Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Sfat legat de achizitia unor memorii RAM

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
-Malakai-

-Malakai-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.10.2015
Salut,

As avea si eu nevoie de sfaturi legate de achizitia unor memorii RAM.
Am un PC mai vechi pe care vreau sa-l folosesc pe post de pseudo-server (sa rulez pe el cateva masini virtuale, servicii, etc).
Pe el in momentul de fata am 2 x 2GB RAM, deci clar insuficient pentru viitoarele nevoi.
Placa de baza este GA-EP45T-UD3LR si in specificatii spune ca suporta maxim 16GB (si atat as vrea sa pun).
Am facut greseala sa comand 2 x 8GB (asigurandu-ma ca celelalte specificatii se potriveau - frecventa, voltaj, tip, etc). Dupa ce am testat si bineinteles ca nu a mers, mi-au explicat cei de la magazinul de unde am comandat ca la placa asta de baza fiind maxim 16GB de RAM, trebuie sa fie 4 x 4GB (ca un slot nu suporta mai mult de 4GB).
Acum vreau sa comand 4 x 4GB, insa nu as vrea sa mai trec o data prin procesul de test nereusit si sa trebuiasca sa returnez si de data asta memoriile, caci scopul meu este sa pot folosi acest PC cat mai repede, nu sa fac comenzi, teste si retururi.
Asadar as vrea sa stiu si eu daca memoriile acestea s-ar potrivi (si deci practic sa iau 2 x 2 x 4GB).
Apropo, procesorul este un Intel® Core™2 Quad Processor Q9400 daca are vreo relevanta (nu am vazut in specificatie o limita maxima de memorie).

Multumesc anticipat celor care vor impartasi din cunostiintele lor hardware Posted Image

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Salut, @Malakai !

Sfatul meu e:
- sa citesti manualul placii de baza;
- sa verifici lista QVL a memoriilor Ram compatibile pe site-ul producatorului.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
de aici vezi memoriile suportate de placa de baza. fiind vb de gigabyte, si kingston, acele placute se vor potrivi.

chiar de nu apar in qvl

#4
-Malakai-

-Malakai-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.10.2015
Multumesc pentru raspunsuri.
Am uitat sa precizez ca m-am uitat peste lista de memorii compatibile, insa din pacate memoriile care se afla pe lista aceia, nu prea se mai gasesc pe piata. De aceia am preferat sa intreb aici inainte sa comand.
Oricum o sa-i mai intreb si pe cei de la magazin daca pot sa-mi confirme ca functioneaza.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
aceea sunt vanzatori, nu testeri de hardware. crezi ca ei stau sa testeze placi de baza si memorii? acele memorii care vrei acum sa le cumperi, sigur vor functiona.

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Vezi ca in manual zice maxim 8 gb ram
pagina 10
http://download1.gig...45t-ud3lr_e.pdf

Vezi ce revision este placa de baza, sint 3, trebuie sa scrie pe undeva rev. 1.1, 1.3....
https://www.gigabyte...#support-manual

Edited by trollerul_de_serviciu, 15 September 2018 - 08:25.


#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Post-Malakai-, on 15 septembrie 2018 - 08:14, said:

Am uitat sa precizez ca m-am uitat peste lista de memorii compatibile, insa din pacate memoriile care se afla pe lista aceia, nu prea se mai gasesc pe piata. De aceia am preferat sa intreb aici inainte sa comand.
Oricum o sa-i mai intreb si pe cei de la magazin daca pot sa-mi confirme ca functioneaza.
Nu sunt trecute toate brandurile RAM compatibile cu placa ta de baza in lista QVL.
EEposibil sa fie compatibile unele de care nici nu ai auzit, Super Talent de exemplu  :)

Ideea este ca memoriile RAM trebuie sa:
1. fie compatibile cu chipset-ul placii de baza;
2. compatibile intre ele, chip-urile modulelor Ram;
3. sa aiba aceleasi specificatii (Frecventa, Voltaj si Latenta [CL])....

...chiar daca sunt branduri diferite.

#8
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

View Post-Malakai-, on 14 septembrie 2018 - 22:18, said:

...
Asadar as vrea sa stiu si eu daca memoriile acestea s-ar potrivi (si deci practic sa iau 2 x 2 x 4GB).
...
Nu se potrivesc. Pentru placa ta de baza ai nevoie de memorii dual rank: https://www.pcgarage...9-heatspreader/

#9
-Malakai-

-Malakai-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.10.2015

View Posttrollerul_de_serviciu, on 15 septembrie 2018 - 08:21, said:

Vezi ca in manual zice maxim 8 gb ram
pagina 10
http://download1.gig...45t-ud3lr_e.pdf

Vezi ce revision este placa de baza, sint 3, trebuie sa scrie pe undeva rev. 1.1, 1.3....
https://www.gigabyte...#support-manual

Asa este, in manual scrie 8GB. Nu m-am gandit sa ma uit in manual. Dar acum ce sa cred, informatiile de pe site sau cele din manual (banuiesc ca cele din manual sunt mai exacte). As fi vrut 16GB dar o sa vad sa ma descurc si cu 8GB.

View Postsys, on 15 septembrie 2018 - 11:40, said:

Nu se potrivesc. Pentru placa ta de baza ai nevoie de memorii dual rank: https://www.pcgarage...9-heatspreader/

Am cautat un pic despre acest dual rank pe net, dar nu inteleg de ce spui ca pentru placa mea de baza, am nevoie de dual rank.
Daca nu ma insel, memoriile actuale de 2 x 2GB nu sunt dual rank (daca am inteles eu bine la ce se refera treaba asta) si au mers foarte bine 10 ani si inca le mai folosesc fara probleme.
Poti sa-mi dai te rog un link care sa explice de ce la placa asta de baza am nevoie de memorii dual rank?

Multumesc tuturor pentru suggestii/informatii.

#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Din ce vad in specificatii placa suporta nativ memorii la 1333Mhz sau, cu overclock, la 2200Mhz. Recomand să cauți local, cu proba și verificare, memorii SH la 1333Mhz, 4x4Gb sau 2x4Gb cu specificația PC3-10600U. Ai grija sa NU fie de server (ecc PC3-10600E sau registered ecc PC3-10600R). Merg și memorii la 1600Mhz sau 1866 Mhz, dar vor rula la 1333Mhz, sau daca ai noroc, cele la 1866Mhz vor putea fi duse la 2200Mhz

Orientativ, link cu memorii SH
https://www.olx.ro/o...on-IDbubIi.html

#11
-Malakai-

-Malakai-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.10.2015
Intr-un final am comandat aceleasi memorii Kingston ca cele pe care le am acum in PC.
Le-am primit azi si le-am instalat. Totul merge perfect si acum am 2 x 2 x 2GB (adica 8GB in total).
Sa vad acum daca e suficient pentru ce nevoi de virtualizare am eu (oricum nu am de ales asa ca voi face sa ajunga).
Mersi de sfaturi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate