Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Familia traditionala

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#37
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,200
  • Înscris: 03.03.2007
Nu, Pollux. Tu vorbesti de niste idealuri; in practica, era cum am zis eu.

Familia medievala era o unitate economica - sotia era un pantec (vorba lui Napoleon) - iar mana de lucru era cea mai importanta resursa a perioadei. Faptul ca popa se baga in seama si blagoslovea o uniune intre un barbat de 40 de ani si o fata de 14, vanduta practic de parintii ei, era o procedura mincinoasa, ce conferea onorabilitate unei practici imorale. Era precum blagoslovirea armatelor inaintea unei lupte - niste oameni care se taiau aveau nevoie de confirmarea faptului ca actiunile lor sunt placute in fata lui Doamne Doamne.

Ah si inca ceva - eu nu atac institutia medievala. Isi avea rolul ei bine-definit si probabil era o necesitate a vremurilor. La ce graba era sa ai copii pentru a-i pune la treaba, plus riscul mereu prezent de moarte tanara, intervalul de timp in care o persoana oarecare putea sa procreeze era foarte limitat. Practicile moderne ale divortului, "vrajitului", "datingului" ar fi condamnat lumea aia la moarte... Insa tocmai de asta sustin ca nu are rost sa ne reintoarcem la alte vremuri cand conditiile s-au schimbat.

Edited by Alexandru H., 17 September 2018 - 14:30.


#38
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostAlexandru H., on 17 septembrie 2018 - 14:25, said:

Nu, Pollux. Tu vorbesti de niste idealuri; in practica, era cum am zis eu.

Familia medievala era o unitate economica - sotia era un pantec (vorba lui Napoleon) - iar mana de lucru era cea mai importanta resursa a perioadei. Faptul ca popa se baga in seama si blagoslovea o uniune intre un barbat de 40 de ani si o fata de 14, vanduta practic de parintii ei, era o procedura mincinoasa, ce conferea onorabilitate unei practici imorale. Era precum blagoslovirea armatelor inaintea unei lupte - niste oameni care se taiau aveau nevoie de confirmarea faptului ca actiunile lor sunt placute in fata lui Doamne Doamne.

Ah si inca ceva - eu nu atac institutia medievala. Isi avea rolul ei bine-definit si probabil era o necesitate a vremurilor. La ce graba era sa ai copii pentru a-i pune la treaba, plus riscul mereu prezent de moarte tanara, intervalul de timp in care o persoana oarecare putea sa procreeze era foarte limitat. Practicile moderne ale divortului, "vrajitului", "datingului" ar fi condamnat lumea aia la moarte... Insa tocmai de asta sustin ca nu are rost sa ne reintoarcem la alte vremuri cand conditiile s-au schimbat.

daca eu vorbesc despre niste idealuri, tu vorbesti aici despre polul opus, un fel de distopie in care scopul este pur economic.
bineinteles ca rationamentele astea sunt suprasimplificate.

#39
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostPollux, on 17 septembrie 2018 - 14:16, said:

consimtamantul este implicit, pentru ca intreaga participare a crestinului la tainele Bisericii are la baza liberul arbitru, deci consimtamantul. (iar Cununia este una dintre cele 7 Sfinte Taine ale Bisericii.)
deci preotul nu mai intreaba ca la starea civila "de buna voie si nesilit de nimeni", pentru ca se presupune ca de-aia esti acolo... daca nu ar fi de buna voie si nesilit de nimeni nu ai fi acolo.

asa arata slujba cununiei: http://molitfelnic.ro/slujba-cununiei/
(care este medievala. nu s-a schimbat odata cu modernizarea societatii.)
Biserica recunostea libera manifestare de  vointa a femeii in epoca medievala?
Oaaau, asta-i o teorie noua

#40
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostSigned_on_ice, on 17 septembrie 2018 - 14:37, said:

Biserica recunostea libera manifestare de  vointa a femeii in epoca medievala?
Oaaau, asta-i o teorie noua

iti recomand cartea asta: http://www.elefant.r...zant-93214.html

este o scurta antropologie bizantina.

o sa vezi acolo, pritnre altele, ca femeile bizantine aveau dreptul la mostenire. cand se casatoreau primeau zestre, pe care o administra barbatul, dar nu putea sa o instraineze fara consimtamantul femeii. iar in eventualitatea in care ar fi intervenit divortul partea ei de avere i se intorcea.
de asemenea, in privinta educatie nu exista veo regula care sa excluda femeile de la educatie.
sigur, in perioada respectiva educatia era scumpa, pentru ca insemna sa anajezi profesori privati, deci era rezervata in mare masura barbatilor cu scopul de a deveni functionari imperiali. dar in familiile mai instarite aveau acces si femeile la educatie.
iar cele care nu aveau acces la educatie formala, dupa cum scrie si in capitolul citat in capul topicului, primeau o minima educatie in familie. puteau sa citeaca singure din cartile sfinte si sa tina "contabilitatea" familiei.

in familiile nobiliare au existat si cazuri mai exceptionale, cum ar fi Ana Comnena, care a fost una dintre cele mai insemnate savante ale secolului sau.
dar au fost si alte printese bizantine cu educatie formala solida.

de asemenea, daca citesti paginile pe care le-am pus in capul topicului deduci ca femeia participa la viata familiei si viata sociala in egala masura cu barbatul.

de-asta zic, lucrurile sunt mai complicate, in functie de timp si spatiu geografic.
nu se poate reduce toata istoria europeana la "barbatul shăf, femeea sclav".


edit: dau exemple mai mult din istoria bizantina pentru ca asta ma pasioneaza pe mien si citesc mai mult.

Edited by Pollux, 17 September 2018 - 14:48.


#41
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,200
  • Înscris: 03.03.2007

View PostSigned_on_ice, on 17 septembrie 2018 - 14:37, said:

Biserica recunostea libera manifestare de  vointa a femeii in epoca medievala?
Oaaau, asta-i o teorie noua

Pollux nu stie asta dar avem oameni care au studiat institutia casatoriei romanesti medievale si s-au lovit de acelasi lucru: consimtamantul tinerilor e necesar in validarea uniunii conjugale conform pravilelor religioase; textele analizate arata in practica contrariul - doar consimtamantul parintilor e cerut. Asta inseamna ca nevoile economice bat respectul pentru normele ortodoxe. Dar nu e vina lui - uite la Sadoveanu. Daca scrie fictiune istorica, urmeaza rationamentul lui Pollux: iubire care rezista stimulilor externi; cand scrie despre fapte reale (gen Nunta Domnitei Ruxandra), nu are scapare si recunoaste ca femeia era un bun economic (si politic, in cazul lui Vasile Lupu), plasat pe piata care aduce cele mai multe beneficii posibile parintelui.

@pollux

Bizantul nu e Romania. In fapt, Bizantul nu e doar Constantinopol. Exemple gen mama lui Psellos sunt exceptii - aristocratie, bani, pozitii politice si sociale, relationare cu familia imperiala etc.

Edited by Alexandru H., 17 September 2018 - 14:47.


#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAlexandru H., on 17 septembrie 2018 - 14:25, said:

Familia medievala era o unitate economica - sotia era un pantec (vorba lui Napoleon) - iar mana de lucru era cea mai importanta resursa a perioadei. Faptul ca popa se baga in seama si blagoslovea o uniune intre un barbat de 40 de ani si o fata de 14, vanduta practic de parintii ei, era o procedura mincinoasa, ce conferea onorabilitate unei practici imorale. Era precum blagoslovirea armatelor inaintea unei lupte - niste oameni care se taiau aveau nevoie de confirmarea faptului ca actiunile lor sunt placute in fata lui Doamne Doamne.

Pai si in cazul de fatza e cam la fel:  tu stat, blagosloveti, doi tineri care sunt "pe invers", ca sa le dai acestora insusirea de a deveni subiecti de drept prin "casatorie" adica de a face un mic business din relatia lor.  Asta e partea nefireasca a problemei... Altfel, daca cei doi tineri homo  vor sa cumpere in comun un imobil in care sa locuiasca si se duc la un notar, le spune ala ce au de facut si fara binecuvantarea statului.

Pe mine binecuvantarea statului, prin norma juridica de drept, ma seaca, nu ca doi oameni homosexuali au o relatie, indiferent de natura relatiei.. lucru care e totusi alegerea lor.
De ce sa aiba aia doi nevoie de stat pentru a transforma relatia lor bazata pe iubire sau pe sex contra naturii, intr-o relatie mercantila, bazata pe bani sau proprietati ??

Mi se pare un abuz al imoralitatii - daca toti ti-o tragi in fund.. las-o asa !

Homosexualii vor sa umble cu sulla plina de rahat, prin oras, in vazul lumii..  ori asta nu poate fi de acceptat.

Edited by rosix, 17 September 2018 - 14:58.


#43
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostAlexandru H., on 17 septembrie 2018 - 14:45, said:

Pollux nu stie asta dar avem oameni care au studiat institutia casatoriei romanesti medievale si s-au lovit de acelasi lucru: consimtamantul tinerilor e necesar in validarea uniunii conjugale conform pravilelor religioase; textele analizate arata in practica contrariul - doar consimtamantul parintilor e cerut. Asta inseamna ca nevoile economice bat respectul pentru normele ortodoxe. Dar nu e vina lui - uite la Sadoveanu. Daca scrie fictiune istorica, urmeaza rationamentul lui Pollux: iubire care rezista stimulilor externi; cand scrie despre fapte reale (gen Nunta Domnitei Ruxandra), nu are scapare si recunoaste ca femeia era un bun economic (si politic, in cazul lui Vasile Lupu), plasat pe piata care aduce cele mai multe beneficii posibile parintelui.

@pollux

Bizantul nu e Romania. In fapt, Bizantul nu e doar Constantinopol. Exemple gen mama lui Psellos sunt exceptii - aristocratie, bani, pozitii politice si sociale, relationare cu familia imperiala etc.


sigur, nici nu m-am referit la tarile medievale romanesti.

dar oricum, ceea ce spun eu nu contrazice ce spui tu.
si eu am spus ca si tine, parintii au ultimul cuvant. doar ca in practica, in afara familiilor nobiliare unde casatoriile au implicatii politice, nu vad niciun motiv pentru care un parinte ar ignora total opinia copilului cand i-ar aranja casatoriei.
altfel spus, cred ca parintele avea o lista de "partide" pentru copil, dar tinea cont si de opinia copilului in limita acelor posibilitati.


in privinta familiei lui Psellos, daca citeai capitolul, sau macar primele 30 de randuri, observai ca Charles Diehl argumetneaza ca a scris acest capitol si considera familia lui Psellos reprezentativa pentru societatea bizantina tocmai pentru ca NU este o familie nobiliara ci o familie burgheza, adica middle class, in limbaj post-modern.

Edited by Pollux, 17 September 2018 - 14:54.


#44
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostPollux, on 17 septembrie 2018 - 14:43, said:

iti recomand cartea asta: http://www.elefant.r...zant-93214.html

este o scurta antropologie bizantina.

o sa vezi acolo, pritnre altele, ca femeile bizantine aveau dreptul la mostenire. cand se casatoreau primeau zestre, pe care o administra barbatul, dar nu putea sa o instraineze fara consimtamantul femeii. iar in eventualitatea in care ar fi intervenit divortul partea ei de avere i se intorcea.
Mersi mult de recomandare.
Vad ca ai citit-o si ai ramas tot la imaginea idilica.
Hai sa revenim cu picioarele pe pamant. In societatea medievala, femeia avea drepturile restrictionate.Nu le putea exercita in nume propriu (de aceea-i administra barbatul zestrea, ca sa folosim exemplul dumitale), ci prin intermediari, tata, daca nu era casatorita, frati daca nu era casatorita si nu avea nici tata, unchi etc etc etc.

#45
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,200
  • Înscris: 03.03.2007
Haha :D

Il citeam pe Diehl acum 20 de ani. Daca vrei, iti povestesc si continutul celorlalte capitole din carte: scrie despre imparateasa Theodora, despre mama lui Alexios Comnenul, imparateasa Irina etc...

#46
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostSigned_on_ice, on 17 septembrie 2018 - 14:55, said:

Mersi mult de recomandare.
Vad ca ai citit-o si ai ramas tot la imaginea idilica.
Hai sa revenim cu picioarele pe pamant. In societatea medievala, femeia avea drepturile restrictionate.Nu le putea exercita in nume propriu (de aceea-i administra barbatul zestrea, ca sa folosim exemplul dumitale), ci prin intermediari, tata, daca nu era casatorita, frati daca nu era casatorita si nu avea nici tata, unchi etc etc etc.

eu nu am o imagine idilica, ci o imagine mai apropiata de realitate.
n-am zis ca viata femeii medievale era idilica. (nici despre viata femeii moderne, cu job de minim 8 ore pe zi, casa si copii de crescut, nu as zice ca este idilica.)

am argumentat doar ca trebuie judecat pe zone geografice si perioade istorice.
evul mediu nu este o chestie omogena intre 476 si 1456, si de la tigru la antlantic

voi aveti o imagine catastrofica (nu stiu care este antonimul lui idilica) pentru ca asa ati fost educati sa credeti si nu ati citit si alte surse, independent de ce aflati in mass-media sau in educatia formala de la scoala.

View PostAlexandru H., on 17 septembrie 2018 - 14:58, said:

Haha Posted Image

Il citeam pe Diehl acum 20 de ani. Daca vrei, iti povestesc si continutul celorlalte capitole din carte: scrie despre imparateasa Theodora, despre mama lui Alexios Comnenul, imparateasa Irina etc...

lol

felicitari.
nici nu ma indoiam ca l-ai citit. numai ca doream sa iti improspatez memoria.
dupa 20 de ani mai uiti ce scrie in primele 30 de randuri de la pagina 7 din volumul 2.

Edited by Pollux, 17 September 2018 - 15:06.


#47
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,200
  • Înscris: 03.03.2007
Dar nu am zis ca e o imagine catastrofica, e o suma de conditii necesare pentru buna functionare a respectivei societati. Asa cum sclavia a fost la un moment dat necesara, asa si inrobirea femeii de barbat... Eu nu sunt fanul judecarii trecutului prin prisma valorilor prezentului dar in acelasi timp nu vreau sa vad cum mutam concepte moderne in epoci anacronice.

PS. Familia lui Psellos nu era middle-class asa cum consideram noi termenul. Erau aristocrati scapatati, nu sarantoci imbogatiti - o diferenta enorma intr-o societate precum cea a Bizantului.

#48
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostPollux, on 17 septembrie 2018 - 15:02, said:

eu nu am o imagine idilica, ci o imagine mai apropiata de realitate.
n-am zis ca viata femeii medievale era idilica. (nici despre viata femeii moderne, cu job de minim 8 ore pe zi, casa si copii de crescut, nu as zice ca este idilica.)
Asa si, femeile se adapteaza conditiilor.
Unde vrei sa ajungi cu ideea?

#49
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View PostAlexandru H., on 17 septembrie 2018 - 12:02, said:

Conceptul de familie traditionala e absurd - avem atatea modele distincte istorice ca e imposibil sa declari combinatia femeie-barbat-copil ca fiind unica ce conteaza. In China, familie = clan. In societatile nomade, familia era o unitate economica, din care erau exclusi uneori cei de acelasi sange si inclusi straini.

Dar pana la urma, astea sunt chestii absolut irelevante. O societate isi modeleaza legile luand in considerare realitatile de pe teren; a ramane pe pozitii si a achiesa la un unic model in conditiile in care societatea actuala e cea mai diversa din punctul de vedere al interactiunilor sociale inseamna sa-ti ingropi capul in nisip. Familia traditional crestina functiona dupa niste norme dar si ca urmare a unor parametri astazi imposibil de manageriat - realitati: femeia egala cu barbatul, o educatie concentrata pe gasirea propriei voci, o societate ce se lauda cu dreptul la exprimare ca fiind o valoare perena, secularizarea, declinul sentimentului religios.

Eu am mai zis-o - daca vrei sa salvezi familia traditionala, trebuie sa scapi de interferenta statului in casatorie. Alianta stat-biserica poate era benefica credinciosilor acum 500 de ani; acum e doar prologul unor viitoare schimbari ce nu va conveni fanilor traditionali. Daca vreti sa salvati casatoria, o luati frumos din labele statului si o reduceti la o ceremonie religioasa. In rest, pledati pentru parteneriate civile semnate la notar pentru toti (gay si non-gay), Nu ma credeti? Veti vedea peste cativa ani cand sub influenta statelor din Uniune veti fi obligati sa inghititi pilula si sa acceptati fortat ceea ce astazi ati putea negocia favorabil. Si traditionalistii americani si-or fi zis acum 20 de ani ca nu exista nicio posibilitate sa dea drept de casatorie homosexualilor - uitati unde s-a ajuns Posted Image

Nu e rea deloc ideea ta.

Pana la urma religia nu are nevoie de amestecul statului in ceremonie. --> atunci religia va putea propovadui ce vrea mai bine si vei putea alege calea spre mantuire fara interventia statului sau a parintilor. Unii parinti rai interzic casatoria si copii ajung sa faca prostii din disperare. Daca casatoria religioasa ar fi restabilita 100% cu putere de sine statatoare, unii s-ar casatori in fata preotului in secret si ar fi foarte bine.

Ar putea trai religios acceptati de biserica, dar nu in fata statului. Iar in fata statului treaba lor daca vor sau nu sau cand se decid sa faca pasul.

- cununia religioasa conditionata de cea civila e chestie comunista

Iar parafa de la stat se poate lua prin parteneriat civil.

Edited by tipareth, 17 September 2018 - 15:40.


#50
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostSigned_on_ice, on 17 septembrie 2018 - 15:20, said:

Asa si, femeile se adapteaza conditiilor.
Unde vrei sa ajungi cu ideea?

argumentam doar ca ideea ca femeia in evul mediu a fost o marfa tranzactionata intre barbati este reductionista.

#51
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006

View Postluci_flash, on 17 septembrie 2018 - 11:17, said:

Eu zic ca am evoluat in acesti 1000 de ani - intr-o directie, sau in alta.
Bine zis, intr-o directie, sau in alta Posted Image

Quote

Consider ca e incorect sa iti bazezi gandirea actuala pe baza unor texte de 1000 de ani, sau 2000 de ani
Gândirea actuală trebuie bazată pe toate textele, și de atunci și de acum.
Orice ignorăm ne limitează.

Important e numai să ajungem la cele mai bune concluzii.

Edited by Morosanul, 17 September 2018 - 16:11.


#52
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostPollux, on 17 septembrie 2018 - 15:41, said:


argumentam doar ca ideea ca femeia in evul mediu a fost o marfa tranzactionata intre barbati este reductionista.
A inaintat cineva ideea asta?

#53
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostSigned_on_ice, on 17 septembrie 2018 - 15:43, said:

A inaintat cineva ideea asta?

asa mi s-a parut.

#54
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006

View PostSigned_on_ice, on 17 septembrie 2018 - 14:55, said:

In societatea medievala, femeia avea drepturile restrictionate.Nu le putea exercita in nume propriu
Putea, mai ales în țările nordice.
Teoria era una, practica alta.

View PostAlexandru H., on 17 septembrie 2018 - 12:02, said:

Conceptul de familie traditionala e absurd - avem atatea modele distincte istorice ca e imposibil sa declari
Ce scrii acolo se numea casa, nu familia.

View PostJurasikMan, on 17 septembrie 2018 - 12:04, said:

Tinerii inghit orice . Lipsa lor de experienta de viata , amestecata cu avalansa de hormoni ( naturali dealtfel ) fac ca adolescentii si tinerii sa fie niste victime facile pentru promovarea in directii gresite .
Foarte corect.
Iar religia este cea care reorietează debusolarea asta. Sau ar trebui să fie Posted Image
Ce crezi tu că e depășit sau pe moarte ?

View PostJurasikMan, on 17 septembrie 2018 - 12:04, said:

Familia ....familia este o forma de organizare locala a unui numar restrans de persoane . Nevoia de familie din trecut venea din niste necesitati dictate de oportunitate si acoperirea unor situatii de criza ( care crize erau foarte dese in timpurile tulburi ale inceputurilor societatii ) . In opinia mea este o forma de organizare depasita .
Asta pentru că vezi doar aspectul material.
Familia în seamnă mult mai mult decât atât, și din păcate partea aialaltă e în pericol.
Și nu numai din cauza parteneriatelor unisex.

View PostPollux, on 17 septembrie 2018 - 13:51, said:

de altfel, iubirea romantica era considerata de domeniul bolilor psihice in evul mediu.
Fii serios, ei au început romantismul.
Nu te lua după Alex, că el e mai mult pe arături :D
Evul mediu e plin de cântece romantice.

Aia ce zici e vorba de îndrăgostirea aia oarbă. Posted Image

View Postrosix, on 17 septembrie 2018 - 14:05, said:

... strabunicul meu le-a povestit urmasilor, ca la ei in comuna (undeva prin Ardeal) daca un tanar cu stare (pamant + oi) cerea in casatorie o fata din sat iar acesta il refuza, putea sa-i dea o batuta si s-o ia pe sus, sa o duca acasa la el si s-o ia de nevasta cu forta. -.
Era deja senil, poți sã uiți prostia aia :D

View PostPollux, on 17 septembrie 2018 - 14:16, said:

sigur ca in istorie au ramas multe cazuri de casatorii aranjate de parinti, impotriva dorintei copiilor. dar tind sa cred ca erau cazuri exceptionale. mai ales ca majoritatea care au ramas documentate sunt din familii nobiliare. nu cred ca sunt reprezentative pentru middle and lower classes.
Exact așa și era.
Au fost mai mult cazurile nefericite și de aia s-au consemnat.

Dar presiunea părinților era într-adevăr mai mare, pentru că erau mai multe elemente importante la clădirea unei familii - un soț leneș sau bețiv - o soție guralivă sau nepricepută - putea duce la dezastrul familiei. Tinerii în general sunt mai puțin atenți la aspectele astea, la ei hormoni să iasă :D

Edited by Morosanul, 17 September 2018 - 16:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate