Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Ajutor DDNS

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Buna ziua colegi, se dă următoarea situație: DVR instalat în spatele routerului de la Orange, un hg8247H. Am configurat un DDNS de la NO-IP, funcționează, însă DDNS-ul mă aruncă la accesare în meniul de login al routerului. De aici înțeleg că este necesar port forwarding către DVR (DVR-ul are ip static, porturile sunt configurate, este accesibil fără probleme din LAN).Problema: routerul de la Orange nu face port forwarding către DVR .Este vreun bug în firmware sau greșesc eu undeva?

#2
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Pai daca accesul la acel DVR nu se face pe portul 80 atunci trebuie sa precizezi numarul portului cand intri pe adresa: google.com:22

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
ce inseamna ca router-ul nu face port forwarding catre DVR? nu poti seta port forwarding? l-ai setat dar nu functioneaza?

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Da,l-am setat și nu funcționează.

#5
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

 xeleron, on 17 septembrie 2018 - 15:38, said:

Da,l-am setat și nu funcționează.

Ti-am spus cum sa-l accesezi. Daca nu merge, atunci fa un screenshot la unde ai setat portul sa vedem daca e corect

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
pai daca accesezi url-ul corect - adica nume_ddns:port_x , iar in router ai setat port forward de la port_x la portul pe care functioneaza dvr-ul... e ceva ciudat.

ca sa elimini o cauza, sugerez ca portul din exterior pe care faci forwarding sa nu fie dintre cele standard de http(s), adica 80, 8080, 443.... pune un port oarecare pt accesul din extern, 12476 de ex.

#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
vezi ca se mai plang unii de port forward pe router-ele de orange, chiar p-aci pe forum.
nu dau de chestia respectiva acum, dar am vazut-o sigur. din ce am inteles, nici nu prea
ai ce-i face si nici de trecut ONT-ul in mod bridge nu se poate, ca la RDS sau Telekom,
pentru ca astia lucreaza cu nush ce VLAN-uri ciudate, care ajung in echipamente ale lu'
Telekom si de-abia de acolo pleaca in core-ul orange. iar chestia asta pare-se ca nu-i
lasa sa puna prastiile alea in bridge.

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Așa arată acum, ziceți-mi unde nu e bine.

Attached Files



#9
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
Incearca sa folosesti un port nonstandard pentru fw catre camera ; din ce vad oricum portalul camerei HTTP e pe portul 90 iar cel HTTPS e 443 deci oricum nu ar fi mers ( ai facut FW catre un port al camerei care nu e portalul web ) . Porturile 37777/37778 sunt probabil pentru stream-ul video ( sau cine stie pentru ce altceva ca RSTP-ul e 554).
Ti-as sugera sa faci Fw port la port cu modificarile atat la camera cat si in router ; HTTP camera 8080 / HTTPS camera 8443 (daca vrei securitate fa fw din exterior doar pentru HTTPS) . Mai trebuie facut fw probabil si la RTSP (poti pune si aici port nonstandard 8554 in ambele cazuri) si cele doua porturi 37777/37778 TCP/UDP

Edited by me_iauras, 17 September 2018 - 16:10.


#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Fa-i DMZ, daca nu merge port forward
Poza 3 de la ce e ?
De ce e http pe 90 ?

Edited by trollerul_de_serviciu, 17 September 2018 - 16:11.


#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 me_iauras, on 17 septembrie 2018 - 16:07, said:

Incearca sa folosesti un port nonstandard pentru fw catre camera ; din ce vad oricum portalul camerei HTTP e pe portul 90 iar cel HTTPS e 443 deci oricum nu ar fi mers ( ai facut FW catre un port al camerei care nu e portalul web ) . Porturile 37777/37778 sunt probabil pentru stream-ul video ( sau cine stie pentru ce altceva ca RSTP-ul e 554).
Ti-as sugera sa faci Fw port la port cu modificarile atat la camera cat si in router ; HTTP camera 8080 / HTTPS camera 8443 (daca vrei securitate fa fw din exterior doar pentru HTTPS) . Mai trebuie facut fw probabil si la RTSP (poti pune si aici port nonstandard 8554 in ambele cazuri) si cele doua porturi 37777/37778 TCP/UDP
Portanul web al DVR-ului este nesemnificativ. Acesta poate fi accesat doar prin tehnici inapoiate (Doar din ie, cu controale active X). Nu ma intersează să accesez portalul web al dvr-ului,nu doresc sa accesez dvr-ul de pe pc-uri la distanta, ci de pe mobil. Aplicatia mobila imi cere adresa DDNS si celelalte doua porturi TCP și UDP.

#12
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009

 xeleron, on 17 septembrie 2018 - 16:18, said:

Portanul web al DVR-ului este nesemnificativ. Acesta poate fi accesat doar prin tehnici inapoiate (Doar din ie, cu controale active X). Nu ma intersează să accesez portalul web al dvr-ului,nu doresc sa accesez dvr-ul de pe pc-uri la distanta, ci de pe mobil. Aplicatia mobila imi cere adresa DDNS si celelalte doua porturi TCP și UDP.
Atunci fa fw port la port ; 37777>37777 si 37778>37778 ; banuiala mea e ca vei avea nevoie de protocolul RTSP cu FW ( din ce vad descris in pagian de configurare a DVR-ului alegerea camerei se face din stream-ul RTSP) .
Cel mai probabil portul de administrare al router-ului e indisponibil pentru facut fw din exterior spre alt echipament (de asta portul 80 te-a directionat catre portalul router-ului)

#13
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,184
  • Înscris: 18.04.2008

 xeleron, on 17 septembrie 2018 - 15:57, said:

Așa arată acum, ziceți-mi unde nu e bine.

Sigur nu sunt puse invers?
La intern să pui 80 și la extern ce vrei?

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
În configurația actuală pot accesa DVR-ul de pe pc-uri. Nu îl pot accesa de pe terminale mobile (aplicația e varză).Mai sap.

#15
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,184
  • Înscris: 18.04.2008
Și mi se pare că poți face TCP/UDP pe același port

Fiind Huawei, ele au web management pe portul 80, pe care cred că l-ai eliberat accidental.

Eu recomand să treci ambele porturi atât la intern, cât și la extern.

Eu am făcut port forward la imprimantă pe când eram la Telekom pentru a avea acces în interfața ei.
La Intern am pus 80, iar la extern ce am vrut eu.

Eu văd că ai setat deja un port definit pentru DVR. Acel port, dacă e, îl treci atât la intern, cât și la extern.

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Mă întreb dacă folosind modulul p2p aș scăpa de toată harbabura asta. Momentan, nu știu de ce, dvr-ul nu-mi permite să activez protocolul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate