Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport mobila grea la etaje su...

TCL 98X955

Concursuri false, ce ziceti?

Recomandare AC pentru o camera
 Sunet ambreiaj - Opel meriva z17dth

C-BooL - Magic Symphony ft. Giang...

Pret instalator

Fire lipite cu banda sub scaunul ...
 RCA mai ieftin online - unde?

Configurare PC AMD Ryzen 9 7950x3d

Sony Oled

[python] dependențe clase
 Curatare piese de calcar

Mediabox Vodafone TV fara cablu c...

Intrebari laptop Panasonic (Secon...

Tractor Case 4210 fum in radiator

Recomandare aparat auditiv de performanta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

elbjorn

elbjorn

Senior Member

• Grup: Senior Members
Îmi pare rau de oferta. Sunt convins că revine.

Ce descrii sunt reglaje prost facute combinate cu varianta ce-a mai slabă (3).
Exact la chestii de genul controlul vântului fac diferența.

Mulajul se face pe loc și într-o debara. Piesa însă se realizează în altă parte.

De pe iPhone poți face niste modificări destul de rudimentare. Baza rămâne în Audiograma și REM.

Edited by elbjorn, 13 June 2020 - 00:13.

gi0

gi0

Active Member

• Grup: Members
Buna seara .
Am ramas pe 3X . Am probat si varianta 5x , dar nu am gasit diferente care sa coste aproximativ .... 3000 ron .
Am incercat mai multe reglaje , insa unele probleme raman indiferent de modul de ajustare . Intr-o sala de mese , ca si exemplu , daca este si efect de sala , nu mai inteleg decat persoanele imediat apropiate ... unele masini mai zgomotoase parca intra cu mine in magazin ... Per total este ok . Doar ca uneori parca e mai bine sa fii surd . La trei case de mine se mai construieste una .Un rotopercutor se aude de parca ar fi la mine in curte , fara aparat , undeva in cartierul vecin . Acum aud si frigiderul , si arcurile de la clante , sunete pe care nu le aud fara aparat .
Dar ma ajuta cand merg pe strada , aud masinile de la distanta , fara aparat ma trezesc cu ele langa mine fara sa le aud .
Tot ma bate gandul sa incerc si Re sound , chiar daca pierd 600 ron .
Matusa mea a incercat aparatul meu si nu aude nimic .
Acum astept aparatul , pe cel de probe l-am predat . Trebuie sa iau si un mobi
iphone ...

elbjorn

elbjorn

Senior Member

View Postgi0, on 24 iulie 2020 - 18:30, said:

Am ramas pe 3X . Am probat si varianta 5x , dar nu am gasit diferente care sa coste aproximativ .... 3000 ron .
Diferentele sunt in detalii. Acum fiecare dintre noi judeca din perspectiva proprie daca merita sau nu.
Din fericire tara in care traiesc acum are cu totul alt sistem decat prapadul din Romania( cu casa de asigurari).

Am incercat mai multe reglaje , insa unele probleme raman indiferent de modul de ajustare . Intr-o sala de mese , ca si exemplu , daca este si efect de sala , nu mai inteleg decat persoanele imediat apropiate ... unele masini mai zgomotoase parca intra cu mine in magazin ... Per total este ok . Doar ca uneori parca e mai bine sa fii surd . La trei case de mine se mai construieste una .Un rotopercutor se aude de parca ar fi la mine in curte , fara aparat , undeva in cartierul vecin . Acum aud si frigiderul , si arcurile de la clante , sunete pe care nu le aud fara aparat .
Dar ma ajuta cand merg pe strada , aud masinile de la distanta , fara aparat ma trezesc cu ele langa mine fara sa le aud .
Singura reglare care ar putea face cu adevarat diferenta este REM (testarea cu protezele).
Volum se regleaza din butoane. Cand va deranjeaza il coborati. Recomandarea este sa nu folositi prea mult aparatul cu volumul ridicat. Degradeaza auzul considerabil.
Cat despre sala de mese, este unul dintre detaliile care fac diferenta intre 3x si 7x. Vezi punctele de la speech quality (calitatea intelegerii in situatii zgomotoase).

Matusa mea a incercat aparatul meu si nu aude nimic .
De asta se fac audiograme.  Daca vreti incepeti cu audiograma si dupa aceea vedeti ce gasiti la mana a doua.

Trebuie sa iau si un mobi
iphone ...
Sau StreamLine Mic. Este mai logic un iphone de la 6 in sus.

Attached Files

Remicade

Remicade

Senior Member

Care sunt cele mai bune aparate care există pe piața românească în momentul actual ?

elbjorn

elbjorn

Senior Member

Remicade, on 02 septembrie 2020 - 19:52, said:

Care sunt cele mai bune aparate care există pe piața românească în momentul actual ?
Resound one si Phonak Paradise. Lansate pe 17 si 20 August pe plan international.

Remicade

Remicade

Senior Member

Bănuiesc că nu există o posibilitate de testare înainte fiind așa scumpe ?

elbjorn

elbjorn

Senior Member

View PostRemicade, on 24 ianuarie 2021 - 20:25, said:

Bănuiesc că nu există o posibilitate de testare înainte fiind așa scumpe ?
Tocmai de aia nu exista fara perioada de testare. Acum conditiile  si costurile pot varia de la firma la firma. De obicei este de bun simt sa iti dea 2 saptamani de proba, iar daca le returnezi sa platesti costurile procesului (nu alea a aparatelor).
Audionova: "Pot să probez aparatele auditive înainte de a le cumpara?
Da, oferim posibilitatea probării aparatelor auditive înainte de a le cumpăra pentru a vedea cum se aud sunetele înconjurătoare în diferite situații. Dispunem de o gamă variată de aparate auditive și vei resimți diferența doar dacă le probezi. Poți proba aparatele auditive în oricare din centrele specializate din toată țara." https://www.audionov...bari-frecvente/

Si nu, nu recomand Audionova in indeosebi, doar am pus informatia publica.

Edited by elbjorn, 27 January 2021 - 12:27.

gi0

gi0

Active Member

Salutari tuturor .
Nu am ales pana acum nici un aparat . . Nu fac masuratori REM , deci nu pot beneficia de toate performantele aparatului , atunci de ce as da 12000 ron !?
Voi merge la  Bucuresti pentru Phonak Naida Paradise , dar astept sa achizitioneze un aparat pentru masuratori REM .
Stie cineva un centru in Romania unde se fac astfel de masuratori ?
Multa sanatate .

elbjorn

elbjorn

Senior Member

Din păcate nu știu cine ofera REM in Bucuresti. Va trebui sa intrebi magazin cu magazin :(.
Paradise sunt cele mai noi aparate de la Phonak.
De curiozitate, Phonak Audeo Paradise cu power receiver nu fac fata ?
Din propria experiența calitatea sunetului este mult mai buna la aparatele RIC.  Sunetul este creat direct in ureche. Nu transportat prin tub.

gi0

gi0

Active Member

In tara , nu in Bucuresti ...
Se pare ca trebuie sa mergi in alte tari pentru a face masuratori  REM .
Da , cu receiver in ureche . Am inteles de la Phonac Romania ca cel mai puternic este Naida Paradice .
Dar s-ar putea sa surzesc total daca astept ca una din firma sa achizitioneze un aparat ca in link
https://hearing-bala...aurical-freefit
Rusinos .

Edited by gi0, 06 February 2021 - 23:37.

elbjorn

elbjorn

Senior Member

View Postgi0, on 06 februarie 2021 - 23:31, said:

Da , cu receiver in ureche . Am inteles de la Phonac Romania ca cel mai puternic este Naida Paradice .
Da, Phonak Naida sunt cele mai puternice. Sunt practic ultima solutie inainte de implant cochlear. AI nevoie de al acum sau vrei sa cumperi ceva pentru viitorul îndepărtat ?

DIn ce înțeleg, nu exista încă Phonak Naida Paradise. Sunt produse/generatii diferite: Phonak Naida Marvel si Phonak Audeo Paradise!

gi0

gi0

Active Member

Da , corect .
Am nevoie de el acum , pana nu surzesc complet .
Astept raspunsul unui amic din Elvetia . Daca la noi REM hu exista ...

Remicade

Remicade

Senior Member

View Postelbjorn, on 02 septembrie 2020 - 20:50, said:

Resound one si Phonak Paradise. Lansate pe 17 si 20 August pe plan international.
Oticon More 1 si 3 vad ca sunt destul de laudate pe forum.hearingtracker, primul e 15.000 lei al doilea 8.500 lei, la Resound One inca nu am primit pretul, mai repede gasesti cine l-a ucis pe Kennedy decat un pret la un aparat auditiv, Phonak pica nu au reprezentanta in "satul" Cluj Napoca. Momentan persoana foloseste Oticon Ria2.

elbjorn

elbjorn

Senior Member

Oticon More au fost lansate după ce am făcut postarea aceea, pe 30 Noiembrie 2020.
Altminteri de asemenea în top.

Și da, calitatea audiologului contează enorm.

Remicade

Remicade

Senior Member

A fost soția sa probeze Resoud One, e foarte mulțumită,se simte că are mai multe microfoane.
Prețul la Resound One 7 este 6.690 lei,Resound One 9 8.990 lei,daca vrei cu bateria reîncărcabilă mai pui 1.000 de lei.
Rămâne să testeze și Oticon dar deși sunt din aceeași gamă de performanta totuși Oticon sunt mult mai scumpe.

Telefonul ei este Xiaomi A3 cu Android 10,sper sa se poată înțelege cu aparatele daca nu va trebuie cumpărat altul.

elbjorn

elbjorn

Senior Member

Resound One merita doar dacă se încadrează la M&RIE.
Personal sunt mare fan al aparatelor cu baterie reîncărcabile. In general sunt mult mai ermetice și se strica mai rar.

Din păcate Google a lăsat implementarea ASHA pe mâna fiecărui producator. De asta acum este o lista foarte scurta de telefoane android care comunica cu aparatele auditive.
Aici ai lista de la Resound : https://www.resound....p/compatibility
Lista de la Signia pare a fii mai actuala: https://www.signia-p.../compatibility/

Pentru a evita surprizele, orice iPhone de la 7 in sus.

Oticon sunt poziționați premium, iar modelul More este “revolutionar”. Merita incercat.

Remicade

Remicade

Senior Member

Resound One are M&RIE din cate am butonat eu pe net. La Oticon se poate testa 14 zile fara penalizare, la Resound se poate testa 30 de zile cu 600 de lei penalizare. Evident trebuie plătite înainte. Poate o sa le cumpere pe ambele și rămâne cu cel care o mulțumește, eu așa aș face.

elbjorn

elbjorn

Senior Member

La Resound dacă are pierdere mai serioasă, pun “difuzor” standard. M&RIE nu merge la peste 65db. De asta este foarte important de lămurit aspectul asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9VjXHmDXvVs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate