Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ce anume detin cei care au criptomonede?

  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
pai eu ce ziceam? fluctuatia aia e o problema pt cripto ca sa ajunga o moneda in adevaratul sens al cuvantului. tu ai fi ok sa primesti salariul intr-o cripto? daca-mi spui da, ce ai face in secunda 2? nu ai converti macar parte in ceva mai stabil ca sa fi sigur ca ai sa ai cu ce cumpara paine si inainte de salariul urmator?

Edited by Fane, 13 September 2018 - 18:19.


#38
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
@Pisty16,
Nu acum... o sa fie un nou varf dar nu foarte inalt
Mai avem de asteptat!

P.S. Cica Comisia Europeana lucreaza la un raport despre reglemetarea cryptomonedelor si vor sa-l finalizeze pana la sfarsitul anului!
In presa am citit si relativ recent... daca mai apar articole pe aceasta tema e de bine!

Edited by rz, 13 September 2018 - 18:24.


#39
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008

View PostFane, on 13 septembrie 2018 - 18:18, said:

pai eu ce ziceam? fluctuatia aia e o problema pt cripto ca sa ajunga o moneda in adevaratul sens al cuvantului. tu ai fi ok sa primesti salariul intr-o cripto? daca-mi spui da, ce ai face in secunda 2? nu ai converti macar parte in ceva mai stabil ca sa fi sigur ca ai sa ai cu ce cumpara paine si inainte de salariul urmator?

Clar este o problema. Probabil daca vreuna dintre ele va deveni moneda reglementata, va avea o valoare fixa. Acum este ca la bursa...poti face bani din specula sau ii poti pierde, la fel de bine. Sincer, nu este chiar pentru oricine domeniul asta, la fel cum nici cel bursier nu este.

#40
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Nu o sa aiba valoare fixa dupa reglementare... cred ca vor fi oscilatii exact ca la bursa clasica (clar ca vor disparea bulele)

Edited by rz, 13 September 2018 - 18:28.


#41
ursan2003

ursan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.04.2007
Crypto sant niste bulbi de lalele moderni
Bitcoi are valoare  acum si va avea pana se "mineaza"aproape de final
Intre timp baietii destepti fac miliardele si apoi o urmeze scrasnirea dintilor ,adica cand tot mapamodul o sa ai umple frigiderul cu carne lui Ioan Stoica cel nou aka Satoshi Nakamoto

#42
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmediasick, on 13 septembrie 2018 - 15:28, said:

Cine stie sa explice exact?

Ceva sir de biti in calculatoarele asiaticilor?

Ceva imaterial? Ce anume?

Cand ai bani simti ca ai ceva fizic, cand ai cash pe gard e o banca ce iti garanteaza ca poti cheltui acea suma.

La coaine ce ai de fapt? Garantie nu, ceva palpabil nu.
Hai ca incerc sa iti explic eu, atat cat am  inteles. O criptomoneda nu e altceva decat o moneda inexistenta practic, ce devine reala in urma propriei tranzactii. Adica :  atunci cand tu ii trimiti o criptomoneda unui prieten tranzactia este autentificata cu o cheie publica si una privata. Aia publica (cheie insemnand un fel de cod unic doar pentru tranzactia aia  , si retine ca nu poate fi duplicat codul deoarece probabilitatea este de 1/115 quntilioane in cazul bitcoin spre exemplu) este transmisa tuturor posesorilor de "wallet" adica un fel de cont in retea. Primul din retea care verifica tranzactia primeste in urma verificarii 1 bitcoin (sau alta moneda). De aia se construiesc fermele alea imense de minat, minatul neinsemnand altceva decat ca un supercomputer verifica asa in prostie mii de tranzactii si  primeste rasplata pentru verificat. De fapt se primeste pentru o tranzactie mult mai putin de 1 bitcoin , trebuie minare intensa ca sa ajungi la 1 bitcoin macar. De aia iti trebuie bani pentru inceput ca sa platesti curentul. Cum a aparut prima  moneda bitcoin? In urma primei tranzactii prin care nu s-a tranzactionat nimic de fapt. Criptomoneda e ca si cum cineva ar fabrica propria moneda paralela cu a statului de aia e inutila daca statul respectiv nu o accepta la plata produselor. Evident nu stiu daca asta e valabil si pentru tranzactiile interpersoane , pentru ca eu spre exemplu  daca vreau sa vand o rosie o vand pe ce consider eu  de cuviinta inclusiv pe "promisiuni". Insa pentru magazine parca unele tari nu au permis.
Sper ca ai   inteles ce am vrut sa spun.

View Postoverseas, on 13 septembrie 2018 - 16:01, said:


Daca nu e, schimba-ti toti banii in ethereum & shit.
O moneda nationala are in spate un stat, cu o banca nationala.
banul national e  tot ceva artificial. Uite raspunde-mi si mie la urmatoarea intrebare:  de unde stii ca un  kill de rosii valoreaza strict 3 lei? Asa-i ca tot tranzactiile stabilesc valoarea de piata a monedei? Exact ca si la criptomonede....

#43
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postkarax, on 13 septembrie 2018 - 19:48, said:

Primul din retea care verifica tranzactia primeste in urma verificarii 1 bitcoin (sau alta moneda). De aia se construiesc fermele alea imense de minat, minatul neinsemnand altceva decat ca un supercomputer verifica asa in prostie mii de tranzactii si  primeste rasplata pentru verificat. De fapt se primeste pentru o tranzactie mult mai putin de 1 bitcoin , trebuie minare intensa ca sa ajungi la 1 bitcoin macar

Karax....e atat de mult scris prost aici ca mai bine tai totul....

Tranzactiile sunt incluse in blocks, minate la un interval de ~10 mins, cel care rezolva acel puzzle matematic primul si creeaza un block valabil va primi 12.5 BTC (fix) plus suma taxelor platite de cei care vor sa le fie inclusa (validata) o tranzactie.

Nu minerii valideaza tranzactiile, ei doar creeaza un block in care sutn incluse, nodurile le valideaza.
Le...
Nu pot sa folosesc termenul de bloc...suna ca naiba...

Edited by Jammalan-the-Prophet, 13 September 2018 - 20:00.


#44
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostFane, on 13 septembrie 2018 - 18:18, said:

pai eu ce ziceam? fluctuatia aia e o problema pt cripto ca sa ajunga o moneda in adevaratul sens al cuvantului. tu ai fi ok sa primesti salariul intr-o cripto? daca-mi spui da, ce ai face in secunda 2? nu ai converti macar parte in ceva mai stabil ca sa fi sigur ca ai sa ai cu ce cumpara paine si inainte de salariul urmator?
Numarul de monede poate fi limitat astfel creste si scade valoarea fata de monedele reale.

View PostJammalan-the-Prophet, on 13 septembrie 2018 - 19:52, said:


Karax....e atat de mult scris prost aici ca mai bine tai totul....
Ia uimeste-ma geniule ce inseamna de de fapt criptomoneda? Da asa e , e  total artificiala , nu exista practic dar daca eu vreau sa imi vand produsele pe ceva artificial care e problema? Atata timp cat ai un sistem care accepta tranzactiile in "nimic" se numeste ca acea "moneda" exista.

cati dintre voi stiu ca moneda virtuala este o solutie excelenta pentru tari din lumea a 3-a din africa? Deja tari din africa au si adoptat criptomonedele....

#45
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@Inițiator, pt a răspunde concret la întrebare: a avea bitcoini înseamnă a avea niște numere, niste chei care corespund rezultatului unei tranzacții, prin care cineva ți-a plătit acei bani.

Adică eu de ex îți virez ție 0.475215 bitcoini, înseamnă că fac o tranzacție prin care îți dau o cheie, pe care tu o poți folosi pt a vira mai departe altcuiva aceeași sumă, sau o sumă mai mică, sau combini mai multe chei mai mici pt o tranzacție mai mare

În momentul în care eu îți transfer ție o anumită sumă, tranzacția dintre noi se adaugă în blockchain, ceea ce înseamnă că nu mă pot răzgîndi și nu pot plăti simultan către mai mulți aceeași sumă.

Inclusiv cînd cumperi bitcoini de la un exchange, contra euro sau dolari sau ce-o fi, tot așa niște chei primești, corespunzătoare tranzacției de "schimb valutar".

Deci ai în "portofel" niște chei, fiecare corespunde unei tranzacții pt o altă sumă, oarecum așa cum ai avea bancnote diferite: una de 100, 2 de 50 și tot așa (doar ca aici poți avea orice valoare, nu valori fixe).

Mai departe, cît valorează cei să zicem 1.435678 bitcoini pe care îi ai, variază de la zi la zi așa cum variază și raportul leu-dolar sau prețul aurului, doar că variatiile pot fi mai rapide (sau nu - depinde de moment)

#46
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View PostJammalan-the-Prophet, on 13 septembrie 2018 - 19:52, said:

Nu minerii valideaza tranzactiile, ei doar creeaza un block in care sutn incluse, nodurile le valideaza.
Dacă o tranzacție nu este inclusă într-un block atunci nu este considerată validă, iar minerii, înainte să construiască un block trebuie să verifice că toate moneziile (inputuri)  din tranzacția care se dorește a fi inclusă într-un block provin din tranzacții precedente valide. Deci validarea unei tranzacții noi se face la mineri. Pot să existe noduri care nu sunt mineri dar verifică dacă tranzacțiile deja existente sunt valide, dar aceste noduri depind de mineri pentru a crea tranzacții noi care să fie valide.

#47
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
tot pt inițiator: ca să fie clar, partea cu mineritul este nerelevantă dpdv al simplului cetățean care vinde sau cumpără. După cum spuneam în momentul în care faci o tranzacție, mecanismele interne bitcoin fac ca ea să fie sigură.

Mai departe, da, este treaba "minerilor" să facă blocuri de tranzacții, dar asta nu e problema ta.

#48
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 13 septembrie 2018 - 19:52, said:

Karax....e atat de mult scris prost aici ca mai bine tai totul....

Tranzactiile sunt incluse in blocks, minate la un interval de ~10 mins, cel care rezolva acel puzzle matematic primul si creeaza un block valabil va primi 12.5 BTC (fix) plus suma taxelor platite de cei care vor sa le fie inclusa (validata) o tranzactie.

Nu minerii valideaza tranzactiile, ei doar creeaza un block in care sutn incluse, nodurile le valideaza.
Le...
Nu pot sa folosesc termenul de bloc...suna ca naiba...
Ba da minerii le valideaza, sau mai bine zis tin trackingul tranzactiilor. Si cum tu trimiti cheia publica la toata lumea , toata lumea este sigura ca nu exista smecheria  in genul "uite am venit si eu cu un cont in care zic eu de la mine asa ca am 1 miliard de bitcoini".

#49
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View PostXON-XOFF, on 13 septembrie 2018 - 20:03, said:

@Inițiator, pt a răspunde concret la întrebare: a avea bitcoini înseamnă a avea niște numere, niste chei care corespund rezultatului unei tranzacții, prin care cineva ți-a plătit acei bani.

Adică eu de ex îți virez ție 0.475215 bitcoini, înseamnă că fac o tranzacție prin care îți dau o cheie, pe care tu o poți folosi pt a vira mai departe altcuiva aceeași sumă, sau o sumă mai mică, sau combini mai multe chei mai mici pt o tranzacție mai mare
Nu e chiar așa. Nu îi dai o cheie, folosești o cheie privată ca să semnezi un "document" care zice că trimiți 0.475215 bitcoini către o adresă anume. Apoi acest document public îl trimiți la întreaga rețea bitcoin. Rețeaua prin procesul de minare verifică dacă acest document este valid, să fie semnat și tu să ai cel puțin 0.475215 bitcoini plus alte criterii plus rezolvarea unui puzzle matematic, și numai după ce rețeaua consideră că documentul este valid, se consideră că bitcoinii s-au transferat.

#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
N-ar fi o idee buna ca la fiecare moneda virtuala pe care o minezi numarul  de monede minate sa scada? Asa poate rezolvi si problema cu faptul ca o moneda virtuala e detinuta de cat mai putini si poate in felul asta dai o sansa si home userilor nu numai celor ce au bani sa isi faca ferme imense? De exemplu  din tracking se poate vedea ca am minat 1000 de tranzactii deci la fiecare tranzactie , tot prin tehnologia blockchain sa se scada automat -insert value- din urmatoarele tranzactii pe care le fac.

Si in felul asta si influenta celor ce au ferme uriase poate sa scada simtitor si sa nu intervina in piete. Si cum sistemul este acelasi pentru toata lumea nu avantajeaza pe nimeni. Doar stabileste cat de jos sa fie limita de minare , poate dai sansa astfel si celor cu pentium 4 sau ceva.

de fapt un astfel de sistem ar functiona  pe ideea ca cu cat mai mare ferma cu atat obtii mai putin...

#51
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Nu, nu dai nici o șansă. Nu are legătură. În cazul bitcoin este deja setat să scadă numărul de monede bonus pe care le obții în urma minării. Oricum, bitcoin este divizibil. Home user vs ferme de minat ține de algoritmul criptografic folosit pentru puzzle-ul matematic și de cât de ușor este să îl implementezi în hardware custom plus costuri cu electricitatea.

Cryptomoneziile se bazează pe pseudo-anonimitate adică este foarte ușor să creezi o adresă nouă de pe care să începi să minezi și astfel poți să sari peste orice limitări de genul. Odată ce o fermă mare ar trece de limita de 1000 de tranzacții minate pe o adresă, pur si simplu ar schimba adresa.

Edited by tavitu, 13 September 2018 - 20:39.


#52
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Posttavitu, on 13 septembrie 2018 - 20:09, said:

Dacă o tranzacție nu este inclusă într-un block atunci nu este considerată validă, iar minerii, înainte să construiască un block trebuie să verifice că toate moneziile (inputuri)  din tranzacția care se dorește a fi inclusă într-un block provin din tranzacții precedente valide. Deci validarea unei tranzacții noi se face la mineri. Pot să existe noduri care nu sunt mineri dar verifică dacă tranzacțiile deja existente sunt valide, dar aceste noduri depind de mineri pentru a crea tranzacții noi care să fie valide.

Nope...aia e confirmarea.
O tranzactie se propaga (e valida) cand e transmisa de un full node (cand balantele exista)
Fara propagarea asta nu ar putea fi inclusa in nici un bloc.

Un miner nu poate lua o trazactie care nu a fost validata de nod full si sa o includa intr-un bloc si sa spere ca blocul ala va fi valid.
Exista sute de tranzactii valide (in mempool) acum (1100) dar care nu sunt confirmate.
https://en.bitcoin.i...ruled_by_miners

It's all about semantics  Posted Image

Quote

As a result of this hard-rejection, if miners produce blocks which break the consensus rules, then to everyone running a full node, it will be as if these blocks never existed; these blocks create no bitcoins and confirm no transactions. Since most of the economy is in some way relying on a full node to verify transactions, this prevents the miners who are creating invalid blocks from actually breaking any rules with any sort of real-world effectiveness, even if 100% of miners are doing so.



#53
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Posttavitu, on 13 septembrie 2018 - 20:32, said:

Nu, nu dai nici o șansă. Nu are legătură. În cazul bitcoin este deja setat să scadă numărul de monede bonus pe care le obții în urma minării. Oricum, bitcoin este divizibil. Home user vs ferme de minat ține de algoritmul criptografic folosit pentru puzzle-ul matematic și de cât de ușor este să îl implementezi în hardware custom plus costuri cu electricitatea.

Cryptomoneziile se bazează pe pseudo-anonimitate adică este foarte ușor să creezi o adresă nouă de pe care să începi să minezi și astfel poți să sari peste orice limitări de genul. Odată ce o fermă mare ar trece de limita de 1000 de tranzacții minate pe o adresă, pur si simplu ar schimba adresa.
Atunci un fel de  algoritm de distributie randomizator catre diverse conexiuni de internet? In asa fel incat sa te asiguri ca nu ajung toate tranzactiile trimise spre validare la aceleasi si aceleasi ferme? SI un fel de masura de siguranta bazata pe "flood control"...adica cine trage dintr-o data mai multe tranzactii sa fie nevoit sa le traga pe rand verificand de fapt ruta pe care o iau tranzactiile. De fapt nu fiind vorba de cine trage ci cu ce viteza se trage. Cu cat viteza de tragere creste cu atat sa se puna o  limita de intarziere la fiecare tranzactie.
Sau o masura de genul sa ai retele friend2friend in care cei care sunt home useri isi distribuie numai lor tranzactiile? Ar mai fi de asemenea masura prin care tranzctiile facute de cineva sa aiba un fel de imperechere cu celelalte tranzactii in asa fel incat sa vezi la final daca aceeasi persoana a eliberat simultan mai multe tranzactii?

PS: dar fermele nu trebuie la randul lor sa elibereze tranzactiile spre altii ca sa obtina criptomoneda? Poate daca  ai  tine logging de la celelate tranzactii ca sa stii cate tranzactii s-au facut cu aceeasi cheie publica initiala? Cu alte cuvinte la fiecare tranzactie hash-ul sa se modifice in consecinta. Sau mai bine zis sa se faca verificarea cheii initiale si dupa a n-a tranzactie, pentru ca oricum cheia nu poate fi falsificata.

Edited by karax, 13 September 2018 - 21:21.


#54
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Ăsta e marele dezavantaj al tuturor criptomonedelor, dependenţa de reţelele de Internet. În cazul unor războaie comerciale, embargouri sau blocade economice ai şanse mari să pierzi tot ce ai investit. Deja UE a aprobat o directivă cu filtrarea conţinutului din internet, la o adică nu e mare scofală să blocheze accesul la tranzacţii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate