Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare aparat auditiv de performanta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#127
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostNicolaeLungu, on 16 iunie 2022 - 21:56, said:

Poti sa-mi spui de unde le-ai cumparat?
Bateriile tineau cam 5 zile, de incarcat am inteles ca trebuie in fiecare zi.
Din Suedia, tara in care locuiesc/muncesc acum:.https://earstore.se/horhjalpmedel/horapparater/phonak-audeo-paradise-horapparat-p90-p70-rt-inkl-laddare/
De incarcat poti ajunge si de mai multe ori pe zii dupa cativa ani, exact ca la un telefon.
Asta patest eu cu aparatele de rezerva (Signia Charge&Go Nx, de 4 ani vechime).

Da pentru producator este mult mai simplu sa ai aibe acelasi hardware/produs pe care sa il modeleze dupa pret.
Sunt multe companii care fac asta.

Puteti sa intrebati si la alte companii de preturi pentru Phonak Paradise:
https://www.phonak-r...proape-de-tine/

Edited by elbjorn, 16 June 2022 - 23:22.


#128
tonia2022

tonia2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.05.2023
Buna seara,
In primul rand multumesc tuturor celor care au postat pe subiectul asta, m-au ajutat mult.
Prezint otoscleroza bilaterala care in prezent a dus la hipoacuzie bilaterala de aprox.47%. Solutiile sunt operatie si/sau protezare auditiva. Recomandarea este sa incerc protezare la ambele urechi. Si asa am ajuns la audiolog.
Sunt din Iasi, aici nu este furnizor Phonak. Am inceput cu Audionova pentru Resound. Mi-au facut audiograma si softul a facut recomandari generale de proteza. Tehniciana mi-a recomandat modelul Quattro, desi eu as fi sperat la ceva intraauricular, cica am urechile mici, canalul ingust si nu permite ventilatie si mulaj asa mic ... Am testat in cabinet modelul Quattro, mi l-au reglat cat de cat pentru ecou, pentru zgomotul metalic...In final nu sunt convinsa ca e solutia de care am nevoie in mediul exterior, in trafic, in amfiteatre/sali unde eu trebuie sa aud converstiile cu cei din spatele salii... Nu zic ca n-ar fi, dar nu m-a convins. Ma deranja continuu sunetul parului care se atingea de tub (de asta cica nu scapi oricare ai fi modelul cu tub). Daca vreau sa le testez o luna si nu le achizitionez, costa 600 lei.
Am cerut sa incerc modelul One, dar nu-l aveau pe moment, urmeaza sa merg saptamana viitoare sa-l testez si pe asta.
Pretul pentru Quattro RE9 este 9230 lei plus 1320 lei acumulatorul, sau 7990 lei cu baterie.
Pretul pentru modelul Quattro RE7 este 7230 lei plus 1320 acumulatorul, sau 5990 cu baterie. Pentru al 2-lea aparat reducere 10%.
Am sa incerc si Resound One, dar ma astept sa fie mai scumpe. Cei care mai stiu preturi, cum vi se par astea la ReSound?

Am intrebat de reglaj REM - nu ne-am inteles, zicea ca e ceva ce s efacea demult dar acum nu mai e nevoie ... A ramas sa se documenteze :)

Ce recomandari aveti sa mai intreb/lamuresc la urmatoarea discutie cu ei?
merita sa merg in alt oras sa testez si un model Phonak?

Multumesc mult de ajutor

#129
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Numai pentru asta "Am intrebat de reglaj REM - nu ne-am inteles, zicea ca e ceva ce s efacea demult dar acum nu mai e nevoie ... " va recomand să căutați alt audiolog.  
Înțeleg că nu toți pot să facă rost de aparatura necesara, însă să vii cu texte din astea ...

Resound Quattro sunt lansate in 2018.  One in 2020.
Nu pot sa judec preturile însă nu înțeleg ce este costul acumulatorului  ?
Modelele care vin cu acumulatori reîncărcabili sunt integrate în aparat, exact ca la telefoane. Nu se vând acumulatorii separat.

Vedeți și alte companii, Signia, Oticon, Phonak. Comparați prețurile.
Sunt o mana de aparate similare cu plusuri și minusuri.

Edited by elbjorn, 17 May 2023 - 22:16.


#130
tonia2022

tonia2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.05.2023
Multumesc mult elbjorn pentru raspuns.
Cred ca nu mi-e clar mie despre acumulatorul integrat in aparat. Ce am vazut eu la Audionova este modeulul acesta de "charging case" : https://www.resound....o/rechargeable.
Am sa mai caut informatii despre acumulator integrat si am sa si intreb data viitoare cand merg.
Ce nu mi-a placut la Audionova e faptul ca nu a incercat sa-mi explice prea multe despre tehnologie, de ce imi propune acel model de aparat. Am insistat eu sa mi se explice, dar tot limitate au fost explicatiile.  Cand am intrebat de One mi-a zis ca sigur, poate sa-mi arate si modelul ala daca il prefer. Dar eu ma asteptam sa vina de la ei propunerile, cu detalii de ce un model e diferit de altul si de ce unul-altul ar corespunde nevoilor mele...in ce fel...

Sigur merg si la alte companii. Neavand Phonak in Iasi, am incercat sa fac programare la reprezentanta din Bacau, dar nu mi-a placut abordarea telefonica si am renuntat. Daca sste cineva din zona Moldovei care are experienta buna cu un centru Phonak, va rog sa-mi spuneti.

#131
tonia2022

tonia2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.05.2023
Am vorbit la Romsound, furnizor de Oticon in Iasi, ma duc maine la ei. La telefon mi-au povestit despre oferta pe care o au la Oticon Siya 2 BTE (10%reducere din 6.270 lei) Le-am zis ca ma intereseaza modelul More si a ramas sa vad maine ce imi  ofera.
@elbjorn - sa insist pe modelul More?

#132
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Vedeți și comparați.
Siya 2 sunt lansate in 2018 ca model de buget, au fost înlocuite cu Ruby 2 in 2020. Probabil de asta sunt la "reducere".

More a fost modelul Oticon de top din 2021 până acum câteva săptămâni, când a fost înlocuit cu modelul Real. Nu exista grad de comparație între ele, însă intuiesc și că prețurile sunt pe măsura.

Teoretic aveți la Suceava Audiolux cu Signia Ax lansate in toamna lui 2021 pentru alte comparații.

#133
tonia2022

tonia2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.05.2023
A trebuit sa aman pe saptamana viitoare vizita la Romsound. Si da, voi incerca si la Audiolux Suceava pentru Signia Ax.
Insa as vrea sa inteleg mai multe despre diferentele tehenologice/de performanta intre aparate. Eu am plecat de la ideea ca modelele de top sunt cele mai bune, dar dat fiind costurile ridicate pentru acestea, as vrea sa inteleg daca sunt si cele mai potrivite nevoilor mele: intentionez sa am la ambele urechi, dar sa le folosesc doar la nevoie, atunci cand sunt la volan/pieton, in intalniri sau discutii, dar nu la TV. Pana acum, din ce am discutat cu centrele de audiologie, cand intreb de ce mi se recomanda un model, mi se dau motive de "reducere", "cel mai vandut", 'recomandat de soft" si mult mai putin despre performantele dispozitivului vs nevoi. Am avut si cateva explicatii tehnice, dar foarte limitate cand ma gandesc la cate am citit doar pe acest forum.
@elbjorn, e clar ca aveti experienta si cunostine multe in domeniu. Imi puteti recomanda site-uri unde pot gasi informatii comparative intre dispozitive, poate 'calculatoare' care ajuta la recomandare de modelul vs audiograma/buget? S-ar putea sa cer cam mult, dar orice sursa si recomandare m-ar ajuta.
Multumesc mult.

#134
tonia2022

tonia2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.05.2023
Am avut totusi astazi o discutie telefonica la Romsound: pretul la More este de 8.750 lei/buc, reducere de 10% la al 2-lea aparat.
Nu fac REM.
Proba 15 zile cu achitarea produselor, se pot recupera banii integral daca nu se achizitioneaza.

#135
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Posttonia2022, on 19 mai 2023 - 08:45, said:

@elbjorn, e clar ca aveti experienta si cunostine multe in domeniu. Imi puteti recomanda site-uri unde pot gasi informatii comparative intre dispozitive, poate 'calculatoare' care ajuta la recomandare de modelul vs audiograma/buget? S-ar putea sa cer cam mult, dar orice sursa si recomandare m-ar ajuta.
Multumesc mult.
Surse de informatii sunt destule, insa in engleza si din perspectiva Americana.
https://www.hearingtracker.com/ este de referinta in domeniu. Au si sectiune de forum in care se discuta despre aparatele auditive si puteti cere sfaturi raportate la audiograma dvs.

De asemena aveti si https://www.youtube.com/@DrCliffAuD , in particular cred ca asta va intereseaza:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZsOXTUZqshs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alt exemplu de comparatie:
https://www.hearingt...harge-go-ax-7ax

Edited by elbjorn, 19 May 2023 - 10:37.


#136
tonia2022

tonia2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.05.2023
Multumesc mult elbjorn, am treaba weekendul asta :)
Deja am rasfoit un pic pagina https://www.hearingtracker.com/ si da, asa ceva cautam.

Inca un sfat va rog: daca ar fi sa nu merg pe modele de top Oticon More, Signia Pure Charge & Go AX,  Resound One, care ar fi modelele pe care le recomandati de la acesti producatori?

#137
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Posttonia2022, on 19 mai 2023 - 10:24, said:

Am avut totusi astazi o discutie telefonica la Romsound: pretul la More este de 8.750 lei/buc, reducere de 10% la al 2-lea aparat.
Nu fac REM.
Proba 15 zile cu achitarea produselor, se pot recupera banii integral daca nu se achizitioneaza.
De obicei nu primesti toti banii inapoi, dragut din partea lor. Intrebati si de Real cand ajunge in magazinul lor.
Ori mai scad pretul la More ori luati urmatoarea generatie.

Vad ca astia de la Resita sunt mai cu mot Posted Image

Attached Files


Edited by elbjorn, 19 May 2023 - 11:38.


#138
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Posttonia2022, on 19 mai 2023 - 11:12, said:

Multumesc mult elbjorn, am treaba weekendul asta Posted Image
Deja am rasfoit un pic pagina https://www.hearingtracker.com/ si da, asa ceva cautam.

Inca un sfat va rog: daca ar fi sa nu merg pe modele de top Oticon More, Signia Pure Charge & Go AX,  Resound One, care ar fi modelele pe care le recomandati de la acesti producatori?
O observatie, modele de top in prezent sunt Oticon Real, Resound Omnia, Signia Styletto AX.
Insa la Signia aveti aceiasi solutie technica si la Pure Charge & Go AX.

La ce va uitati dvs nu mai sunt modelele de top.
In general sugestia mea este sa mergeti pe modele de top si alegeti varianta de echipare care corespunde bugetului fiecaruia dintre noi.

Differentele dintre tipurile de echipare  sunt in general sub forma de tabele.  Spre exemplu la Signia AX aveti https://www.hearingt...chnology-levels unde puteti vedea exact diferentele. In cazul de fata diferentele majore sunt la numarul de canale de procesare si protectia la ecou.  

Si ca sa pun cireasa de pe tort, din ce ati descris la nevoi, in cazul dvs poate fii o solutie noua generatie de aparate auditive fara prescriptie (Over The Counter).
Un exemplu este colaborarea intre Sony si Signia: https://www.hearingt...ds/sony-cre-e10

Edited by elbjorn, 19 May 2023 - 12:21.


#139
tonia2022

tonia2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.05.2023

View Postelbjorn, on 19 mai 2023 - 12:17, said:

O observatie, modele de top in prezent sunt Oticon Real, Resound Omnia, Signia Styletto AX.
Insa la Signia aveti aceiasi solutie technica si la Pure Charge & Go AX.

La ce va uitati dvs nu mai sunt modelele de top.
In general sugestia mea este sa mergeti pe modele de top si alegeti varianta de echipare care corespunde bugetului fiecaruia dintre noi.

Differentele dintre tipurile de echipare  sunt in general sub forma de tabele.  Spre exemplu la Signia AX aveti https://www.hearingt...chnology-levels unde puteti vedea exact diferentele. In cazul de fata diferentele majore sunt la numarul de canale de procesare si protectia la ecou.  

Si ca sa pun cireasa de pe tort, din ce ati descris la nevoi, in cazul dvs poate fii o solutie noua generatie de aparate auditive fara prescriptie (Over The Counter).
Un exemplu este colaborarea intre Sony si Signia: https://www.hearingt...ds/sony-cre-e10

Interesant solutia Sony CRE-E10. Review-uri sunt putine, e nroaml fiind nou aparut. Mai analizez.

Chiar sunt multe de procesat. Cu cat citesc mai mult, cu atat mi se pare ca stiu mai putin. Deocamdata Posted Image

Am vorbit si la Audiolux la Suceava legat de Pure Charge & Go AX. Preturile lor sunt asa:
- model 1Ax 3358.77 lei/buc  plus 700 de lei incarcatorul
- 3Ax = 5658.77 lei
- 5Ax = 7558.77 lei
Ofera reducere 25% la al doilea aparat. Proteza se poate lua in proba, perioda de proba fiind de 14 zile  fara obligatia de a achizitiona aparatul.
Nuau program sambata, asa ca trebuie sa caut o solutie sa ajung la ei in timpul saptamanii. Dar daca trebuie, trebuie.

#140
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Posttonia2022, on 19 mai 2023 - 15:12, said:

Interesant solutia Sony CRE-E10. Review-uri sunt putine, e nroaml fiind nou aparut. Mai analizez.

Am vorbit si la Audiolux la Suceava legat de Pure Charge & Go AX. Preturile lor sunt asa:
- model 1Ax 3358.77 lei/buc  plus 700 de lei incarcatorul
- 3Ax = 5658.77 lei
- 5Ax = 7558.77 lei
Ofera reducere 25% la al doilea aparat. Proteza se poate lua in proba, perioda de proba fiind de 14 zile  fara obligatia de a achizitiona aparatul.
Sa înțeleg că au altă numerotare decât pe hearingtracker. Acolo echipările sunt 3,5 și 7.

In legătură cu Sony o sa mai treacă multa apa pe Dunăre până când reglementează piata Over The Counter in Europa. Însă cel mai probabil o sa poată fii comandat din afara EU cu taxele aferente.

#141
tonia2022

tonia2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.05.2023

View Postelbjorn, on 19 mai 2023 - 17:37, said:

Sa înțeleg că au altă numerotare decât pe hearingtracker. Acolo echipările sunt 3,5 și 7.

Da,  Audiolux ofera si 1, 2.
Iata informatia primita complet acum de la ei pentru PURE CHARGE&GO AX:

o 1AX-3358.77 RON (5877.85/2 buc) -8 canale de reglaj/ 16 benzi frecventionale
o  2AX- 4058.77 RON (7102.85/2 buc) -8 canale de reglaj/ 16 benzi frecventionale
o  3AX- 5658.77 RON (9902.85/2 buc)- 12 canale de reglaj/ 24 benzi frecventionale
o  5AX- 7558.77 RON (13227.85/2 buc) - 16 canale de reglaj/ 32 benzi frecventionale
o  7AX- 10058.77 RON (17602.85/2 buc)- 20 canale de reglaj/ 48 benzi frecventionale
La aparatele PURE CHARGE&GO X si AX trebuie achitat si incarcatorul. Pretul acestuia este de 700-800 de lei in functie de modelul ales.

Mi-au dat si oferte pentru Styletto X si AX.
Garantia produselor este de 2 ani, timp in care reglajul si curatarea aparatelor sunt gratuite.

Inca procesez costurile atat de mari ... Dar vedem, important e sa fie solutia cat mai buna pentru mine.

#142
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Posttonia2022, on 19 mai 2023 - 18:30, said:

Inca procesez costurile atat de mari ... Dar vedem, important e sa fie solutia cat mai buna pentru mine.
O soluție sa mai scădeți din costul inițial sunt modele cu baterii, fara încărcător. Un set de 6 sau 8 baterii este aprox 18-20 Ron și ar trebuii să tina aprox o lună.  Spre exemplu Signia Pure AX 312.

Aceiași filozofie se aplica și la Oticon.

Însă este mult mai confortabil fara sa schimbați baterile saptamanl, să țineți baterii peste tot pe unde puteți în cazul în care aparatele au nevoie de baterii noi..

#143
tonia2022

tonia2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.05.2023

View Postelbjorn, on 20 mai 2023 - 08:55, said:

O soluție sa mai scădeți din costul inițial sunt modele cu baterii, fara încărcător. Un set de 6 sau 8 baterii este aprox 18-20 Ron și ar trebuii să tina aprox o lună.  Spre exemplu Signia Pure AX 312.

Aceiași filozofie se aplica și la Oticon.

Însă este mult mai confortabil fara sa schimbați baterile saptamanl, să țineți baterii peste tot pe unde puteți în cazul în care aparatele au nevoie de baterii noi..

Multumesc pentru stafuri si recomandari. Probabil voi merge pe varianta baterii. Asta e alta dezbatere, ce si de unde sa cumpar....Dar sa ajung acolo.

Am vorbit la Audiolux la Bucuresti: si ei sunt binevoitori, ofera informatii despre produse si preturi, dar tot in "limita comerciala" daca pot sa-i zic asa. Vineri mi-am propus sa merg la Audiolux Suceava si vad ce mai pot discuta acolo. Ei macar au 14 zile proba si 25% reducere la al 2-lea aparat.

Mi-am facut testul "Help Me Choose" de pe https://www.hearingtracker.com/ si castigator cu 74% este Opn S miniRITE TPosted Image. Urmat de Phonak Audeo Lumity si ReSound One.

#144
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Posttonia2022, on 22 mai 2023 - 12:37, said:

Mi-am facut testul "Help Me Choose" de pe https://www.hearingtracker.com/ si castigator cu 74% este Opn S miniRITE TPosted Image. Urmat de Phonak Audeo Lumity si ReSound One.
Da, mie mi-a dat Oticon More. Ce a omis insa este sistemul roger de la phonak care pentru mine este esential.
https://www.phonak.c...ces/microphones
https://easyguide.phonakpro.com/#/

Este direct compatibil cu aparatele phonak mai recente.

Cat despre alegere cel mai bine este sa va informati si sa vedeti cum pun fiecare problema.
Fiecare firma are avantajele si dezanvatajele ei.

Edited by elbjorn, 22 May 2023 - 15:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate