Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Călătoria cu calul si caruta în România anilor '70-'90

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View Postdjl, on 15 septembrie 2018 - 19:38, said:

De ce seamănă trenul cu curăţua? Din cauză că a scăzut viteza de circulaţie?   Posted Image

Km/h tot 50 sunt și nu există diferență nici între schimbătoarele de viteză.

#38
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postun-simplu-om, on 15 septembrie 2018 - 18:24, said:

Am mers cu căruța și pot spune că e mult mai incomodă decât trenul.

Trebuia sa alegi si tu caruta clasa a II-a,daca nu chiar clasa a I-a.

#39
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Trei pagini si nimeni nu spune de mers pe coada carutei...
Oraseni ignoranti

#40
fox212

fox212

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 15.09.2018

View Postargentum, on 19 septembrie 2018 - 04:08, said:

Trei pagini si nimeni nu spune de mers pe coada carutei...
Oraseni ignoranti

adicatelea? Te referi la manivela ?Posted Image

#41
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010
Tataia, Dumnezeu sa-l ierte, avea caruta cu boi.  Era pe mana mea caruta, cam prin liceu. Eu injugam boii, eu conduceam caruta (cand aveam chef).  Imi placea toamna, la cules de porumb. Umpleam caruta cu stiuleti, si cand ne intorceam acasa stateam intins pe spate pe porumbul ala. Cea mai buna sedinta de masaj ever.

Fratele lui, avea caruta cu cai. Si ma mai lasa din cand in cand sa conduc eu si caruta lui.

Insa cel mai fain era cand aduceam fanul acasa. Ma urcam sus in varf, si stateam intins in fan. Doamne, cum mirosea, ca in rai.

Edited by kyrre, 22 September 2018 - 19:27.


#42
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postfox212, on 22 septembrie 2018 - 18:32, said:



adicatelea? Te referi la manivela ?Posted Image

Manivela e alta treaba, aia e sub coada carutei. E pt frana


#43
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,155
  • Înscris: 27.10.2007

View Postargentum, on 19 septembrie 2018 - 04:08, said:

Trei pagini si nimeni nu spune de mers pe coada carutei...
Oraseni ignoranti
Ba' ej' nebun ? astia chiar nu stiu ca si caruta are coada ! uitati-va, fratilor, la poza asta, si imaginati-va ca pe teava aceea din spatele carutei (coada, adica) sta un copil.
era una din distractii, sa ne asezam pe coada carutei si sa urcam dealul. apoi, cand am avut propria caruta, nimeni nu statea pe coada ei, ca jar mancau...

#44
fox212

fox212

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 15.09.2018

View Poststrongsss, on 22 septembrie 2018 - 20:52, said:

Ba' ej' nebun ? astia chiar nu stiu ca si caruta are coada ! uitati-va, fratilor, la poza asta, si imaginati-va ca pe teava aceea din spatele carutei (coada, adica) sta un copil.
era una din distractii, sa ne asezam pe coada carutei si sa urcam dealul. apoi, cand am avut propria caruta, nimeni nu statea pe coada ei, ca jar mancau...

E pentru prima oara cand vad asa ceva. La ce folosea coada carutei?  Posted Image

#45
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Pentru a lega alta caruta ...care ramanea in pana ! Daca ai un tractoras faci trenulet din ele !

Edited by M0sGerila, 22 September 2018 - 22:07.


#46
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,155
  • Înscris: 27.10.2007

View Postfox212, on 22 septembrie 2018 - 21:26, said:

E pentru prima oara cand vad asa ceva. La ce folosea coada carutei?  Posted Image
coada avea un rost. facea caruta mai lunga sau mai scurta
la mine axul carutei (teava aceea care trecea prin mijlocul carutei) se numea inima. coada era partea din spate, vizibila a inimii carutei.
rotile din spate culisau pe inima carutei, si astfel faceai caruta mai lunga sau mai scurta. era utila la carat lemne, cand caruta trebuia sa fie mai lunga (rotile din spate trebuiau sa fie cat mai in spate, pentru a echilibra incarcatura). cu o caruta de 3 metri nu poti cara lemne de 6 metri, dar cu una de 4 metri poti.
nu stiu daca am explicat clar, dar rotile din spate sigur culisau.

Edited by strongsss, 22 September 2018 - 22:10.


#47
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Asta se facea de la mijloc unde are un boltz care se scoate si se pune o teava intre cele doua jumatati rezultate.
Coada are rolul de a lega sfoara spre exemplu peste o claie de fan, etc, si in general mai prelungeste putin structura !

Edited by M0sGerila, 22 September 2018 - 22:10.


#48
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Poststrongsss, on 22 septembrie 2018 - 20:52, said:


Ba' ej' nebun ? astia chiar nu stiu ca si caruta are coada ! uitati-va, fratilor, la poza asta, si imaginati-va ca pe teava aceea din spatele carutei (coada, adica) sta un copil.
era una din distractii, sa ne asezam pe coada carutei si sa urcam dealul. apoi, cand am avut propria caruta, nimeni nu statea pe coada ei, ca jar mancau...

Am luat vreo doua bice la viata mea de la zgripturoi ca tine

View PostM0sGerila, on 22 septembrie 2018 - 22:09, said:

Asta se facea de la mijloc unde are un boltz care se scoate si se pune o teava intre cele doua jumatati rezultate.
Coada are rolul de a lega sfoara spre exemplu peste o claie de fan, etc, si in general mai prelungeste putin structura !

Eu stiu exact cum a explicat strongss, Mai sus.

#49
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Iti dai seama ca nu e un model universal !
Eu am condus asa ceva 4 ani ;)

#50
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,155
  • Înscris: 27.10.2007

View PostM0sGerila, on 22 septembrie 2018 - 22:09, said:

Asta se facea de la mijloc unde are un boltz care se scoate si se pune o teava intre cele doua jumatati rezultate.
Coada are rolul de a lega sfoara spre exemplu peste o claie de fan, etc, si in general mai prelungeste putin structura !
cumva, caruta ta prelungea de la mijloc ? (la mine, despre aceste carute se spunea ca "se rup de la mijloc").
pai atunci erai modern frate, foarte modern.
pentru cei care nu inteleg cum e scheletul carutei, in poza asta se vede cum e construita caruta, si daca va uitati atent pe axul carutei o sa vedeti inclusiv gaura pentru bolt, care permite apropierea rotilor din spate de rotile din fata.


View Postargentum, on 23 septembrie 2018 - 00:35, said:

Am luat vreo doua bice la viata mea de la zgripturoi ca tine
nu eram asa nebun sa dau cu biciul, mai ales ca riscam sa traga cu prastia in mine, dar ii balacaream in toate felurile, amenintarea suprema fiind, "bai, nu ma inervati, ca diseara nu mai viu cu mingea la fotbal". nu era cine stie ce caruta, dar vara in fiecare seara faceam cate o cursa. mai caram apa cu ea, mohor, uscaturi din padure si din banii castigati imi puteam cumpara minge de 35 de lei,  pe care o mai si schimbam cand se deforma. ce vremuri ...

PS
cautand poze despre carute, am vazut ca aproape toate sunt despre accidente cu caruta. mi se pare chiar naspa ...

Edited by strongsss, 23 September 2018 - 07:45.


#51
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Teava aceea este tocmai "sasiul" carutei.

#52
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Am calatorit in copilarie cu toate aceste mijloace de transport rurale, am calatorit si la Bucuresti cu rapidul, vagon dormit, clasa I-a.

Bunica avea caleasca cu 4 cai, mergea in oras mereu cu afacerile.  Pe teava ne-am fi catarat dar bunicul ne-a explicat cat este de periculos cand caii fug repede, au murit copiii destui in sat.

#53
fox212

fox212

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 15.09.2018

View PostAranzazu, on 26 septembrie 2018 - 12:36, said:

Am calatorit in copilarie cu toate aceste mijloace de transport rurale, am calatorit si la Bucuresti cu rapidul, vagon dormit, clasa I-a.

Bunica avea caleasca cu 4 cai, mergea in oras mereu cu afacerile.  Pe teava ne-am fi catarat dar bunicul ne-a explicat cat este de periculos cand caii fug repede, au murit copiii destui in sat.

Cu avionul, n-ai zburat? Sau ai uitat sa-l mentionezi?   :D

#54
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostAranzazu, on 26 septembrie 2018 - 12:36, said:

au murit copiii destui in sat.

Asta cu copiii morți cred că e într-un manual ceaușist, ceva, că așa mă speria și pe mine bunică-mea, să nu mă duc să mângâi calul, pentru că au fost mulți copii mâncați de cal. Am dezvoltat și o oarecare fobie de cai din cauza asta. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate