Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

AEB - autonomous electronic braking - siguranta pe primul plan.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Îți dai seama că tu creezi confuzie ?

Produci panică...

Faci tu așa ?

Attached File  bmw-turn-signal-action.gif   1.7MB   19 downloads


Și lumea face așa ?

Attached File  1728574.gif   1.91MB   19 downloads

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
@Reactor2015 - la bemweu stiu ca poti seta gradul de preventie, iar cel default e enervant rau.

#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostReactor2015, on 14 septembrie 2018 - 12:56, said:

Pe mine ma bazaie la cap destul de des din cauza modului in care fac depasirile. Cand vede ca vin lansat din spate (si inca nu semnalizez) incepe sa faca imedia panarama (de doua ori mi-a si franat usor chiar cu o fractiune de secunda inainte sa semnalizez) ca nu stie ca eu de fapt o sa intru in depasire. Apoi, din cauza vitezei, sistemul de avertizare pentru unghi mort uneori incepe si el si face panarama si imi spune ca am masina pe dreapta si nu pot sa intru la loc pe banda fix din cauza ca semnalizez Posted Image Daca merg mai incet apuca sa-si dea seama ca de fapt este ok ce fac eu. Altfel, toate sistemele astea sunt cu mine acolo sa nu zica ca ma plictisesc la volan.
Exact ce  vroiam eu sa subliniez ....sistemul nu cunoaste toate situatiile posibile!!!
Sau mai e problema reactiei intarziate a sistemului, pentru ca la momentul iregistrarii facute de senzori situatia era una  si la momentul executarii manevrei de catre sistem daca au trecut deja secunde situatia e alta deja. De aia sistemele astea in primul rand trebuie sa fie responsive. Ca si la GPS care trebuie sa fie foarte rapid pentru ca in bucuresti spre exemplu ai intersectii din 50 in 50 metrii si pana se hotaraste GPS-ul sa vorbeasca ai trecut de mult pe langa intersectia la  care trebuia sa virezi.

#22
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
O poveste scurta care partial pare offtopic dar in final poate avea legatura cu AEB.

Locuiesc pe o strada relativ micuta dar intrarea pe ea se face de pe o strada mare (cu 2 benzi pe sens) intens circulata care desi este in oras are 70km/h limita de viteza. Ca sa intru la mine pe strada eu incep sa incetinesc cu cca 200m inainte sa fac stanga si semnalizez tot cam de atunci. Altfel, daca as semnaliza cu 50m inainte sa spun, sigur se pupa careva fara AEB :D
Este deja gest reflex sa semnalizez atat de departe si sa fiu cu ochii in oglinzi sa vad ce fac cei din spate. Cel mai des se intampla ca cei care sunt dupa mine pe banda 2 sa doreasca sa ma depaseasca pe banda 1 unde surpriza, este plin de obicei si sa vezi ingramadeala acolo...

Asta e, uneori trebuie sa ne adaptam si sa fim mai preventivi decat... Papa :D

#23
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Daca franai prea aproape de locul unde virai te injurau aia din spate ca de ce ai virat asa brusc....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate