Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Sistem supraveghere video de la zero!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
salutam.

o sa incerc sa fiu cat mai scurt si mai explicit, ramane de vazut si dac-o sa-mi iasa. nu dati cu pietre,
ca in domeniul asta cel putin, sunt cam habarnist. ca idee...am citit in stanga si-n dreapta, chiar si
aici, m-am uitat pe youtube ce fac unii si altii, concluzia: sosit bou, plecat vaca.

ce vreau?

- ce e in titlu, normal.
- 4 camere pentru inceput, toate de exterior, wired. mai incolo se va ajunge la 6 cel mai probabil. unele
or sa stea la mila intemperiilor, altele vor avea parte de un minim de adapost. in fine, astea-s detalii.
- un NVR, stocare locala, fara PoE. nu am chef de cloud-uri si alte tampenii, mai ales cu plata lunara.
- un switch, cu management. fara PoE, ca depasesc 50m lungimea cablului si sunt constient de rateuri
la lungimile astea. cu transportul de date nu-mi fac probleme, ca stiu de aia 100m care-s limita, dar sa
transport si curent prin cablul ala...nici nu vreau sa ma gandesc ce iese. sau ma rog, demontati parerea
unui electronist, poate ma razgandesc.

si...cam atat. camerele si NVR-ul vor fi Hikvision in mod sigur, nu umblu cu prastii. ce modele, asta inca
nu stiu. switch-ul probabil va fi un D-Link, aici n-am pretentii. toate-s cam la fel. de ce switch? pentru ca
vreau o retea separata de LAN-ul casei, prin care umbla internetul. accesul sa se faca doar prin VLAN
si sa pot administra remote jucariile. mai un reset, ca le mai apuca din cate stiu, mai un config, d-astea.
daca e nevoie de IP fix, nu va faceti probleme, deja exista.

cam atat. acestea fiind zise, ce scule recomandati si cum as putea pune in practica mai bine treaba cu
accesarea sistemului? nu sunt suficiente doar schimbarea parolelor default si ce ale setari dragute or
mai exista p-acolo, vreau sa am acces sigur si numai eu la inregistrarile alea.

LE: ca de asta uitam...conexiunea in locatie e una de 50Mbps cu 30Mbps (parca). cred ca-i suficient
pentru o accesare decenta din interior, mai ales ca din vitezele astea, QoS-ul din router e setat sa aloce
prioritar vreo 2Mbps pentru VoIP.

Edited by dygey, 17 September 2018 - 15:29.


#2
alamic05

alamic05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.12.2008
De ce nu vrei cu PoE? chiar vrei sa le alimentezi separat pe toate?

Ca si camere zic sa te orientezi la cele care au iluminare EXIR.

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
ca mi se pare intr-un fel sa pun 40-50V pe niste sarme de 0,4-0,5mm, chiar si la un consum de
500mA sau cat haleste o camera d-asta, pe o lungime a cablului de 80-90 de metri. nu m-am
uitat inca in detaliu, dar aia sa fie problema, c-o rezolvam. in rest?

Edited by dygey, 17 September 2018 - 16:13.


#4
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Camerele se alimenteaza la 12V, in niciun caz la 40-50

#5
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Eu mi-am schimbat recent sistemul video de acasa. Aveam niste camere ip(cu ceva vechime e drept) care sincer nu ma multumeau.Am cumparat un sistem cu camere AHD de 5Mpx de la Hikvision si vreau sa spun ca au o calitate excelenta. Am folosit cablu utp pt camere,doua perechi pentru 12V si o pereche pt semnalul video.Unde am avut distanta mare am folosit 3 perechi din utp pentru 12V. Cei de la hikvision au aplicatia p2p pt iphone si android,merge excelent,nu a fost nevoie de configurat router.

#6
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View Postdygey, on 17 septembrie 2018 - 16:12, said:

ca mi se pare intr-un fel sa pun 40-50V pe niste sarme de 0,4-0,5mm, chiar si la un consum de
500mA sau cat haleste o camera d-asta, pe o lungime a cablului de 80-90 de metri. nu m-am
uitat inca in detaliu, dar aia sa fie problema, c-o rezolvam. in rest?

tocmai de aia e bine sa folosesti POE la 80-90m cu 40-50v

doar nu esti nebun sa folosesti 12v ..... nu o sa-ti mearga Posted Image

o sa ai cadere mare de tensiune datorita rezistivitatii cablului

Edited by hightech-sys, 17 September 2018 - 18:13.


#7
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Posttc2007, on 17 septembrie 2018 - 16:37, said:

Camerele se alimenteaza la 12V, in niciun caz la 40-50
Tu de unde-ai rasarit, cu cei 12V? Ai habar ce inseamna PoE?

#8
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
bun, am lamurit-o cu PoE-ul. merge, e bine sa, #partikip.

in rest, cum si-n ce fel se face?

#9
ovidiu_w_w

ovidiu_w_w

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.01.2006
Indiferent de solutia de alimentare aleasa, trebuie sa tii cont ca la camere sa ajunga 12 V. Nu mai mult, nu mai putin. Solutiile cu POE de la Hik sunt destul de slabute, am vazut multe cazuri in care s-au defectat (fie NVR-ul fie alimentatorul). Si cam ai de cautat un alimentator de 48V cu 40W sau 120W...

#10
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
NVR-ul am zis clar ca nu-l vreau cu PoE, la fel si switch-ul. cat despre sursa,
am zis cu ce ma ocup, deci nu-i problema de reparat sau de pus una care sa
tina zdravan.

depasind (odata!) partea asta cu PoE-ul, despre restul chestiilor...nimic? pare
o idee din ce in ce mai buna sa apelez la o firma care vinde prastii d-astea sau
cum le-o zice, denumite pompos "solutii". in fine, cred ca m-am lamurit.

@eiffel, Dany: daca nu va e peste mana, puteti inchide topicul.

#11
ovidiu_w_w

ovidiu_w_w

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.01.2006
Daca doresti neaparat solutie IP, atunci poti alege camere de 4-5 Mp, de ex. DS-2CD2T45FWD-I5. Are iluminare EXIR, si IR la 50 m, vad foarte bine la crepuscul, posibilitate card etc. Atentie la lentila, vrei unghi larg, alegi 2,8 mm. Vrei un unghi mai mic (imaginea se apropie putin), alegi 3,6/4/6 mm. NVR-ul il vei alege pentru 8 camere ceva gen DS-7608NI-K2.

Daca vrei sa alegi solutia TurboHD, mergi pe camere DS-2CE16H5T-IT3 si DVR DS-7208HUHI-K1 . Avantajul este ca ai rezolutie pe inregistrare de 5 Mp si iesi ceva mai ieftin. Calitatea fiind aceeasi.

#12
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
ok, bun asa.

avand in vedere distantele cu care am de lucrat, consider ca e mai ok ca totul sa fie pe baza de IP,
deci camere, NVR, tot. camerele astea trec prin switch sau intra direct in NVR si de acolo trebuie sa
vad eu cum fac ca acel NVR sa nu aiba acces internet si fie doar intr-un VLAN?

#13
ovidiu_w_w

ovidiu_w_w

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.01.2006
Ca informatie, turboHD se duce pe coaxial pana la 500 m iar alimentarea se poate face printr-o sursa comuna 12V cu voltaj variabil (pana la 13,6 V). Pana in aprox 100 m si cablu de alimentare de cupru 2x0,75 nu sunt probleme de alimentare. Cunosc cazuri foarte multe de alimentare pe cablu CCTV la care alimentarea se face pe fir de 2x0,35 la 80-100 m si nu sunt caderi mari de tensiune, cel putin nu care sa nu se poata regla din sursa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate