Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Scaun birou - recomandare

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
hestiaxx

hestiaxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.08.2018
Buget pana la 2500 ron.
Ma gandesc la gaming chairs.

Nu vreau sa cumpar Ikea Markus. Nu inteleg de ce recomanda toata lumea acest scaun. Este de 2 bani.

Vreau sa stau pe el minim 10 ore pe zi.

Ce imi recomandati?

Edited by hestiaxx, 13 September 2018 - 22:40.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Iti recomand scaun confortabil. Nu trebuie sa scrie "de gaming" pe el. Programatorii care stau la fel cate 10 ore pe zi nu au scaune de gaming ci au scaune confortabile care sa le mentina o pozitie corecta si sa nu le cauzeze mai multe probleme decat au deja.

edit.
Ori mergi pe recomandari, ori te duci in magazin si te probezi singur, te asezi pe fiecare in parte pana dai de cel in care te simti cel mai bine.

Edited by MembruAnonim, 13 September 2018 - 22:46.


#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Aeron Chair (eventual recondiționat sau nou mărind bugetul un pic), garantat va fi cu muuuuult deasupra așteptărilor.

#4
hestiaxx

hestiaxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.08.2018

View PostMembruAnonim, on 13 septembrie 2018 - 22:44, said:

Iti recomand scaun confortabil. Nu trebuie sa scrie "de gaming" pe el. Programatorii care stau la fel cate 10 ore pe zi nu au scaune de gaming ci au scaune confortabile care sa le mentina o pozitie corecta si sa nu le cauzeze mai multe probleme decat au deja.

edit.
Ori mergi pe recomandari, ori te duci in magazin si te probezi singur, te asezi pe fiecare in parte pana dai de cel in care te simti cel mai bine.

Ok si imi poti recomanda ceva?

View Postbritneysbitch, on 13 septembrie 2018 - 22:46, said:

Aeron Chair (eventual recondiționat sau nou mărind bugetul un pic), garantat va fi cu muuuuult deasupra așteptărilor.

unde gasesc asa ceva in Romania?

#5
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Fie comandă de aici(costă în jur de 100 Euro transportul dar livrează fără discuții în România), fie faceți o vacanța scurtă până în Țările de Jos/Belgia sau Germania (dar acolo mai rar sunt refurbished, mai repede pt. preț întreg și scaun nou de-acolo) și îl luați personal fără costuri de transport de la depozit.

P.S.: sau noi de la câteva firme din România, dar noi sunt >4300 lei.

Edited by britneysbitch, 13 September 2018 - 22:54.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
ergohuman

#7
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001
confirm si eu cu ergohuman, este minimul acceptabil. Am unul si sunt multumit

#8
hestiaxx

hestiaxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.08.2018

View Postbritneysbitch, on 13 septembrie 2018 - 22:52, said:

Fie comandă de aici(costă în jur de 100 Euro transportul dar livrează fără discuții în România), fie faceți o vacanța scurtă până în Țările de Jos/Belgia sau Germania (dar acolo mai rar sunt refurbished, mai repede pt. preț întreg și scaun nou de-acolo) și îl luați personal fără costuri de transport de la depozit.

P.S.: sau noi de la câteva firme din România, dar noi sunt >4300 lei.

Chiar consider optiunea asta. Multumesc pt link.

#9
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Lumea recomanda IKEA Markus pentru ca desi nu arata a scaun foarte ergonomic, e comod sa stai pe el sa lucrezi ore in sir si este destul de indestructibil, cel putin asa erau cele acoperite cu "piele", am avut in vreo 2 birouri.

Daca vrei ceva ergonomic si de calitate uita-te la Humanscale, Herman Miller, Steelcase, Okamura doar ca preturile sunt pe masura, iar modelele mai ieftine de la ei nu sunt asa de grozave si nu merita. In rest, poti incerca prin magazine scaune no-name si vezi care se potriveste pozitiei tale de stat la birou etc.

#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Desi pare ciudat, cel mai bun scaun pentru stat la birou multe ore a fost ceva simialr cu cel din imagine. In afara faptului ca scaunul ala statea destul de mult timp si pe 2 picioare si era calarit de un ursulet si-un urs, nu am reusit sa-l stricam.
Am avut zile cu 7-8 ore de stat aproape continuu pe el si nu ma durea sau deranja nimic.
Cat timp a trait scaunul ala, acasa am schimbat vreo 3.

Attached Files



#11
hestiaxx

hestiaxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.08.2018

View PostHobo, on 14 septembrie 2018 - 05:33, said:

Lumea recomanda IKEA Markus pentru ca desi nu arata a scaun foarte ergonomic, e comod sa stai pe el sa lucrezi ore in sir si este destul de indestructibil, cel putin asa erau cele acoperite cu "piele", am avut in vreo 2 birouri.

Daca vrei ceva ergonomic si de calitate uita-te la Humanscale, Herman Miller, Steelcase, Okamura doar ca preturile sunt pe masura, iar modelele mai ieftine de la ei nu sunt asa de grozave si nu merita. In rest, poti incerca prin magazine scaune no-name si vezi care se potriveste pozitiei tale de stat la birou etc.

Am stat pe un Markus la un prieten si nu mi-a placut deloc. De aia nu inteleg de ce recomanda lumea acest scaun. Nu vad diferenta intre Makus si un alt scaun sub 1000 ron.

Ma gandesc sa-mi cumpar un herman miller sau steelcase insa problema este ca nu gasesc un showroom unde le-as putea testa.
Si nu prea gasesc steelcase second.

Am gasit doar herman miller second prin linkul postat mai sus.

Unde pot testa scaune Herman Miller sau Steelcase la Cluj?

#12
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Daca nu ti-a placut inseamna ca nu se potriveste gabaritului tau sau pozitiei in care stai, altii sunt multumiti de el. Diferenta pe care am observat-o eu este ca au rezistat mai bine decat alte scaune mai ieftine pe care le aveam prin birouri.

Problema este ca nu gasesti un showroom sau ca nu ai cautat :)? primul rezultat pe google pt "steelcase cluj".
https://www.steelcas...napoca-romania/

Nu prea o sa gasesti din marcile astea second hand pentru ca nu prea le cumpara lumea, sau daca le cumpara nu le vand ulterior pt ca nu va da nimeni atatia bani pe un scaun sh. Eventual daca ai noroc de vreo multinationala mai respectabila care isi schimba mobilierul si il vinde pe cel vechi la pret de nimic, dar slabe sanse.

#13
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
In afara de rezistenta Markus este comfortabil pentru ca are suport de cap, tetiera, are spatele din mesh cu aerisire buna, cotiere moi de piele cu burete si se poate lasa pe spate sa stai cu picioarele pe birou.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Ca ai pomenit de picioare pe birou..
Aveam obiceiul sa stau turceste pe scaun, pana am aterizat cu tot cu scaun sub birou, de vreo 3-ori...

#15
hestiaxx

hestiaxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.08.2018

View PostHobo, on 14 septembrie 2018 - 11:04, said:

Daca nu ti-a placut inseamna ca nu se potriveste gabaritului tau sau pozitiei in care stai, altii sunt multumiti de el. Diferenta pe care am observat-o eu este ca au rezistat mai bine decat alte scaune mai ieftine pe care le aveam prin birouri.

Problema este ca nu gasesti un showroom sau ca nu ai cautat Posted Image? primul rezultat pe google pt "steelcase cluj".
https://www.steelcas...napoca-romania/

Nu prea o sa gasesti din marcile astea second hand pentru ca nu prea le cumpara lumea, sau daca le cumpara nu le vand ulterior pt ca nu va da nimeni atatia bani pe un scaun sh. Eventual daca ai noroc de vreo multinationala mai respectabila care isi schimba mobilierul si il vinde pe cel vechi la pret de nimic, dar slabe sanse.

Am vazut si eu dar dupa cum stiu acesta este doar officeul steelcase, desi scrie showroom pe site.

#16
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Eu am fost in 2 locatii la Steelcase, in ambele cazuri showroom-ul era in birou. Poti proba mobila expusa cat si cea pe care chiar o folosesc ei, biroul fiind evident mobilat cu Steelcase. Nu este magazin de mobila sa intre si sa iasa lumea de pe strada, deci mai bine ii contactezi inainte si afli ce si cum.

#17
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postbritneysbitch, on 13 septembrie 2018 - 22:52, said:

Fie comandă de aici(costă în jur de 100 Euro transportul dar livrează fără discuții în România)...
Mi'a gasit Google: Price: $674.00 & FREE Shipping
pe cand firma aia le vinde si refurbished si mai scumpe [From € 677,60 in sus] si cu transport.
Gasim totusi la $674 nou?

#18
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View PostFC72, on 14 septembrie 2018 - 11:28, said:

In afara de rezistenta Markus este comfortabil pentru ca are suport de cap, tetiera, are spatele din mesh cu aerisire buna, cotiere moi de piele cu burete si se poate lasa pe spate sa stai cu picioarele pe birou.
...dar te tine cocosat

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate