Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Videorecorder LG LV979 defect

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Inca o chestie, vad pe OLX placa de la un video JVC identica cu a mea, de la acest LG. Inseamna ca nu e chiar pocnitoare placa de LG din moment ce a folosit-o si JVC. Posibil, insa, sa fie diferenta de calitate superioara a componentelor folosite in videourile JVC fata de cele folosite in LG?

Attached Files



#38
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Eu am schimbat acum vreo 6 luni un cap video la un combi din ăsta DVD-Video cu sigla GMX, am comandat după cod şi mi-a venit în cutie cu emblemă JVC, fabricat în 2009, dar a funcţionat fără probleme  Cred că în ultimii ani de VHS doar câţiva fabricanţi mai livrau mecanisme şi plăci complete.

#39
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Ce e mai daunator pentru sursele astea SMPS, sa le tii tot timpul alimentate (standby) sau sa le tot bagi si scoti din priza?

#40
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Scos din priză ţine mai mult, bineînţeles.

#41
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am dat de o discutie pe net legat de inlocuirea conzilor din sursele VCRurilor:
"When standard electrolytic capacitors are used in high-frequency circuits, it dissipate heat because of parasitic internal resistance known as equivalent series resistance (ESR). Also, this heat is caused by a thing called leakage current indicating that the component is bad...Because of this impedance which develops at high frequencies, the capacitor will get very hot and self destruct. Therefore, when used in high current, high-frequency applications, you must use a low-ESR cap in order to minimize this self-heating."
VCRurile Panasonic sunt notorii in nevoia de a inlocui conzii din sursa, am schumbat si eu conzii la un Panasonic plus la acest LG.
Daca am pus conzi electrolitici standard (mi-a dat vanzatorul conzi la capacitatea si tensiunea necesara, nu am specificat sa fie cu low ESR) putem presupune ca in cateva luni vor incepe probleme?

#42
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Nu prea mai sunt condensatoare standard pe piaţă...  dacă este marcat 105C este aproape sigur low ESR, cele obişnuite sunt la 85C.

#43
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, am pus de 105 grd C.
Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate