Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

BT flying blue

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Are cineva cardul asta?
Vad ca e promoție acum: primul an gratuit plus 4000 de mile la prima achiziție.
Singura problema e ca ei calculează milele într-un mod ciudat, din câte vad eu, gen Iași București 9500 de mile...

#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Sistemul lor e ciudat si greu de urmarit ... eu am renuntat sa incerc. Prin Cluj isi iau unii cardul asta ca sa mearga gratis la VIP in aeroport cand e prea aglomerat in sala de asteptare.

#3
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Personal locuiesc în Iași și mai zbor cateodata de la București.
Am deja cardul de la wizz, asa ca am întrare în lounge atât eu cât și soția.

Poti scoate vreun zbor gratuit cu cardul asta? Eu tot nu înțeleg cum de Iași București e 9500 de mile la ei...

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu e la ei. E la Tarom (de fapt la airfrance, ca ei au sistemul de mile FlyingBlue).

Biletele prin mile costa mult. La mai toate companiile aeriene. De ex la Qatar era 120.000 mile sa iau un bilet de avion care fără costa 500€.
Aveam 80.000. Diferența calculata de ei era 80.000+ 300€.


Sunt clase tarifare diferite la mile la mai toate companiile. Inclusiv la airfrance/ ca despre asta vorbim la FlyingBlue.
Și aduni pana îți sare apa in cap ca sa faci ceva cu ele.

La Qatar măcar le poți transfera la AccorHotel unde 4000 de mile sunt 40€ discount :) la airfrance nu le poți transfera. Doar sa le folosești la upgrade sau duty free (cred, nu sunt sigur).

Wizz air are însă cashback. La fel și Pegasus. Adică Primești bani direct, nu mile. Și ai acces la clasele tarifare normale, nu la hyper supra preț.


Pe mine m-au faultat ăștia de la airfrance. Nu mi-au dat milele pe o legătura cu CoPa (care era in același pnr și teoretic eu trebuia sa primesc milele in funcție de suma plătită la AF) dar poate de-al naibii pot primi milele alea la Star Alliance.

Am pățit in schimb anul asta pe zboruri Tarom sa primesc XP și de la Kenya Airways.



Am văzut acum. Mi-au dat 241 de mile de la CoPa. Cam putine. Și 0XP. Chiar o sa calculez in Decembrie când le adun toate zborurile din PNR sa văd dacă au dat in total câte trebuie.

Edited by Lex404, 17 September 2018 - 21:40.


#5
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 12.09.2005

 utopium, on 17 septembrie 2018 - 20:16, said:

Sistemul lor e ciudat si greu de urmarit ... eu am renuntat sa incerc. Prin Cluj isi iau unii cardul asta ca sa mearga gratis la VIP in aeroport cand e prea aglomerat in sala de asteptare.

Ma indoiesc sa ai acces la VIP cu flyng blue.

 Lex404, on 17 septembrie 2018 - 21:35, said:

Nu e la ei. E la Tarom (de fapt la airfrance, ca ei au sistemul de mile FlyingBlue).

Biletele prin mile costa mult. La mai toate companiile aeriene. De ex la Qatar era 120.000 mile sa iau un bilet de avion care fără costa 500â‚Ź.
Aveam 80.000. Diferența calculata de ei era 80.000+ 300â‚Ź.


Sunt clase tarifare diferite la mile la mai toate companiile. Inclusiv la airfrance/ ca despre asta vorbim la FlyingBlue.
Și aduni pana îți sare apa in cap ca sa faci ceva cu ele.

La Qatar măcar le poți transfera la AccorHotel unde 4000 de mile sunt 40â‚Ź discount Posted Image la airfrance nu le poți transfera. Doar sa le folosești la upgrade sau duty free (cred, nu sunt sigur).

Wizz air are însă cashback. La fel și Pegasus. Adică Primești bani direct, nu mile. Și ai acces la clasele tarifare normale, nu la hyper supra preț.


Pe mine m-au faultat ăștia de la airfrance. Nu mi-au dat milele pe o legătura cu CoPa (care era in același pnr și teoretic eu trebuia sa primesc milele in funcție de suma plătită la AF) dar poate de-al naibii pot primi milele alea la Star Alliance.

Am pățit in schimb anul asta pe zboruri Tarom sa primesc XP și de la Kenya Airways.



Am văzut acum. Mi-au dat 241 de mile de la CoPa. Cam putine. Și 0XP. Chiar o sa calculez in Decembrie când le adun toate zborurile din PNR sa văd dacă au dat in total câte trebuie.


In duty free nu poti face cumparaturi cu punctele dar au un magazin online cu diverse produse unde cumperi cu punctele acumulate.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
http://store.flyingb...rency=undefined



9500 de mile doar? Încep sa cred ca e ieftin :lol:
Uită-te la scorurile din shop. Abia acum m-am uitat.

Nu știu ce naiba au făcut ăștia de la AF cu sistemul de mile. E dat peste cap de vreun an și nu prea mai înțelege nimeni nimic. Au schimbat modul și clasele și le-au făcut... praf.

 gear, on 17 septembrie 2018 - 21:45, said:



Ma indoiesc sa ai acces la VIP cu flyng blue.




In duty free nu poti face cumparaturi cu punctele dar au un magazin online cu diverse produse unde cumperi cu punctele acumulate.

Chiar acum am văzut :lol:

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 gear, on 17 septembrie 2018 - 21:45, said:

Ma indoiesc sa ai acces la VIP cu flyng blue.
In Cluj si Bucuresti ai. Nu cu Flying Blue Classic, ci cu Flying Blue Premium.
https://www.bancatra...bt-flying-blue/

Asta a fost singurul motiv pentru care mi s-a parut si mie interesant la un moment dat, in rest nu am unde zbura cu Tarom din Cluj (au doar Bucuresti/Iasi), asa ca nu ma intereseaza.

#8
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Am varianta Premium din februarie si sunt multumit, l-am folosit pentru VIP lounge la Otopeni si am platit din punctele castigate un Bucuresti-Madrid numai dus pentru sotie (am platit cash pentru drumul inapoi, n-am lasat-o acolo).

O mila valoreaza cam 0.6-0.7 eurocenti, asa trebuie gandit, apoi transformati preturile in mile in euro ca sa intelegeti cat e pretul de fapt.

Edited by yndy, 21 September 2018 - 12:35.


#9
danieltudor90

danieltudor90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.09.2015

 yndy, on 21 septembrie 2018 - 12:34, said:

Am varianta Premium din februarie si sunt multumit, l-am folosit pentru VIP lounge la Otopeni si am platit din punctele castigate un Bucuresti-Madrid numai dus pentru sotie (am platit cash pentru drumul inapoi, n-am lasat-o acolo).

O mila valoreaza cam 0.6-0.7 eurocenti, asa trebuie gandit, apoi transformati preturile in mile in euro ca sa intelegeti cat e pretul de fapt.
Cu ce compania a zburat si cum ai platit zborul?

#10
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 danieltudor90, on 21 septembrie 2018 - 14:15, said:

Cu ce compania a zburat si cum ai platit zborul?
Cu Tarom si am platit cu mile plus o mica suma in euro. Am platit de pe site-ul flying blue daca imi aduc bine aminte.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
E o taxa standard de 30€ La rezervările prin mile. Ca la asigurări :lol: adică, îți dam gratuit dar tot plătești o taxa.

#12
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,527
  • Înscris: 07.04.2005
Acces gratuit cu cardul premiun in Otopeni si aeroportul din Cluj.

Ati facut careva plati cu el in strainatate? Cum se face conversia, utilizand cursul VISA (sau ceva "curs standard" ca la Raiffesen/ING)?

#13
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Tu ai văzut cât e comisionul anual fără promotia asta?

#14
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,527
  • Înscris: 07.04.2005
60RON/150RON pe an... exagerat de mult.

Daca e sa-l fac...  e doar pentru accesul in acces-ul in lounge-uri.

Inainte sa implinesc 1an l-as inchide, ca sa evit sa platesc comisionul anual Posted Image

Edited by ghitapg2, 30 September 2018 - 13:42.


#15
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Din câte vad trebuie sa ai și plati de minim 300 de lei în ultimele 3 luni cu el ca să intri gratuit în lounge uri

#16
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Am făcut multiple plăți cu cardul în străinătate, cursul pe care mi l-au afișat pe extras este cu între 1.2% și 2.9% peste cursul BNR al zilei respectiv, în medie 2.1%. În același timp bonusul în mile calculat la 1milă = 0,6 eurocenți a reprezentat cam 1.7%.

#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postghitapg2, on 30 septembrie 2018 - 13:42, said:

60RON/150RON pe an... exagerat de mult.
Depinde cat de des ai nevoie pe an sa intri intr-un VIP Lounge ... 60 de lei pentru un Credit Card nu e mult oricum, atat platesc si la cardul Wizzair de exemplu (sigur, primesc beneficii mult mai mari in schimb).

#18
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
E 200 de fapt la ala premium.
Eu am deja wizz.
Nu văd la Otopeni nici un avantaj.
Nu știu cum e la Cluj.

Intrebare tampita, dar ma aștept la orice de la BT: plătești comision după un an de când ai cardul sau de la 1 ianuarie 2019?
La BT star spre exemplu plătești de la 1 ianuarie...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate