Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lucrare de licenta in retelistica

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Skylakeman

Skylakeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 04.02.2018
Salutare! Anul viitor voi sustine lucrarea de licenta in domeniul retelisticii, mai exact tema lucrarii va fi "Protocoale de rutare" (cu accent pe BGP,OSPF), si ma gandeam ca ar putea cineva sa ma ajute cu vreo idee pentru partea de simulare/practica si eventual daca cunoasteti vreo sursa bibliografica utila. Va multumesc!

#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
titlul lucrarii mi se pare f general. mai exact ce vei face in BGP sau in OSPF?
ca protocoalele s-au inventat acum ceva timp.... Mai exact, cu ce vii tu nou?

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Profu ce zice? Sau nu ai indrumator?

https://en.wikipedia...test_Path_First

Vezi sectiunea Further reading si References.

La fel si la celelalte protocoale. Eu zic sa vorbesti cu profesorul sa vezi ce exact se cere, sa nu faci treaba de mantuiala.
Daca vrei musai sa si intelegi totul citeste RFC-urile fiecarui protocol :D

#4
Skylakeman

Skylakeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 04.02.2018

 pupama, on 17 septembrie 2018 - 11:14, said:

titlul lucrarii mi se pare f general. mai exact ce vei face in BGP sau in OSPF?
ca protocoalele s-au inventat acum ceva timp.... Mai exact, cu ce vii tu nou?
titlul intreg ar fi "studiul si implementarea protocoalelor de rutare". Eu ma gandeam la impementarea lor in packet tracer/gns3, realizarea unor comparatii pe baza de capturi wireshark. Cat despre venit cu ceva nou nu prea am idee, cel putin momentan.. de aceea sunt deschis catre pareri, sa mi fac o idee cu ce as putea face si sa incep studiul cu un target..

#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
bun, incepi sa dai detalii....e bine ca ai o parere formata.
or sa te ajute si aceste softuri insa ce iti recomand este sa faci de ex o arhitectura in care sa implementezi protocolul x si alta cu protocol Y, le compari le integrezi, ce e bine ce e nu....
asta te va ajuta la evaluare. plus, ar trebui s ate gandesti si la ce probleme ar putea sa apara in cazul Z sau lucrurui d-astea.
sunt chestii pe care le vei putea primi de la comisia de evaluare.
gandeste-te bine ce structura ar avea lucrarea ta....ce subiect exact vei trata...

si ca o parere pur personala....e cam tarziu sa te gandesti la asta acum....aka ma gandesc ca esti anul 4 si ai licenta in vara...ar fi trebuit sa ai unele aspecte deja puse la punct

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Doar BGP si OSPF egal zero ca nu are ce discuta despre ele. OSPF / ISIS in multicast sau MPLS aici poate discuta. Ca BGP = EGP si OSP = IGP deci mancare de peste diferita. Bine ca poti folosi BGP ca IGP partea a doua. Asa ca ar fi bine ca initiatorul sa verifice exact tema de lucrare inainte de a se apuca de ea. Ca in GNS3 nu e greu sa arunci 2 - 3 routere si sa ridici o sesiune BGP / OSPF.

Parerea mea scurta si rapida.

#7
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

 Skylakeman, on 17 septembrie 2018 - 11:00, said:

Salutare! Anul viitor voi sustine lucrarea de licenta in domeniul retelisticii, mai exact tema lucrarii va fi "Protocoale de rutare" (cu accent pe BGP,OSPF), si ma gandeam ca ar putea cineva sa ma ajute cu vreo idee pentru partea de simulare/practica si eventual daca cunoasteti vreo sursa bibliografica utila. Va multumesc!
Salut, aceste informatii ti le poate specifica indrumatorul tau de diploma.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate