Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

S9 sau Note 8

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
Decizie finala S8+

Din pacate S9+ imi depaseste bugetul impus (pragul psihologic) de 3000 RON.

Apropo mai e valabila oferta cu BUYBACK la Note 9? Nu de alta dar am un Note stricat pe acasa si parca cu o reducere de 1000 Ron as lua Note 9 chiar daca imi depaseste bugetul.
Sau oferta e valabila doar daca telefonul e functional?

PS:

Am gasit pana la urma, da este valabila reducerea dar doar in magazinele Samsung Mobile Store din București (AFI Cotroceni și Mega Mall) sau Ploiești (AFI Ploiești), si pentru Note 9 e valabila chiar daca telefonul nu mai este functional.

Din pacate eu sunt din Timisoara si nu am drum spre Bucuresti/Ploiesti.

Edited by sgn30, 14 September 2018 - 09:51.


#20
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Eu am S8+ si sunt 100% multumit de el. Diferente majore fata de S9+ nu sunt, in afara de camera. Bateria este mai mare decat la Note 8. Eu zic ca e o alegere buna, cat timp nu vrei sa depasesti bugetul.

#21
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

View PostWater100, on 14 septembrie 2018 - 08:34, said:

Si cu ce crezi tu ca e mai bun s9 ca s8? La aspect sunt identice iar diferentele de performanta se vad doar in teste, nu in utilizarea zilnica.
la update-urile de soft. la s8, am asteptat android 8 de mi s-au lungit urechile. a intarziat aproape un an, si alt android mai nou probabil nu mai vede. din punctul asta de vedere, recomand ultima versiune, care probabil va mai primi cel putin o versiune mai noua de android. deci dupa mine, s9    :)

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Este la emag baneasa S9 la 2600lei parca. Au preturi bune la o gramada de produse, acuma s-a deschis showroom-ul.

#23
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
Dar eu sunt din Timisoara

Fac azi o vizita pana la Vodafone ca si ei participa/au participat la oferta de buyback pentru Note 9. Daca imi fac reducere de 1000 Ron si mi-l dau la 3700 il cumpar.

Edited by sgn30, 14 September 2018 - 10:44.


#24
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
Am vorbit mai devreme cu cei de la Vodafone si la ei oferta cu BuyBack a fost valabila doar atunci cand s-au facut precomenzi.
Pacat.... Se pare ca voi ramane la S8+

#25
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Iei legătura cu oamenii de la Samsung din București, le prezinți situația, poze etc. Au fost cazuri în care s-a trimis telefonul prin curier și au făcut actele pentru evaluare.

#26
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View PostMusafirulCreativ, on 14 septembrie 2018 - 10:26, said:

Eu am S8+ si sunt 100% multumit de el. Diferente majore fata de S9+ nu sunt, in afara de camera. Bateria este mai mare decat la Note 8. Eu zic ca e o alegere buna, cat timp nu vrei sa depasesti bugetul.

Desi initiatorul deja a decis, S8+ si S9+ nu sunt la fel.
S9+ are RAM mai rapid de tip LPDDR4x, S8+ are RAM mai lent tip LPDDR 4.
S9+ are sunet stereo si se aude mult mai tare, clar si plin
S9+ are un ecran mult mai bun la toate capitolele si aprtine unei noi generatii de AMOLED fara riscul dungilor verzi sau roz.
Procesorul lui S9+ este mai rapid.

Edited by i0nut_tt, 14 September 2018 - 19:43.


#27
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Nu s la fel,dar nici preturile nu sunt la fel,merita diferenta pentru o utilizare normala??
Tu o sa spui ca da,divinizezi s9 plus si trebuie sa ti justifici cheltuiala,cei care nu au obsesia asta mai analizeaza,pentru unii conteaza 800 de lei,plus ca diferenta nu prea o vor simti.

#28
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Am precizat prin primele cuvinte "initiatorul deja a decis", scopul nu era sa ii propun sa cumpere S9+, ci sa combat chestia cu S8+ = S9+.
Daca Samsung scoate la anul S10+ in aceeasi carcasa cu S9+, elimina margineaza de jos, pastreaza orientarea camerelor de pe spate dar pune un ecran 4k, alte module foto, procesor pe 7nm, LPDDR 5, UFS 3.0 si altele , sunt convins 100% ca o sa fie oameni care sa zica faptul ca: "sunt egale!".
Aparentele inseala, iar Samsung a "beneficiat" la greu "datorita" publicatiilor care au ajuns la concluziile: S8=S9, S8+=S9+

Edited by i0nut_tt, 15 September 2018 - 06:05.


#29
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Nu cred ca diferenta la display se observa asa tare,viteza cu atat mai putin conteaza.
Te referi la sunetul ala stereo de la care plange lumea ca le vibreaza telefonul ?stiu stiu nu vibreaza ,rezoneaza,dar e de cacao ,nu??

Edited by silviu03, 15 September 2018 - 15:01.


#30
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Poate intre Note 8 si S9/S9+, dar intre S8+ si S9+ se vede diferenta la display.
S-a plans unul, nu toti, daca are si frecvente joase(aka Bass) si se aude si tare ce ai dori?
Nici nu rezoneaza se simte cum vibreaza usor partea de jos la volum maxim, dar este un vibrat cauzat de bass si de tobe nu de orice sunet.
O incinta de lemn pentru difuzorul de jos(din partea inferioara a telefonului)te multumeste, sau poate una de sticla?
Sa revenim la realitate, nu afecteaza sunetul asta este important.
Scrie  "lui" Samsung o sugestie:
" Subsemnatul, Silviu xxxyyyzzz, in calitate de posesor al unui X, nu sunt multumit de sunetul de pe S9/S9+, sa il faceti sa se auda mai slab, ca pe Iphoneul meu, si sa nu mai vibreze incinta difuzorului, facuta din plastic.
Incinta doresc sa fie din sticla/lemn/aluminiu, ca utilizatorii de S9/S9+ sa aiba si ei <<greutate in buzunare>> cum au utilizatorii de Apple, <<pe barosaneala"
Semnat Silviu xxxyyyzzz, neutru: Hail Apple! ."
:)

Edited by i0nut_tt, 15 September 2018 - 15:30.


#31
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Subsemnatul Silviu nu ascula muzica la difuzoarele telefonului,de fapt nu asculta deloc muzica la telefon,asa ca iti dai seama cat imi pasa cum se aude :)
Iti mai spun inca o data: in afara de camere mare diferenta nu este intre telefoane,lucru normal,sunt mici inbunatatiri pe ici pe colo,asta clar,dar totul se rezuma la diferenta de pret,in functie de buzunarul fiecaruia si de ceea ce face cu telefonul,merita sau nu.
Legat de glumitele tale,ti am mai spus ca la capitolul umor esti repetent.

#32
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
:) Eu ascult muzica de pe telefon, ori prin casti, ori prin difuzoare cand varianta mirroring pe TV(conectat sau nu la sistem audio) mi se pare inoportuna: adica situatia cand nu doresc sa am un volum prea mare(TV cu sau fara sistem audio) sau cand nu doresc sa ascult prin casti.
Ascultatul prin casti duce la surzenie. :)

#33
Hyper

Hyper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.10.2003
S9+ la 2849 ron la domo si cel .

#34
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 08.11.2013

View PostHyper, on 17 septembrie 2018 - 06:14, said:

S9+ la 2849 ron la domo si cel .
Link? Eu il vad doar la 3500+

Edited by DarkMinion, 20 September 2018 - 13:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate