Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Taxa regularizare - RECEPTIE "Extindere si mansardare casa familiala"

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nonado

nonado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.04.2009
Buna ziua, rog lamurirea in urmatoarea situatie:

- trebuie sa facem receptia pt. extindere si mansardare casa familiala
- constructia NOUA = 47,2 mp AU
- autorizatia de construire este data pe toata suprafata casei (166 mp AD)
- pe toate plansele/desenele ing.arhitect este scrisa "Suprafata propusa" = 166 AD
- primaria mi-a calculat "Taxa de Regularizare" pe toata suprafata casei, nu doar pe suprafata nou construita

   Noi credeam ca vom achita acea taxa de regularizare doar pentru suprafata nou construita... Pentru suprafata constructiei vechi a fost o data facuta receptia si achitata taxa. Nu intelegem de ce sa o mai platim din nou...

  Este legal sa fie aplicata taxa de regularizare pe toata suprafata casei SAU doar pe suprafata nou construita?

Multumesc anticipat.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Cam vagi informatiile.
Primaria ce raspuns v-a dat la intrebarile astea?

Edited by adisz, 14 September 2018 - 12:25.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
DA
Este legal - Legea nr. 571/2003 si HGR nr. 447/2004
De fapt se regularizeaza si cotele legale impreuna cu taxele

Acum e clar ?

#4
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Informatia care te intereseaza pe tine este in autorizatia de constructie.
Acolo scrie cati mp construiesti. Daca scrie 166, inseamna ca s-a gresit atunci cand s-a depus.

Tu ai platit deja taxa respectiva, acum platesti o completare, in functie de valoarea declarata a constructiei.
Solutia ar fi sa faci o evaluare doar pe suprafata nou construita, la o suma corecta.

#5
nonado

nonado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.04.2009
Nu ma refer la taxa pt valoarea declarata a constructiei, pe care o achit la ISC. Aia s-a aplicat exact pe valoarea declarata (0,5% si 0,1% pe valoarea de 35 400 lei), atunci cand am inceput lucrarile, deci e ok.

  Ma refer strict la taxa de regularizare de la PRIMARIE (adica, la "Valoarea impozabila a cladirii"). Am vazut in declaratia respectiva ca mi-au calculat pe SUPRAFATA (asa scrie in declaratie):

  - "Suprafata construita desfasurata" = 166 mp

  - "Valoarea impozabila a cladirii, potrivit Anexei nr. 1 din Ordonanta"  = 1000 lei/mp

  - "Valoarea impozabila a cladirii" = 166 000 LEI

De la valoarea asta pleaca apoi calculul pt. ISC, pt regularizare. Eu am iesit cu MINUS in declaratie si astfel, acel 1% (platit la PRIMARIE) se va aplica pe "Valoarea impozabila a cladirii" (adica, pe suma de 166 000 lei si ISC-ul va aplica cotele tot pe suma de 166 000lei.

  Nu inteleg cum sa platesc taxe pt. valoarea de 166 000 lei, cand constructia NOUA a avut valoarea de 35 000 lei (reala si declarata)????

  Si nu inteleg de ce e legal sa se calculeze pe suprafata TOTALA  a cladirii de 166 mp (cea veche plus cea noua) si nu DOAR pe suprafata NOU CONSTRUITA de 47 mp...???

  Mai intai trebuie sa stiu concret care este LEGEA in privinta aplicarii cotei de 1% - se aplica strict pe suprafata nou construita SAU pe suprafata intregii cladiri (cea veche + cea noua).

  Primaria nu a vrut sa-mi spuna concret, motivand ca asa sunt legile si sa le caut eu sa le citesc.
  Chiar daca le citesc, oricum nu ma pot lamuri, pentru ca eu NU sunt in domeniu si NU am cum sa inteleg/interpretez toate acele texte de specialitate.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Se aplica PE SUPRAFATA INTREGII CLADIRI

LEGE nr. 50 din 29 iulie 1991
privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii

Ordin nr. 839 din 12 Octombrie 2009 pentru aprobarea Normelor merologice de aplicare a Legii 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii

LEGE nr. 10 din 18 ianuarie 1995 (*actualizată*) privind calitatea în construcţii

SPOR LA CITIT

P.S. - NU conteaza ce valoare declari matale
Poti declara 1 leu dar, stabilirea valorii REALE este cu totul si cu totul alta poveste pentru care va trebui sa deschizi alt post.

O zi buna

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate