Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Calitatea studiilor nutritionale

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Ba se aduna. :P

#38
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Ba nu.

Ca dacă s-ar aduna, ar însemna ca la un moment dat mâncând suficient de multă carne, faci cancer 100%


#39
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Pai asa e.

#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Haide maaaaa 😂😂😂😂

#41
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
N-ai cu cine...

#42
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Așa e, n-avem cu cine. Ăștia de la OMS, e vai de capu' lor.

Quote

The experts concluded that each 50 gram portion of processed meat eaten daily increases the risk of
colorectal cancer by 18%.
IARC Monographs evaluate consumption of red meat and processed meat

Negați pericolul din carne cum negau fumătorii pericolul din țigări.

#43
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View Postrichelieu, on 20 septembrie 2018 - 08:39, said:

Pai tot nu ne-ai lămurit: care e rata de incidența și cu cât creste?
Era vorba de mecanisme, dar uite si riscul
https://scienceblog....u-need-to-know/

Fumatul e vinovat de 86% din cazurile de cancer pulmonar si carnea rosie e cauza a 21% din cazurile de cancer de colon. La nivelul populatiei din Marea Britanie daca nimeni nu ar fuma ar fi salvate 65.500 de vieti si daca nimeni nu ar consuma carne rosie ar fi salvate 8.800 de vieti. Deci riscul e de 7-8 ori mai mic decat riscul fumatului.

Edited by entry, 21 September 2018 - 21:01.


#44
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Deci riscul real de a face cancer consumând carne roșie este de 0.014% Și asta fără a lua in calcul alți factori contributori.
Nu-i așa ca suna a extrem de neglijabil?

#45
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Pai nici la fumat nu pare mare riscul. Nici la cancer in general. E ca la ruleta ruseasca, nu stii pe cine pica beleaua, insa stii ca cineva va incasa glontul la final. Cred ca e bine sa reducem riscul cat putem, de aia dieta carnivora mi se pare o prostie, le fel si consumul frecvent de mezeluri. Si mai sunt si alte riscuri asociate, diabet, boli de inima.

#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Dieta carnivora mi se pare și mie o prostie.
La fel mi se pare orice dieta dusa la extrem. :)

La fel și fumatul și...toate celelalte.
Cantitatea ne omoară, nu gestul in sine

#47
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View PostEXIT, on 21 septembrie 2018 - 20:47, said:

Așa e, n-avem cu cine. Ăștia de la OMS, e vai de capu' lor.
Aia sunt ok. Interpretarea studiilor si raționamentul tau se incadreaza la "vai de capu' tau".

#48
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostMariusvlad2, on 22 septembrie 2018 - 21:41, said:

Aia sunt ok.

Nu neaparat.

View Postrichelieu, on 22 septembrie 2018 - 16:09, said:

Dieta carnivora mi se pare și mie o prostie.
La fel mi se pare orice dieta dusa la extrem. Posted Image

Pai da, e normal sa ti se para asa cand nu ai vreo problema nasoala de sanatate pentru care medicina e in pom, spre exemplu boli autoimune.
Exista persoane care au diverse alergii, si multe alimente le fac foarte rau, si sunt nevoiti sa isi limiteze mult dieta. Aia tot extrema este?

#49
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Bolile autoimune se trateaza cu carne ? Asta e de fapt o dieta de eliminare pe principiul arunca copilul odata cu apa din copaie. Ei habar nu au ce le agraveaza boala, elimina o tona de alimente din care doar cateva probabil sunt vinovate de agravarea simptomelor. De ce ar urma cineva o dieta extrema daca nu are nici o boala din asta, mai ales daca creste riscul pentru alte boli ?


View Postrichelieu, on 22 septembrie 2018 - 16:09, said:

Dieta carnivora mi se pare și mie o prostie.
La fel mi se pare orice dieta dusa la extrem. Posted Image

La fel și fumatul și...toate celelalte.
Cantitatea ne omoară, nu gestul in sine

Corect, orice dieta dusa la extrem devine un pericol. Am vazut vegani care au renuntat la gatit si mananca numai crud, dupa cativa ani arata imbatraniti si gata sa  moara. Altii mananca numai fructe cica asta e dieta ideala, o alta prosteala. In partea ailalta mai rau, unii extremisti carnivori au degenerat intr-o stare de animalitate primitiva, mananca carne putrezita, creier crud si testicule de animale sperand ca dieta ii va mentine sanatosi. Nu era destul ca dieta carnivora e extrema, au impins-o si mai departe.

#50
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Postepetroiu, on 23 septembrie 2018 - 09:41, said:



Nu neaparat.



Pai da, e normal sa ti se para asa cand nu ai vreo problema nasoala de sanatate pentru care medicina e in pom, spre exemplu boli autoimune.
Exista persoane care au diverse alergii, si multe alimente le fac foarte rau, si sunt nevoiti sa isi limiteze mult dieta. Aia tot extrema este?

Nu cred ca vreun doctor vreodată, va recomanda dieta carnivora.
Una e sa limitezi dieta și sa elimini din ea alimente (sau grupe) care îți fac rău și alta e sa elimin tot, mai puțin o grupa.

#51
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Un prieten foarte bun , chiar cel mai bun , are 2 diagnostice puse de 2 doctori diferiti de fibroza pulmonara.
Mai mult ca sigur la urmatoarea consultatie peste cateva zile i se va propune si mai mult ca sigur cred ca va face si biopsie , asta urmand sa confirme sau sa infirme diagmosticele de fibroza.
Din pacate daca se confirma , asta e o boala mai nenorocita decat cancerul ,iar ratele de supravietuire comparativ cu cancerul sunt naucitoare , doar cancerul pancreatic si pulmonar curata mai repede.

Spunea cineva la un moment dat ca in multe cazuri , boala seamana cu jocul de ruleta.
Omul n a baut , n a fumat , n a lucrat in mediu toxic absolut deloc.
Parintii ,tatal e trecut de 90 de ani , mama pe la 87.
Sanatos a fost tot timpul .

Problema a aparut in urma cu un an , tuse care nu trecea nici dupa luni de zile , oboseala puternica , saturatie oxigen 89 , chiar are toate semnele care ar indica aceasta fibroza pulmonara ,plus toate consultatiile care le a facut in ultimul an.

Asta nu se trateaza cu nimic , nici cu vegetale , nici cu animale , nici cu medicamente.

Ma intreb totusi , uitandu ma pe net si gasind cazul unei americance care a fost vegana toata viata si la 36 de ani a fost diagnosticata cu fibroza pulmonara.

Intreband doctorii daca e cazul sa renunte la regimul vegan , astia i au spus ca boala n are nici o legatura cu faptul ca mananca vegetale sau animale.

Si a continuat alimentatia si a scris pe blog in fiecare luna cum se simtea si prin ce tari se mai plimba.

Istoria cu diagnosticul incepe in 1998 , iar ultima postare a ei pe blog este in 2013.

Ce ma intriga este faptul ca doctorii zic asa

Speranta de viata in momentul aflarii diagnosticului este 2 maxim 3 ani.

Ea zicea pe blog ca speranta de viata este 5 maxim 7 ani .

Ea  are 15 ani din 98 pana in 2013 , timp in care se pare ca s a simtit destul de bine.

Poate or mai fi si alte cazuri cu supravietuire de 15 ani sau mai mult , eu doar pe asta l am gasit.

Intrebarea mea este.

Ofi ajutat cu ceva regimul vegan pe care l a tinut toata viata?

#52
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Unele boli sunt o fatalitate, nu au treaba cu dieta, de exemplu diabetul de tip 1 sau unele cancere. Angelina Jolie a facut dubla masectomie pentru ca avea niste gene care predispuneau la cancer de san.

#53
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postrichelieu, on 23 septembrie 2018 - 14:19, said:

Nu cred ca vreun doctor vreodată, va recomanda dieta carnivora.


Ba deja sunt unii care o fac.
Si oricum, recomandarile doctorilor in privinta alimentatiei ar trebui luate ca fapt divers...pentru ca nu sunt formati in acest sens.

View Postlstefanescu14, on 24 septembrie 2018 - 08:24, said:

Intrebarea mea este.

O fi ajutat cu ceva regimul vegan pe care l a tinut toata viata?

La ce s-o ajute daca de imbolnavit tot s-a imbolnavit?
statisticile arata sperantele de viata medii in cazul acelei boli.
Nu inseamna ca mor toti la 2 ani dupa diagnostic.
La fel cum in Romania speranta de viata e 70 de ani parca, dar unii ajung la 100, asa si in cazul acelei tipe.

Nu va mai amagiti, regimul vegan nu e vreun tratament miraculos pentru nicio boala.
Si nici nu vad cum ar putea trata o boala un regim de subnutritie.

Edited by epetroiu, 24 September 2018 - 17:25.


#54
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Stiu caam pus o intrebare foarte grea.
Voi ce ati face in locul meu?
l ati lasa pe om pe mana doctorilor?
care ii vor spune ca boala e incurabila ?
si pem ei ii doare in 14?
Le au marir salariile.
Si ce se v a intampla.
doctoru care avea 30 de milioane si acu are 70 , se desteapta brusc si gaseste solutii?
are aceeasi aparatura , totul e la fel , nimic nu se va schimba in bine.\
degeaba dai salarii , daca oamenii n au cu ce sa lucrezze , .

dar pe de alta parte stau si ma intreb.

Oare de ce in mediu privat ,poate sa te dea afara oricine , oricand doreste si indiferent de ce salariu ai.

Oare de ce statu asta nu copiaza modelu privat , ca oricum cu toate belelele lui e de 100 de ori mai eficient.

Avem deja la stat salarii mai mari ca in ungaria si polonia.
Aia chiar sunt prosti de bubuie daca noi i am depasit.
Mai urmeaza noi majorari
trecem si de cehia si ce o mai fi.
suntem tari de tot.
Asta i prostia dusa la extrem

Cum sa ridici salarii aiurea si pacientul sa ti stea in spital in conditii ca n cuba sau venezuela?
Ori eu sunt prost , ori n am inteles despre ce e vorba.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate