Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Epson L382 disponibila in retea?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Buna.
Se da un multifunctional Epson L382 si se doreste sa fie available pentru 2 laptop-uri in retea, de preferat wireless. Ce router ar trebui achizitionat si as vrea sa fiu convinsa ca functioneaza intr-adevar. Am gasit ceva software mai jos dar nu sunt convinsa.

https://www.epson.eu.../faq/4246/20139

Cum sa procedez? multumesc mult!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ai nevoie de un Print Server Wireless cu port USB. de exemplu: TL-WPS510U (de la TP-Link).
exista si routere WiFi cu port USB care pot functiona ca Print Server, dar nu stiu cat de fiabila este implementarea acestei functionalitati.

Edited by _Smiley_, 16 September 2018 - 18:45.


#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Buna @_Smiley_
Spun povestea de mai sus pt. ca am intalnit caz cu Canon LBP6030b+Linksys 1900AC, imprimanta conectata prin usb la router care e functionala pt computerele conectate la retea (si cu soft-ul ei instalat).
Cred ca un router ar fi mai indicat.. dar nu f scump, ce zici?

#4
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
In principiu cam orice router cu port USB are functia de print server (lipsesc  functii mai avansate la unele , functii gen Modem GSM/3G/4G , DLNA  dar SMB share/print server au cam toate routerele cu portul USB) . Cel mai simplu ar fi sa dai si bugetul pe care e dispusa persoana respectiva sa il plateasca si eventual ceva mai multe detalii legate de use case (cam ce tip de locuinta va trebui sa acopere semnalul wifi, suprafata , pereti etc.); degeaba isi cumpara un router wifi care intr-adevar functioneaza si ca print server daca nu il poate folosi din camera unde sta cu laptopul de ex ca nu e semnal.

Edited by me_iauras, 16 September 2018 - 20:00.


#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
1043nd dacă nu te interesează aspectul legat de viteza Wifi (nu are 5 ghz în rest e beton).

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
Vad ca L328 nu are interfata de retea ci doar USB. Cu imprimarea o rezolvi in general cu un router ce are port USB si functie de print server, dar cu partea de scanner e [mult] mai dificil. Ar trebui sa precizezi daca te intereseaza sa partajezi si functia de scanner. Eu nu am avut nevoie de aceasta functionalitate, dar din ce gasesc iti va trebui firmware custom pe router sau cel putin module aditionale instalate pe el (trebuie sa suporte asa ceva, sa aiba ram suficient, etc) si ceva gen SaneTwain. Altfel, alternativa este ca de fiecare data cand ai nevoie sa scanezi ceva sa muti un laptop langa L328, deconectezi cablul USB de la router si il conectezi la laptop, etc.

Edited by sags, 17 September 2018 - 02:24.


#7
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
e suficienta imprimare in retea, nu avem pretentii si de scanner. Ideea e sa luam un router cu care sa stim ca merge.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate