci rectificare

Iei fișierul gol dat de coleg.
Îl completezi cu datele tale.

Import și gata.

Să bagi prima oară 3-4 contacte să verifici dacă merge.

#11
nila1984

nila1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.10.2013
Functioneaza 100% cu excel , apoi convertesti excel-ul la csv .
testat de mine.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deschizi CSV -ul atașat de troller.

Completezi în el și gata.
Nu e nevoie de convertit. Excel e aplicație, CSV e un tip de fișier ce poate fi editat cu Excel.

#13
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Trollerul_de_serviciu: nu am reușit să import în Gmail fișierul Excel salvat în format CSV. Mi-a dat eroare. De fapt, atunci când l-am salvat în format CSV mi-au apărut niște ferestre în care scria că nu se poate, că nu se păstrează nu știu ce..

Voi încerca să export o listă de 2, 3 contacte din telefon în Gmail, apoi îl editez și-l import la loc, în telefon.

Am descărcat și fișierul CSV dat de trollerul_de_serviciu și l-am completat cu câteva nume dar tot n-a mers. Gmail a afișat că este o eroare.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postbelciuge, on 18 septembrie 2018 - 16:15, said:


Voi încerca să export o listă de 2, 3 contacte din telefon în Gmail, apoi îl editez și-l import la loc, în telefon.


Corect.
Asta trebuie să faci.

#15
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
La mine a mers perfect.
Ce eroare a dat la tine ?

Nu e nevoie sa faci nici un export inainte, fisierul facut de mine este exact din export facut Posted Image

N-ai facut bine fisierul CSV probabil.
Acesta poate fi deschis cu Notepad, este un simplu fisier text
Attached File  2018-09-18 19_47_21-google.csv - Notepad.jpg   46.89K   3 downloads
Tu cum ai facut fisierul CSV, salvat direct sau Save As,.... file type ... CSV ?
Daca reusesti, in cele din urma, sa importezi, e posibil sa nu apara din prima contactele.
Dai sus de tot cautare (este un cimp de cautare acolo) un nume al unui contact importat.
Apare acel contact, la mine apare un buton Add to My Contacts.
Dupa ce am dat pe el mi-a aparut in stinga grupul 'xxx' - este pe una din ultimele coloane.
Si-mi zicea ca acele 4 contacte noi au fost importate dar nu afost adaugate (sau ceva de genul asta)
Dai click acolo si finalizeaza importul.... or something.....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate