Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ajutor/pensie muncitor sezonier

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Stie cineva care a lucrat sezonier in Germania daca se primeste vreo pensie sau vreun ajutor social daca ai un numar de ani lucrati cate 2-3 luni?
Am auzit din unul din altul ca au mai primit plicuri din Germania si sa il pastreze cand va ajunge la anii de pensie.
Intrebarea mea este cat trebuie sa ai vechime pentru a avea dreptul la acel ajutor sau pensie si daca anii lucrati trebuie sa fie consecutiv fara pauza.
Unii spun ca la 7 ani ai dreptul, recent am auzit ca 36 de luni cumulate trebuie.Nu mai inteleg nimic.
Poate cineva sa ma lamureasca?

EDIT: Nu sunt sigur daca am postat unde trebuie, daca nu rog un moderator sa imi mute topicul la sectiunea potrivita.
Multumesc.

Edited by smiley2, 15 September 2018 - 19:03.


#2
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Stie cineva care a lucrat sezonier in Germania daca se primeste vreo pensie sau vreun ajutor social daca ai un numar de ani lucrati cate 2-3 luni?
Am auzit din unul din altul ca au mai primit plicuri din Germania si sa il pastreze cand va ajunge la anii de pensie.
Intrebarea mea este cat trebuie sa ai vechime pentru a avea dreptul la acel ajutor sau pensie si daca anii lucrati trebuie sa fie consecutiv fara pauza.
Unii spun ca la 7 ani ai dreptul, recent am auzit ca 36 de luni cumulate trebuie.Nu mai inteleg nimic.
Poate cineva sa ma lamureasca?

#3
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Ce te interesează exact pensia sau ajutorul ?????

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
S-a discutat si ieri, aici. :)

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Pt. pensie e mult de vorba. La ajutor tre sa ai (Italia,odata) ceva cum ca vechime de cel putin 1 an sau 50si ceva saptamani.  Parca de la 80% cobora treptat intr-un arc de timp la ceva simbolic. Si depinde enorm la ce sa te astepti, daca ai fost part-time/full-time.

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Ploiesteanul2015, on 16 septembrie 2018 - 12:45, said:

Ce te interesează exact pensia sau ajutorul ?????
Orice, bani sa iasa. :)

#7
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Pana la urma cum e?Ca m-am lamurit bustean.
Nu am treaba cu Italia, nu am stat in Italia cu anii ci intreb de sezonier.
Am inteles ca unii oameni au primit ceva plicuri, hartii cum ca se pot astepta la o pensie sau ajutor ce o fi ca nu am de unde sa stiu sau cine sa ma lamureasca.Sa fie pensie pana la urma ca primesti acei bani dupa ce implinesti varsta si zic eu ca se numeste pensie deja.
Ma rog, eu si oamenii de care zic mai sus ca au primit plicuri, au lucrat sezonier dar nu stiu sigur daca nu i-au gasit cu carte de munca in tara si ca au lucrat si in tara si acolo li se ofera cumulat vreo pensie pe anii de vechime.
Nu stie nimeni de aici cum sta treaba cu anii astia de vechime?
Am cautat pe nea Gogu' si nu am gasit mare lucru despre muncitor sezonier, doar ca daca ai minim 1 an lucrati in strainatate vei avea o pensie.Ca sezonier trebuie sa fie cumva cumulate lunile cate 2 luni in fiecare an...Nimeni nu spune nimic, trebuie doar sa umbli si sa te interesezi dar unde?Cu casa de pensii nu am avut treaba pana acum, de ceva timp de cand trebuie sa merg la primarie si sa stampilez niste acte, trebuie sa scot o adeverinta de la fisc sau de la casa de pensii cu venitul ca nu lucrez in tara.Nu stiu ce e asta dar cert e ca vreau sa ma orientez spre altceva si nu vreau sa pierd anii de vechime, ca am inteles ca ar trebui 7 ani vechime fara intrerupere.Ar trebui in continuare sa primesc si eu acel plic dar nu am de unde sa stiu ce trebuie de facut.
Am pierdut niste ani totusi in Germania, cu speranta ca se vor cumula la anii de vechime.

Edited by smiley2, 18 September 2018 - 20:39.


#8
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu cunoaste absolut nimeni?

#9
hw_guy

hw_guy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.11.2018
Extras din lege:
Man muss wenigstens fünf Jahre versichert sein und in den letzten fünf Jahren mindestens drei Jahre Pflichtbeiträge eingezahlt haben. Kindererziehungszeiten gelten dabei als Pflichtbeitragszeiten
Trebuie sa fii asigurat cel putin 5 ani si din cei 5 ani sa fi platit minim 3 ani .
Dar daca nu ai muncit continuu din ( doar 1-2 luni pe an) nu ai drept de pensie .

Edited by hw_guy, 12 November 2018 - 21:09.


#10
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Eu am inteles de la altii care tot sezonieri au muncit ca au dreptul la pensie, ma rog cumulat cu anii din tara sau cum o fi deja.
Atunci de ce ne impoziteaza acolo 5% daca suntem sezonieri, stam doar 2 luni?Iar daca vrem prelungire ne vor opri 21% impozit?

#11
hw_guy

hw_guy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.11.2018
Eu ti-am scris ce spune legea....tu poti sa crezi ce spun altii Posted Image ...cu siguranta la un moment dat vei afla.
Eu am lucrat 11 ani ( 7 ani intr-o companie si 4 ani studii universitare - care se calculeaza la pensie) in Germania si primesc in fiecare an un plic de la casa de pensii de la ei cu ce valoare are pensia mea din Germania.( creste in fiecare an chiar daca nu mai cotizez din 2007 )
Cand vei primi un astfel de plic vei stii ca ai ceva de primit de la ei.

cu stima,

Edited by hw_guy, 01 December 2018 - 08:48.


#12
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Sunt care au primit in Germania, de asta zic.
Dar nu stiu ce i-a spus deja la birouri, doar ce am vazut ca are de cotizat in jur de 6 mii de euro sa primeasca pensie.
Totusi are mai putini ani lucrati decat mine insa are lucrati in Romania iar dansul are deja varsta de peste 40 de ani.
Inseamna ca trebuie sa mai faca ani sa primeasca ceva si sa cotizeze mai putin.
Daca tot va fi o pensie cum sa calculeaza mai exact?De exemplu daca am 10 sezoane lucrate cate 2 luni, apoi cativa ani lucrati in tara si apoi iar in strainatate cei pe care i-am facut acum, respectiv 10 sezoane se vor mai lua in calcul?
Oamenii aia nu vorbesc aiurea, doar cativa au primit si nimeni nu iti spune nimic ca si cum doar unii ar primi si altii nu.Iar plicul la omul ala l-am vazut eu deci nu e o gluma, ca muncitor sezonier induri o munca mult mai grea decat 1 an la curier de exemplu.

#13
hw_guy

hw_guy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.11.2018
Nu am idee ce ai vazut si despre ce vorbesc acei oameni.
Nu incurca lucrurile , sunt doua case de pensii separate , pe nemti nu-i intereseaza ce si cati ani ai lucrat tu in RO si pe ai nostri la fel.
Daca indeplinesti conditiile legale vei primi doua pensii , una din DE si una din RO.
Ma indoiesc ca vei intra sub legile sociale ale DE deoarece nu ai resedinta acolo ( legile sociale iti confera o pensie minima ca si la noi )
Nu stiu cum se calculeaza pensia dar , in cazul meu la 11 ani de munca cu un salariu brut de 42.000€ pe an voi primi o pensie de 340€ pe luna , dupa legislatia noua ( pana acum cca 1,5 ani trebuia sa primesc cca 870€ dar au schimbat legea ).
Deci daca eu care am lucrat si cotizat efectiv pe un salariu bunicel timp de 132 de luni voi primi 340€ pe luna cat crezi ca ti-ar reveni tie la 40 luni? daca o luam matematic = 103€ dar ma indoiesc ca, ca sezonier castigi 3500€ pe luna, prin urmare daca ai castigat doar 1200€ pe luna - tot matematic vei primi doar 34€ pe luna.
Ia in consideratie urmatoarele eu inca am domiciliul in DE, si inca sunt asigurat la ei si am toate drepturile ca si un neamt ( nu sunt gastarbeiter )

#14
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Pai atunci pur si simplu nu merita sa lucrezi in strainatate ca sezonier si punct.
Te poti angaja in tara si faci vechime pe un salar de 1500 lei curat in mana si pe urma vei avea pensie.
Strangi banii aia intr-un an si nu in 2 luni dar ai ceva sigur, in DE la agricultura ce ai?Boala, sclavie si nebuneala.
Nu ti-as recomanda sa afli cum se lucreaza in DE la o firma de agricultura, la ce lucrezi undeva in birou e floare la ureche fata de ce lucrezi in camp deschis iar munca aia ar trebui rasplatita pentru ca tot pamanturile nemtilor lucram.(Land Deutch sau Deutchland tot aia).
Nu ma plang dar atunci inseamna ca nu merita, de ce sa imi pierd timpul facand 2-3 sezoane pe an a cate 2 luni de exemplu si sa nu am nici un venit asigurat chiar daca imi opresc impozite acolo?
Pur si simplu imi pierd timpul, poate nu doar eu dar si ceilalti din constructii care am inteles ca dupa minim 11 ani ar putea avea drept de pensie dar inseamna ca nici asta nu e sigur daca e asa din auzite si nimeni nu iti spune clar cum si ce trebuie sa faci.
Tot asa din auzite si vazute chiar, au primit oamenii plicuri ca ar putea primi pensie deci daca nu e ceva sigur nu merita.Inseamna ca am pierdut niste ani degeaba cand puteam sa fac altceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate