Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5

Recomandare pentru un acoperis di...
 Suspensie sa bicicleta (fatbike)

Recomandare masina de facut cubur...

Racirea camerei

Incident in trafic
 Boilere electrice slim / compacte

Problema de sunet tv LG conectat ...

Intrebari legate de CERBO GX

transport mobila grea la etaje su...
 TCL 98X955

Concursuri false, ce ziceti?

Recomandare AC pentru o camera

Sunet ambreiaj - Opel meriva z17dth

Recomandare aparat auditiv de performanta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

gi0

gi0

Active Member

• Grup: Members
Buna ziua .
In sfarsit am strans buget suficient pentru Phonak Naida Paradice .
Dar cred ca nu voi lua pe cel mai de sus , 14500 ron .... Am programare pe 18 la Bucuresti Ototon .
Daca este nevoie de doua aparate , probabil ca voi alege nivelul doi standard , sau trei premium si standar unu .
Dar sa fac intai testele auditive , posibil ca nici cel mai scump aparat sa nu ma poata ajuta pe urechea dreapta .
Signia este foarte bun , dar nu pentru nivelul meu , plus ca nu am fost multumit de ajustari , si nu merge pe android .
Naida paradice este compatibil cu multe telefoane android .
Deci teste gratuite , proba o saptamana , poate mai mult pentru cei din alte orase , achitare jumatate din pretul aparatului si ramburs toti banii daca aparatul nu este potrivit .
Restul se poate achita cu cardul , dar nu orice card , din pacate .
Va tin la curent dupa proba . Voi alege aparat auditiv cu baterii .
Acum au reducere 30% la al doilea aparat .
Numai bine .

Edited by gi0, 11 August 2021 - 11:05.

Remicade

Remicade

Senior Member

• Grup: Senior Members
Soția mea a cumpărat Resound One 9 varianta cu baterii, nu se poate împerechea cu Xiaomi A3 deși are Android 10 și Bluetooth 5, in schimb cu Xiaomi Mi9T merge. Voi incerca sa pun alt firmware sau sa cumpăr un Xiaomi mai nou.

elbjorn

elbjorn

Senior Member

View PostRemicade, on 20 august 2021 - 10:59, said:

Soția mea a cumpărat Resound One 9 varianta cu baterii, nu se poate împerechea cu Xiaomi A3 deși are Android 10 și Bluetooth 5, in schimb cu Xiaomi Mi9T merge. Voi incerca sa pun alt firmware sau sa cumpăr un Xiaomi mai nou.
NU cumpara un Xiaomi mai nou. Cand a aparut protocolul ASHA, mai multi producatori au facut un efort si au implementat protocolul asta. Printre care si Xiaomi. Au renuntat insa la el intre timp.

Ai nevoie de un telefon din lista asta: https://www.resound....p/compatibility
Succes in a gasi un firmware compatibil.

Intrebare: A venit cu M&RIE ?

Remicade

Remicade

Senior Member

Bine de știut, daca comand ceva oricum o fac online, testez și retur.
Se poate verifica acest M&RIE ?

elbjorn

elbjorn

Senior Member

View PostRemicade, on 20 august 2021 - 11:46, said:

Se poate verifica acest M&RIE ?
Da, trebuie sa aibe o iesire in spatele receiver'ului.
Vezi in poza atasata.
https://www.resound....ids/resound-one

Attached Files

Edited by elbjorn, 20 August 2021 - 11:51.

Remicade

Remicade

Senior Member

O să mă uit diseară, fiind în Romania probabil că nu are așa ceva.
Am văzut că iPhone e sfânt, poate iau ceva second să-l aibă în poșetă daca vrea sa regleze, pe post de telecomanda.

elbjorn

elbjorn

Senior Member

View PostRemicade, on 20 august 2021 - 11:53, said:

O să mă uit diseară, fiind în Romania probabil că nu are așa ceva.
Am văzut că iPhone e sfânt, poate iau ceva second să-l aibă în poșetă daca vrea sa regleze, pe post de telecomanda.
Acest M&RIE este inovatia acestui model. Fara el sunt alternative mai bune.
Da, iPhone de la 7 in sus sunt sfinte!  cu exceptia Phonak Posted Image

Remicade

Remicade

Senior Member

Dar eu nu inteleg, nu ar trebui sa fie automat la Resound ? Se ofera optional ? Este in cutie dar e luat de cei de la firma si pus pe olx ? :)

elbjorn

elbjorn

Senior Member

View Postelbjorn, on 23 iulie 2021 - 14:30, said:

La Resound dacă are pierdere mai serioasă, pun “difuzor” standard. M&RIE nu merge la peste 65db. De asta este foarte important de lămurit aspectul asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9VjXHmDXvVs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostRemicade, on 20 august 2021 - 12:19, said:

Dar eu nu inteleg, nu ar trebui sa fie automat la Resound ? Se ofera optional ? Este in cutie dar e luat de cei de la firma si pus pe olx ? Posted Image
Nu. Aceasta inovatie are limitarile ei. La pierderi de auz mai serioase nu merge M&RIE. (Cum este cazul la mine).

gi0

gi0

Active Member

Salutare .
Am la proba Phonak audeo P70 , adica advance . Diferenta este de 1000 de euro intre acesta si modelul P 90 , premium , prea mare aceasta diferenta ... pentru a achizitiona premium .
Unde gasesc acel dispozitiv , impreuna cu filtrele care sunt in oliva si protejeaza de cerumen difuzorul ? Am inteles ca cei din Bucuresti nu au de vanzare , dar cand e nevoie trebuie sa bat drumul din Constanta la Ototon Bucuresti .Asta nu se va intampla . Renunt la aparat si ma indrept spre Unitron , tot Sonava brand , si este si in Constanta .
Acest Phonak este compatibil cu multe aparate Android , inclusiv cu al meu Oppo A53 .

elbjorn

elbjorn

Senior Member

View Postgi0, on 21 august 2021 - 19:15, said:

Salutare .
Am la proba Phonak audeo P70 , adica advance . Diferenta este de 1000 de euro intre acesta si modelul P 90 , premium , prea mare aceasta diferenta ... pentru a achizitiona premium .

Am atasat diferentele intre Versiuni. Practic ai o implementare mai proasta in mediul zgomotos.

Unde gasesc acel dispozitiv , impreuna cu filtrele care sunt in oliva si protejeaza de cerumen difuzorul ? Am inteles ca cei din Bucuresti nu au de vanzare , dar cand e nevoie trebuie sa bat drumul din Constanta la Ototon Bucuresti .Asta nu se va intampla . Renunt la aparat si ma indrept spre Unitron , tot Sonava brand , si este si in Constanta .
Despre ce dispozitiv intrebi ?

Exact aceleasi filtre de pe Phonak sunt si pe Unitron. Cel mai bine intrebi direct la Unitron Constanta.

Ce fel de oliva ai ? De cauciuc sau din plastic dur ?
Petru olivele din cauciuc ai doar CeruShield™ Disk.
Pentru olivele din plastic dur, mai un filtru in fata olivei Cerustop™ si dupa aia vine CeruShield™ Disk.

Acest Phonak este compatibil cu multe aparate Android , inclusiv cu al meu Oppo A53 .
Da, are bluetooth 4.2 care este compatibil cu aproape toate telefonele. Merge insa foarte prost pe iPhone.
Dezavantajul insa este ca termina bateria destul de repede. (Aprox 12h pentru mine).

Attached Files

Remicade

Remicade

Senior Member

Am cumpărat un Xiaomi Poco F3 (Mi 9T al meu l-am dat soției), nu se poate conecta cu Resound. Se pare că iPhone e de baza in domeniul ăsta.

LATER EDIT:m-am pripit, îl găsește dar trebuie instalat programul de la Resound, fără el nu îl vede prin Bluetooth, aveam falsa impresie că îl poate găsi și așa dar nu ai acces la setări.

gi0

gi0

Active Member

Este foarte ok la Ototon . Au de toate , inclusiv filtre si altele . Domnul audiolog era grabit si nu a dat prea multe explicatii . Dar am discutat azi cu ei si m-au asigurat ca nu lipseste nimic .
M-am speriat degeaba .
Oliva este de cauciuc , dar daca va fi nevoie vor configura una pe urechea mea .
Astept sa vina pentru probe si P90 . Azi am facut reglaje de la distanta , auzeam vocile prea sasite , inclusiv pe a mea .
Pot spune ca azi am auzit prin telefon sunetul semnalizarii de la masina fiicei mele care vorbea cu sotia la telefon , cei drept prin difuzor . Da da , inainte nu auzeam nici discutia , daramite semnalizarea ...
Aud si secundarul ceasului de pe perete , o noutate pentru mine . Prin App pot face programul meu . Am ascultat muzica prin bluetooth direct in aparat .Se intrerupe cand suna si raspund direct prin atingerea urechii de doua ori , ramane sa aflu com pot apela cu telefonul in buzunar prin comanda vocala . Pot face ajustari din telefon si salva programul cu un nume ales de mine .
Recunosc ca inca ma doare urechea , doua zile nu am putut tine aparatul decat de la 7 pana la ... 15-15 dupa amiaza . Acum rezist toata ziua .
Bateria tine la aparatul trial cam 20 de ore , nu 24 , dar cred ca e obosit , nu sunt primul care il poarta ....
As mai lua doar aparatul ptr televizor , sa nu il mai dau asa tare . La laptop merge deasemenea super .
In acest moment singurul dezavantaj este faptul ca nu ma pot indeparta de telefon ca pierd legatura cu bluetoothul . in rest super
In viitorul apropiat mai multe branduri vor face compatibile aparatele cu android . Resound merge cu unele tel android , insistati sa instaleze programul .
Personal , desi eram gata sa iau un iphone , am renuntat complet la idee . Acel dispozitiv de conectare intre aparat si telefon este mult mai ieftin decat un iphone si va ramane banuti de un android .
La myphonak app a aparul deja upgrade , dar am gasit doar 4.0.3 desi a iesit deja 4.0.4 . De asemene au facut si Activent , o oliva mecanica automata care se inchide si deschide in functie de situatie .
Or ajunge si la noi pe piata . Dar au dezavantajul ca nu intra in garantie si platesti cam la 6 luni una noua . Deocamdata .
Va tin la curent . Pacat ca la noi nu se poate folosi telecoil ...
Noapte buna .

Edited by gi0, 23 August 2021 - 23:57.

elbjorn

elbjorn

Senior Member

View Postgi0, on 23 august 2021 - 23:52, said:

Este foarte ok la Ototon . Au de toate , inclusiv filtre si altele .
Oliva este de cauciuc , dar daca va fi nevoie vor configura una pe urechea mea .
Personal sunt mare fan al olivelor configurate dupa ureche. Sunt mult mai confortabile si le pot folosi 18+ ore.

Astept sa vina pentru probe si P90 .
Ce-a mai buna solutie sa vezi daca merita diferenta.

Azi am facut reglaje de la distanta , auzeam vocile prea sasite , inclusiv pe a mea ......Prin App pot face programul meu .
Vezi ca programele salvate se pierd cand fac reglaje.  Retine/Noteaza  ce programe sunt ca sa le poti reface.

Pot spune ca azi am auzit prin telefon sunetul semnalizarii de la masina fiicei mele care vorbea cu sotia la telefon , cei drept prin difuzor . Da da , inainte nu auzeam nici discutia , daramite semnalizarea ...
Aud si secundarul ceasului de pe perete , o noutate pentru mine .
Asta inseamna un reglaj bine facut! De asta am si insistat atat pe calitatea personalui si pe REM,
Pentru mine "revolutia" a fost sa imi aud sotia fredonand, dupa 10 ani.

Bateria tine la aparatul trial cam 20 de ore , nu 24 , dar cred ca e obosit , nu sunt primul care il poarta ....
Nu este uzura. Asta e durata reala a bateriei cand tii aparatul cuplat prin bluetooth.
Asta e marele dezavantaj al faptului ca este compatibil prin bluetooth 4.2 cu aproape orice telefon.

As mai lua doar aparatul ptr televizor , sa nu il mai dau asa tare. La laptop merge deasemenea super .
Vezi ca ai limita de distanta. Eu nu il pot folosi pe al meu fiindca am 3m de la Tv.

In viitorul apropiat mai multe branduri vor face compatibile aparatele cu android . Resound merge cu unele tel android , insistati sa instaleze programul .
Sunt technologii diferite.
Phonak au ales o solutie care consuma mult mai multa energie, care insa este compatibila exact ca o casca bluetooth.
Restul producatorilor (Signia, Oticon, ReSound) folosesc o solutie mult mai economica care insa este dependenta de protocole specifice. iPhone produce telefoanele si are protocolul de la modelul 7 in sus, la Android insa depinde de producator, si aici apar problemele!

Personal , desi eram gata sa iau un iphone , am renuntat complet la idee . Acel dispozitiv de conectare intre aparat si telefon este mult mai ieftin decat un iphone si va ramane banuti de un android .
Ca beneficiar al ambelor solutii, nu exista grad de comparatie!  Era  groaznic sa stai cu jucaria aia de gat toata ziua, sa o pui zilnic la incarcat si inca sa mai sughite.
Protocolul de conectare de la iPhone este cu totul altceva. Si da, urasc iPhone din tot sufletul, insa pentru asta jos palaria.

De asemene au facut si Activent , o oliva mecanica automata care se inchide si deschide in functie de situatie .
Or ajunge si la noi pe piata . Dar au dezavantajul ca nu intra in garantie si platesti cam la 6 luni una noua . Deocamdata .
Va tin la curent .
https://www.phonak.c...ctive-vent.html
Din prezentare nu reiese nicaieri ca trebuie schimbata la 6 luni.

Pacat ca la noi nu se poate folosi telecoil ...
Spre rusinea mea, nu am folosit niciodata functia asta. Cand eram student in Ro ea nu exista, iar in rest nu am simtit nevoia,

Edited by elbjorn, 24 August 2021 - 13:05.

gi0

gi0

Active Member

Referitor la Activent , am facut afirmatia in urma spuselor de doctorul american Cliff  Olson .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uOcG8zd8glY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si referitor la upgrade ...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9Vj93rjZWCI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

gi0

gi0

Active Member

Se pare ca a intrat ultimul upgrade la myphonak app .
Azi am primit Paradice p90 la probe , sa vad daca simt vreo diferenta .
A trebuit sa reinstalez app-ul si am vazut ca este 4.0.4 .
Cand ajung la Bucuresti voi face o testare si cu Paradice Cros .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I3mo6CJLZoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O zi placuta .

Edited by gi0, 25 August 2021 - 14:06.

Remicade

Remicade

Senior Member

Mergem mâine să luăm și un Oticon OPN,11.000 lei, va ramane unul din ele.
Știti ceva de OPN ?

elbjorn

elbjorn

Senior Member

Ca nu merita. Oticon are modelul More de câteva luni bune pe piata.
Resound One se compara cu Oticon More.
https://www.forbes.c...t-hearing-aids/

Edited by elbjorn, 25 August 2021 - 20:40.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate