Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Inmatriculare masina noua de pe stoc de la 1 septembrie

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Salutare,

De cam o luna de zile astept si eu programul rabla pentru o masina Opel astra j sedan care era deja pe stoc. In aceasta luna care a trecut asa de greu, m-am dus pe la ea, am atins-o peste tot (inclusiv prin esapament), am salivat la ziua cand o voi avea si iata ca astazi am primit telefonul fatidic si anume sa ma duc sa dau banii pe tichetul rabla ca e totul aranjat asa ca am stabilit pentru maine intalnirea.
Iar acum dupa ce am numarat banii, am maturat locul de parcare si era gata gata sa ma pun la culcare pentru a ma trezi fericit, aflu bomba: Nu voi putea sa o inmatriculez pentru ca nu stiu ce reomologare noua pe alte criterii de testare de la 1 septembrie, si ca ar fi trebuit sa o inmatriculeze dealerul pana la 1 septembrie, ultima data (acum o saptamana) nu parea deloc inmatriculata iar dealerul nu a soptit nici un cuvant despre asta.

Se va  mai putea inmatricula ?
A mai reusit cineva sa o inmatriculeze dupa 1 septembrie fara reomologare ?
O sa ma aleg cu o masina neinmatriculabila ?

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dar ce treabă ai tu cu omologarea?
Aia o face producătorul.

ps. Ei aruncă mașinile alea la gunoi?

Edited by ericmario, 17 September 2018 - 23:07.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate ca topicul asta iti va fi de folos:

https://forum.softpe...a-la-30-august/

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Ai plătit-o integral?
Dacă producătorul nu a omologat-o va trebui s-o faci tu, pe banii tăi. Vinovat este vânzătorul care a știut (Omologarea WLTP este obligatorie din septembrie 2017-vezi Regulament 1151_2017 și 1152_2017 https://lege5.ro/Gra...ile-provenind-d ) și totuși ți-a vândut mașina.
„Art.15 alin3 din Regulamentul CE 2017/1151:
(3) Începând cu 1 septembrie 2018 în cazul vehiculelor din categoriile M1, M2 și al vehiculelor din categoria N1 clasa I, și cu 1 septembrie 2019, în cazul vehiculelor din categoria N1 clasele II și III și al vehiculelor din categoria N2, autoritățile naționale, din motive legate de emisii sau de consumul de carburanți, în cazul vehiculelor noi care nu sunt în conformitate cu dispozițiile prezentului regulament, trebuie să considere certificatele de conformitate ca nemaifiind valabile în sensul articolului 26 din Directiva 2007/46/CE și trebuie să interzică înmatricularea, vânzarea sau punerea în circulație a acestor vehicule.

Ca să recuperezi banii ptr. omologare chemi în instanță vânzătorul.
În ce oraș și ce firmă?

Edited by Mircel, 17 September 2018 - 23:53.


#5
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Al doilea cuvant din citat spune tot...se interzice vanzarea, eu zic sa stai linistit dar sa ai vorbele la tine cand mergi la dealer !

#6
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Si eu am avut aceeasi problema dar a inmatriculat-o dealerul desi am stat mai mult de 2 luni pana a terminat omologarea. Doar ca eu citisem despre noile standarde WLTP si despre cat dureaza omologarea si nici daca ar fi incercat nu ar fi putut sa ma pacaleasca cu asta.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Pune dealerul la treaba.
Omologarea e facuta de improtator, nu e catre dealer, iar la modelel curente, aceasta ar trebui sa fie deja facuta!

#8
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
nu era vorba de septembrie anul trecut?

#9
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Am fost la dealer și mașina nu e înmatriculata însă este marcată ca EOS (end of series) la rubrica înmatriculare, numai astfel putea sa o baga in programul rabla cu euro 6.1. Acum, dacă chiar are derogare de la RAR nu mi-a prezentat dovezi.

#10
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
De inamtriculat o inmatriculezi cumva. Doar ca trebuie o omologare/certificare noua si aia trebuie obtinuta de la delaer/importator.

#11
Astromega

Astromega

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.10.2011
De ce te complici ?  Alege alta masina pe care sa o inmatriculezi fara probleme...masini sint , tichete sint, ai timp sa cauti...

#12
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Ar putea fi o problema mare cu mașinile ce se doresc a fi cumpărate prin programul RABLA pentru ca nu sunt clare normele de poluare și înmatriculare, dealerii au înmatriculat pe numele lor mașinile noi din stoc înainte de 31 August și le vor vinde către cei interesați, cu mențiunea că primul proprietar va fi de fapt al doilea, după dealer. Prin programul RABLA nu cred că merge șmecheria

#13
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
E misto situatia, numai in ea sa nu fii....
Pe firul logic, daca ai luat masina pana la data de 1 Septembrie risti sa platesti omologarea, dealerul si-a luat banu', il doare la basca !
Daca o iei dupa 1 Septembrie, conform citatului de mai sus, dealerul este obligat sa o omologheze, treaba lui cum face !
Cel mai hilar este in cazul a doua masini identice vandute si inmatriculate fiecare in perioadele mentionate, vor avea norme de poluare diferite, desi teoretic au fost fabricate fix in aceeasi zi si sunt identice...
Succes cu morile de vant, nu ezitati sa uzati de Vocea Clientului si ANPC. Grija mare ce semnati, repet, este ILEGALA vanzarea de autovehicule cu o alta norma decat cea in vigoare !

Edited by M0sGerila, 18 September 2018 - 19:21.


#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostM0sGerila, on 18 septembrie 2018 - 19:21, said:

, este ILEGALA vanzarea de autovehicule cu o alta norma decat cea in vigoare !
Explica cum vine asta ?!

#15
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

Quote

este ILEGALA vanzarea de autovehicule cu o alta norma decat cea in vigoare!

View PostBaxon, on 21 septembrie 2018 - 09:23, said:

Explica cum vine asta ?!
Nu-i vorba de Legal sau Ilegal. Nu este o lege!
1151, 1152/2017 sunt regulamente care interzic producătorilor și vânzătorilor să iasă pe piață cu autoturisme NOI, neînmatriculate încă în România, care sunt omologate altfel decât WLTP.
Citește aici: https://lege5.ro/Gra...ile-provenind-d
Extras:
„Art.15 alin3 din Regulamentul CE 2017/1151:
(3) Începând cu 1 septembrie 2018 în cazul vehiculelor din categoriile M1, M2 și al vehiculelor din categoria N1 clasa I, și cu 1 septembrie 2019, în cazul vehiculelor din categoria N1 clasele II și III și al vehiculelor din categoria N2, autoritățile naționale, din motive legate de emisii sau de consumul de carburanți, în cazul vehiculelor noi care nu sunt în conformitate cu dispozițiile prezentului regulament, trebuie să considere certificatele de conformitate ca nemaifiind valabile în sensul articolului 26 din Directiva 2007/46/CE și trebuie să interzică înmatricularea, vânzarea sau punerea în circulație a acestor vehicule.”

Edited by Mircel, 21 September 2018 - 12:10.


#16
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Pai daca este interzis cum e ?
Nea baxoane !

#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In fiecare an se intampma asta. Se modifica incadrarea in normele de poluare . Euro 6 se transforma in Euro 6 d,b, ....sau cum naiba le numeroteaza . Se intampla asta de vreo 3 ani. O omologheaza producatorul.

Edited by JurasikMan, 21 September 2018 - 15:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate