Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Accesarea interfatei unui utilaj

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
HarMeggidon

HarMeggidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.01.2016
Se da un utilaj: KAESER ASD 40.
Conectat prin cablu crossover direct la laptop pot accesa interfata web prin apelare in browser a ip-ului.
Cand se conecteaza la un switch interfata nu se mai poate accesa, chiar daca raspunde la ping.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cred că ai nevoie de un switch mai deștept cu management.

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
L-ai platit integral,mai ai de plata,service-ul il asigura fabricantul?? Ca sotia a lucrat la HBTS-Italia, faceau astia tot felul de masinarii. Alea de plecau in tari cu risc sporit de plata aveau prin soft ceva gandaci ca tot la ei ajungeai daca nu era facuta plata!  Si totul la un clik distanta-It/Iran,It/tari ce se termina cu  stan!

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
switch-ul are auto crossover?
cablurile sunt sertizate corect, in ordinea care trebuie?

#5
HarMeggidon

HarMeggidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.01.2016
PIF-ul a fost facut ieri (17 sep). A fost ~2 sapt in proba. Plata s-a facut intergral din cate stiu.
Acea interfata nu este folosita decat exclusiv pentru vizionarea de rapoarte. Prin intermediul ei nu se pot modifica parametrii de functionare.
Compresorul va functiona non-stop.
In switch mai sunt conectate si alte utilaje; unele cu interfete web care pot fi accesate fara probleme.

Repet: cand conectez laptopul direct la el prin cablu crossover si folosesc ip-ul default (169.254.100.101/ 255.255.0.0/ gateway 169.254.0.0) pot accesa interfata web prin apelare ip-ului in browser.
Cand il conectez la swtich schimb ip-ul cu cel dat de DHCP... interfata nu o mai pot accesa chiar daca la ping raspunde. Gresesc eu undeva ?

#6
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Utilajul face vreun vlan? Laptop-u l-a configurat producatorul sau utilizatorul final? Managementul se face prin browser sau o aplicatie proprietara a producatorului? Poti incerca alt cablu, orice switch stie auto mdi/mdi-x. Switch-ul e bun?

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
ce cablu bagi in switch?
si daca e switch de unde dhcp?

Edited by arg, 18 September 2018 - 10:50.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 HarMeggidon, on 18 septembrie 2018 - 10:45, said:

Repet: cand conectez laptopul direct la el prin cablu crossover si folosesc ip-ul default (169.254.100.101/ 255.255.0.0/ gateway 169.254.0.0) pot accesa interfata web prin apelare ip-ului in browser.
Cand il conectez la swtich schimb ip-ul cu cel dat de DHCP... interfata nu o mai pot accesa chiar daca la ping raspunde.
1. Ti-ai raspuns la intrebare;
2. IP-ul cui il schimbi?
3. Intrefata de management probabil e setata sa asculte si sa raspunda doar la cereri venite de la o singura clasa IP catre un IP din acea clasa.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
ar trebui sa lase laptopul cu acelasi ip cu care se leaga pe direct.
din interfata sa schimbe ip-ul utilajului cu unul din clasa celor din retea sau sa-l puna pe auto (sa il atribuie routerul si pe urma trebuie sa-l gaseasca el manual)

Edited by arg, 18 September 2018 - 10:57.


#10
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

 HarMeggidon, on 18 septembrie 2018 - 10:45, said:

PIF-ul a fost facut ieri (17 sep). A fost ~2 sapt in proba. Plata s-a facut intergral din cate stiu.
Acea interfata nu este folosita decat exclusiv pentru vizionarea de rapoarte. Prin intermediul ei nu se pot modifica parametrii de functionare.
Compresorul va functiona non-stop.
In switch mai sunt conectate si alte utilaje; unele cu interfete web care pot fi accesate fara probleme.

Repet: cand conectez laptopul direct la el prin cablu crossover si folosesc ip-ul default (169.254.100.101/ 255.255.0.0/ gateway 169.254.0.0) pot accesa interfata web prin apelare ip-ului in browser.
Cand il conectez la swtich schimb ip-ul cu cel dat de DHCP... interfata nu o mai pot accesa chiar daca la ping raspunde. Gresesc eu undeva ?

If no DHCP server is currently available (either because the server is temporarily down or because none exists on the network), the computer selects an IP address from a range of addresses (from 169.254.0.0 - 169.254.255.255) reserved by the Internet Assigned Numbers Authority (IANA) for that purpose. The client uses Address Resolution Protocol (ARP) to ensure that the chosen address is not already being used by another network computer. Once the computer has assigned itself an IP address, it can communicate over TCP/IP with other computers on the LAN that are either configured for APIPA or are manually set to the correct address range and a subnet mask value of 255.255.0.0. APIPA is enabled by default, but can be disabled in some cases. DHCP messages notify the user when they are switched between DHCP addressing and APIPA.

#11
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Schimba ip la utilaj. (Utilajul ala nici nu are ip defapt).  Static din acelasi subnet ca dhcp-ul dar inafara pool-ului dhcp-ului, daca nu stie dhcp. Clasa aia 169.254.0.0/16 nu se pupa cu dhcp-ul.

#12
HarMeggidon

HarMeggidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.01.2016

 ogo, on 18 septembrie 2018 - 11:06, said:

Schimba ip la utilaj. (Utilajul ala nici nu are ip defapt).  Static din acelasi subnet ca dhcp-ul dar inafara pool-ului dhcp-ului, daca nu stie dhcp. Clasa aia 169.254.0.0/16 nu se pupa cu dhcp-ul.

Asta voi face imediat ce fac rost de cartela de acces. Revin cu info.

#13
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009

 HarMeggidon, on 18 septembrie 2018 - 10:45, said:

PIF-ul a fost facut ieri (17 sep). A fost ~2 sapt in proba. Plata s-a facut intergral din cate stiu.
Acea interfata nu este folosita decat exclusiv pentru vizionarea de rapoarte. Prin intermediul ei nu se pot modifica parametrii de functionare.
Compresorul va functiona non-stop.
In switch mai sunt conectate si alte utilaje; unele cu interfete web care pot fi accesate fara probleme.

Repet: cand conectez laptopul direct la el prin cablu crossover si folosesc ip-ul default (169.254.100.101/ 255.255.0.0/ gateway 169.254.0.0) pot accesa interfata web prin apelare ip-ului in browser.
Cand il conectez la swtich schimb ip-ul cu cel dat de DHCP... interfata nu o mai pot accesa chiar daca la ping raspunde. Gresesc eu undeva ?

IP-urile acelea sunt automatic private IP adresses ; asa cum un coleg a explicat mai sus echipamentele de retea si le asuma in lipsa unui IP static configurat sau in lipsa unui DHCP ( sau in cazuri exceptionale DHCP server existent dar echipamentul nu e configurat sa ceara un IP dinamic de la server ).
Dupa ce concetezi compresorul/laptop-ul in retea ce IP primeste laptop-ul/compresorul ; tu pe ce IP incerci sa faci ping (pe adresa veche 169.254.100.101 sau o adresa noua furnizata de DHCP ) . Ideal in mom. in care esti conectat direct crossover fa un arp -a si noteaza MAC-ul compresorului ; dupa ce conectezi echipamentele in switch executa comanda din nou si vezi carei adrese IP ii corespunde MAC-ul compresorului ( si-a luat sau nu o adresa IP de la serverul DHCP sau nu ) .
In cazul in care nu poti configura un IP static sau DHCP pe compresor pt. a il accesa direct pe interfata eth a laptop-ului poti seta IP-uri duale (prima statica/dinamica din clasele DHCP-ului si a doua din clasele de IP-uri private automate 169.254.x.y ) si o ruta statica pentru a face ce doresti (sa folosesti switch-ul )

#14
HarMeggidon

HarMeggidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.01.2016
Revin cu info:

Am schimbat ip-ul utilajului cu un ip dinafara pool-ului dhcp-ului. Tot nu-l vede.
Am fost si am scos cablul utilajului din switch si l-am bagat in laptop, am schimbat datele sa corespunda cu cele configurate in utilaj si culmea..raspunde la ping si interfata se incarca. Nu e cablu crossover si functioneaza. Bag inapoi utilajul in switch si bag si laptopul in acelasi switch (alt port desigur): laptopul se conecteaza la retea/net , utilajul nu.
Switch-ul este Allied Telesyn GS900/8.

#15
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
O luam metodic.
Ce ip/netmask/gateway ai pus la utilaj si care este pool-ul dhcp-ului (tot asa, ip range, gateway si mai ales netmask).

#16
HarMeggidon

HarMeggidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.01.2016
pool dhcp: 192.168.55.30-192.168.55.90
subnet: 255.255.254.0
gateway: 192.168.54.20
dns: 192.168.54.14

ip utilaj: 192.168.55.100 (cand am conectat laptopul direct la utilaj am pus.55.99 ip la laptop cu acelasi gateway/subnetmask/dns)

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dupa cum am spus este posibil sa nu poti accesa interfata respectiva decat in clasa aia nenorocita APIPA, nu ma mai mira nimic si nu m-ar mira ca producatorul sa fi "blocat", efectiv filtrat toate conexiunile venite catre utilaj-ul respectiv de la alta clasa diferita. Eu as scana utilajul ala dupa ce il conectezi la retea sa vad daca nu cumva asculta pe alt port, 443, 8080, sau altceva in loc de 80.

#18
HarMeggidon

HarMeggidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.01.2016
Totusi pot accesa interfata conectat direct la laptop si cu setarile retelei interne. Undeva in switch se blocheaza accesul..si nu inteleg unde si de ce.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate