Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Vecinii incep sa construiasca in weekend

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
forfor

forfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.01.2017
Buna ziua.

As dori sa cunosc, atunci cand vecinii incep sa construiasca in weekend, fara autorizatie, pentru ca eu sa nu pot apela la primarie in weekend, care sunt pasii de urmat? Se apeleaza la politia locala? Exista un serviciu specializat in cadrul politiei care se ocupa cu constructiile ilegale?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Dar de unde stii ca vecinii construiesc fara autorizatie ?

#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

pentru ca eu sa nu pot apela la primarie in weekend

Este garantat o conspirație. Posted Image

Ilegalitatea unei construcții se stabilește cu mare dificultate, nu suni la primărie acum și în două ore este viceprimarul, secretarul primăriei și arhitectul șef acolo.

Un telefon la poliția locală va lămuri lucrurile.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Telefon dai cam degeaba

Trebuie reclamatie scrisa la primarie ( serviciul disciplina in constructii) si la ISC (inspectoratul in constructii)

#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Politia Locala are voie si prerogative sa ceara autorizatia de construire .Chiar am vazut asta pe viu la o casa tip vila in constructie si m-am mirat .Venisera cred la pont ca prea au nimerit direct la aia .
Nu vazusera panoul cu datele autorizatiei si i-au luat la intrebari .Dupa ce l-au vazut s-au carat fara sa  mai ceara si actele .Care erau trecute pe panou oricum .

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Poate au autorizatie de tip WE.  Acest tip de autorizatie permite inceperea lucrarilor si in weekend.
  Ce treaba are inceputul constructiei cu primaria? Ca nu scrie pe autorizatie ca nu e voie sa luceze in weekend. Si nici nu e obligatoriu sa inceapa lucrarea in ziua in care se elibereaza autorizatia. O poate incepe oricand dupa eliberarea autorizatiei. Poate au autorizatie de 3 luni dar doar acum au gasit echipa.

 forfor, on 15 septembrie 2018 - 16:01, said:

Buna ziua.
As dori sa cunosc, atunci cand vecinii incep sa construiasca in weekend, fara autorizatie, pentru ca eu sa nu pot apela la primarie in weekend, care sunt pasii de urmat?

  Care e diferenta intre a construii in WE fara autorizatie si a construi in timpul saptamanii ? Ca nu gasesc logica.
Reclamatia o poti face si luni daca nu au autorizatie, ca nu cred ca termina aia casa in doua zile cat tine weekendul.

Edited by PoeOvidiu, 15 September 2018 - 16:17.


#7
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Oho, poliția locală are compartiment de disciplină în construcții, unde au acces la baze de date și puterea juridică să facă multe lucruri. Poliția locală este punctul inițial (și de obicei unic) de contact.

#8
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
doar in orele de linistee poti chema politia! chiar am de gand sa gasesc o firma sa renoveze un ap. si sa lucreze numai dumnica!

#9
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,272
  • Înscris: 08.11.2016
Daca esti sigur ca n-are autorizatie lasa-l sa construiasca si ulterior il reclami.

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 mariovrs, on 15 septembrie 2018 - 17:24, said:


pai...face doua etaje ala..si d-aia nu poate dormi de grija autorizatiei..
Sa isi faca si el.Daca vecinul construieste, te apuci si tu.In acest fel, va impacati:)

#11
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018

 I2O, on 15 septembrie 2018 - 16:18, said:

Da ce ai nene cu oamenii?
Si care-i problema daca construieste fara autorizatie,construieste pe domeniu tau?
Lasa vere lumea sa isi faca treaba linistiti atat timp cat nu iti ia nimic
Ba frate nu mai poti sa te besesti in curte ca apare cate un "vecin" sa te intreebe de sanatate,incredibil

Lumea a treia... Fiecare face ce vrea.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#12
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 internet_max, on 15 septembrie 2018 - 17:35, said:

Lumea a treia... Fiecare face ce vrea.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Nu-i asa
Daca omu face la el in curte si nu deranjeaza de ce sa-i faci rau?
Poate maine vrei sa-ti ridici tu un garaj in curte si costa mai mult actele ca garaju,iti place sa te reclame cineva?
Nu mai fiti ma asa rai ca nu-i frumos

Edited by I2O, 15 September 2018 - 17:47.


#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 forfor, on 15 septembrie 2018 - 16:01, said:

.... Exista un serviciu specializat in cadrul politiei care se ocupa cu constructiile ilegale?
da, la politia locala.
in bucuresti suni si vin cam in 5-10minute

Edited by arg, 15 September 2018 - 18:03.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 forfor, on 15 septembrie 2018 - 16:01, said:

Buna ziua.

As dori sa cunosc, atunci cand vecinii incep sa construiasca in weekend, fara autorizatie, pentru ca eu sa nu pot apela la primarie in weekend, care sunt pasii de urmat? Se apeleaza la politia locala? Exista un serviciu specializat in cadrul politiei care se ocupa cu constructiile ilegale?

Deci ei s-au apucat in weekend pentru ca sa nu poata cineva apela la primarie?  Si luni se opresc?  Sau cum? Dar  ai uitat sa precizezi, ce construiesc? Posted Image

 arg, on 15 septembrie 2018 - 18:02, said:

da, la politia locala.
in bucuresti suni si vin cam in 5-10minute
Mama ce rapizi sunt astia, cand am reclamat geamul masinii spart am asteptat vreo 2- 3 ore.

Edited by MembruAnonim, 15 September 2018 - 18:06.


#15
forfor

forfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.01.2017
Am mai citit si eu pe net, fiindca  99,5% din raspunsurile de aici....... Da, exista in cadrul politiei locale Serviciul Control Disciplina in Constructii.
Care e treaba cu apucatul in weekend? Hotomanii se apuca in weekend, ca in doua zile sa termine ce au ei de facut, si apoi te chinuiesti tu cu primaria. Daca asa mi-ati scris, va raspund si eu pe acelasi ton: sunt impotriva manglitorilor care construiesc dupa bunul plac, construind si afectandu-i si pe vecini; de-aia exista legi in domeniu pentru buna convietuire. Dar nu mai raspund pe tema asta, provocatorilor. Bine ca nu ma aveti vecin :)

Insa, pe cei care au trecut prin asa ceva, ii intreb: au sunat la politia locala? Si apoi primarie? Apoi Inspectia in Constructii? Manglitorii astia care construiesc dupa bunul plac, o fac si la sfatul celor din primarie, insa noi nu trebuie sa ne lasam descurajati. Astept in continuare procedura corecta si rapida de reclamatie, de la cei care au fost nevoiti sa treaca prin asa ceva.  Multumesc.

#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Suni la Politia Locala .Cum ti-am spus .

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Aha..deci nu te deranjeaza cu nimic dar asa vrei tu sa il dai in gat
Pai chiar bine ca nu ma ai de vecin...
Nu-i mai dati vere sfaturi ca omu-i praduitor...face necaz la oameni fara rost

Edited by I2O, 15 September 2018 - 20:26.


#18
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Cu ce anume te afecteaza?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate