Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Recuperare RCA după înstrăinare auto

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,682
  • Înscris: 21.08.2008
Impozitul platit joi, nici acum nu au intrat banii in contul Primariei, masina e deja vanduta...
Sau pot sa conditionez trimiterea contractelor de V-C de rambursarea impozitului de care va beneficia un an, masina a stat la mine de vineri pana sambata, practic nici doua zile.

Edited by danghetau, 16 March 2019 - 20:38.


#20
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
se vede ca esti roman, iti place sa faci orice numai sa mai "ciupesti" putin.
e treaba cum te-ai inteles cu cumparatorul, dar odata ce ai batut palma pe o suma de bani nu e corect sa schimbi regulile jocului.

plus ca daca ala vrea sa iti faca probleme, nu o inmatriculeaza, trece de cateva ori prin fata camerelor de rovinieta si te-a facut fericit: trebuie sa dai CNADR-ul in judecata ptr anularea amenzii.
asa ca ptr 100-200 lei mai bine stai cuminte.

Edited by rex, 16 March 2019 - 20:52.


#21
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,682
  • Înscris: 21.08.2008
Dar nu scrie pe talon instrainat catre... la data... cu semnatura? Tot ce face ala dupa data aia e treaba lui. Eventual pot sa nu mai trimit nici un fiscal, sa vedem "cine face probleme".
Nu stiu de ce ai tras concluzia ca as fi roman, doar intreb.
In plus, i-am lasat multe chestii bonus (toba noua, uleiuri, placute frana fata+spate nou-noute), am discutat un pret si la final i-am mai lasat 500 de lei.
Nu e chiar asa, nu am stiut ca se poate recupera din RCA, din impozit, din vigneta, de asta intreb.

#22
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postdanghetau, on 16 martie 2019 - 21:27, said:

In plus, i-am lasat multe chestii bonus (toba noua, uleiuri, placute frana fata+spate nou-noute), am discutat un pret si la final i-am mai lasat 500 de lei.
toba, uleiul, placutele fac parte din masina, nu i le-ai dat tu separat. ca le-ai schimbat recent sau acum 10 ani nu are nici o importanta.
iar ca i-ai lasat 500 lei asta a fost intelegerea ta cu el la vanzarea masinii.

ca tu vii acum si ceri sa iti mai dea si banii pe impozit asta arata doar neseriozitatea ta.
si faptul ca scrie pe talon instrainat catre nu are nici o importanta, poate sa mearga asa mult si bine pana il opreste politia sau pana la primul ITP peste 1-2 ani, timp in care iti pot veni muuuuulte amenzi de rovinieta si eventual de pod la ceranvoda.
iar apoi te vedem cum vii pe aici sa plangi ca ai primit amenzi si cum poti sa faci sa scapi de ele.

#23
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,682
  • Înscris: 21.08.2008
Bine.

#24
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Reinvii si eu acest topic cu speranta ca ma puteti informa si ajuta, insa de data asta catre Euroins. Am vandut ieri masina, am poza la treaba cu instrainatul, am chitanta si polita pe RCA, de data asta cum ar trebui sa procedez ca sa imi pot recupera banii pe asigurare. Practic, mai am polita pana pe 22.09.2021 si era pe numele mamei mele, as fi vrut sa pot recupera ceva daca se poate. Ma puteti sfatui va rog in acest sens cum ar trebui sa procedez si daca as putea sa le trimit prin email toate documentele si mai ales ce sa trimit?

Copie dupa contractul vanzare cumparare, copie dupa talon, ar mai fi nevoie si de copie dupa fiscalul pe care il va lua mama mea saptamana urmatoare sau sa trimit de pe acum mail? Multumesc.

#25
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Deci, sa inteleg ca nimeni nu isi mai bate capul cu asa ceva si ii lasa pe asiguratori cu banii acolo? Posted Image Clar nu stau in banii aia, e mai mult un principiu catre euroins, maine sau poimaine iau fiscalul la fosta masina si incerc prin email, mai ales ca fosta masina era pe numele mamei si este mai in varsta, poate nu oi fi nevoit sa o aduc personal...

Edited by Al3xandrus, 04 May 2021 - 14:12.


#26
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018
Am recuperat eu banii si de la RCA si de la Casco, la vanzarea masinii. Fiecare asigurator are un formular care trebuie completat. La formular, atasezi scan/copii de pe contractul de vanzare cumparare (cu viza de la Taxe si Impozite locale), CI, asigurare si chitanta. In maximum 7 zile primestii banii in contul pe care l-ai declarat in formular. Iti platesc banii restanti de la data trimiterii cererii, nu de la data vanzarii masinii. Eu am facut totul on-line, prin intermediul brokerului care mi-a vandut asigurarile dar te poti adresa si direct. Totul s-a intamplat luna trecuta, deci sunt informatii proaspete. Bafta!

Edited by officer_nats, 23 May 2021 - 15:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate