Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

primar din america de sud

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018
Cu ceva ani in urma am vazut un documentar despre un primar dintr-un oras sarac din America de Sud care a schimbat foarte multe chestii in orasul sau. Erau niste schimbari radicale pe care oamenii le priveau cu scepticism la inceput si il blamau ca dupa sa realizeze ca acele schimbari sunt benefice pentru ei.
Ca sa dau un exemplu, din ce imi aduc aminte: intr-o zona saraca a orasului a facut un parc cu palmieri, bancute, un parc modern mai pe scurt unde lumea rau famata s-a mai civilizat gratie acestei modernizari iar strazile erau mai sigure spre deosebire cum erau in trecut.
O alta schimbare ar fi ca la magazinele care erau in centru orasului le-a impus nu stiu ce chestie de i-au sarit toti in cap; un alt detaliu e ca acest primar a trecut prin multe (e si logic, ca doar prin sacrificii mari se obtin si schimbari pe masura) si nu stiu ce alte exemple sa mai dau, dar dorec sa revad acel documentar si nu reusesc sa-l gasesc.
Primarul era unul sur, cu mustata la fel de sura

Stie cineva despre cine e vorba?

#2
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006
E posibil să fie vorba de fostul președinte al Uruguay, José Mujica. Dacă mă înșel, scuze.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Deci daca facem si noi cate un parc cu palmieri , toata prostimea asta care voteaza o sa se destepte ? Posted Image

#4
sconxx

sconxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2008

View PostgunoNakamoto, on 16 septembrie 2018 - 02:16, said:

Cu ceva ani in urma am vazut un documentar despre un primar dintr-un oras sarac din America de Sud care a schimbat foarte multe chestii in orasul sau. Erau niste schimbari radicale pe care oamenii le priveau cu scepticism la inceput si il blamau ca dupa sa realizeze ca acele schimbari sunt benefice pentru ei.
Ca sa dau un exemplu, din ce imi aduc aminte: intr-o zona saraca a orasului a facut un parc cu palmieri, bancute, un parc modern mai pe scurt unde lumea rau famata s-a mai civilizat gratie acestei modernizari iar strazile erau mai sigure spre deosebire cum erau in trecut.
O alta schimbare ar fi ca la magazinele care erau in centru orasului le-a impus nu stiu ce chestie de i-au sarit toti in cap; un alt detaliu e ca acest primar a trecut prin multe (e si logic, ca doar prin sacrificii mari se obtin si schimbari pe masura) si nu stiu ce alte exemple sa mai dau, dar dorec sa revad acel documentar si nu reusesc sa-l gasesc.
Primarul era unul sur, cu mustata la fel de sura

Stie cineva despre cine e vorba?
O fi Bogota Change?

#5
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,237
  • Înscris: 31.08.2006
Si eu cred ca se refera @initiator la José Mujica ("unul sur, cu mustata la fel de sura"), fost presedinte al Uruguayului. Am vazut la vremea cand era presedinte un documentar despre viata si activitatea sa. Omul a fost considerat cel mai sarac presedinte din lume. Traia extrem de modest la ferma sotiei sale, printre animale domestice si pasari de curte, si conducea o masinuta antica evaluata la vreo mie de dolari. A facut unele reforme si de unii era apreciat, iar de altii era contestat, evident. Daca ar trai politicienii nostri ca "El Pepe" cred ca si-ar baga unghia in gat de oftica, considerandu-se saracii saracilor. Cred ca nici ultimul consilier de primarie din ultima comuna din Romania nu ar putea trai atat de modest ca Mujica. Omul isi dona 90% din salariul lunar unor organizatii de caritate. Asta inseamna sa te pui in slujba poporului si sa nu faci parada in lux si trai pe vatrai, fiindca in fond, nu te-a obligat nimeni sa intri in politica. Exclus asa ceva pentru boierii grandomani din politica romaneasca.

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005

View PostTruculMagic, on 16 septembrie 2018 - 08:01, said:

Deci daca facem si noi cate un parc cu palmieri , toata prostimea asta care voteaza o sa se destepte ? Posted Image
o fi fost Radu Mazare ?

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostTruculMagic, on 16 septembrie 2018 - 08:01, said:

Deci daca facem si noi cate un parc cu palmieri , toata prostimea asta care voteaza o sa se destepte ? https://forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/naughty.gif

Nu chiar, dar daca-i injectezi cu Nora pentru ta-su sau Te iubesc ca un chior, se improstesc iremediabil, de ajungi sa-i mani cu biciul. Si uite asa ajung sa voteze "eu cu cine votez?!".

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostgunoNakamoto, on 16 septembrie 2018 - 02:16, said:

Primarul era unul sur, cu mustata la fel de sura

Stie cineva despre cine e vorba?
Dragnea

#9
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Pai din ce spui poate sa fie foarte bine si in Ro treaba asta. Orice primar ar fi de la orice formatiune politica in momentul in care face un parc va fi linsat in mass-media si pe facebook and co. de oameni. Nici nu conteaza ca cei mai multi critici nici nu sunt din localitatea respectiva, practic nici nu ar trebui sa ii intereseze, dar o sa ii auzi cum spun " parc ne trebuia noua" sau " cine stie cati bani a luat spaga" ... etc.

Suntem o natie tare ciudata (sa nu zic altfel), probabil ne mai trebuie vreo 20 de ani sa ne desteptam. Practic am vrea sa ne civilizam, sa avansam, sa fie cum vedem in alte tari da'....nu prea.
"Da' de ce sa faca parc acum? Acum sa ne deie ceva, parcul sa il faca mai incolo."
"Da' de ce sa faca un drum nou? Sa lase cladirile alea in pace cu sobolanii si gandacii din ele."

#10
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View PostTruculMagic, on 16 septembrie 2018 - 08:01, said:

Deci daca facem si noi cate un parc cu palmieri , toata prostimea asta care voteaza o sa se destepte ? Posted Image

da,  o sa-l voteze pe basescu si PNL Posted Image

Edited by hightech-sys, 16 September 2018 - 10:25.


#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Inca va mananca Base ficatii, nu-i asa? Posted Image

#12
gunoNakamoto

gunoNakamoto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 07.01.2018

View Postsconxx, on 16 septembrie 2018 - 08:16, said:


Asta e, Enrique Peñalosa. Multumesc. ce ma bucur

#13
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

View Posthightech-sys, on 16 septembrie 2018 - 10:23, said:

da,  o sa-l voteze pe basescu si PNL Posted Image
Asta si dincolo de mormint se pare ca o sa ramina cosmarul PSD-ilor!

#14
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Escobar a facut mai multe pentru oameni decat toti politicienii din America de Sud: cantine pentru saraci, scoli, parcuri, iesea pe strada cu sacose de mancare si teancuri de bani si le dadea la oameni, era adulat de multi pentru asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zB1moLHaQT8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007

View PostTruculMagic, on 16 septembrie 2018 - 08:01, said:

Deci daca facem si noi cate un parc cu palmieri , toata prostimea asta care voteaza o sa se destepte ? Posted Image
Măcar câțiva. Sa fim serioși, la noi psd-ul face tot posibilul sa tina prostii în prostie și dependenta financiara, sunt conștienți de unde le vin voturile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate