Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Sfat achizitie casti

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016
Salut. Pana acum am folosit niste casti Stereo de la Somic, Somic Salar KX102. Recent m-am decis sa le schimb deoarece le am de peste 2 ani si a inceput sa se auda ciudat. Am gasit pe emag aceste casti https://www.google.r...dye2rSHw5cdIBE. As dori sa stiu si parerea voastra in legatura cu ele si daca merita casti 7.1 cum sunt acestea. Multumesc in avans! :)

P.S.: Castile vor fi folosite in general la Gaming si cateodata filme.

Edited by ITChief, 17 September 2018 - 10:34.


#2
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Acelea NU sunt casti 7.1. Foarte putine casti au 7.1 real (aka au mai multe difuzoare pe casca: ceva Asus, ceva Razor si era Natec Genesis HX88- pe care le am)
Acele casti din link sunt casti stereo pe 3.5 mm. Orice casca pe 3.5mm se poate folosi de un soft in windows pentru a crea un 7.1 virtual = foloseste fel si fel de algoritmi pentru a modifica anumite frecvente ale sunetului cu scopul de a pacali urechea ca vine sunetul de altundeva, rezultatele fiind discutabile. In realitate, pt un surround iti trebuie difuzoare la distante mari, chiar si la HX88 pe care le am nu prea se aude surround ca la un sistem adevarat fiindca nu are cum fizic.
In alta ordine de idei, nu prea iti poate nimeni spune cum suna castile din link decat daca le are, iar si atunci va fi foarte subiectiv fiindca nu toata lumea are aceleasi standarde audio. Cel mai ok ar fi sa gasesti o recenzie detaliata, cu masuratori de spectru audio si atunci ai avea o parere obiectiva, dar cum asa ceva este greu de facut (iti trebuie microfoane pe un manechin tip cap de om), nu prea gasesti.
Ce pot sa iti spun ca pro la castile alea, din specificatii: au difuzoare de 50mm, care, teoretic, pot insema bass mai bun.
In rest, nu te lua dupa specificatiile cu 20 Hz- 20 Khz raspuns in frecventa, fara descrierea atenuarii la capetele spectrului= degeaba. Asa si eu pot la orice sa spun ca are raspuns in frecventa la orice de 20 Hz- 20 Khz desi la capete poate sa aiba atenuare de -20 dB sau mai mult= nu se mai aude deloc de fapt.

#3
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
La banii aia toate se aud la fel.

#4
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016

View Postthe_ice_master, on 17 septembrie 2018 - 10:50, said:

Acelea NU sunt casti 7.1. Foarte putine casti au 7.1 real (aka au mai multe difuzoare pe casca: ceva Asus, ceva Razor si era Natec Genesis HX88- pe care le am)
Acele casti din link sunt casti stereo pe 3.5 mm. Orice casca pe 3.5mm se poate folosi de un soft in windows pentru a crea un 7.1 virtual = foloseste fel si fel de algoritmi pentru a modifica anumite frecvente ale sunetului cu scopul de a pacali urechea ca vine sunetul de altundeva, rezultatele fiind discutabile. In realitate, pt un surround iti trebuie difuzoare la distante mari, chiar si la HX88 pe care le am nu prea se aude surround ca la un sistem adevarat fiindca nu are cum fizic.
In alta ordine de idei, nu prea iti poate nimeni spune cum suna castile din link decat daca le are, iar si atunci va fi foarte subiectiv fiindca nu toata lumea are aceleasi standarde audio. Cel mai ok ar fi sa gasesti o recenzie detaliata, cu masuratori de spectru audio si atunci ai avea o parere obiectiva, dar cum asa ceva este greu de facut (iti trebuie microfoane pe un manechin tip cap de om), nu prea gasesti.
Ce pot sa iti spun ca pro la castile alea, din specificatii: au difuzoare de 50mm, care, teoretic, pot insema bass mai bun.
In rest, nu te lua dupa specificatiile cu 20 Hz- 20 Khz raspuns in frecventa, fara descrierea atenuarii la capetele spectrului= degeaba. Asa si eu pot la orice sa spun ca are raspuns in frecventa la orice de 20 Hz- 20 Khz desi la capete poate sa aiba atenuare de -20 dB sau mai mult= nu se mai aude deloc de fapt.
Spuneam ca sunt 7.1 pentru ca la sectiunea pentru intrebari cineva a intrebat daca sunt 7.1 si i-a fost spus ca da.

View Postutopias, on 17 septembrie 2018 - 10:55, said:

La banii aia toate se aud la fel.
Sunt 80 reduse de la 100 si ceva. Zic ca este un pret destul de ok avabd in vedere ca acele Somic-uri avute pana acum erau la 45 de lei si m-au tinut 2 ani. Se auzeau foarte bine la banii lor

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,998
  • Înscris: 07.11.2006

View Postthe_ice_master, on 17 septembrie 2018 - 10:50, said:

orice de 20 Hz- 20 Khz desi la capete poate sa aiba atenuare de -20 dB sau mai mult= nu se mai aude deloc de fapt.

Eu stiam ca pe la 16.000 de hz,adio sunet in urechea umana (aia de toate zilele,ordinara).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate