Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Terenuri in Ghimbav -Brasov

Masina noua 25000 euro pentru o p...

gps garmin-nu pot face update(you...

merita boxele 2.0 cu bluetooth ?
 IOS 12 - Screen Time (ce faci pe ...

Eroare instalare Windows 10

Ajutorr! Porumbel bolnav

Uite asa se pune pe butuci econom...
 Recomandare silicon capac culbutori

Amazon evita plata taxelor

EURO 2020 va scurta anul scolar

Probleme icloud
 Conectare microlab solo-7c la lap...

Sunteți de acord cu Legea de revi...

Achizitie TV 4k

Heinner

Platile online se rezuma doar la Euro si Dolari ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

Shieu

Shieu

Active Member

• Grup: Senior Members
Salut, fac si eu pentru prima data o plata pe un site (altul decat paypal), cardul meu e un Visa Electron
emis de Unicredit Tiriac, niciodata n-am avut probleme cu platile online, dar astazi am incercat sa cumpar,
pentru un prieten din Emirate,  niste credit de la un Provider de telefonie, am introdus toate datele de pe card, m-am asigurat ca suma care vreau sa o platesc echivaleaza cu cea in Lei, am bagat codul acela 3D secure, dar la sfarsitul procesului, imi apare o eroare ' The transaction denied by card issuer', Poate fi, oare, ca vreau sa platesc
in dinarhi sau pur si simplu banca nu vrea sa auda de astfel de tranzactii si trebuie sunat,
tin sa mentionez ca situl cu pricina suporta platile online, atat de pe carduri VIZA cat si MASTERCARD.

Edited by Shieu, 13 September 2018 - 23:15.

pasilla

pasilla

Guru Member

Visa Electron nu e Visa.
Trebuie sa te informezi la banca ta, daca cu acel card poti face plati interntionale/online.

Edited by pasilla, 13 September 2018 - 23:29.

mkscorpion0

mkscorpion0

Active Member

Multe banci deja incep sa scoata de pe piata cardurile Visa Electron ori le inlocuiesc cu Visa (simplu). Exemplu ING care a scos Visa Electron.
Sunt anumite carduri Visa Electron care nu permit tranzactii online. Eu pana acum nu am intalnit cu toate ca am avut si Visa Electron si am reusit sa fac plati online fara probleme.

Apropo, stiam ca nu mai exista Unicredit Tiriac (si-a schimbat numele). Unicredit Bank mai nou.

le:

Sfatul meu este sa scapi de banca asta. Ramai la ei doar daca te leaga ceva, un credit, compania unde lucrezi ti-a impus aceasta banca etc.
Ai cont curent Genius Clasic? Sau GeniusCont iCont ? Ori GeniusCont Junior ?
Mergi pe ING. Ai fix aceleasi beneficii. Si iti dau un card Visa Clasic .

Edited by mkscorpion0, 13 September 2018 - 23:45.

Shieu

Shieu

Active Member

View Postpasilla, on 13 septembrie 2018 - 23:29, said:

Visa Electron nu e Visa.
Trebuie sa te informezi la banca ta, daca cu acel card poti face plati interntionale/online.

Am platit prin Paypal, deci merge.

sorin147

sorin147

Active Member

• Grup: Members
Daca ai rezolvat-o foarte bine. :)
Cat despre problema initiala, vorbeste la banca, s-ar putea ca ei sa fi blocat tranzactia pentru ca moneda respectiva este trecuta la NU (terorism, spalare de bani..) sau pur si simplu nu aveau un curs pentru ea in acel moment.

don_dannielo

don_dannielo

Bah! Are we more than dumb sheep?

Cam penibil ca banca ta sa-ti trimita codul 3dsecure si apoi tot ea sa refuze tranzactia.
Sigur l-ai introdus corect?

Edited by don_dannielo, 14 September 2018 - 06:34.

johnsmith07

johnsmith07

Member

• Grup: Members
Foarte probabil ca banca nu are nici o legatura cu ce ai patit tu, adica din punctul lor de vedere tranzactia poate fi facuta.
Asigura-te ca nu ai limitare pe card, care sa interzica anumite tranzactii. De ex. verifica secured/nonsecured internet transaction limits

Anunturi

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate