Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum scap de flood, problema

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
OCB96

OCB96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.07.2015
Bună seara, am și eu o problema după ce m-am certat cu un tip pe un anumit joc el s-a hotărât sa îmi dea flood.
Și nu știu cum sa scap de flood.
Când am conectat router-ul la pc nu se mai conectează internetul.
Am încercat sa îmi schimb adresa mac, am instalat zonealarm și nu am reușit nimic și nici nu ma pot conecta la setările routerului i-am dat și restart și nimic nu mai am nici o idee și nu știu ce sa ii mai fac.
Aștept noi sugestii va mulțumesc o seara plăcută în continuare.

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
cand nu iti merge netul, suna la provider. e atat de simplu. lasa povestile cu flood-uri pt oamenii mari.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostOCB96, on 17 septembrie 2018 - 21:48, said:

Aștept noi sugestii va mulțumesc o seara plăcută în continuare.
http://bestwirelessr.../firewall-home/

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostOCB96, on 17 septembrie 2018 - 21:48, said:

Când am conectat router-ul la pc nu se mai conectează internetul.
Am încercat sa îmi schimb adresa mac, am instalat zonealarm și nu am reușit nimic și nici nu ma pot conecta la setările routerului i-am dat și restart și nimic nu mai am nici o idee și nu știu ce sa ii mai fac.
Verifica setarile in router si daca sunt ok suna la provider.
Daca nu ai ceva "gandaci" in PC atunci flood-ul nu il mai poate face dupa ce ai resetat conexiunea la net (scos din priza routerul sau modemul providerului de net) si ai schimbat si adresa MAC a PC-ului.

Edited by Hider141, 18 September 2018 - 08:25.


#5
OCB96

OCB96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.07.2015
Am încercat sa schimb adresa mac dar nu pot se pare ca mi-a schimbat ip-ul din 192.168.0.1 ceva cu 169.255.215 și nu pot accesa setările routerului

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
169.255.215 .... asta inseamna ca nu ai DHCP.

View PostOCB96, on 17 septembrie 2018 - 21:48, said:

Și nu știu cum sa scap de flood.

Citeste ce e flood-ul si dupa zapaceste routerul. Sigur o sa renunti la astfel de idei !!!

#7
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004

View PostOCB96, on 18 septembrie 2018 - 11:36, said:

nu pot accesa setările routerului

...pai, hard reset, metoda cu scobitoarea, urmat de refacerea setarilor tale in ruter.
Ce model de ruter ai?

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

se pare ca mi-a schimbat ip-ul din 192.168.0.1 ceva cu 169.255.215 și nu pot accesa setările routerului
Pai in primul rand ala cu 0.1 in coada nu putea fi IP-ul tau - e al routerului. Al tau ar trebui sa fie din aceeasi clasa dar diferit de 0.1. la ultima cifra.
Poate fi 0.2 pana la 0.254.

Poti incerca manual sa-ti configurezi palca de retea pe un IP din clasa respectiva si apoi sa incerci sa te conectezi pe router - la care poti sa-i dai si un reset inainte.

169.255.215 sau similar apare de obicei cand provider-ul nu-ti da IP prin DHCP din varii motive - de obicei echipament defect.

SPune ce provider ai si daca ai incercatsa te conectezi pe direct - fara router. Asta daca ai router si nu GPON/EPON.

Topicul tine de networking - problema e de coenxiune.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Router-ul nu a mai facut fata la a procesa numarul de pachete din acest motiv DHCPRenew nu a primit raspunsul asteptat asa ca sistemul a ales un IP APIPA. Routerele SOHO nu vin cu un firmware destul de destept incat sa scape viu in cazul unui flood. Si nici nu e nevoie de DDoS, un simplu DoS le pune in cur.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Unele mai au ceva protectii prin ele, dar nu sunt activate by default.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 19 septembrie 2018 - 11:53, said:

Router-ul nu a mai facut fata la a procesa numarul de pachete din acest motiv DHCPRenew nu a primit raspunsul asteptat asa ca sistemul a ales un IP APIPA. Routerele SOHO nu vin cu un firmware destul de destept incat sa scape viu in cazul unui flood. Si nici nu e nevoie de DDoS, un simplu DoS le pune in cur.

Chiar sunt curios, o sa incerc un ping-flood asupra unui dlink. La 100Mbps, ca atata stie.  Am mai incercat in trecut cu ceva teste intr-un LAN asupra unui calc dar efectiv acesta era cam "nesimtit" :) .... Chiar  atat de slabe sunt procesoarele de pe routere ?

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt foarte slabe, mai ales la modelele ieftine - la nivelul telefoanelor si tabletelor de-acum 10 ani.
Chiar si cele mai de top abia au procesoare dual core. Nu au nevoei de mai mult.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbumpocbum, on 19 septembrie 2018 - 19:17, said:

Chiar sunt curios, o sa incerc un ping-flood asupra unui dlink. La 100Mbps, ca atata stie.  Am mai incercat in trecut cu ceva teste intr-un LAN asupra unui calc dar efectiv acesta era cam "nesimtit" Posted Image .... Chiar  atat de slabe sunt procesoarele de pe routere ?
Vad ca Linksys-ul meu a cam crapat la ~84Kpps Posted Image. Hahaha a picat conexiunea PPPoE Posted Image

Vezi atasamente  cu pps si trafic generat doar de un laptop.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate