Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Acomodare pisic

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Zelda17

Zelda17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.09.2018
Buna.
Intentionez sa adopt un pisoias. Am " rezervat" unul care , initial, mi s a zis ca e fata asa cum de fapt imi doream, dar in urma cu 2 zile m a anuntat ca e motanel.
Are 7-8 saptamani. E la curte acum , sta afara si i se da sa manance orice ( lapte matern, oase de peste si de pasare,mancare gatita, boabe)
As vrea sa stiu
= cum il pot obisnui cu noua locuinta, apartament.
= cum sa l invat sa manance doar hrana de pisic
= cum sa l invat sa faca la litiera
= va putea sta singur 9 ore pe zi?
I am cumparat patut, paturica, o jucarie de plus cu care sa doarma, jucarii pt distractie, litiera+ asternut , mancare de la Royal canin pt baby ( uscata si umeda), manusa pt periat, sampon si spray pt purici, iarba pisicii( deja pusa la incoltit)
Ma gandesc sa iau si spray repelent si atractant.
Ce ma sfatuiti , cum sa procedez cu micutul?

Edited by Zelda17, 17 September 2018 - 06:20.


#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Se va acomoda cu siguranta ... singurele pbe vor fi sa inteleaga unde sa si faca nevoile si este posibil sa strice (zgariat, ros, etc) una alta prin casa (pantofi, posete ... chestii din piele, mobila, etc).
Bafta

#3
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
In general, se obisnuiesc cu locuinta dupa ce o inspecteaza cateva ore. Acum depinde de personalitatea fiecarui pisic daca face casa varza sau e cuminte si doarme toata ziua.

Legat de hrana, nu vad de ce ai vrea sa-l inveti doar la hrana de pisic. O dieta variata este mult mai buna. Mai ales ca mereu va fi atras sa manance orice lasi pe masa, daca nu il si rasfeti ocazional macar cu peste sau carne.

Litiera i-o prezinti o data la inceput si apoi se duce singur, ca le place nativ sa faca la nisip.

#4
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 Zelda17, on 17 septembrie 2018 - 06:18, said:

Ce ma sfatuiti , cum sa procedez cu micutul?
Problema o sa fie sa te adaptezi tu cu pisica, nu pisica cu noua locuinta. Evita sa-i mai dai oase, mai ales de pui... da-i numai carne simpla, pisica nu mananca mult si cand se satura lasa restul mancarii, nu-i haplea ca, cainii sa manance tot si pe urma sa vomite. Optim ar fi sa o inveti numai cu mancare pentru pisici iar daca-i dai mancare de casa sa nu aibe sare aproape deloc. Sunt mare iubitor de pisici, am 5 prin curte (si vreo 3 aciuate de prin vecini ca stie ca le dau mancare) si mereu am avut probleme medicale cu ele cand le-am dat oase (cu una am ajuns in stare grava la veterinar si i-a trebuit tratament o saptamana) si de la veterinar stiu ca sunt de evitat oasele, mancarea cu sosuri si care are sare in ea.... sa fie cat mai omogena spre solida compozitia mancarii.

Edited by tico18, 17 September 2018 - 06:47.


#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Am luat acum trei luni un pui de pe drum, cred că avea vreo două luni atunci. În primul minut când a văzut cutia cu nisip a făcut acolo. Nu l-am învățat nimic, mănâncă aproape orice. Stă și o zi întreagă singur, nicio problemă.

#6
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010

 caiuscorneliu, on 17 septembrie 2018 - 06:47, said:

Am luat acum trei luni un pui de pe drum, cred că avea vreo două luni atunci. În primul minut când a văzut cutia cu nisip a făcut acolo. Nu l-am învățat nimic, mănâncă aproape orice. Stă și o zi întreagă singur, nicio problemă.

Idem.

#7
Zelda17

Zelda17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.09.2018

 tico18, on 17 septembrie 2018 - 06:41, said:

Problema o sa fie sa te adaptezi tu cu pisica, nu pisica cu noua locuinta. Evita sa-i mai dai oase, mai ales de pui... da-i numai carne simpla, pisica nu mananca mult si cand se satura lasa restul mancarii, nu-i haplea ca, cainii sa manance tot si pe urma sa vomite. Optim ar fi sa o inveti numai cu mancare pentru pisici iar daca-i dai mancare de casa sa nu aibe sare aproape deloc. Sunt mare iubitor de pisici, am 5 prin curte (si vreo 3 aciuate de prin vecini ca stie ca le dau mancare) si mereu am avut probleme medicale cu ele cand le-am dat oase (cu una am ajuns in stare grava la veterinar si i-a trebuit tratament o saptamana) si de la veterinar stiu ca sunt de evitat oasele, mancarea cu sosuri si care are sare in ea.... sa fie cat mai omogena spre solida compozitia mancarii.
Da, va trebui sa ma adaptez eu cu pisi pt ca aproape 15 ani am avut catelusa.
Nu ii dau eu oase ci persoana de la care o voi lua si care nu intelege sa i dea doar bobite.

#8
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Si al meu a facut din prima la litiera, l-am pus pur si simplu cu labutele acolo si a invatat tot ce era de invatat. Atentie mare la securizarea geamurilor, iesiri spre balcon daca exista, gauri pe sub cada sau din debarale spre iesirile de coloane de aerisiri. Al meu a reusit cumva sa intre prin debara printr-o gaurica de a trebuit sa tai jumate de metru de rigips sa il scot de acolo. Asa m-am speriat ca o sa cada prin tevile alea de nu doresc la nimeni sa treaca prin asta ...
Dezavantajul este ca e fascinat de perdele, le-a facut praf cam toate prin casa si a flausat toate canapelele cat a fost mic.

Edited by dell99, 17 September 2018 - 07:08.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am o pisica zurli rau. Are 6 luni acum. Programul artistic incepe cam pe la 5 dimineata cand e somnul mai dulce. Darama cam tot ce se poate prin casa. Culmea e ca reusit sa sara pana si pe geamul mic de la baie, credeam ca pe perete nu poate urca... Noroc ca pusesem plasa.  Cred ca are o problema cu aterizarea ca de multe ori nimereste direct pe tine. Eventual si cu gherutele scoase.......

Pisica se va acomoda rapid, invers nu stiu....ca e mai complicat.

#10
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013

 Zelda17, on 17 septembrie 2018 - 06:18, said:

= cum il pot obisnui cu noua locuinta, apartament.
= cum sa l invat sa manance doar hrana de pisic
= cum sa l invat sa faca la litiera
= va putea sta singur 9 ore pe zi?

- Il lasi prin toata casa. O sa inspecteze ce are de inspectat si se invata cu noua locuinta.
- Ii dai doar hrana de pisic. Poate la inceput o sa strambe putin din mustati dar foamea e cel mai bun bucatar.
- Nu trebuie invatat la litera. Pisicile fac gropita si astupa dupa ce termina din instinct. E foarte posibil ca in primele zile/saptamani sa faca pe unde apuca pentru ca nu stie casa si ii e teama sa se aventureze. Ajuta mult daca ii stabilesti un loc atat pentru litiera cat si pentru hrana (nu una langa alta) si acolo sa ramana pana la adanci batranete. Poti sa il iei si sa il pui in litiera. Chiar daca nu face, se cam prinde ce e acolo.
- Va putea sta 9 ore pe zi, mai ales daca ii acorzi atentie si te joci cu el cat stai acasa. Majoritatea celor 9 ore le va dormi.

 Zelda17, on 17 septembrie 2018 - 07:01, said:

nu intelege sa i dea doar bobite.

Ar trebui sa discuti cu un medic veterniar. Din cate stiu eu, motaneii au canalul prin care elimina urina putin diferit fata de pisicute. Din acest motiv exista riscul mai mare de aparitie a pietrelor la rinichi in cazul motanilor. Hrana uscata creste riscul aparitiei pietrelor la rinichi.

Daca ii dai doar hrana uscata trebuie sa aiba mereu la dispozitie apa proaspata. O sa il vezi ca bea multa apa.

Mai trebuie sa vezi si ce fel de pisic e. O sa iti dai seama in primele luni daca e genul care mananca pana se face purcel sau daca mananca doar cat ii trebuie. Motanul meu avea mancare la discretie si manca doar cat considera el ca ii trebuie. Altii imi spuneau ca trebuie sa le faca portii pentru ca pisicile mancau tot si ajungeau la o greutate care nu era sanatoasa pentru ele.

#11
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Zelda17, on 17 septembrie 2018 - 06:18, said:

As vrea sa stiu
= cum il pot obisnui cu noua locuinta, apartament.
= cum sa l invat sa manance doar hrana de pisic
= cum sa l invat sa faca la litiera
= va putea sta singur 9 ore pe zi?

- daca a stat afara pana acum, probabil se va plictisi mai repede. de obisnuit se obisnuieste
- daca ii e foame, va manca si mancare de pisic
- din prima zi il pui in litiera, repeti procedura de cateva ori. il pazesti cand vezi ca vrea sa faca ceva si-l duci repede acolo
- va putea, dar se va plictisi si va face dezastru Posted Image eu il tineam intr-o camera noaptea si cand ramanea singur, era practic camera lui, ideal ar fi si un acces la balcon (eu sunt pentru balcon inchis).

Daca il lasi liber prin casa se va urca peste tot :)

Edited by spe_ripper, 17 September 2018 - 08:33.


#12
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Tarzy, on 17 septembrie 2018 - 06:39, said:

si este posibil sa strice (zgariat, ros, etc) una alta prin casa (pantofi, posete ... chestii din piele, mobila, etc).
Bafta

Sau carti :)

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ar trebui sa-i cumperi si un accesoriu pe care sa-si ascuta gherutele, sunt n-spe variante in pet-shop. altfel, se va obisnui sa-si ascuta ghearele pe covor, stofa canapelei, tocul usii, si va fi greu sau imposibil sa-l dezveti de acest obicei. iti mai trebuie si o forfecuta speciala pentru taiat varful gherutelor sau il poti duce la veterinar sa i le taie.
pentru inceput il poti lasa sa exploreze/miroasa toata locuinta, dar cand ramane singur, limiteaza-i accesul doar la o incapere in primele zile, nu stii pe unde-i vine ideea sa se bage si ramane intepenit cu orele, pana vii tu acasa.
de exemplu, ii poti lasa acces liber la baie si pe hol, inchizand usile camerelor. iti recomand ca litiera s-o pui in baie. daca vei folosi asternut absorbant pentru pisici, e bine sa stii ca cel cu granulatie marunta ramane intre degetele, vei gasi ici-colo prin baie sau pe hol granule. ca sa-l inveti de la inceput unde sa-si faca nevoile, ar fi bine daca ai putea lua o mana de pamant/nisip din locul in care isi face acum nevoile, in curtea in care este crescut, si sa-l pui in litiera, deasupra nisipului absorbant.
sper ca ai plase de insecte la toate geamurile si la balcon (si se inchid bine), pisicile sunt curioase, iar cand vad pasari (sau insecte), din instinct pot sa sara sa le vaneze.
pregateste-te pentru o perioada de giumbuslucuri, pisoii sunt adorabili cand sunt mici si se joaca, nu mai zic de pozitiile in care dorm, te vei distra la maxim alaturi de noul tau prieten.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 corinadaniela, on 17 septembrie 2018 - 11:12, said:

de exemplu, ii poti lasa acces liber la baie si pe hol, inchizand usile camerelor.

Pregatesti pentru viitor si ceva chei Posted Image. A mea deschide usile fara probleme. Si sunt usi de lemn masiv cu clante destul de tari.

Edited by bumpocbum, 17 September 2018 - 11:42.


#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
pisica mea n-a descoperit inca secretul deschiderii clantelor...bine, la cat doarme in timpul zilei, nici n-ar avea cand sa-si mai bata capul si cu asta :-)))).

#16
Zelda17

Zelda17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.09.2018
Doar mobila o are la dispozitie daca vrea sa zgarie sau sa roada:))) Am fost azi sa cumpar spray repelent insa farmacistul mi a zis sa vad intai cum se comporta pisicutul , ca poate nu va fi nevoie. Sper sa fie baiat recunoscator si cuminte Posted Image
Da, ii voi lua sisal , inca n am gasit ceva sa mi placa in mod deosebit.
Asa intentionez, la inceput sa aiba acces doar in anumite zone ale casei.
Sper ca va folosi Doar jucariile pt distractie Posted Image
Cat despre mancare..eu vreau sa i dau numai de pisic.  Azi a fost ,,tati,, sa l vada iar si dna de la curte le dadea carne cruda :(

Sa va prezint  pisicul.  Dupa fatzuca sigur e baietoi :)))

Attached Files


Edited by Zelda17, 17 September 2018 - 15:11.


#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
in locul tau as fi adoptat o pisica de la un adapost...faci o fapta buna si salvezi un sufletel, plus ca de la adapost o iei gata vaccinata, deparazitata, sterilizata, cu carnet de vaccinare, etc.
eu asa am procedat, pisicuta mea este rasa comuna, dar e foarte frumoasa, cuminte si dragastoasa.

pisoiul din poza este de rasa comuna sau...? il iei gata vaccinat, deparazitat ?

#18
Zelda17

Zelda17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.09.2018
E rasa comuna. E plin de purici si cred ca si de viermisori intestinali. Consider ca si  pe el il salvez. Pentru ca in curand fratii lui vor ajunge intr o curte parasita unde li se va aduce mancare, e adevarat, insa nu vor sta la caldura si feriti de pericole asa cum va fi acesta.
Si mai e ceva: daca as merge intr un adapost m as imbolnavi de durere, mi s ar rupe sufletul ca n as putea sa iau catelusii de acolo . Cum sa pot decide pe cine sa aleg pe cine sa las in cusca in continuare??
Acum 6 luni si jumatate mi a murit catelusa . Plangem si acum dupa ea. Si am decis ( eu) ca vreau un alt sufletel, chiar daca simt ca tradez dragostea pentru Suzy. Sotul meu a acceptat cu greu sa vina alta fiinta in locul ei. Dar e prea trista si goala casa cand intram...

Apreciez si te admir ca ai avut puterea sa intri in acele ,,lagare''   :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate