Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Attila Biro arestat in Bulgaria

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#37
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,278
  • Înscris: 05.08.2015

View PostGingisHan2015, on 14 septembrie 2018 - 17:57, said:

Cum sa nu stie nici dracu ? Marko si Biro sunt numele de familie .Orice tzanc de doi ani a auzit inclusiv la tv, Marko Bela, Szillart Peter, Tokes Laszlo, Nagy Imre, Frunda Gyorgy etc etc .
In finlandeza si maghiara regula lingvistica asta este .Si in islandeza .

Bre, Marko si Attila pot fi atat nume de botez cat si nume de familie.

Dincolo de personalitati, habar n-ai care-i numele de botez si care-i numele de familie daca pe unul il cheama Marko Attila pentru ca nu stii ce conventie este folosita in insiruire. Desigur, daca il auzi dintr-o sursa ungureasca e clar. Dar daca nu?

Ai auzit de Bela Bartok? Ai auzit vreodata sa-i zica cineva Bartok Bela, cf. conventiei unguresti?

https://en.wikipedia...
https://hu.wikipedia...a_(zeneszerzƑ)

Edited by Mount_Yerrmom, 14 September 2018 - 18:05.


#38
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu am habar .Ca m-am nascut si am trait multi ani in zona in care erau cu zecile de mii . Faptul ca occidentalii au transcris asa numele nu inseamna ca regulile lingvistice se schimba .
La Bela Bartok e transcris pe dos ca asa vor ei in sursa lor .Dar in Ungaria n-o sa gasesti niciodata  asa ceva in transcriere .
Iar la Biro asta, articolu le scris de un roman banuiesc,  ca nu l-am citit .Si romanii din afara arcului carpatic habar n-au de asta .Plus comunismul care incerca o asimilare a contribuit si el la asta .
De asta s-a ajuns aici, dar te asigur ca nici un maghiar n-o sa pronunte vreodata Ladislau Boloni ca la noi .
Poti sa ma contrazici cat vrei, tot asa ramane regula .

#39
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View PostGingisHan2015, on 14 septembrie 2018 - 17:47, said:


Asta nu inseamna nimic .In limba maghiara se scrie intai numele si apoi prenumele .O sa iti dai seama rapid daca esti de buna credinta aruncand ochii pe un ziar maghiar daca pe mine nu ma crezi .
E usor de dedus care e numele si care prenumele acolo, chiar daca nu stii ungureste . Deruleaza de sus pana jos ca ai o gramada de nume acolo .Ultima replica .Sau intreaba pe Horica .
http://magyarhirlap.hu/

O fi. Dar nu inteleg de ce tot insisti cu asta cand asta se prezinta ca Atilla Biro.

#40
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,278
  • Înscris: 05.08.2015

View PostGingisHan2015, on 14 septembrie 2018 - 18:15, said:

Eu am habar .Ca m-am nascut si am trait multi ani in zona in care erau cu zecile de mii . Faptul ca occidentalii au transcris asa numele nu inseamna ca regulile lingvistice se schimba .
La Bela Bartok e transcris pe dos ca asa vor ei in sursa lor .Dar in Ungaria n-o sa gasesti niciodata  asa ceva in transcriere .
Iar la Biro asta, articolu le scris de un roman banuiesc,  ca nu l-am citit .Si romanii din afara arcului carpatic habar n-au de asta .Plus comunismul care incerca o asimilare a contribuit si el la asta .
De asta s-a ajuns aici, dar te asigur ca nici un maghiar n-o sa pronunte vreodata Ladislau Boloni ca la noi .
Poti sa ma contrazici cat vrei, tot asa ramane regula .

Ba nene! Tu vorbesti de unguri si de Ungaria si de cum se zice in ungureste

Aici vorbim in romaneste si comentam o stire aparuta in romaneste

In mod normal toate numele unguresti care apar in romaneste [englezeste, frantuzeste, ruseste, plm] ar trebui adaptate conventiei din limba respectiva

Dar pentru ca ungureasca este ermetica, n-o intelege nici pulea si nici nu-si bate capul, poti sa gasesti barbarisme precum Marko Bela zis in romaneste.

O aberatie. Pentru ca nu de putine ori, sunt convins, domnul respectiv este interpelat cu "domnu' Bela" pentru ca romanu' e obisnuit sa fie pe dos.

Uneori se intampla si cu numele romanesti la fel. Daca pe unul il cheama Ion Moldoveanu ii zici "domnu Moldoveanu" pentru ca e evident care cum e. Dar daca il cheama Ion Vlad - tinand cont ca sunt multi care se prezinta ca la catalog - ii zici "domnu Vlad" dar, de fapt, poate ca el e "domnu Ion".

Media ar trebui sa faca research si sa foloseasca sistematic in limba romana numele unguresti cf. conventiei din limba romana. Asa cum zici Viktor Orban si Bela Bartok, nu Domokos Geza si Marko Bela... plm

Edited by Mount_Yerrmom, 14 September 2018 - 18:34.


#41
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Parca esti pesedist sa mor .Numa aia o tin langa si daca n-au dreptate .Daca n-am fi fost alaturi pe unele topicuri mai as crede asta .In fine .Va las .

Edited by GingisHan2015, 14 September 2018 - 18:37.


#42
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
inca o dovada ca romanul daca ii intra ceva in cap nu-i scoti nici cu forcepsul; poti sa-i explici tu ce reguli vrei el tot pe a lui o tine :) d-aia e si la nivelul la care e

#43
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,278
  • Înscris: 05.08.2015
Pe scurt ca simt ca mi se mucifica creierii cand va citesc

1. Nimeni n-a constestat ca in ungureste conventia impune Nume + Prenume. In ceea ce ma priveste - nu stiu altii - nu sunt privat de aceasta informatie

2. A folosi sau a insista autist ca ar trebui folosita aceasta conventie si in alta limba decat ungureasca este un barbarism

N-aveti decat sa spuneti Orban Viktor, Bartok Bela, Soros Gyorgy, Puskas Ferenc, Liszt Ferenc - ati fi penibili oriunde altundeva decat in Ungaria. Dar cine sunt eu sa va impiedic sa purtati scufia de clown cu clopotei?

#44
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostGingisHan2015, on 14 septembrie 2018 - 13:56, said:

Mai simplu era sa recunoasteti ca habar n-aveti de maghiara si gata .
Nu am mare habar de limba maghiara, dar este foare simplu este sa recunosc ca tu ai o marota cu maghiarii,  Érthető?



Ti-am dat un exemplu aproape de ceea ce cunosti in mod nemijlocit: cum te prezinti in fata superiorului? Folosind numele sau prenumele? Cum iti ai subordonatii in evidenta( ca te-ai laudat ca ai subordonati) folosind nume + prenume sau prenume + nume?

Folosind regula "common sense" iti spun ca sustii o gugumanie, fiindca asta este o conventie fara legatura cu limba vorbita,  aplicata sau nu in functie de practicalitatea ei. Si ti-am dat exemplul din Romania, din insitutia din care faci parte, care iti cam contrazice teoria.
Pe PM Ungariei il stie lumea de Viktor Mihaly Orban, toti membrii cabinetului Ungariei sunt listati cu prenume + nume in mass-media.

Indiferent de situatie, este amuzant cand nu poti sa vezi padurea din cauza copacilor. Combinatia nume-prenume a ziaristului arestat pentru ca facea investigatii asupra matrapazlacurilor facute de slujbasii guvernamentali sau administrativi se pare ca este mult mai importanta decat evenimentul arestarii sale.
Data viitoare cand te mai infoi ca vrei sa iti raspunda lumea la subiectul topicului sa iti aduci aminte de off-topicul copios pe care l-ai produs aici. :D

#45
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostMount_Yerrmom, on 14 septembrie 2018 - 18:33, said:

Ba nene! Tu vorbesti de unguri si de Ungaria si de cum se zice in ungureste

Aici vorbim in romaneste si comentam o stire aparuta in romaneste

In mod normal toate numele unguresti care apar in romaneste [englezeste, frantuzeste, ruseste, plm] ar trebui adaptate conventiei din limba respectiva

Dar pentru ca ungureasca este ermetica, n-o intelege nici pulea si nici nu-si bate capul, poti sa gasesti barbarisme precum Marko Bela zis in romaneste.

O aberatie. Pentru ca nu de putine ori, sunt convins, domnul respectiv este interpelat cu "domnu' Bela" pentru ca romanu' e obisnuit sa fie pe dos.

Uneori se intampla si cu numele romanesti la fel. Daca pe unul il cheama Ion Moldoveanu ii zici "domnu Moldoveanu" pentru ca e evident care cum e. Dar daca il cheama Ion Vlad - tinand cont ca sunt multi care se prezinta ca la catalog - ii zici "domnu Vlad" dar, de fapt, poate ca el e "domnu Ion".

Media ar trebui sa faca research si sa foloseasca sistematic in limba romana numele unguresti cf. conventiei din limba romana. Asa cum zici Viktor Orban si Bela Bartok, nu Domokos Geza si Marko Bela... plm
Toata ziua esti cu carnea in gura si mai zici ca ti-e foame.
Ungureasca este ermetica doar pentru romani cu capul ermetic.
In Ungaria si ungureste formula scrierii si prezentarii numelui este NUME, PRENUME. Adica Bartók Béla, Domokos Géza, Almási István, Bácskai Vera, Balázs Anna, Török Anna,
Széles Anna.

Nu rare ori in uzanta maghiara mai gasesti numele femeii casatorite, purtand prenumele barbatului cu terminatie "né" de la d-na.
Exemplu; Boros Istvánné, Szatmári László

LE; se numeste Attila Biro, in romaneste. In titlul topicului este gresit. Este Attila nu Atilla. Corect este intodeuna cu 2 de T, nu cu 2x L

Edited by WestPoint, 14 September 2018 - 22:18.


#46
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Westpoint eu asta  am spus .Dar e greu  . Mai simplu era să accepte că greșesc .  Iar pe site la guvernul maghiar in secțiunea in limba maghiara așa sunt scrise numele .
Nume întâi prenume după . E Orban Viktor nu aberatiile miticist americane .
http://www.kormany.hu/hu

Edited by GingisHan2015, 15 September 2018 - 05:09.


#47
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Poate indreapta cineva si aberatia din titlu totusi .Pe om il cheama Attila, se vede si din link .Nu Atilla .Parca stalcirea numelor si prenumelor nu era acceptata .

#48
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
@WestPoint
Da, scuze. Multumesc ca mi-ai atras atentia. C/p din stirea Hotnews :)

@GingisHan2015
Eu zic sa-mi dai raport direct, daca tot e interzis.
Legat de ordine: omul asa isi zice, asa ii zic si eu.

Edited by catalina1, 15 September 2018 - 06:01.


#49
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu nu dau nici un raport .Si West point ti-a confirmat ce spusesem si eu .Din partea mea poti lasa asa  daca egoul exacerbat te impiedica sa recunosti ca suntem oameni supusi greselii ..Dar regula e regula si ar trebui sa fie respectata .Ai inventat oricum un prenume nou, Atilla .

#50
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Lui WestPoint i-am raspuns altfel. Cu scuze. Pentru ca a scris politicos.
Tocmai pentru ca e o simpla greseala, nu e nevoie sa ai acest ton.

Revenim ontopic?

Edited by catalina1, 15 September 2018 - 07:11.


#51
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Vai-vai. Omu' ii in temnita bulgareasca si voi va certati cum ii trecut in buletin. :D
Acuma, au si bulgarii Dregnii lor, poate mai multi, numa' ca la ei nu exista "stat paralel" si nu are cine sa-i aresteze. Asa ca aia fac legea. Nasol sa fii reporter pe acolo.

#52
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,278
  • Înscris: 05.08.2015
In romaneste este Attila Biro, Viktor Orban, Bela Bartok, Franz Liszt, George Soros, etc.

Toata lumea stie ca in ungureste este pe dos.

Desi sunt unii care, iar si iar, vor sa lase impresia ca sunt in posesia unor cunostinte de care ceilalti sunt privati. Nu puilor. Toata lumea stie ca in ungureste este invers. Cunostintele de care sunteti foarte mandri sunt common knowledge.

Nu intereseaza pe nimeni cum e in ungureste pentru ca nimeni nu vorbeste ungureste in afara de unguri.

View PostWestPoint, on 14 septembrie 2018 - 22:12, said:

se numeste Attila Biro, in romaneste

:lol:

ia-ti portia :ciocan:

#53
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postcatalina1, on 15 septembrie 2018 - 07:08, said:

Lui WestPoint i-am raspuns altfel. Cu scuze. Pentru ca a scris politicos.
Tocmai pentru ca e o simpla greseala, nu e nevoie sa ai acest ton.

Revenim ontopic?
Nu cred ca este nevoie de scuze, sunt multi care nu scriu corect Attila.
Interventia mea era focusat pe o afirmatie infantila a lui Mount_Yerrmom, care nu accepta ca in unele tari sunt alte uzante.
El sunt ferm convins ca merge in Noua Zeelanda si spune ca aia circula pe partea gresita a carosabilului, ca si englezii.

Infara de asta in tot timpul comunismului, in Romania a fost aceasi formula de prezentare cu Nume+Prenume, mai putin artistii sau persoanele "importante"
De ci formula de prezentare si scriere era Ardelean Vasile, Moldovan Ionel, Szabi Istvan, Biro Attila, Merkel Angela, Johannis Klaus Werner

Si apropo, cum se descriu culorile tricolorului romanesc?

Roșu-i focul vitejiei,
Jertfele ce-n veci nu pier
Galben, aurul câmpiei,
Și-albastru-al nostru cer.

Edited by WestPoint, 15 September 2018 - 20:34.


#54
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi place ca la Unguri, Japonezi, Coreeni cu numele de familie înainte. Urăsc formula Prenume - Nume.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate