Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recomandare Orga Electrica, iar

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
John147

John147

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.09.2018
Vă salut cu stimă!

Știu ca sunt o sumedenie de topicuri referitoare la problema de față, dar nu am găsit unul specific pentru problema mea.

Vreau sa îmi fac un cadou frumos și m-am gândit la unul dintre lucrurile care m-au intrigat și atras în copilărie. Să sintetizez, vreau să îmi achziționez o orgă decentă pentru un începător, ceva care să îmi permită să mă joc și pe PC, adică să folosesc Ableton sau alte softuri care să genereze sunetul la apăsarea unei clape. Deși jucăriile astea noi oferă atât de multe instrumente ce pot fi redate cu ajutorul clapelor, sunt convins că ceea ce m-ar interesa pe mine nu există în programul lor încorporat.

Mă gândeam, că în lipsa unor posibilități materiale, aș putea să "fur" sunetele unei isokratime (instrument folosit în biserica grecească pentru redarea isonului; la noi poți intra în posesia lui doar în schimbul sumei de 1000e) și să le folosesc prin viitoarea mea clapă. La această facilitate se adaugă bineînțeles și dorința de a studia pianul. Totul de plăcere, pentru nebuniile mele între patru pereți.

Ca buget m-am gândit undeva în jurul sumei de 1500 ron și opțiunea mea în acest moment este AICI

Orice opinie vehementă, chiar asociată de înjurături și apostrofări este binevenită.

Vă mulțumesc!

P.S. O opțiune la care m-am gândit ar fi și aceea a unui controller care nu generează el sunetul, ci doar prin PC + boxe etc.

Edited by John147, 16 September 2018 - 21:58.


#2
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostJohn147, on 16 septembrie 2018 - 21:55, said:

Vă salut cu stimă!

Știu ca sunt o sumedenie de topicuri referitoare la problema de față, dar nu am găsit unul specific pentru problema mea.

Vreau sa îmi fac un cadou frumos și m-am gândit la unul dintre lucrurile care m-au intrigat și atras în copilărie. Să sintetizez, vreau să îmi achziționez o orgă decentă pentru un începător, ceva care să îmi permită să mă joc și pe PC, adică să folosesc Ableton sau alte softuri care să genereze sunetul la apăsarea unei clape. Deși jucăriile astea noi oferă atât de multe instrumente ce pot fi redate cu ajutorul clapelor, sunt convins că ceea ce m-ar interesa pe mine nu există în programul lor încorporat.
Mă gândeam, că în lipsa unor posibilități materiale, aș putea să "fur" sunetele unei isokratime (instrument folosit în biserica grecească pentru redarea isonului; la noi poți intra în posesia lui doar în schimbul sumei de 1000e) și să le folosesc prin viitoarea mea clapă. La această facilitate se adaugă bineînțeles și dorința de a studia pianul. Totul de plăcere, pentru nebuniile mele între patru pereți.
Ca buget m-am gândit undeva în jurul sumei de 1500 ron și opțiunea mea în acest moment este AICI
Orice opinie vehementă, chiar asociată de înjurături și apostrofări este binevenită.
Vă mulțumesc!
P.S. O opțiune la care m-am gândit ar fi și aceea a unui controller care nu generează el sunetul, ci doar prin PC + boxe etc.
Tu vrei un sintetizator pentru profesionisti? sau pentru incepatori? PSR-urile din ce stiu sunt pentru profesionisti iar YPT-urile sunt pentru incepatori (chiar au inclus un sistem numitt Yamaha Education Suite). Sincer nu prea stiu ce inseamna USB to Host (e prima oara cand aud de asa ceva)  presupun ca poti lega un PC (sau un alt sispozitiv)  insa nu stiu daca poate comunica sintetizatorul cu PC -ul in ambele directii, ca sa poti conecta clapele la un DAW. YPT-urile au intrari si iesiri MIDI iar cu un cablu convertor USB-MIDI poti canta fara probleme cu vst-urile din DAW etc.
Pana inveti, poti folosii si o claviatura MIDI. Controllerul e mai mult pentru mixat LIVE,claviatura este pentru cantat, tu vrei sa faci pe DJ-ul sau vrei sa inveti sa canti?

Edit: din ce vad are si asta un sistem de invatare insa la USB-Host scrie asa:

Quote

Conectați-vă la dispozitive portabile sau computere
Terminalul USB-host vă permite să vă conectați la un computer sau la un dispozitiv portabil și să înregistrați audio fără a fi necesară nicio interfață suplimentară. O varietate de aplicații iOS creative și educaționale sunt, de asemenea, disponibile de la App Store.
Din ce inteleg eu  poti inregistra insa nu comunica in ambele directii! Astept si eu parerea altora sa inteleg ce inseamna pana la urma USB-host

Edited by stlk, 17 September 2018 - 00:42.


#3
John147

John147

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.09.2018
@stlk

Mulțumesc pentru răspuns. Îți spun de la început că terminologia mă omoară. Cuvinte ca sintetizator, MIDI, VST (probabil virtual sound track - poate ma inșel, asta am dedus-o) etc. sunt o enigmă pentru mine. Cu toată stima, treaba asta cu clapele iluminate ca să înveți să cânți și toate facilitățile "extraordinare" de studiu integrate mi se pare atât redundante, cât și puerile. Se știe foarte bine că pentru a învăța un instrument ai nevoie de profesor, poți să ai și Yamaha Super Education Suite. Dar nu lămuriri în privința procesului meu de învățare căutam.

Partiturile nu îmi sunt străine și nici clapele în sine (de câțiva ani mă tot învârt cu un software care simulează pianul, dar niciodată nu am atins clape adevărate) și nici chiar muzica, fiind și eu un pui de bariton neprofesionist (și nu doar sub duș). Ideea de bază este că intenționez să îmi achiziționez ceva decent de la început, fără să fiu nevoit să fac un upgrade cel puțin câțiva ani buni. Și dacă descopăr ca mi-ar plăcea / am nevoie de o chichiță mică pe care nu o are device-ul respectiv, să nu trebuiască să trec iar prin procesul de cumpărare.

O altă variantă la care m-am gândit: AICI

Edited by John147, 17 September 2018 - 00:59.


#4
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostJohn147, on 17 septembrie 2018 - 00:49, said:

@stlk

Mulțumesc pentru răspuns. Îți spun de la început că terminologia mă omoară. Cuvinte ca sintetizator, MIDI, VST (probabil virtual sound track - poate ma inșel, asta am dedus-o) etc. sunt o enigmă pentru mine. Cu toată stima, treaba asta cu clapele iluminate ca să înveți să cânți și toate facilitățile "extraordinare" de studiu integrate mi se pare atât redundante, cât și puerile. Se știe foarte bine că pentru a învăța un instrument ai nevoie de profesor, poți să ai și Yamaha Super Education Suite. Dar nu lămuriri în privința procesului meu de învățare căutam.

Partiturile nu îmi sunt străine și nici clapele în sine (de câțiva ani mă tot învârt cu un software care simulează pianul, dar niciodată nu am atins clape adevărate) și nici chiar muzica, fiind și eu un pui de vocalist neprofesionist (și nu doar sub duș). Ideea de bază este că intenționez să îmi achiziționez ceva decent de la început, fără să fiu nevoit să fac un upgrade cel puțin câțiva ani buni. Și dacă descopăr ca mi-ar plăcea / am nevoie de o chichiță mică pe care nu o are device-ul respectiv, să nu trebuiască să trec iar prin procesul de cumpărare.

O altă variantă la care m-am gândit: AICI

Sintetizatorul  Yamaha PSR-EW300 e ok, insa ti-am spus mai sus e posibil sa nu poti canta cu ajutorul Ableton, One MAN BAND, FL Studio sau alt soft (DAW- Digital Audio Workstation) etc.
Oricum daca vrei in principal sunetul de PIAN nu  lua CASIO deoarece Yamaha  a pus pret intotdeauna pe sunetul pianului (mai exact pe GRAND PIANO).

VST-Virtual Studio Technology (sunt pluginurile cu care poti canta in DAW)

Edited by stlk, 17 September 2018 - 01:04.


#5
John147

John147

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.09.2018

View Poststlk, on 17 septembrie 2018 - 01:00, said:

nu lua CASIO deoarece Yamaha a pus pret intotdeauna pe sunetul pianului...

Mulțumesc mult pentru această precizare.

Edit:

View Poststlk, on 17 septembrie 2018 - 00:16, said:

Din ce inteleg eu  poti inregistra insa nu comunica in ambele directii! Astept si eu parerea altora sa inteleg ce inseamna pana la urma USB-host

Exact. Și pe mine mă bate conceptul lor de USB-host. În mod normal nu știu de ce nu s-ar putea face. Am văzut, la prieteni muzicieni (care din păcate acum nu au timp să îmi ofere consultanță în problema de față), clape mult mai ieftine care funcționau fără probleme cu Ableton (acum nu știu dacă mai exista și o altă jucărie între ele).

Edited by John147, 17 September 2018 - 01:09.


#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostJohn147, on 17 septembrie 2018 - 01:03, said:

Mulțumesc mult pentru această precizare.
Uite un VS TEST, intre Yamaha, Casio, Roland
Alegeti un sunet din cele 3 si apoi vezi la sfarsit ce ai ales Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pd6EtQKFaGk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 17 September 2018 - 01:12.


#7
John147

John147

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.09.2018

View Poststlk, on 17 septembrie 2018 - 01:07, said:

Alegeti un sunet din cele 3 si apoi vezi la sfarsit ce ai ales Posted Image

Da, e clar. M-am dus direct pe Yamaha, fără dubii. Posted Image

Mulțumesc!

Atunci să fac un efort să merg pe AȘA CEVA ? Adică...în comparație cu prima mea opțiune, ar merita mai mult?
O sa mă omoare soția.

Edited by John147, 17 September 2018 - 01:17.


#8
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostJohn147, on 17 septembrie 2018 - 01:16, said:

Da, e clar. M-am dus direct pe Yamaha, fără dubii. Posted Image

Mulțumesc!

Atunci să fac un efort să merg pe AȘA CEVA ? Adică...în comparație cu prima mea opțiune, ar merita mai mult?
O sa mă omoare soția.
Zic sa mai astepti pana maine poate primesti un sfat bun de la colegii care se pricep, exemplu: Gerbil (DJ VIO pe Youtube-te poti uita pe canalul lui ca are tutoriale, muzica proprie etc )   sau altii.

Edited by stlk, 17 September 2018 - 01:59.


#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
la preţurile de azi, m-aş orienta spre o clapă cu sampling... aia în care poţi introduce sunetele tale sau ale altora şi şi le foloseşti direct cu claviatura ...fără alte interfeţe MIDI au softuri pentru a le amesteca spre a crea ceva....
În acest sector, clapele încep de la 900 ioro. noi.

#10
John147

John147

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.09.2018
Se poate închide. La recomandarea unui prieten, am rămas pe varianta ACEASTA

Cred că se potrivește mult mai bine cerințelor mele. Lăutar nu vreau să mă fac și nici DJ, deci am rămas pe o varianta de claviatură clasică, fără foarte multe funcții de orchestra.

Vă mulțumesc pentru ajutor.

#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Nu lua Casio ca nu prea suna bine. Spune-mi exact ce vrei sa faci cu orga? Eu iti recomand neaparat una cu sampler daca vrei sa faci si pe DJ-ul, in special Yamaha daca vrei si pian sau chitara. Si pentru dance, house etc e foarte buna Yamaha. Nu lua PSR simple, alea sunt de jucarie, ia ceva din seria PSR S - S670 sau S770 dar cea din urma este mult mai scumpa dar are memoria mai mare. Si eu am avut din astea ieftine si crede-ma ca e diferenta de la cer la pamant. Daca vrei doar pian poti opta pentru o pianina Yamaha. Si aceea se poate lega de pc si folosi ca si claviatura midi cu programe si vst-uri. Depinde ce vrei.

Daca ai sampler poti adauga seturi cu instrumente si ritmuri nu doar cele din fabrica. Daca nu ai sampler poti folosi doar ritmuri dar nu merg toate. Pentru Yamaha recomand ritmurile de la Ian pentru muzica dance, house etc. Alt avantaj al seriei PSR S 670 sau S770 este acela ca poti folosi ritmuri direct de pe usb, deci numar infinit sau cat te tine stickul. La Yamaha PSR ai memorie mica si iti intra doar un ritm sau 2-3 mai mici.

Edited by gerbil, 17 September 2018 - 16:11.


#12
John147

John147

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.09.2018
Mulțumesc foarte mult pentru sfat. Am scris în primul post ce mă interesează exact.

Ceea ce m-a atras la ultima varianta a fost stilul claviaturii, adică pian, nu clapă ordinară de lăutar. Nu ma interesează nici sa fiu DJ, nici cântăreț la nunți, deci toate funcțiile extra sunt degeaba pentru mine. Cât timp îl pot folosi ca tastatura MIDI (adică prin calculator, prin diferite softuri) și ca pian digital autentic pentru exercițiu, nu ma interesează altceva.

Mulțumesc!

P.S. Plus bugetul de max. 500e, înțeleg faptul că pianul de la Yamaha sună mult mai bine, dar nu îmi permit să obțin toate funcțiile de pe acest Casio pe un Yamaha.

Edited by John147, 17 September 2018 - 18:16.


#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 John147, on 17 septembrie 2018 - 18:15, said:

Mulțumesc foarte mult pentru sfat. Am scris în primul post ce mă interesează exact.
Ceea ce m-a atras la ultima varianta a fost stilul claviaturii, adică pian, nu clapă ordinară de lăutar. Nu ma interesează nici sa fiu DJ, nici cântăreț la nunți, deci toate funcțiile extra sunt degeaba pentru mine. Cât timp îl pot folosi ca tastatura MIDI (adică prin calculator, prin diferite softuri) și ca pian digital autentic pentru exercițiu, nu ma interesează altceva.
Mulțumesc!
P.S. Plus bugetul de max. 500e, înțeleg faptul că pianul de la Yamaha sună mult mai bine, dar nu îmi permit să obțin toate funcțiile de pe acest Casio pe un Yamaha.
Inainte sa-ti cumperi ce zici tu, zic sa  mai faci un test blind intre Casio CDP-230 (CDP-130) VS Yamaha P-45
Cum am mai spus CASIO nu o sa sune niciodata bine ca pian (iar daca vrei  folosesti sintetizatorul/pianul legat de PC de ce sa arunci niste bani aiurea si nu cumperi un sintetizator ieftin cu MIDI/MIDI OUT sau o claviatura MIDI?-legat la PC nici nu prea mai conteaza ce este- ).
(pianul Yamaha  are un sunet placut, iar pianul Casio are un sunet neplacut).
Cele recomandate de gerbil nu sunt pentru lautari ci niste sintetizatoare bune pentru orice gen . Lautarii (manelistii) din Romania folosesc mai mult KORG PA xxx nicidecum PSR S670
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6AtjS4stIh8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 18 September 2018 - 00:28.


#14
John147

John147

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.09.2018
La insistentele voastre, dar si dupa ce am studiat putin problema, am respins comanda de Casio si m-am dus direct la magazin. Acum sunt fericitul posesor al unui pian YAMAHA P-125. Multumesc!

Edited by John147, 19 September 2018 - 19:43.


#15
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
va salut,am o intrebare,o orga korg pa 800 functioneaza fara hard?

#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Sa-l folosesti cu spor Posted Image

Casio suna foarte bine, dar trebuie sa mai pui la pret probabil. Problema cea mai mare la toate aceste piade digitale relativ ieftine este claviatura.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m_bXc0bOhS8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate