Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

posibili suspecti furt

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018
Am intampinat acum doi ani si anul trecut probleme cu hotii. Acum doi ani au reusit sa-mi sustraga diverse bunuri, anul trecut doar mi-au provocat pagube dar fara a reusi sa-mi sustraga ceva.
Anul acesta, acum cateva zile am fost anuntat ca in zona se plimba o dubita suspecta care a oprit langa imobilul meu (aflat intr-o zona marginasa).
Ce se poate face legal in aceste cazuri cand am certitudinea 100% ca ei sunt suspecti de furt? Cine vine noaptea intr-o zona in care nu o cunoaste sa intrebe daca drumul respectiv mai are alta iesire? :)) (asta au intrebat ei pe niste paznici dar atunci cand s-au intors de la locatia mea, nu cand au coborat)

Trebuie sa astept sa reuseasca ei sa-mi sustraga diverse bunuri ca sa se poata actiona in vreun fel? Nu exista preventie pentru asa ceva? Sa ma adresez politiei sa spun ce? Ca o masina mi se pare suspecta? Nici nu ma baga in seama cred; pe ei doar ii chemi cand fapta s-a derulat deja si poate poate cheama criminalistica sa ia amprente sau daca nu baga dosarul la sertat printre multe alte dosare si cam aia e

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 08.10.2004
camere de supraveghere de calitate si montate corect.
caini de paza
alarme de perimetru cu lock down si anuntare  dispecerat

poti sa faci sesizare la politie dar nu iti face mari sperante...daca nu s-a intamplat nimic nu fac mare lucru...

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 gunoNakamoto, on 17 septembrie 2018 - 12:30, said:

Ce se poate face legal in aceste cazuri cand am certitudinea 100% ca ei sunt suspecti de furt? Cine vine noaptea intr-o zona in care nu o cunoaste sa intrebe daca drumul respectiv mai are alta iesire? Posted Image) (asta au intrebat ei pe niste paznici dar atunci cand s-au intors de la locatia mea, nu cand au coborat)

Trebuie sa astept sa reuseasca ei sa-mi sustraga diverse bunuri ca sa se poata actiona in vreun fel? Nu exista preventie pentru asa ceva? Sa ma adresez politiei sa spun ce? Ca o masina mi se pare suspecta? Nici nu ma baga in seama cred; pe ei doar ii chemi cand fapta s-a derulat deja si poate poate cheama criminalistica sa ia amprente sau daca nu baga dosarul la sertat printre multe alte dosare si cam aia e

Nu ai de unde sa fii 100% sigur ca nu esti Mafalda sa poti prevedea ca aia deschis usa de la duba si iti sar in curte.
Preventia pentru asa ceva este data de: iluminat local, lacate, grilaje, sarma ghimpata unde e cazul, sistem de alarma, etc... adica tot ce poti sa faci tu cu mana ta.
In niciun caz n-o sa vina nimeni sa-ti pazeasca curtea preventiv decat contra-cost, daca scoti banul si angajezi o firma de paza.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

 gunoNakamoto, on 17 septembrie 2018 - 12:30, said:

Sa ma adresez politiei sa spun ce? Ca o masina mi se pare suspecta? Nici nu ma baga in seama cred;

Daca tu esti convins ca politia nu te va baga in seama,atunci iti spun cu certitudine ca nici forumul.

Singura solutie este sa faci o plangere catre politie.S-ar putea sa ai niste surprixze placute.Dar te sfatuiesc ca in plangerea respectiva sa nu te exprimi ca mai sus,daca doresti sa fi bagat in seama.

Edited by adisz, 17 September 2018 - 12:48.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pai, si plangerea aia la Politie trebuie sa fie intemeiata pe ceva.. nu merge sa scrii acolo ca ai impresia ca doi talhari iti dau tarcoale casei.. ca asta se intampla aproape in cazul tuturor caselor in care, presupus, locuiesc oameni cu bani... adica ar trebui ca Politia sa aiba efective de 50x mai mari ca sa poata investiga cazurile in care hotii prospecteaza zona.

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004

 gunoNakamoto, on 17 septembrie 2018 - 12:30, said:

Ce se poate face legal in aceste cazuri cand am certitudinea 100% ca ei sunt suspecti de furt?
:lol:   cum adica certitudinea ca sunt suspecti? termenii astia doi se cam exclud reciproc.
ii consideri suspecti in furtul de acum 2 ani? sau suspecti in ce furt? ca daca vorbim de ala de acum 2 ani... doar sf. petru ii mai judeca pe aia pentru ce au facut atunci.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,274
  • Înscris: 01.12.2001
Certitudine și suspecți nu prea se pupa.

 gunoNakamoto, on 17 septembrie 2018 - 12:30, said:

am certitudinea 100% ca ei sunt suspecti de furt?
Așa ceva nu se poate

#8
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

 adisz, on 17 septembrie 2018 - 12:47, said:

Singura solutie este sa faci o plangere catre politie.S-ar putea sa ai niste surprixze placute.Dar te sfatuiesc ca in plangerea respectiva sa nu te exprimi ca mai sus,daca doresti sa fi bagat in seama.
Din experienta mea, surpriza va fi mai degraba neplacuta. Nu vreau sa intru in detalii, dar daca te duci la Politie cu un caz care implica munca din partea lor, sunt sanse mari sa te trimita la plimbare.
Cand e vorba de hoti, sadic cum suna, cea mai buna aparare e sa para mai greu/periculos de furat de la tine decat de la vecini. Camere de luat vederi (chiar false) si sirene afisate cat mai ostentativ, unu-doi caini, afis cu firma de paza privata samd.

Edited by TinCup, 17 September 2018 - 14:24.


#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Un sistem pe bune de monitorizare video nu e foarte scump și se poate configura să facă backup în cloud astfel încât probele video vor supraviețui furtului.

Nouă ne-a zis din start polițistul din comună: camere video că vin rromii din satul vecin și fură noaptea, între 2 trenuri.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 gunoNakamoto, on 17 septembrie 2018 - 12:30, said:

Sa ma adresez politiei sa spun ce? Ca o masina mi se pare suspecta? Nici nu ma baga in seama cred; pe ei doar ii chemi cand fapta s-a derulat deja si poate poate cheama criminalistica sa ia amprente sau daca nu baga dosarul la sertat printre multe alte dosare si cam aia e
Da, te adresezi politiei.
Ajuta foarte mult daca stii ce marca, model si culoare e masina, cam cati insi ai vazut in dubita si macar judetul numarului de inmatriculare.

#11
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 gunoNakamoto, on 17 septembrie 2018 - 12:30, said:

Anul acesta, acum cateva zile am fost anuntat ca in zona se plimba o dubita suspecta care a oprit langa imobilul meu (aflat intr-o zona marginasa).
Te duci la ei si le spui ca au fost filmati si daca o sa incerce ceva o sa chemi imediat politia.
Eu m-am oprit odata langa un viloi urias sa imi leg sireturile, si m-am trezit din senin cu un bodyguard langa mine, care mi-a zis:"Vezi camerele alea de supraveghere? Ai fost filmat, esti deja in baza de date, daca te mai prind pe aici te dau direct pe mana politiei, acum sterge-o de aici!"

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 PopaXXX, on 17 septembrie 2018 - 15:09, said:


Te duci la ei si le spui ca au fost filmati si daca o sa incerce ceva o sa chemi imediat politia.
Eu m-am oprit odata langa un viloi urias sa imi leg sireturile, si m-am trezit din senin cu un bodyguard langa mine, care mi-a zis:"Vezi camerele alea de supraveghere? Ai fost filmat, esti deja in baza de date, daca te mai prind pe aici te dau direct pe mana politiei, acum sterge-o de aici!"
Poate nu stiu prea bine legile, dar nu cred ca are vreo baza legala pentru asa ceva.
Desigur, asta daca nu era cumva vila unui ofiter SRI, caz in care nu se mai aplica legile tarii.

#13
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Hider141, on 17 septembrie 2018 - 16:09, said:

Poate nu stiu prea bine legile, dar nu cred ca are vreo baza legala pentru asa ceva.
Desigur, asta daca nu era cumva vila unui ofiter SRI, caz in care nu se mai aplica legile tarii.
Se practica asta si in alte tari, probabil se merge pe descurajare in caz ca sunt unii care vor sa incerce ceva, citisem intr-o carte a unui regizor ca s-a dus undeva prin New York sa caute locatii de filmare pentru un film de al lui si a inceput sa filmeze cu o camera de amatori pe o strada unde erau magazine ce vindeau aur, diamante, bijuterii scumpe, sa vada cum ies imaginile si imediat au venit niste paznici la el sa il avertizeze ca a fost filmat de camerele de supraveghere si casetele or sa fie puse in arhiva deoparte, in caz ca daca se intampla vreun jaf la magazin, or sa stie cine a filat zona.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate