Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Transfer intre conturi la Banca Transilvania

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Johnson35

Johnson35

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.09.2018
Buna ziua!
Am citit de curand ca bancile sunt obligate sa raporteze mai departe catre Oficiul Impotriva Spalarii Banilor, orice suma ce depaseste 10.000 de euro, chiar daca sunt mai multe tranzactii mai mici, dar care depasesc insumat aceasta suma. Acum aproximativ 3 ani, mama mea mi-a facut transfer o suma ce depaseste aceasta suma de 10.000 de euro. In perioada urmatoare ar urma achizitia unui imobil, de aceea ii voi face transfer inapoi cu acea suma. Problema nu este daca voi da cu subsemnatul, intrucat se poate vedea clar data la care banii au fost transferati de mama mea, de asemenea banii pot fi justificati. Intrebarea mea ar: ce imi recomandati sa fac, vor fi banii blocati cumva? Va multumesc anticipat!

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
relax, anaf are acum acces si vede si faptul ca ai platit o guma cu cardul.

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nimic nu va fi blocat, daca banii nu provin din activitati ilicite si ai platit normal taxe pe ei, nu ai de ce sa te temi.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Johnson35, on 16 septembrie 2018 - 16:45, said:

Am citit de curand ca bancile sunt obligate sa raporteze mai departe catre Oficiul Impotriva Spalarii Banilor, orice suma ce depaseste 10.000 de euro.....ce imi recomandati sa fac, vor fi banii blocati cumva?
transferul nu va fi blocat; in cel mai rau caz va fi investigat (adica fie se lamuresc ei ce-i cu banii aia, fie te vor intreba pe tine de unde ii ai).

#5
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Daca nu ma insel o primarie a virat gresit , a gresit ibanul, la un client vreo 300 mii de euro, si nu s/a chinuit nimeni sa recupereze banii pt ca nu au mai putut, banca a invocat secretul bancar.

#6
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Si mai trebuie sa stii ca daca scoti banii din banca,banca iti opreste un "comision" de 0.5%...din banii tai.Asta pentru ca ai fost fraier si i-ai depus la banca. De ex daca scoti 50.000euro,banca iti ia 250 euro...
Mai mult: daca depui la termen sa zicem pe 1 an, 1.000euro si dupa 1 an vrei sa-i scoti,tot tu trebuie sa mai platesti ceva (suma difera de la o banca la alta)!!!...La CEC bank de ex,dupa 1 an,la 1.000euro, primesti...85 eurocenti :)

Edited by danpet, 16 September 2018 - 17:49.


#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Asta nu e intotdeauna obligatoriu.
In plus, daca ai de unde scoate 50.000 cred ca te doare-n brisca de aia 250.

#8
Johnson35

Johnson35

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.09.2018

 danpet, on 16 septembrie 2018 - 17:47, said:

Si mai trebuie sa stii ca daca scoti banii din banca,banca iti opreste un "comision" de 0.5%...din banii tai.Asta pentru ca ai fost fraier si i-ai depus la banca. De ex daca scoti 50.000euro,banca iti ia 250 euro...
Mai mult: daca depui la termen sa zicem pe 1 an, 1.000euro si dupa 1 an vrei sa-i scoti,tot tu trebuie sa mai platesti ceva (suma difera de la o banca la alta)!!!...La CEC bank de ex,dupa 1 an,la 1.000euro, primesti...85 eurocenti Posted Image
Stiam de la inceput de acel 0.5% comision si nu ma intereseaza absolut deloc, este vorba de o suma mica. IN plus, daca leul se depreciaza, asa cum sunt previziunile, euro inseamna ca se apreciaza logic... si o sa castig la conversie... am stat cu ei in lei 2 ani si jumatate, in lei dobanda era destul de semnificativa, iar cand am facut conversia in euro am pierdut peste 500 de euro. Deci merita sa ii tii in euro. In plus, unde ai putea sa depui banii? La provident ?)Posted Image)))))
Multumesc frumos tuturor pentru pareri!

Edited by Johnson35, 16 September 2018 - 18:03.


#9
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Nu cred că anafului îi pasă. Eu cred că am făcut rulaj de sute de mii de euro între conturile mele și ale soției (atunci nu era) și nu s-a sesizat nimeni.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
nu ai tu idee, dar de sesizat s-a sesizat cineva :). transferurile mari sunt automat raportate si cineva isi arunca un ochi pe ele, iar pe tine nu te anunta nimeni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate