Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Intrebare monitor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
Eu am un monitor luat acum vreo 6 ani parca, Philips 190s
Tip display LCD
Diagonala 19
Timp de raspuns 8 ms
Dimensiune punct 0.294 mm
Format display Normal
Contrast dinamic 600:1
Aspect imagine 4:3
Luminozitate 250 cd/m2
Rezolutie 1280 x 1024
Lungime (mm) 424 mm
Latime (mm) 419 mm
Inaltime (mm) 236 mm

si ca sa stiu daca dau banii pe unul nou... e mare diferenta de calitate? vad ca contrastul dinamic, ce o fi ala, e 600 si la cele noi e 1000 plus alte diferente

monitor nou Monitor LED TN LG 23.5  24M38A-B 480lei :

Diagonala 23.6 inch
Tehnologie display TN
Tip rezolutie Full HD
Rezolutie optima 1920 x 1080
Tip iluminare fundal LED
Aspect imagine 16:9
Format ecran Wide
Tip suprafata display Anti glare
Luminozitate 200 cd/m²
Timp de raspuns 5 ms
Unghi maxim vizibilitate orizontala/verticala 160 / 170 grade
Contrast tipic 1000:1
Contrast dinamic 5 000 000 : 1
Dimensiune punct 0.271 mm
Rata de refresh orizontala 30 - 83 kHz
Rata de refresh verticala 56 - 75 Hz
Numar culori 16.7 milioane
Latime 556.2 mm
Inaltime 415.1 mm

Nu vad bine sau inaltimea la al meu e chiar mai mare? ciudat, avand numai 19' si celalalt 23'5
La asta nou scrie "Protejati-va ochii si vederea, in mod confortabil — Modul Flicker Safe (anti-tremur) si modul Reader (lectura) ajuta la maximizarea confortului vizual, protejandu-va ochii impotriva luminii albastre suparatoare si reducand nivelul de tremur aproape la zero." E o protectie de genul ochelarilor? Cand faci ochelari de vedere au protectie pt tv si monitor?

Exista oferte pe undeva mai ieftin sau perioade gen sarbatori sau sa iau second hand?

Edited by tarzaan, 14 September 2018 - 13:21.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Daca vrei diferenta de calitate alege ceva cu panel AH-IPS sau VA, nu prostii de TN ca in exemplul dat de tine.

#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Ideea e si daca initiatorul chiar are nevoie sa-si schimbe monitorul. Sau daca cu asta sau altul...
Te deranjeaza ceva la cel vechi? Vrei sa-l folosesti pe cel nou la ceva mai deosebit?
De obicei, cand cauti ceva si esti sigur ca vrei sa schimbi, stii ce sa urmaresti, ce calitate/defect vrei sa schimbi la vechiul produs.

Inaltimea la al tau e mai mare pentru ca al tau e monitor patrat, aspect 4:3, celalalt e 16:9, adica are forma dreptungiulara. Lungimea e mai mare decat latimea in mod observabil.

Edited by bai3tzash, 14 September 2018 - 13:48.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 tarzaan, on 14 septembrie 2018 - 13:18, said:



Merita cu varf si indesat sa schimbi un monitor 4:3. De asemenea si diagonala de 19. Un minim ar fi de 22".

Vei vedea diferentele imediat. Va fi alta viata cu un monitor wide si cu o diagonala mai mare.

Edited by MembruAnonim, 14 September 2018 - 13:50.


#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Ce-i drept, dupa ce am obserbat si eu ca e 4:3 monitorul, ma gandesc ca e posibil sa fie ceva monitor mai vechi. O sa se vada diferente fata de unul mai nou.
In plus, daca se uita la filme, se vad si ele altfel pe ecran.
Nu stiu daca e un sfat bun, dar poate gasesti si la mana a doua un monitor mai bun si mai ieftin, daca nu faci nimic deosebit cu acel monitor.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca sa nu mentionez ca va vedea o imbunatatire evidenta a calitatii imaginii.

Apropo, cine stie in ce an a fost produs acest model. Eu as miza undeva prin 2008, ceva in genul.

#7
jagdtiger

jagdtiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.08.2014
Nu te intereseaza contrastul dinamic, ci contrastul normal. Ala dinamic mareste rata de contrast dar in acelasi timp subexpune anumite portiuni din imagine. Daca te intereseaza un contrast foarte bun, atunci orienteaza-te catre panouri VA.
As recomanda monitorul ales de tine doar celor care isi doresc on monitor de gaming pentru consola si au buget mic.
Ai putea sa te orientezi catre un monitor cu panou IPS. Ai culori mai naturale decat celelate tipuri de panouri, unghuri de vizibilitate net superioare...
Flicker Free-ul ala e cu dus si-ntors. Ca sa fie cu adevarat flicker free trebuie sa foloseasca DC(direct curent). Nu stiu daca e si cazul monitorului ales de tine, multi producatori au pus in specificatiile monitoarelor flicker free desi nu erau cu adevarat.
Ochelarii normali de vedere nu au protectie pentru tv si monitoare, sunt ochelari de...vedere, nu de protectie. Pentru display-uri exista ochelari speciali de protectie. Aia de protectie te protejeaza in special de lumina albastra emisa de monitor. Modul Reader de care spuneai tu, reduce albastrul si iti face imaginea mai calda, cu o tenta mai galbuie...chiar spre rosu.

#8
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
Alea cu AH-IPS sau VA cred ca sunt scumpe, de fapt am gasit numai IPS, e bun si ala? Sau poate o sa iau vreunu de 2-3 mil si gata, ca nu vad diferente la specificatii fata de alea mai scumpe. Nu prea inteleg de ce mai toate pe emag au taiat pretul si reducere vreo 27%

Edited by tarzaan, 14 September 2018 - 15:08.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este adevarat ca un VA/IPS etc este bun. Insa trebuie sa bagi ceva mai multi bani. Initiatorul vrea ceva de buget.

Edited by MembruAnonim, 14 September 2018 - 15:13.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Pai el se gandea sa dea 480 de lei pe un LG cu TN...

In banii aia gaseste fara probleme VA - contrast 3000:1 - static.
Ex - https://www.emag.ro/...2/pd/D7CSBYBBM/

Initiator, daca vrei la emag, bifeaza tot ce e incercuit mai jos si da sa sorteze dupa pret crescator. Sigur vei gasi ceva bun.

PS - vad ca cel mai mic pret e la 332 de lei - AH-IPS LG.
Rezolutia e cam mica si e LG - panel bun, restul cam scartaie.
Dar daca iei un monitor sa te tina cativa ani poti plusa cred al 4-500 de lei.

Attached Files



#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Vezi ce placa video ai. Un monitor mai sus, cere mai multe resurse si se poate sa simti poticneli in aplicatii mai gurmande, cum nu simteai cu monitorul actual.

#12
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
am geforce gtx 750, i3-6100, e ok? Da din astea slabe TFT, LCD sau LED nu e vreunul mai bun? la unele scrie chiar ca au si TFT si LCD, astea or fi mai bune. Am gasit IPS https://www.pcgarage...-freesync-75hz/ .
Exista monitoare cu ceva protectie ca in exemplul dat in primul post? ca ma ustura ochii rau cand stau mult, am o boala ceva, la medic am fost degeaba

Edited by tarzaan, 14 September 2018 - 15:30.


#13
jagdtiger

jagdtiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.08.2014
Dar de ce propui tu numai monitoare de 75Hz?

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
TFT=LCD - e tipul de ecran folosit.
PLS,VA,TN,IPS - tehnologia folosita ptr obtinerea ecranului.
LED - tipul iluminarii folosite - in spatele ecranului. Pe vremuri - in mod cert la vechitura ta - se folosea neon.

#15
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
adica ce are ca are 75 Hz? ca ma faci sa lungesc postul... Ce e un cablu HDMI de intreaba astia in comentarii daca vine cu el, ca pe net scriu aia o ora nu sunt in stare sa explice in doua cuvinte
Poate fi folosit si ca televizor unul dinasta de vreo 5mil? Si mai intrebasem daca unele au protectie ochi, ca am o iritatie boala ceva cand stau mult

Edited by tarzaan, 14 September 2018 - 15:39.


#16
jagdtiger

jagdtiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.08.2014
Nu are nimic 75 Hz doar ca dai bani in plus pt aia 15Hz. Iti iei un monitor cu multi Hz daca il cumperi pentru gaming, iar pentru gaming pe pc iti trebuie 144Hz, timp de raspuns si input lag mic, precum si o placa video care sa scoata 144 fps in jocuri.
HDMI-ul ala e interfata prin care conectezi monitorul la placa video. Transmite atat semnalul audio cat si cel video in format digital.
Poti folosi monitoril ca TV doar daca iti cumperi si un TV Tuner. Nu are in spate mufa sa bagi antena TV.

Uite doua modele ok pentru buget mic, primul cu panou IPS, celalat VA, ambele cu diagonala de 23.8", FullHD, Flicker Free
https://www.pcgarage...nch-5-ms-black/
https://www.pcgarage...inch-4ms-black/

Edited by jagdtiger, 14 September 2018 - 16:26.


#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cel mai mare avantaj este diagonala si rezolutia. O sa-ti permita sa stai la o distanta rezonabila fara sa te chiorasti. In 2018 monitoare 4:3 n-ar trebui sa mai existe decit la posta, linga imprimanta cu ace care scoate o pagina in vreo 4 minute...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate