Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Vecinul vrea sa-si faca gard prin curtea noastra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#1
xban

xban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2018
Salutare,
Va solicit ajutorul in urmatoarea problema.
Azi am fost la tara, unde parintii mei au o casa si teren , mi-am facut o groaza de nervi.
Vecinul din dreapta are casa pe hotar , totusi am vazut azi, ca a facut o fereastra spre curtea noastra , a tras un burlan, conducta , ce o fi aia, de canalizare , de-a lungul casei lui, a modificat acoperisul, care acum se scurge in curtea noastra.

Eee, dar asta nu-i tot.
Azi, cand a vazut ca venim, ne-a adus la cunostinta, ca el isi face gard prin spatele casei sale ( pe terenul nostru), ca sa-si imprejmuiasca el casa ( o sa ne ia din teren o fasie cam de 1m latime ).
Am fost la politie si era lacatul cat usa, pe usa nu era nr. tel. de contact, nimic.

Noi a trebuit sa ne intoarcem azi si nu stiu ce sa fac mai departe.
Politia nu cred ca are ce face acum, doar daca-i chem cand ei vor intra pe proprietatea noastra sa-si puna gardul.
Dar noi nu locuim acolo , asa ca nu stiu cand vor face asta.
Probabil ca data urmatoare cand mergem voi gasi gardul facut.

Ce sa fac ? Care sunt pasii ? Inspectoratul de stat in constructii ( pentru geam si acoperis ) ? Politie ( ca vecinul se plimba prin curtea noastra ca Voda prin loboda)? Ce sa fac ?

#2
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 xban, on 15 septembrie 2018 - 16:14, said:

Salutare,
Va solicit ajutorul in urmatoarea problema.
Azi am fost la tara, unde parintii mei au o casa si teren , mi-am facut o groaza de nervi.
Vecinul din dreapta are casa pe hotar , totusi am vazut azi, ca a facut o fereastra spre curtea noastra , a tras un burlan, conducta , ce o fi aia, de canalizare , de-a lungul casei lui, a modificat acoperisul, care acum se scurge in curtea noastra.

Eee, dar asta nu-i tot.
Azi, cand a vazut ca venim, ne-a adus la cunostinta, ca el isi face gard prin spatele casei sale ( pe terenul nostru), ca sa-si imprejmuiasca el casa ( o sa ne ia din teren o fasie cam de 1m latime ).
Am fost la politie si era lacatul cat usa, pe usa nu era nr. tel. de contact, nimic.

Noi a trebuit sa ne intoarcem azi si nu stiu ce sa fac mai departe.
Politia nu cred ca are ce face acum, doar daca-i chem cand ei vor intra pe proprietatea noastra sa-si puna gardul.
Dar noi nu locuim acolo , asa ca nu stiu cand vor face asta.
Probabil ca data urmatoare cand mergem voi gasi gardul facut.

Ce sa fac ? Care sunt pasii ? Inspectoratul de stat in constructii ( pentru geam si acoperis ) ? Politie ( ca vecinul se plimba prin curtea noastra ca Voda prin loboda)? Ce sa fac ?
O sa te judeci ani de zile pentru bucata aia de pamant.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
intabuleaza terenul.

#4
xban

xban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2018
Bine, dar un sfat ai sa-mi dai ? Gardul inca nu-i facut.
Suntem in Vestul Salbatic ? Imi place curtea ta, ia sa-mi mut eu gardul.
Acum judeca-te cu mine cu anii ?

#5
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Intabulare - odata cu asta pui hotarele cu stapanii satelitilor (cei de la cadastru).

Si daca vecinul trece peste  treaba asta si incalca hotarele astfel trasate, se face plangere penala la politie pentru tulburare de posesie.

Edited by Batranelul, 15 September 2018 - 16:40.


#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

 xban, on 15 septembrie 2018 - 16:33, said:

Bine, dar un sfat ai sa-mi dai ? Gardul inca nu-i facut.
Suntem in Vestul Salbatic ? Imi place curtea ta, ia sa-mi mut eu gardul.
Acum judeca-te cu mine cu anii ?
Daca toate actele sint inregula, nu te judeci cu el foarte mult.Mergi intai la primarie, pentru gard ii trebuie autorizatie de constructie, care nu o poate obtine daca nu e terenul lui.Apoi , daca nu se potoleste, il dai in judecata.Atentie insa, gardul intre doi vecini se face jumate la unul si jumate la altul, daca asta e si situatia voastra, procedeaza corect.

#7
xban

xban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2018
Scuze, nu stiu, cumva intabularea asta nu se face dupa cadastru ?

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca gardul inca nu-i facut ce anume reclami si unde mai omule ?

Daca nu se poate rezolva pe cale amiabila, fa o scrisoare la notar pe care o adresezi vecinului.
Atasezi frumos cadastrul si intabularea proprietatii tale si, foarte elegant, spui ca scrisoarea serveste pentru evitarea unei eventuale tulburari de posesie.

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Cand a bagat lopata in terenul tau ai chemat politia.

#10
xban

xban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2018
Naijax , am spus mai sus, a inceput omul cu fereastra , conducta de canalizare , acoperis cu streasina in curtea noastra , acum gardul.
Deocamdata , azi ne-am certat.Posted Image

danniMMM , asta vreau , dar cum aflu, ca nu locuiesc acolo.

A desfacut o bucatica din gardul comun si pe acolo omul intra in curte la noi , ca stapanul pe mosia lui.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru fereastra si conducta de canalizare faci reclamatie scrisa la primarie ( serviciul disciplina in constructii) si la ISC (inspectoratul in constructii) + Politia Locala

Pentru eventualul gard (acum inexistent) fa scrisoarea aia la notar

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
vezi ca era unul care a facut topic ca de frica ciobanescului lui intra pe geam in propria casa. imprumuta cainele.

#13
xban

xban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2018
Fac scrisoare la notar , dar in satul ala n-are nimeni cadastru. Asta-i problema.

#14
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu inteleg cum e cu conducta aia,dar la fereastra,daca nu are distanta, si la acoperis poti face deja reclamatie.

(1) Este obligatorie păstrarea unei distanţe de cel puţin 2 metri între fondul, îngrădit sau neîngrădit, aparţinând proprietarului vecin şi fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări ce ar fi orientate către acest fond.
(2) Fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări neparalele cu linia de hotar spre fondul învecinat sunt interzise la o distanţă mai mică de un metru.
(3) Distanţa se calculează de la punctul cel mai apropiat de linia de hotar, existent pe faţa zidului în care s-a deschis vederea sau, după caz, pe linia exterioară a balconului, până la linia de hotar. Distanţa, şi în cazul lucrărilor neparalele, se măsoară tot perpendicular, de la punctul cel mai apropiat al lucrării de linia de hotar şi până la această linie.

Detalii: https://legeaz.net/n...rietate-privata

#15
xban

xban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2018
Multumesc DaniMMM o sa fac reclamatie  si le depun la ISC si primarie , cum a zis Naijax.

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 xban, on 15 septembrie 2018 - 16:50, said:

Fac scrisoare la notar , dar in satul ala n-are nimeni cadastru. Asta-i problema.

Dar macar acte de proprietate are cineva in satul ala ?
Dumneata ai ? Ce scrie pe el ?

#17
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 xban, on 15 septembrie 2018 - 17:08, said:

Multumesc DaniMMM o sa fac reclamatie  si le depun la ISC si primarie , cum a zis Naijax.
Pentru putin,mai cauta pe net,odata cu reclamatiile le arunci si faza cu gardul fara autorizatie.

#18
xban

xban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.07.2018
In actul de vanzare cumparare scrie - teren 450mp, o casa cu x camere, acoperita cu xx , din ce materiale e facuta....
Apoi scrie vecinii - la apus , la rasarit, etc. si atat. Ca nu e grevata de sarcini.
Dar n-are cadastru.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate