Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

placa de m.s. indesit piesa notata Q9 lipsa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
va salut, am in lucru un modul de masina de spalat Indesit , are pe alim. un ci. pwm tny264 , 4 relee la 12vcc , am avut de reparat alimentarea insa mai am o problema cu o piesa explodata , este dispusa linga sirul de cuple ( j1 , j4 , j3 ) fiind notata pe placa cu Q9, semana cu un triac de mica putere 0,8A/600v , daca stiti mai bine ce tip este ?

Attached Files



#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
1. daca puneai o poza din avion sa se vada mai bine iti spuneam...asa cum este de aproape nu imi dau seama.
2. Notatia Q ma duce cu gandul la un tranzistor care are rolul de actionare a unuia dintre relee.

#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Banuiesc ca e un tranzistor ce are ca sarcina releul K1.

#4
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
exclus comanda de relee, se face cu smd-uri , plus ca are varistor in paralel si intra o faza direct !, iese in pinul 3 din cupla J4, daca cineva stie ce actioneaza efectiv ?

puteti descarca imaginea si mari se va vedea clar pozitia

#5
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Indesit și mai cum?
Dacă urmărești cablurile din mufa de lângă Q9 vei ajunge (e părerea mea) la bimetalul dispozitivului de blocat ușa cuvei de alimentare cu rufe.
Deci e un triac. BTA16 sau BTB16: min. 5 de aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yg2AfsmPdP0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dacă vreți o poză mai clară căutați 215009137.01
https://www.google.r...rEykc-9_dpCQ0M:

Attached Files


Edited by Mircel, 17 September 2018 - 17:15.


#6
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
va multumesc pt. clipul video, este extrem de sugestiv chit ca sunt paralel cu rusa !, oricum nu este bta/btb16-600a capsula to-220 ci este, asa cum am presupus, MAC97A8 sau din clip : https://www.google.c...6JBf74vM4ooP_7B

in capsula TO-92

#7
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
din pacate microcontrolerul este avariat , nu mai da comanda de blocare a usii !, acolo am gasit triacul ars., cine are o placa second fara relee, fara triace dar sa aiba procesorul bun ?, poate prin dezmembrari are cineva ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate