Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Vecinul vrea sa-si faca gard prin curtea noastra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#19
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Vecinu' ala de frica nu stie?

Cum plm sa vina la mine in curte sa fac gard. Sa ma judec ani de zile...  Ma judec, nu zic nu...dar alta o sa fie cauza procesului. Si anume de ce i-am rupt picioarele eu vecinului..

Ma gandesc daca era in America, cam ce ii facea vecinul. Mare gaura in cap.

Edited by mariovrs, 15 September 2018 - 17:21.


#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@xban
pe bucatica aia de teren nu poti sa "depozitezi" o masina de balegar?

eu as construi repede ceva acolo....

Edited by arg, 15 September 2018 - 17:29.


#21
xban

xban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2018
Precis se bazeaza pe faptul ca nu stam acolo.
Eu azi l-am dat afara din curte , nu ar face el nici gard , nici altceva , daca as locui acolo.
Cum pune piciorusul in curtea mea , chem politia.
Dar eu stau la 100 de km.

Ce naiba sa construiesc.
Si asta inseamna zile de concediu sau fara plata , pentru un idiot.

#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cand face gardu la tine in curte il darami frumos ca-i pe terenu tau...dar numa sa fi sigur ca-i pe terenu tau

#23
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu spui nimic dacă ai discutat clar cum se extinde în curtea ta.
Posibil sa ăla sa fi avut casa la 1m de hotar , fara sa fie marcat , delimitat , și să fi stat așa zeci de ani .
Se practică la tara .

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@xban
acum exista gard?

#25
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Eu m-as gandi sa-l las in pace sa-si cheltuiasca banii pe acel gard si dupa ce termina, abia atunci incepi demersule pentru a darama gardul. Ala investeste bani si nu se alege cu nimic. Se poate face acest lucru dpdv legal? Sau odata ce a terminat gardul se considera proprietatea individului iar actualul proprietar nu mai are nici un drept?

#26
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostI2O, on 15 septembrie 2018 - 17:51, said:

Cand face gardu la tine in curte il darami frumos ca-i pe terenu tau...dar numa sa fi sigur ca-i pe terenu tau
Chiar daca (ipotetic) este pe terenul lui, ala necadastrat si neintabulat, daramarea unui gard facut de altcineva inseamna distrugere.
Daramarea se face dupa somarea de catre serviciul urbanism din primarie, care trebuie sa constate ca este pe terenul altuia.
Acuma, mai nou, vad ca de disciplina in constructii se ocupa politia locala (nu nationala). Asa ca fa si la astia o sesizare, ei trebuie sa vina si sa ii ceara autorizatia de construire.
Restul, cu conducta, acoperis si fereastra cere detalii de la urbanism, trebuie sa aiba autorizatie si pentru ele. A dat cineva mai sus detalii privind distanta dintre gard si ferestre. Iar daca zidul casei este pe granita, nu are voie sa faca nici-o deschidere, iar apa de pe streasina nu trebuie sa pice la tine in curte.

Asa ca iti trebuie rabdare, nervi si tutun.

#27
xban

xban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2018
Casa a fost a unei rude , care a vandut-o parintilor mei acum 30 de ani. Casa are cam 70 de ani si de cand e construita a avut aceasta casa vecina pe hotar.
Acest individ a cumparat acum 15 ani cred , casa era fara gard. De 70 de ani casa e asa , el a stat asa 15-16 ani , acum i-a traznit ideea ca a avut gard.
Persoana care ne-a vandut casa traieste , are peste 90 de ani. Nu a fost niciodata gard, casa a fost pe hotar.

Eu azi i-am zis : te duci la Primarie si daca-mi aduci acte ca e terenul tau , maine iti faci gardul.
El : nu ca stiu eu ca e al meu.....si uite asa.

La politia din comuna trebuie sa o duc personal sau se poate trimite prin recomandata, cumva?
Nu mai am zile de concediu si imi ia o zi dus-intors + vizita la politie.

Nu Arg , acum nu e gard.
Urmeaza Posted Image

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cea mai rapida varianta e sa faci tu gard inaintea lui.

#29
xban

xban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2018
Cum sa fac eu gard in curtea mea.
El vrea sa ia din terenul meu pentru gard.

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
il faci de la colturile casei lui.

#31
xban

xban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2018
A, pai ala exista , asa cum era acum 70 de ani.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
ai facut poze cu situatia actuala?

Edited by arg, 15 September 2018 - 18:26.


#33
xban

xban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2018
Am facut.

#34
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
mai usor e sa intrebi pe forum decat sa puna mana vreunul pe codul civil.

primul lucru cand cumperi o casa e sa verifici daca are titlu de proprietate. apoi te duci frumos la cadastru si chemi pe unu sa-ti masoare, apoi faci intabularea.
cat dureaza actele te pui cu burta pe codul civil. sau mai simplu, iti iei un avocat.

si eu am aceeasi situatie, dar cred ca pana la gard e un metru de la casa. totusi gardul e paradit rau de tot. vecinul vrea sa bage o tona de bani in gard nou, eu nu am. vecinul a facut scandal iar acum sta cu o plasa de gard intinsa pe stalpii vechiului gard dintre proprietati pentru ca eu nu vreau sa-i dau acceptul sa refaca gardul, chiar si exclusiv pe cheltuiala lui. daca e tare in clanta sa faca spume ca n-are gard. si partea cea mai interesanta este ca la cadastru mi-a iesit minus vreo 400m patrati care se pare ca sunt la vecinul in curte...iar vecinul n-are titlu de proprietate pe pamantul de sub casa :)

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@VipeR85
daca-si face gardul pe terenul lui si pe banii lui nu ai ce sa-i faci.
dar din cate zici, nu prea poate domonstra ce-i al lui.

#36
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
el vrea sa faca gardul pe locul vechiului gard...dar nu are cum fara acordul meu si fara aprobare de la primarie pentru ca e gard cu fundatie. tot ce e gard cu fundatie trebuie aprobare de la primarie.
doar ca....el stie de problemele cu titlu de proprietate, eu stiu deasemenea....asa ca de frica sta cu plasa ai verde intinsa intre vechii stalpi.

totul e sa fi informat, sa-ti cunosti drepturile. si chestiile astea, mai ales cand vine vorba de casa le afli din codul civil si codul de procedura civila. unde sunt nelamuriri se face o intrebare la primarie.



ps: problema spinoasa este o "cutuma" care nu stiu cat de adevarata e ca n-am avut rabdarea si curiozitatea sa o aprofundez. si zice asa: esti intabulat, ai cadastrul ...daca iti faci gard la tine in curte, la o distanta mai mica sau mai mare de hotar, hotarul se muta unde ai tu gardul.
am auzit de "cutuma" asta de la o alta problema: am gard pe vreo 100m cu un vecin care si-a dat pamantul in arenda. omul care lucreaza tot fura cate o brazda pana ajuns la hotar. de-aia ne-am facut gard la 30 cm diferenta de hotar inspre curtea noastra. inca suntem in certuri pentru ca dobitocu intoarce tractorul aproape de gard si il strica...ca al dracu taran moare de foame daca nu trage brazda pana la 2 milimetri de gardul nostru.

Edited by VipeR85, 15 September 2018 - 18:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate