Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Asus ROG G751JT

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ShadowXL

ShadowXL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.01.2016
Buna ziua, detin un laptop de gaming Asus ROG G751JT, cu o placa video dedicata 970m, si as dori sa stiu daca exista posibilitatea de a schimba placa video cu ceva mai de actualitate, placa video este dedicata si cred ca este ultima serie de laptopuri din seria ROG cu placi video M(mobile), as dori sa pun o placa video mai performanta gen gtx 1080 care nu este M, credeti ca se poate ?

Specificatiile laptop-ului le puteti gasi aici :

https://www.asus.com...specifications/

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
nu

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu zic că nu merge.

De aia laptopul de gaming este de fapt o găselniță de marketing.
Dacă aveai desktop de gaming schimbai placa și gata.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Au aparut placi video externe, costa o caruta de bani.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mai bine vinde laptopul.
Și ia un desktop.

#6
ShadowXL

ShadowXL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.01.2016

View Postwaterman, on 18 septembrie 2018 - 09:44, said:

Mai bine vinde laptopul.
Și ia un desktop.
eu tot timpul sunt plecat, de aceea nu vreau desktop, pentru ca acasa nu prea stau !


@trollerul_de_serviciu am vazut si eu acele placi video externe, pe usb, dar ma indoiesc ca lucreaza la fel ca o placa video pe slot pci...

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
970m e o placa puternica, ce te nemultumeste ? Mai bine atunci vinde laptopul si cumperi altceva.

#8
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

View PostShadowXL, on 18 septembrie 2018 - 09:30, said:

Buna ziua, detin un laptop de gaming Asus ROG G751JT, cu o placa video dedicata 970m, si as dori sa stiu daca exista posibilitatea de a schimba placa video cu ceva mai de actualitate, placa video este dedicata si cred ca este ultima serie de laptopuri din seria ROG cu placi video M(mobile), as dori sa pun o placa video mai performanta gen gtx 1080 care nu este M, credeti ca se poate ?

Specificatiile laptop-ului le puteti gasi aici :

https://www.asus.com...specifications/
Salut, majoritatea laptopurilor ROG au placa video detasabila(se introduce intr-un slot mini pci-express x16 de pe placa de baza).
Problema este ca nu gasesti aceasta componenta decat la alte laptopuri, doarece ASUS nu-ti vinde astfel de componente.

Edited by CrocodiluMereuVesel, 18 September 2018 - 10:19.


#9
ShadowXL

ShadowXL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.01.2016

View PostTruculMagic, on 18 septembrie 2018 - 10:14, said:

970m e o placa puternica, ce te nemultumeste ? Mai bine atunci vinde laptopul si cumperi altceva.

este o placa puternica, nimic de zic, dar este loc de mai bine ! Ai dreptate, cred ca solutia e sa tin laptop-ul asa o perioada pana cand nu va mai face fata si apoi schimbat cu altul de actualitate !
din ce am citit pe net intradevar nu prea se pot schimba placile video pe laptop-uri, adica de putut orice se poate, dar nu prea e rentabil !

#10
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Vezi că Asus folosește o conexiune atipică și numai produsele făcute special pentru Asus ar merge. De altfel Asus folosește o mulțime de abordări proprietare.

#11
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

View Postc6t9, on 18 septembrie 2018 - 10:27, said:

Vezi că Asus folosește o conexiune atipică și numai produsele făcute special pentru Asus ar merge. De altfel Asus folosește o mulțime de abordări proprietare.
La fel au si cu Blue-ray-urile de la laptoprurile ROG.Daca se strica si laptopul nu mai este in garantie ti-l poate inlocui contra 1000 de lei
Bineinteles ca  de fapt acel blueray este unul banal caruia Asus i-a lipit o masca astfel incat numai cu ajutorul acesteia acea unitate se poate potrivi cu laptoul, iar
faca acel adaptor lipit unitatea nu sta in interior.Deci pe bucata aia de plastica Asus iti ia cu 400 % in plus fata de pretul unui banal blueray, doar pt ca e "Asus".

Edited by CrocodiluMereuVesel, 18 September 2018 - 10:39.


#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,313
  • Înscris: 08.02.2011
Prostia si domnia se platesc, auzi la ei "laptop de gaming" , dar "portabil" si cu placa video "externa" pe Thunderbolt , hehehe

#13
ShadowXL

ShadowXL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.01.2016

View Postmodoran, on 18 septembrie 2018 - 10:42, said:

Prostia si domnia se platesc, auzi la ei "laptop de gaming" , dar "portabil" si cu placa video "externa" pe Thunderbolt , hehehe

Nu iti inteleg frustrarea, da..laptop de gaming ...eu din 12 luni 2 le stau acasa restul sunt pe apa, nu cred ca pot lua desktop-ul in bagaj dupa mine,sunt laptop-uri de gamingcare bat la fund multe desktop-uri, bineinteles preturile sunt pe masura si nu sunt la fel de fiabile ca un laptop in sensul ca ii poti fac e upgrade oricand, asta definesti tu "domnie" faptul ca ma adaptez la nevoile mele ?

#14
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
La G751 placa video e lipita de placa de baza.

#15
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
Laptop asta are 4.8Kg. :)
Vinde-l...

#16
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Nu inteleg de ce va dati cu parerea despre laptopul omului. E treaba lui de ce l-a ales, dar si cum/unde il foloseste.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate